Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 84

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Model Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością (EFQM)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Kluczowe wymiary orientacji na wyniki
100%
W artykule autor próbuje odpowiedzieć na dwa kluczowe pytania: czym jest zasada orientacji na wyniki, jaki ma sens i rangę w modelu doskonałości oraz czy i jak zasada ta jest urzeczywistniana w organizacji? Pierwsze pytanie związane jest z rozpoznaniem symptomów, przez jakie przemawia do nas orientacja na wyniki; są to m.in. skuteczność, efektywność, dojrzałość procesowa itp., a ogólniej doskonalenie. Pytanie drugie - to zachęcenie do refleksji, czy orientacja na wyniki ma tylko konotacje pozytywne, czy też negatywne? To oznacza, że bez aksjologii dyskusja o orientacji na wyniki ma niewielki sens.(abstrakt oryginalny)
Citibank Handlowy jest pierwszą instytucją finansową w Polsce, która otrzymała prestiżową nagrodę Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością (EFQM) - "Uznanie za doskonalenie". Przedstawiono jak przebiegało wdrożenie Modelu Doskonałości EFQM
Celem pracy było zapoznanie z istotą, znaczeniem i możliwościami wykorzystania wyników samooceny oraz specyfiką postępowania przy stosowaniu różnych metod samooceny systemu zarządzania jakością w organizacji ukierunkowanej na wyniki. W pracy uwzględniono samoocenę według norm ISO 10014:2008 i ISO 9004:2010 oraz Modelu Doskonałości EFQM. Samoocena jest ważnym instrumentem oceny skuteczności systemu zarządzania jakością i doskonalenia organizacji. Polega na wszechstronnym i systematycznym przeglądzie działań i wyników organizacji. Wyniki dokonanego przeglądu mogą być podstawą do określenia stopnia dojrzałości funkcjonującego systemu zarządzania. Przeprowadzenie samooceny pomoże również wskazać jego mocne i słabe strony. Jej wyniki mogą stanowić dane wejściowe do dokonania obligatoryjnych przeglądów systemu zarządzania jakością. Samoocena może też pomóc w identyfikacji możliwości doskonalenia systemu zarządzania i organizacji oraz określeniu priorytetowych działań, których celem będzie osiągnięcie trwałego sukcesu organizacji. Jest ona wykonywana za pomocą narzędzia, jakim jest kwestionariusz. Składa się on z zestawu pytań, które podlegają ocenie. Samoocena oparta na obiektywności, otwartości i rzetelności powinna przynieść organizacji wartość dodaną i ułatwić identyfikację możliwości jej doskonalenia i osiągnięcia trwałego sukcesu w konkurencyjnym otoczeniu.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania modelu EFQM w ocenie dojrzałości procesowej przedsiębiorstw. Orientacja na jakość poprzez konieczność ciągłego doskonalenia procesów wymusza dojrzałość procesową przedsiębiorstw. W pracy uwaga została skupiona na przedstawieniu relacji pomiędzy założeniami i kryteriami modelu EFQM a zagadnieniami oceny wzrostu dojrzałości procesowej przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
W zestawie kryteriów modelu doskonałości EFQM "wyniki" są oceniane jako rezultaty wykorzystania potencjału organizacji. Przedsiębiorstwa startujące w konkursach jakościowych mają szansę uzyskać w tych kategoriach aż połowę wszystkich zebranych punktów. Warto zatem poświęcić bliższą uwagę tym kryteriom. Analiza dotyczy obszaru sektora spożywczego, a poddano jej kilka przedsiębiorstw uczestniczących w Konkursie o Wielkopolską Nagrodę Jakości. Na wstępie podano kilka najważniejszych informacji na temat organizowanego od kilkunastu lat konkursu. Następnie scharakteryzowano wspomniane przedsiębiorstwa. Na podstawie raportów samooceny wg modelu doskonałości EFQM przedstawiono osiągnięte przez nie rezultaty, wysunięto wnioski i wskazano na specyfikę rezultatów przedsiębiorstw branży spożywczej w obszarze orientacji na wyniki.(abstrakt oryginalny)
The fast pace of changes is a distinguishing feature of the present time. Life cycles of products are shortening, production technologies are evolving at a vertiginous speed. In particular, the wood processing companies are more and more focusing on requirements and expectations of customers - made-to-measure contracts are extremely popular. The companies that want to prosper in this fast changing environment have to choose an appropriate strategy. They have to apply and monitor this strategy rigorously, otherwise they will fall behind their competitors and their success in the given market segment will decrease. As part of cooperation with the real life users, a Balanced Scorecard (hereafter just BSC) application task was carried out in a wood processing company to support the efficient connection of the EFQM Excellence Model enablers and results criteria. The contribution is the part of project VEGA number 1/0229/08 focused on quality management solved at the Department of Quality Engineering, MTF STU Trnava(original abstract)
7
Content available remote Metodologiczne podstawy projektowania modeli dojrzałości
80%
Modele dojrzałości stanowią swego rodzaju kompendium wiedzy z danej dziedziny oraz przewodnik dla menedżerów, przekładający wiedzę na konkretne działania mające na celu zmienianie i usprawnianie organizacji. Opisują one ewolucyjną ścieżkę rozwoju umożliwiającą organizacji przejście od stanu niespójnych, doraźnych działań biznesowych do działań uporządkowanych, monitorowanych i zarządzanych. Artykuł przedstawia i porównuje dwie procedury projektowania modeli dojrzałości oraz zasady projektowania (Design Principles), czyli kryteria, którym powinien odpowiadać model dojrzałości jako rezultat procesu projektowania, pomagające potencjalnym użytkownikom w porównywaniu i ocenie istniejących modeli. Celem artykułu jest ocena modelu doskonałości EFQM pod kątem spełniania kryteriów użyteczności i aplikacyjności zawartych w Design Principles. Model doskonałości EFQM jest przykładem dobrze zaprojektowanego modelu preskryptywnego, który wystarczająco uwzględnia najważniejsze kryteria użyteczności.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Determinanty satysfakcji pracowników w modelu doskonałości EFQM
61%
Opracowanie, to próba wskazania głównych obszarów funkcjonowania systemu jakości warunkujących satysfakcję pracowników i uskuteczniających zdolność organizacji do osiągania przez nią zakładanych celów projakościowych.
Przedstawiono zasady i etapy przyznawania Europejskiej Nagrody Jakości (EQA). Szczególny nacisk położono na metody samooceny przedsiębiorstwa i narzędzia stosowane do jej przeprowadzenia: Kartę Pathfinder i tabelę punktacji RADAR.
W artykule przedstawiono firmę Volkswagen Motor Polska z Polkowic - laureata Nagrody Doskonałości EFQM. Omówiono wcześniejsze doświadczenia firmy związane z otrzymywaniem nagród jakości. Opisano proces przygotowania dokumentacji, spotkań z asesorami oraz sam fakt uzyskania tytułu Finalisty Europejskiej Nagrody Jakości.
W publikacji przedstawiono analizy podejść wykorzystywanych do oceny poziomu dojrzałości systemu zarządzania jakością w organizacjach. Artykuł koncentruje się na trzech najczęściej wykorzystywanych podejściach: PN-EN ISO 9004:2010, EFQM i PN-ISO 10014:2008. Scharakteryzowano w nim wymieniono podejścia, dokonano ich porównania i przedstawiono perspektywy przyszłego stosowania w polskich organizacjach. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych zasad społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw (SOP) oraz zasad Modelu Doskonałości EFQM w odniesieniu do pracowników. Uzupełnienie prowadzonych na gruncie teoretycznym rozważań stanowi empiryczna egzemplifikacja wspomnianych założeń. Konsekwencją tych rozważań jest próba odpowiedzi na pytanie, czy firmy starają się realizować podstawowe zasady odpowiedzialności oraz doskonałości wobec pracowników, a jeśli tak, to w jaki sposób.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu przedstawione zostały wzajemne relacje zachodzące pomiędzy składowymi modelu EFQM oraz wskazano na pewne niedostatki koncepcyjne, utrudniające jego wdrożenie. Zaproponowana została koncepcja zastosowania modelu w procesie realizacji strategii poprzez wykorzystanie niektórych jego składowych zaliczanych do kategorii potencjału, takich jak przywództwo, strategia, zasoby, pracownicy oraz procesy. W kategorii wyniku natomiast założono analizę dwóch elementów - mierników oraz wyników biznesowych. Wykluczone zostały oryginalnie proponowane wyniki w obszarze pracowników, klientów i społeczeństwa. Jest to uzasadnione przede wszystkim zamysłem wykorzystania modelu w procesie implementowania koncepcji rozwojowych, co oznacza, iż ocena efektywności prowadzonych w tym zakresie działań powinna być uzależniona od zamierzeń strategicznych i specyfiki organizacji oraz mieć charakter otwarty. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano tematy poruszone na kolejnej edycji Międzynarodowej Szkoły Jakości (MSJ). Przybliżono istotę działalności Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością koncentrującą się na czterech głównych obszarach. Przedstawiono strategię ciągłego doskonalenia firmy oraz dobre praktyki z zakresu działalności organizacji.
Trzeci z serii artykuł nt. Modelu EFQM omawia ocenę punktową organizacji. Metodologia EFQM umożliwia uzyskanie zobiektywizowanej, powtarzalnej oceny punktowej w celu mierzenia postępów w rozwoju firmy oraz oceny własnego poziomu na tle najlepszych firm europejskich. Metodologia ta służy również do oceny aplikacji o wyróżnienia i nagrody oparte na Modelu EFQM jak np. Polska Nagroda Jakości, europejskie wyróżnienia EFQM czy też Europejska Nagroda Jakości. (fragment tekstu)
W artykule omówiono metodologię europejskiej procedury banchmarkingu przedsiębiorstw oraz zaprezentowano fazy procesu benchmarkingu - planowanie, gromadzenie danych, analizę i adaptację. Na koniec przedstawiono inicjatywy propagujące benchmarking jako narzędzie poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw podejmowane w Wielkiej Brytanii.
We wrześniu 2012 г. EFQM ogłosiło listę trzynastu organizacji nominowanych do finału Nagrody Doskonałości. Do tego elitarnego grona zaliczono w tym roku takie podmioty jak: Robert Bosch GmbH Bamberg Plant (zdobywca głównej nagrody), BMW Plant Regensburg, Coca-Cola Icecek A.S. Ankara Plant, Hospital Galdakao-Usansolo Ospitalea. Wśród finalistów znalazł się także Urząd Miasta w Dzierżoniowie. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie doświadczeń zdobytych przez przedsiębiorstwo Volkswagen Motor Polska (VWMP) z Polkowic w zakresie aplikowania o nagrody jakości. Firma ta jako jedyna z działających na terytorium Polski trzykrotnie znalazła się w gronie finalistów Nagordy Doskonałości EFQM. Przybliżono korzyści wynikające z procesu aplikowania o nagrodę jakości.
W artykule przedstawiono istotę jakości zarządzania w sektorze publicznym oraz jej uwarunkowań, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zasoby i interesariuszy. Zakres prowadzonych rozważań wynikał z przyjętej tezy badawczej, a mianowicie że w Polsce w małym stopniu uwzględnia się jakość w zarządzaniu organizacjami publicznymi, co ogranicza zakres dokonywanych zmian. (abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano model kierowniczo-decyzyjny zbudowany w oparciu o EFQM (the European Fundation for Quality Management) Quality Award. Omówiono efektywność modelu EFQM, który njlepiej się sprawdza w przedsiębiorstwach dużych, zatrudniających ponad 50 pracowników.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.