Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Model of enterprise
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie propozycji syntetycznego modelu organizacyjnych uwarunkowań. W treści artykułu poruszone zostały kwestie definiowania pojęcia "organizacyjne uwarunkowania", które w literaturze pojmowane jest różnie przez różnych Autorów. Na potrzeby pracy przeanalizowano modele organizacji najczęściej przytaczane w publikacjach polskich i zagranicznych. Efektem przeprowadzonej analizy i syntezy jest Ogólny Model Organizacyjnych Uwarunkowań, który stanowi propozycję nowego modelu organizacyjnych uwarunkowań.(abstrakt oryginalny)
Autor prezentuje założenia oraz składniki podstawowych rodzajów modeli przedsiębiorstwa: produkcyjnych, socjotechnicznych, eksperckich, biznesu. Identyfikuje w nich rolę, cechy, miejsce i znaczenie pracy, lokalizując model w jej archetypie. Rekomenduje podejście reistyczne dla określenia modelu efektywności przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostanie zaprezentowany model Robina Lapthorna Marrisa, opublikowany w opracowaniu The economic theory of managerial capitalism w roku 1964. (...) W pierwszej części artykułu zostaną przedstawione cele przedsiębiorstwa oraz funkcje użyteczności menedżerów i właścicieli, które można maksymalizować przez realizację wskazanego przez Marrisa celu. Część druga opisuje ograniczenia, dzięki którym wzrost przedsiębiorstwa może być określany jako zrównoważony. Instrumenty, za pomocą których menedżerowie mogą skierować przedsiębiorstwo na ścieżkę zrównoważonego wzrostu, są przedmiotem zainteresowań kolejnej części. W części czwartej przedstawiony jest warunek równowagi, w którym przedsiębiorstwo maksymalizuje swoją funkcję celu. Ostateczne wnioski przedstawiają mechanizm prowadzący do upadłości przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
Budując model przedsiębiorstwa istotne jest połączenie spojrzenia zarówno z punktu widzenia modelu biznesowego organizacji, jak i modelu operacyjnego. Elementem umożliwiającym takie połączenie obu obszarów jest spojrzenie na działania organizacji. Z jednej strony określają one łańcuch wartości organizacji w powiązaniu z wymogami otoczenia, z drugiej strony umożliwiają określenie sposobu organizacji zasobów zapewniającego jej elastyczność i możliwość skutecznej realizacji celów. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedsiębiorstwo decyduje, czy wejść w interakcję z innym przedsiębiorstwem opierając się na wiedzy zdobytej o nim poprzez wcześniejszą interakcję oraz korzystając z informacji dodatkowych dostępnych na rynku dotyczących tego przedsiębiorstwa. Są to sygnały, które dane przedsiębiorstwo wysyła tworząc swój wizerunek na rynku.(fragment tekstu)
6
Content available remote Model pięciu poziomów definiowania przedsiębiorstw rodzinnych
75%
Każdego roku zwiększa się zainteresowanie rozwojem przedsiębiorczości rodzinnej w Polsce i jest ono uzasadnione. Zarówno na świecie, jak i w Polsce działa wiele instytucji i ośrodków akademickich, które zajmują się badaniami przedsiębiorstw rodzinnych. Borykają się jednak z brakiem jednolitego podejścia do definiowania firm rodzinnych. Dostrzegając poważną lukę w tym zakresie, autorki opracowania postawiły za cel opracowania usystematyzowanie pojęć przedsiębiorstwa rodzinnego, a następnie na tej podstawie przygotowanie propozycji modelu definiowania firm rodzinnych. Opracowany model posłużył w opracowaniu i zrealizowaniu badań dążących do określenia: a) udziału przedsiębiorstw rodzinnych w ogólnej liczbie przedsiębiorstw polskich; b) wskazania udziału przedsiębiorstw rodzinnych w PKB. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule dokonano przeglądu ewolucji planowania, a także podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie jak powinno wyglądać podejście do budżetowania w sytuacji niepewności. Problem ten zdaniem autora, nabrał szczególnego znaczenia w okresie trwającego kryzysu, a także doświadczenia wojny, a wcześniej pandemii. Szukając odpowiedzi na pytanie jaki modeli organizacji jest najbardziej adekwatny w obecnej sytuacji kryzysowej wykorzystano typologię paradygmatów organizacji Laluxa oraz teorię rozwoju świadomości Vilbera. Modele organizacji zostały przedstawione przy pomocy nazw kolorów - od czerwonego do fioletowego. Typologia Laluxa, która kończy się na organizacji turkusowej, została przez autora rozszerzona o koncepcję organizacji fioletowej. Potrzeba wskazania nowego modelu organizacji wynika zdaniem autora ze skutków obecnego kryzysu, z jakim musi się mierzyć człowiek. W pracy badano jak poszczególne paradygmaty organizacji przekładają się na podejście do budżetowania.(abstrakt oryginalny)
Określenie celu działalności przedsiębiorstwa jest jedną ze spornych kwestii we współczesnej teorii przedsiębiorstwa. O ile cel taki został jasno sformułowany w teorii neoklasycznej (maksymalizacja zysku), o tyle we współczesnych koncepcjach trudno znaleźć konsensus w tym zakresie. Krytyczne spojrzenie na neoklasyczny model przedsiębiorstwa stało się podstawą do sformułowania alternatywnych teorii przedsiębiorstwa, takich jak teorie menedżerskie i teoria behawioralna. W teoriach tych można wyodrębnić dwojakie postrzeganie celów jego funkcjonowania, a mianowicie: teorie zakładające istnienie jednego głównego celu, ale innego niż maksymalizacja zysku (teorie menedżerskie), oraz teorie zakładające, że firmy realizują wiązkę celów (teoria behawioralna). W artykule zaprezentowano główne założenia i idee menedżerskiej i behawioralnej teorii przedsiębiorstwa. Prezentacja ta stanowi podstawę określenia celów działalności firm, które warunkują podejmowanie decyzji ekonomicznych.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Uogólniony model kreowania systemu innowacji w przedsiębiorstwie
75%
Przedstawiona charakterystyka wybranych podejść do potencjału i uwarunkowań działalności innowacyjnej wykazuje dwa główne nurty czynników: warunki o charakterze wewnętrznym związane z zasobami organizacji oraz warunki zewnętrzne związane z złożonym i dynamicznym otoczeniem organizacji. Innowacyjność organizacji jest wypadkową wielu złożonych czynników warunkujących zakres i kierunki działalności innowacyjnej. Zaproponowany uproszczony model działalności innowacyjnej przedsiębiorstwa uwzględniający jego potencjał i wybrane uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne może posłużyć jako propozycja dla firm planujących działania innowacyjne.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ten jest próbą zbudowania finansowego modelu przedsiębiorstwa, który wyjaśnia powiązania między zobowiązaniami, należnościami, zapasami, przychodami itd. Potrzebne dane uzyskano ze sprawozdań F-01 z kolejnych kwartałów, począwszy od I kw. 1996 r. do II kw. 1999 r. jednego z przedsiębiorstw zaopatrzenia technicznego. Wszystkie zmienne, zgodnie ze standardem Głównego Urzędu Statystycznego, są wyrażone w cenach bieżących w tys. zł. Przed przystąpieniem do budowy modelu postanowiono przeanalizować poszczególne zmienne oraz związki zachodzące pomiędzy nimi w celu wykrycia pewnych zależności w funkcjonowaniu zakładu. Z powodu małej liczby obserwacji (14) postanowiono w miarę możliwości zrezygnować z rozbudowanych równań. (fragment tekstu)
Problematyka kompetencji, w tym kompetencji kluczowych, jest szeroko dyskutowana zarówno w środowisku naukowym, jak i w praktyce gospodarczej. Stanowi doskonałe, nowoczesne i innowacyjne narzędzie walki konkurencyjnej, wpływając jednocześnie na strategię przedsiębiorstwa we wszystkich obszarach jego funkcjonowania. W rywalizacji rynkowej wykorzystuje się zasadnicze atuty organizacji, które charakteryzują się wyjątkowością, niepowtarzalnością, wartością i niemożnością imitacji. Pomimo dużego znaczenia i szerokiego praktycznego wykorzystania idei kluczowych kompetencji brak jest w literaturze jednolitej, homogenicznej koncepcji, która wyjaśniałaby wszystkie zawiłości, problemy i procedury postępowania przy ich identyfikacji. W dyskursie naukowym można bowiem znaleźć wiele odniesień do za- łożeń filozofii zasadniczych atutów organizacji, ponadto są one w gestii zainteresowań wielu dyscyplin naukowych, takich jak psychologia, nauki społeczne, teoria organizacji, zachowanie organizacyjne czy zarządzanie strategiczne. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa szczególnie istotne są modele oraz różnego rodzaju wzorce, które pozwalają zobrazować i uprościć skomplikowaną rzeczywistość do zrozumiałego i przejrzystego kanonu do wykorzystania w priorytetowych obszarach działalności firmy. Modele prezentowane w literaturze tematu skupiają się na różnych aspektach, kwestiach i perspektywach, począwszy od ujęć hierarchicznych, poprzez zasobowe i kapitałowe, a kończąc na kompleksowych zależnościach obejmujących wszystkie podmioty współpracujące w ramach danej sieci. Wychodząc z powyższych założeń za cel artykułu przyjęto analizę wybranych modeli kluczowych kompetencji. Autorzy uważają, że omówienie założeń i ram poszczególnych modeli przyczyni się do większej przejrzystości idei kluczowych kompetencji, a tym samym stworzy możliwość jej wykorzystania w praktyce gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule autorzy przedstawiają organizację dualistyczną jako model przedsiębiorstwa przyszłości. Patologiczna odmiana takiej organizacji stanowi przedmiot krytycznej refleksji i jest uznawana jako niepożądany, lecz realny zarazem wzorzec funkcjonowania przyszłych organizacji. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Struktury hybrydowe w organizacjach procesowych
75%
Celem artykułu była próba zdefiniowania współczesnej struktury hybrydowej, przyczyn jej stosowania i identyfikacji możliwości jej zastosowania we współczesnych organizacjach procesowych. Inspiracją do tego tematu były osobiste doświadczenia autora ze współpracy z przedsiębiorstwami i jednostkami samorządu terytorialnego w przedsięwzięciach konsultingowych i doradczych. (fragment tekstu)
Przedmiotem badań niniejszego opracowania są dezyderaty dojrzałości strategicznej zdolności przedsiębiorstw wytwórczych działających w sektorze maszyn rolniczych. Fundamentalnym celem badań jest określenie poziomu dojrzałości parcjalnych (funkcjonalnych) stanowiących o strategicznej zdolności badanych przedsiębiorstw. Osiągnięcie celu głównego wymagało sformułowania i zrealizowania celów cząstkowych, którymi nakreślono: nominowanie dezyderatów determinujących dojrzałość strategiczną (kwerenda literatury), skompilowanie modelu badawczego w postaci arkusza oceny (eksploracja piśmiennictwa oraz badanie eksperckie) oraz rozpoznanie poziomu dojrzałości strategicznej wśród producentów sektora maszyn rolniczych (walidacja modelu teoretycznego). Rozważania zawarte w pracy są umiejscowione w naukach społecznych, a dokładniej - w obszarze nauk o zarządzaniu i jakości.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono typologie kultur organizacyjnych opartych na jednym kryterium klasyfikacyjnym. oraz ich wielowymiarowe modele. W pracy odniesiono się również do idei H. I. Ansoff`a i C. Sikorskiego. W zakończeniu podkreślono, że zarys opracowanej typologii kultury organizacyjnej może być przydatny w kształtowaniu pożądanej kultury organizacyjnej w przedsiębiorstwie.
Autorka dyskutuje kwestie związane ze wzrostem organizacji, przedstawiając spojrzenie na modele rozwinięte przez H. Mintzberga (model silnej ręki) i K. Bleichera (model rozwoju w sześciu fazach). W zakończeniu opisuje cztero etapowy (przedsiębiorczość, wzrost, dojrzałość i schyłek) złożony model rozwoju przedsiębiorstwa.
Omówiono model organizacji służącej otoczeniu, klasyfikację otoczenia przedsiębiorstwa, identyfikację dziedzin otoczenia oddziałującego na organizację.
Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja i analiza konsekwencji roszady ról przywódczych w firmie rodzinnej, które znajdują swoje odbicie w sferze kultury organizacyjnej. Istotne jest również określenie, w jaki sposób przedmiotowe zmiany kulturowe wpływają na sferę zarządzania w obszarach dotyczących formułowania strategii firmy, strategii personalnej i determinowania struktury własności przedsiębiorstwa rodzinnego. Artykuł wspiera studium przypadku rodzinnej firmy inwestycyjnej, w której autor był wieloletnim pracownikiem wywodzącym się spoza rodziny. Prezentując studium przypadku, posłużono się wynikami obserwacji uczestniczącej oraz wynikami badań zrealizowanych w pierwszym i piątym roku działalności firmy, dotyczących diagnozy kultury organizacyjnej firmy z wykorzystaniem modelu wartości konkurujących. (fragment tekstu)
Cel - analiza i ocena, w jakim stopniu i zakresie konflikty interesów decydują o prawidłowym działaniu małych i średnich przedsiębiorstw, z uwzględnieniem możliwości ograniczenia negatywnych konsekwencji z tym związanych. Metodologia badania - krytyczna analiza literatury uzupełniona obserwacjami rzeczywistości gospodarczej, metoda sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankietowej. Wynik - wskazanie na nowe elementy w podejściu do funkcjonowania przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem nie tylko finansowego aspektu działania, ale i wymiaru społecznego oraz psychologicznego. Oryginalność - wypełnienie luki poznawczej w zakresie obszarów i konsekwencji konfliktu interesów w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, ze wskazaniem znaczenia społecznego i psychologicznego aspektu ich działania. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano próbę poznania możliwości modelowania dynamiki zachodzących w organizacji procesów biznesowych z zastosowaniem aparatu logik nieklasycznych: temporalnej i deontycznej. Precyzyjny opis procesu jest możliwy dzięki stosowaniu metod formalnych. Przedstawiono: podstawowe pojęcia temporalne tj. czas absolutny, czas relatywny (względny) i czas powtarzalny (okresowy, cykliczny) oraz organizacje temporalne, ograniczenia deontyczne i graficzną prezentacje ograniczeń deontycznych i temporalnych.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.