Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Model matematyczny polityki gospodarczej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł stanowi formę oryginalnego podejścia badającego problematykę relacji zachodzących pomiędzy zjawiskami ekonomicznymi a zjawiskami politycznymi. Celem szerszym artykułu jest unifikacja teorii stosunków międzynarodowych na płaszczyźnie ekonomicznej. Cel ogólny jest realizowany w oparciu o cele szczegółowe, jednym z tych celów - czego dotyczy artykuł - jest przeprowadzenie procesu badawczego analizującego relacje zachodzące pomiędzy aktywnością militarną USA a poziomem osiąganego przez to państwo wzrostu gospodarczego (w szerszym aspekcie - całego cyklu koniunkturalnego gospodarki USA). Metodologia badawcza stosowana w całym procesie badawczym jest analogicznie tożsama metodologii stosowanej na gruncie ścisłej ekonomii. Tym samym istota procesu badawczego realizowana jest w oparciu o idee pozytywistyczne, behawioralne i scjentyczne filozofii nauk. Ujmując bardziej ściśle: w procesie badawczym wykorzystywane są w sposób abstrakcyjny elementy matematyki deterministycznej (dedukcyjnej), jak również określona jest przestrzeń do zastosowania matematyki stochastycznej (indukcyjnej). Aczkolwiek, w pewnym zakresie, uwidacznia się wada neopozytywistycznej filozofii nauk (zbyt mała ilość nadmiernie ogólnej wiedzy) i z tego względu poszczególne elementy w sposób subtelny uzupełnione zostały aspektami apriorycznymi fenomenologicznego podejścia do kwestii poznania. Wnioski płynące z przeprowadzonego procesu badawczego są obfite, w wielkim skrócie stwierdzić można wysoki poziom korelacji zmiennych procesów ekonomicznych ze zmiennymi procesów polityki. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano teoretyczny model polityki ekonomicznej Tinbergena wskazując na jego wady. Podkreślono, że może on być dobrym punktem wyjścia do studiów nad sposobami określania polityki gospodarczej.
Okresowe przeprowadzanie analizy ryzyka w jednostkach sektora finansów publicznych stało się wymogiem wraz z nowelizacją ustawy o finansach publicznych. Kolejnym z podstawowych wymagań, jakie stawiane są przed podmiotami realizującymi zadania publiczne, jest spełnienie zapisów Krajowych Ram Interoperacyjności. Przy okazji pojawia się wymóg okresowych analiz ryzyka. Niestety dość duży odsetek podmiotów publicznych w Polsce ma z tym problem. W niniejszym artykule autor prezentuje budowę sieciowego modelu systemu, którego zastosowanie upraszcza i automatyzuje proces analizy ryzyka. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.