Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Model pokoleniowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Efekt wypychania prywatnych transferów przez publiczny system emerytalny
100%
Motywacja: Według Banku Światowego, wprowadzenie emerytur wypiera aż od 20% do 91% prywatnych transferów. Efekt wypychania jest największy dla najuboższych gospodarstw domowych, czyli tych, które powinny być głównymi beneficjentami publicznego systemu emerytalnego. Wedle poglądów prezentowanych w literaturze, poddaje to w wątpliwość zasadność wprowadzenia powszechnego systemu emerytalnego. Cel: Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy wprowadzenie obowiązkowego systemu emerytalnego skutkuje wypchnięciem prywatnych transferów, skierowanych do osób starszych, a także, w przypadku odpowiedzi twierdzącej, ewentualne określenie skali tego zjawiska. Pozwoli to ocenić celowość wprowadzenia powszechnego systemu emerytalnego w państwach rozwijających się. Materiały i metody: Dokonano krytycznego przeglądu badań empirycznych, zaprezentowanych w literaturze, a następnie zweryfikowano je przy pomocy zmodyfikowanego modelu OLG (overlapping generations). Symulacji dokonano w programie Dynare/Octave. Wyniki: Dowiedziono, że nawet jeśli efekt wypychania istnieje w skrajnej formie, nie należy na tej podstawie wyciągać wniosków o sprawności funkcjonowania systemu emerytalnego. Co więcej, nawet w takim przypadku, jego wprowadzenie jest opłacalne - zwiększa łączną konsumpcję oraz społeczny dobrobyt. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Kontrowersje wokół opodatkowania kapitału ludzkiego
84%
Celem artykułu jest dokonanie krótkiego przeglądu wpływu podatków na wielkość kapitału ludzkiego w teorii ekonomii. (fragment tekstu)
Artykuł zajmuje się wpływem jaki współczesne, powszechne systemy emerytalne mogą wywierać na zachowania reprodukcyjne. Według autora, celem pracy nie jest wyjaśnienie fenomenu spadającej płodności, lecz wskazanie, na gruncie teoretycznym, na jedną z możliwych jego przyczyn. Intencją autora jest zwrócenie uwagi na przemilczane dotychczas w polskiej literaturze skutki istnienia powszechnych systemów emerytalnych. Artykuł zawiera historyczny rys przemian instytucjonalnych związanych z systemami emerytalnymi oraz przemian demograficznych, nawiązuje także do głównych teorii opisujących fenomen zmian demograficznych ostatnich dwustu lat. W dalszej części przedstawiony został zmodyfikowany model OLG (Overlapping Generations Model), który obrazuje w jaki sposób emerytury mogą wpływać na obniżenie płodności. Na gruncie tego samego modelu autor zaproponował rozwiązanie dylematu.
4
Content available remote Redystrybucja wewnątrzpokoleniowa w systemie emerytalnym
84%
Wykorzystanie wspólnych tablic dalszego oczekiwanego trwania życia przy obliczaniu wysokości emerytury w systemie zdefiniowanej składki skutkuje subsydiowaniem przeciętnie dłużej żyjących kobiet przez krócej żyjących mężczyzn. Celem artykułu jest oszacowanie skali tej redystrybucji. Przeprowadzono symulacje oparte na modelu nakładających się pokoleń z obowiązkowym repartycyjnym systemem zdefiniowanej składki oraz heterogeniczności w ramach kohorty. Uwględniono również wydłużanie się dalszego oczekiwanego trwania życia, zgodnie z projekcjami demograficznymi. Zastosowanie wspólnych tablic życia skutkuje redystrybucją w kierunku kobiet na poziomie ok. 0,5-0,7%, wyrażoną za pomocą ekwiwalentu konsumpcji jako procent konsumpcji mężczyzn w cyklu życia. Taka skala redystrybucji w ramach systemu emerytalnego w bardzo niewielkim stopniu rekompensuje kobietom dyskryminację na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza Johna Maynarda Keynesa opublikowana w 1936 roku spowodowała przełom w podejściu do polityki gospodarczej, w szczególności do polityki fiskalnej. Aż do lat 60. ubiegłego wieku wśród wielu ekonomistów panowało przekonanie, że polityka fiskalna powinna być wykorzystywana jako instrument zmniejszający zakres wahań koniunktury gospodarczej. W walce z recesją podatki powinny być zmniejszane, a wydatki rządowe winny rosnąć, co wywoła wzrost globalnego popytu i poprawi koniunkturę w gospodarce. Jednak ostatnie 30 lat pokazało, że zainteresowanie aktywną polityką fiskalną jako narzędziem antycyklicznym wyraźnie zmalało zarówno w teorii ekonomii, jak i w praktyce gospodarczej. Większość ekonomistów uznała, że polityka monetarna jest znacznie lepszym instrumentem stabilizacji gospodarki. Celem niniejszego artykułu jest próba określenia roli aktywnej polityki fiskalnej w dzisiejszej rzeczywistości gospodarczej, a w szczególności rozważenia sytuacji, kiedy aktywna polityka fiskalna wydaje się jedynym narzędziem polityki antycyklicznej. (fragment tekstu)
W części pierwszej opracowania przedstawione zostały podstawowe grupy systemów emerytalnych z punktu widzenia ich finansowania i funkcjonowania w ramach tradycyjnego modelu nakładających się pokoleń. W drugiej części omówiono typologię istniejących na świecie systemów emerytalnych z punktu widzenia ich funkcjonowania i finansowania. W części trzeciej przedstawiony został problem starzenia się ludności w Polsce oraz na świecie, wraz z prognozami demograficznymi i analizą wpływu zmian płodności i umieralności na proces starzenia się ludności. Dalej przedyskutowano zachodzącą zmianę zachowań osób pracujących, przede wszystkim z punktu widzenia zmian długości okresu pracy i emerytury w świetle obserwowanego wydłużania się życia, na przykładzie krajów OECD oraz Polski. W czwartej części przedstawiono analizę wpływu procesu starzenia się ludności na systemy emerytalne oraz konsumpcję pokolenia w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym.
We show a negative relation between the inflation rate and the unemployment rate, that is, the Phillips curve using a three-period overlapping generations (OLG) model with childhood period and pay-as-you-go pension for older generation under monopolistic competition with negative real balance effect. In a three-period OLG model, there may exist a negative real balance effect because consumers have debts and savings. A fall (or rise) in the nominal wage rate induces a fall (or rise) in the price, then by negative real balance effect, the unemployment rate rises (or falls), and we get a negative relation between the inflation rate and the unemployment rate. This conclusion is based on the premise of utility maximisation of consumers and profit maximisation of firms. Therefore, we present a microeconomic foundation for the Phillips curve. We also examine the effects of fiscal policy financed by seigniorage, which is represented by left-ward shift of the Phillips curve. (original abstract)
8
84%
W krajach rozwiniętych kładzie się duży nacisk na schemat reformy systemu emerytalnego. Dowodzi się konieczności dokonania zmian w sposobie oszczędzania indywidualnego w porównaniu do rozpowszechnionego sposobu zliczania kosztów postępowania (pay-as-you-go) w systemie ubezpieczeń społecznych. Problem ten dyskutowany jest za pomocą modelu o nakładających się pokoleniach (overlapping generations model). Z pracy wynika, że debata nad przeciwstawnymi sobie dwoma systemami finansowania emerytur jest w pewnym stopniu zwodnicza. Z jednej strony, nieefektywność konsumpcji (consumption-inefficiency) występuje w przypadku, gdy administratorzy polegają jedynie na transferze oszczędności prywatnych w czasie trwania cyklu życia. Ten "wewnątrzpokoleniowy" mechanizm podziału załamuje się z braku adekwatnych sygnałów efektywnej alokacji zasobów dla przyszłych pokoleń. Z drugiej strony, międzypokoleniowy podział dóbr jest zgodny z optymalnym rozwiązaniem jedynie wówczas - przy dodatkowym założeniu racjonalności indywidualnej - kiedy istnieje pewna doza "solidarności" między pokoleniami. W przypadku braku upowszechnienia takiego "kontraktu socjalnego" polityka podziału musi być uprawomocniona przez "pośrednictwo państwa". W pracy wykazano, że dla wszystkich rozwiązań o stabilnej równowadze nierówność pomiędzy stopą zysku oszczędności prywatnych a stopą zysku, uzyskaną z mechanizmu podziału międzypokoleniowego, zależy od preferencji w wyborze sposobu gromadzenia środków. Postulowana jest elastyczność akcji politycznych, prowadzących do powiązania oszczędności prywatnych z odpowiednim udziałem państwa w sponsorowaniu schematu ubezpieczeń. W pracy pokazano, że poprzez wprowadzenie mechanizmu podatki/podział pomocnym w absorbowaniu przeważnie występującej nadwyżki akumulacji jest system zliczania kosztów postępowania (pay-as-you-go). Polityka sprzyja przy tym transferowi dochodów młodszych do starszych. Polityka ekonomiczna sprzyja także podniesieniu niedostatecznego oszczędzania w przypadku, kiedy akumulacja kapitału spada poniżej złotej wartości (Golden Rule). Z konkluzji wynika wybór transferu dobrobytu w przeciwnym kierunku. Opodatkowanie dochodów starzejących się pokoleń wpływa na polepszenie opieki społecznej.
9
Content available remote Evaluating an old-age voluntary saving scheme under incomplete rationality
84%
Publikacja przedstawia ewaluację ex ante efektów dobrobytowych, fiskalnych i makroekonomicznych wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. PPK oferują ulgi podatkowe i dopłaty, których celem jest pobudzenie oszczędności na starość. Zmniejszenie wpływów budżetowych z tytułu podatku od zysków kapitałowych oraz koszt pokrycia dopłat rocznych powodują konieczność kompensacyjnego podniesienia innych podatków. Do oszacowania skali tych efektów zastosowano model nakładających się pokoleń. W modelu uczestnictwo w PPK jest dobrowolne, a część agentów cechuje się niepełną racjonalnością. Oba elementy stanowią innowację w literaturze przedmiotu. Dla preferowanej przez nas kalibracji wyniki wskazują na relatywnie wysoki efekt wypychania: w przybliżeniu jedynie od 0.08 do 0.09 PLN z każdej złotówki trafiającej do PPK to nowe oszczędności. Prawdopodobne wartości efektywnego wzrostu kapitału wahają się, w zależności od kalibracji, między 0.03 a 0.42 PLN z każdej złotówki w PPK. Wprowadzenie PPK pociąga za sobą istotne koszty fiskalne. Większość z nich ma swoje źródło w uldze podatkowej od zysków kapitałowych oraz w dopłatach. Racjonalni agenci doświadczają utraty dobrobytu, chyba że PPK oferują wystarczająco dużą rentę dożywotnią. Natomiast agentom, którzy nie są w pełni racjonalni PPK zapewniają istotny wzrost dobrobytu.(abstrakt oryginalny)
The observed decline in fertility in developed countries raises the question about the possibility of implementing a pronatalist government policy. In particular, possible policies involve modification of: income taxes, consumption taxes and the introduction of subsidies on children. The effectiveness of the listed fiscal policy instruments is debatable and it can be considered from theoretical or empirical point of view. The present work mainly focuses on the first approach, making a synthesis of existing economic theory in terms of the postulated effects of the fiscal instruments used to stimulate the number of children in families. The survey pinpoints two prevalent classes of models: the life cycle with taxpayer having children and multi-period overlapping generation models. The predictions of the models have been criticized, especially in the context of several simplifying assumptions undermining the practical utility of the results. Based on the literature review it can be seen that regardless of the context of redistribution of wealth, the fiscal instruments should affect the number of children in households. Additionally the effective pronatalist policy is not unique and in most cases, it should cover more than one fiscal policy instrument stimulating increase of birth rate. (original abstract)
Based on a calibrated computational multi-agent model with an overlapping generations structure, we investigate society-level consequences of creation and destruction of social ties at the individual level. The steady state of the simulated social network exhibits realistic small-world topology. We also find that societies whose social networks are relatively frequently reconfigured, display relatively higher social trust, willingness to cooperate, and economic performance - at the cost of lower social utility. Similar outcomes are found for societies where social tie dissolution is relatively weakly linked to family closeness. (original abstract)
W pracy przedstawiono metodologię budowy międzypokoleniowych modeli DSGE z niejednorodnymi podmiotami i zagregowanym ryzykiem. Te stochastyczne modele makroekonomiczne pozwalają na uwzględnienie zróżnicowania konsumentów przede wszystkim ze względu na wiek oraz zasób majątku. Na przykładzie autorskiego modelu, który dodatkowo uwzględnia niejednorodność ze względu na status na rynku pracy oraz zdolności, pokazano sposób wyprowadzania kluczowych równań opisujących decyzje konsumpcyjne i inwestycyjne podmiotów. W pracy przedstawiono również najważniejsze algorytmy obliczeniowe stosowane do analiz omawianych modeli. Na końcu pokazano przykład zastosowania modelu do analizy kosztów wahań cyklicznych na rynku pracy w Polsce dla różnych grup konsumentów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest analizie wpływu opodatkowania proporcjonalnego i progresywnego na akumulację kapitału ludzkiego. Wykorzystano dwa modele zachowań podatników, to jest model cyklu życia i model nakładających się pokoleń. Jak się okazało, w zależności od przyjętego modelu opodatkowanie proporcjonalne i progresywne oddziałują w odmienny sposób na akumulację kapitału ludzkiego. W modelu cyklu życia zwiększaniu akumulacji bardziej sprzyja system proporcjonalny (liniowy), podczas gdy w modelu nakadających się pokoleń skuteczniejsza wydaje się progresja podatkowa.
Badania agencji Salesforce dotyczące obsługi klienta w sektorze dostawców telewizji, internetu i usług telekomunikacyjnych wskazują, że prowadzenie skutecznego biznesu wymaga dostrojenia działań do różnic pokoleniowych wśród obecnych i potencjalnych klientów. Przynależność do konkretnego pokolenia warunkuje bowiem modele zakupowe konsumentów. A ci ostatni wykazują różnice zarówno w podejściu do marek, zarządzaniu kredytem zaufania, jak i wchodzeniu w interakcje z dostawcami. Dla firm oznacza to, iż optymalizacja marketingu i sprzedaży powinna być realizowana w odniesieniu do segmentów grupa wiekowych. (fragment tekstu)
YUCCIES to nazwa pochodząca od słów Young Urban Creative (Młodzi Miejscy Kreatywni). Według Davida Infante są to następcy hipsterów. Wzory czerpią zarówno od tych ostatnich, jednocześnie zaś chcą być jak YUCCIES zamożni. Podobnych akronimów skupiających określone grupy społeczne w USA są dziesiątki, jednak YUCCIES pochodzący z pokolenia Y, mieszkający w modnych dzielnicach dużych miast to osoby dobrze wykształcone, żyjące w przekonaniu że marzeń nie powinno się tylko realizować. Powinno się na nich zarabiać. A wykonują często pracę związaną z nowymi mediami, e-handlem i generalnie internetem. (fragment tekstu)
Marketing skierowany do osób dojrzałych wymaga właśnie dojrzałości, empatii, gotowości do wyjścia naprzeciw oraz odrzucenia schematów i stereotypów. Czy marki i firmy potrafią dotrzymać kroku takim wyzwaniom? Okazuje się, iż nie zawsze. Osoby 50+ wymagają nieco innego podejścia, co niekoniecznie oznacza, iż pragną być traktowani jak ludzie starsi. Seniorzy często bowiem chcą świat odkrywać na nowo, korzystając z bogatych, czasem trudnych doświadczeń przeszłości. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.