Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Model symulacyjny przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Analysis of the Operation of a Stacker Crane with Simulation Methods
100%
The paper presents a simulation model of a stacker crane used as a means of internal transport in storage systems. A dynamical model of a stacker crane has been developed in the discrete event driven simulation environment. Results of numerical experiments and time characteristics are presented for various trajectories of a crane.(original abstract)
Pomysł stworzenia gry symulacyjnej dotyczącej zarządzania przedsiębiorstwem w długim okresie czasu powstał na Uniwersytecie McMaster w Kanadzie z inicjatywy profesorów Pottera i Szendrovitsa już w 1962 roku, a pierwszy program komputerowy dla dużych maszyn typu IBM 360/370 w dwa lata później. W 1981 roku A. Z. Szendrovits, J. Doutriaux, E. Posada i J.P. Sollenave stworzyli pierwszą wersję mikrokomputerową tego systemu. Wraz z rozwojem komputerów osobistych jest on ciągle udoskonalany i w roku 1994, dzięki udostępnieniu oprogramowania przez Program Kanadyjsko-Polski, który wspiera edukację menedżerską w naszym kraju, można było w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie przystąpić do adaptacji tego systemu do warunków polskich. Po długich pracach związanych z tłumaczeniem materiałów informacyjnych i opracowaniem polskiej wersji językowej programu otrzymaliśmy produkt, który może być bardzo przydatny w dydaktyce szkół wyższych i studiów podyplomowych na kierunkach związanych z szeroko pojmowanym zarządzaniem przedsiębiorstwem. (fragment tekstu)
W trzech kolejnych punktach opracowania zostanie przedstawiony przykład przygotowania zaproszenia do składania ofert na realizację pewnego przedsięwzięcia inwestycyjnego, dotyczącego modernizacji systemu informatycznego w przedsiębiorstwie, Przedsięwzięcie to zostanie opisane w następnym punkcie opracowania. W punkcie trzecim przedstawimy sposób zastosowania strategii analitycznej. Na tle przykładu wskażemy na elementy "krytyczne" postępowania analitycznego, które mogą być wyeliminowane, jeżeli zastosuję się strategię symulacyjną. O podejściu symulacyjnym będzie z kolei mowa w ostatnim punkcie. Na podstawie wykonanych eksperymentów symulacyjnych pokażemy, że otrzymane wyniki są odmienne, a ponieważ wynikają one z mniej upraszczających założeń, można je traktować jako bardziej wiarygodne. (fragment tekstu)
W pracy zdefiniowano dyskretny nanomodel symulacyjny niezbędny w modelowaniu zarządzania zapasami. Przedstawiono perspektywy jego zastosowania w wyznaczaniu optymalnej wielkości za­mówienia surowców na przykładzie procesu produkcyjnego. Wykorzystano go w modelu symulacyj­nym warsztatu i wykonano eksperymenty symulacyjne w celu jego weryfikacji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera informacje o firmie symulacyjnej, utworzonej decyzją rektora Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie, będącej integralną częścią tej Uczelni. Autorka przedstawia genezę i organizcję firm symulacyjnych, kadrę dydaktyczną i ocenę pracy studenta.
W pracy podjęto próbę zastosowania metody Relativity Dynamics do optymalizacji parametrów w regułach decyzyjnych występujących w symulacyjnym modelu przedsiębiorstwa przemysłowego. Model zapisany w konwencji Dynamiki Systemowej został poddany eksperymentom optymalizacyjnym w trzech układach: klasycznym (bez optymalizacji), z optymalizacją oraz z wykorzystaniem idei horyzontu planowania.(abstrakt oryginalny)
Metoda Dynamiki Systemowej jest jedną z bardziej znanych w świecie metod modelowania i symulacji obiektów gospodarczych w ujęciu systemowym. Bogactwo poruszanej problematyki można zaobserwować na przykładach najbardziej znanych zastosowań w literaturze przedmiotu. Systemowe i dynamiczne ujęcie obiektu gospodarczego, jakim jest przedsiębiorstwo przemysłowe znalazło wyraz w pierwotnej nazwie metody: Industrial Dynamics (używanej przez jej twórcę Forrestera). Opiera się ona na analizie jakościowej i ilościowej procesów i struktur systemów. Jakościowym elementem oceny dynamiki systemu jest analiza pętli sprzężeń zwrotnych (dodatnich i ujemnych), natomiast ilościowym jest model matematyczny złożony z równań algebraicznych i logicznych (w przypadku prostych systemów są one m.in. odpowiednikiem równania różniczkowego niejednorodnego. Poniżej przedstawiono założenia klasycznej metody System Dynamics (SD). Ponadto omówiono znany przykład jej zastosowań do analizy procesów i struktur przedsiębiorstwa przemysłowego, techniczne aspekty symulacji modeli typu SD za pomocą języka symulacyjnego DYNAMO. (fragment tekstu)
9
84%
Zastosowanie modelu symulacyjnego do oceny planu realizacji potrzeb materiałowych pokazuje, że istotne jest poszukiwanie rozwiązań mogących obniżyć oczekiwane (zakładane) koszty przez odpowiednie zaplanowanie dostaw materiałów potrzebnych do produkcji. Model symulacyjny na prostym przykładzie pokazał, że można spróbować poprawić efektywność stosowanego sposobu planowania polegającego na równomiernym rozłożeniu limitu kwotowego na poszczególne etapy przedsięwzięcia. Proponowana zamiana dotycząca zwiększenia limitu w pierwszej fazie wydaje się korzystniejsze pod względem kosztów i możliwości lepszego reagowania na zdarzenia losowe. Proponowane zmiany, po przeprowadzaniu dokładnych i szczegółowych analiz, będą rekomendowane do wprowadzania w badanym przedsiębiorstwie górniczym. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono sposób realizacji projektu reorganizacji rozmieszczenia stanowisk roboczych, zweryfikowany następnie za pomocą adekwatnych modeli symulacyjnych. Dzięki wykorzystaniu narzędzi symulacyjnych możliwa była ocena skutków proponowanych rozwiązań jeszcze przed ich wdrożeniem, dokonano tego porównując kluczowe parametry systemu wytwórczego przed i po wprowadzeniu zmian w rozmieszczeniu stanowisk roboczych. Przedsiębiorstwo zyskało pewność, że proponowane usprawnienia są korzystne i ich wprowadzenie nie jest obarczone nadmiernym ryzykiem. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Stock Control in Automotive Industry with Simulation Utilization
84%
W otoczeniu ekonomicznym zachodzą współcześnie znaczne zmiany w zakresie logistyki. Powszechnie stosowana jest koncepcja zarządzania łańcuchem dostaw. Wykorzystywana jest ona do kontroli przepływu towarów, materiałów i informacji, prognozowania popytu, optymalizacji planów produkcji, dystrybucji wyrobów itd. Wymaga odpowiedniego oprzyrządowania, głównie wykorzystania narzędzi i programów symulacyjnych. Artykuł przedstawia model symulacji w zakresie zarządzania zapasami w przedsiębiorstwach sektora samochodowego. Prezentowana metoda może być wykorzystana do stworzenia nowego systemu dostaw materiałów i minimalizowania stanu ich zapasów. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest próba konstrukcji symulacyjnego modelu funkcjonowania firmy produkcyjnej SYMPROFI. Model ma budowę modułową, co umożliwia szybką modyfikację i adaptację modelu do innych warunków niż pierwotnie ustalono. A zatem jest generatorem symulacyjnych modeli firm i przedsięwzięć gospodarczych. Implementacji modelu dokonano w środowisku WINDOWS, a do konstrukcji wykorzystano pakiety zawierające arkusze kalkulacyjne Excel i Lotus.
Celem niniejszej pracy było zbudowanie symulacyjnego modelu przedsiębiorstwa "Irackie Linie Lotnicze". Model ten zbudowano stosując metody Dynamiki Systemowej a program komputerowy zapisano w języku DELTA. Przedstawiono charakterystykę przedsiębiorstwa "Irackie Linie Lotnicze" oraz koncepcję modelu symulacyjnego. Omówiono model matematyczny oraz eksperymenty symulacyjne
Funkcjonowanie każdego systemu gospodarczego i wyniki jego działalności zależę w dużym stopniu od sposobu zarządzania. Przez sposób zarządzania systemem będziemy rozumieć jego strukturę organizacyjną oraz sposób podejmowania decyzji przez poszczególne jednostki organizacyjne i związane z tym przepływy informacyjne. Wykorzystując terminologię J. Kornaia możemy powiedzieć, że sfera regulacyjna (tj. postrzeganie, przekazywanie i przetwarzanie informacji oraz przygotowanie i podejmowanie decyzji) w sposób decydujący wpływa na rezultaty działalności sfery realnej (tj. produkcji, transportu, magazynowania, inwestycji, konsumpcji itp.). Trzeba stwierdzić, że planiści rzadko zajmują się bezpośrednio sposobami zarządzania systemami, dla których opracowują plany. Wynika to częściowo ze słabości metodologicznych, z braku metod badających jak sfera regulacji oddziałuje na sferę realną systemu. Najczęściej wykorzystywane w planowaniu modele ekonometryczne, optymalizacyjne oraz input-output dotyczą sfery realnej, nie ujmują struktur organizacyjnych, przepływów informacji i sposobów podejmowania decyzji w poszczególnych jednostkach organizacyjnych systemu gospodarczego. Możliwość bezpośredniego ujęcia sfery regulacyjnej stwarzają modele dynamiki systemowej. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie sposobu analizowania wpływu zarządzania na wyniki produkcyjne przedsiębiorstwa przy pomocy modeli dynamiki systemowej. Artykuł składa się z trzech części: ogólnych informacji o metodologii badań, opisu modelu symulacyjnego oraz omówienia wyników eksperymentów komputerowych. (fragment tekstu)
W warunkach coraz ostrzejszej konkurencji menedżerowie kierujący przedsiębiorstwami muszą podejmować coraz bardziej złożone decyzje, które przesądzają nie tylko o sukcesie firm, ale także o ich przetrwaniu. Ważkie decyzje związane są z różnymi sferami działalności: produkcyjną, handlową finansową kadrową i są ze sobą wzajemnie powiązane, tworząc złożoną sieć wzajemnych zależności. Narzędziem, które pozwala na kompleksowe przedstawienie tych powiązań, jest model symulacyjny. Celem konstrukcji prezentowanego modelu jest próba możliwie całościowego uwzględnienia procesów zachodzących w przedsiębiorstwie produkcyjnym, jakim jest fabryka dywanów, i w jego otoczeniu oraz ocena ich wpływu na sytuację finansową przedsiębiorstwa. Powstanie modelu było możliwe dzięki udostępnieniu szczegółowych danych przez pewną fabrykę dywanów. W toku prac nad modelem wykorzystano procedury związane z analizą statystyczną, ekonometrią oraz programowaniem liniowym. Przedstawiany model ma charakter deterministyczny i opisuje kształtowanie się poszczególnych wielkości zasadniczo w układzie rocznym, z możliwością szczegółowego rozbicia w układzie kwartalnym i miesięcznym. (fragment tekstu)
17
Content available remote Symulacyjny model gospodarki - przypadek przedsiębiorstwa Fotosystem
67%
Artykuł związany jest z systemem gospodarki materiałowej w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Początkowo wytłumaczono istotę gospodarki materiałowej, która stanowi jeden z kluczowych procesów wchodzących w skład działalności podstawowej przedsiębiorstwa produkcyjnego. Wskazano i krótko scharakteryzowano najważniejsze procesy magazynowe powiązane bezpośrednio z gospodarką materiałową. Następnie przedstawiono profil działalności przedsiębiorstwa produkcyjnego Fotosystem, w którym przeprowadzono badania mające na celu praktyczne zapoznanie się z systemem gospodarki materiałowej w przedsiębiorstwie. Dzięki temu wskazano zmienne i stałe budujące symulacyjny model systemu gospodarki materiałowej w przedsiębiorstwie. Model symulacyjny opracowano w konwencji metody dynamiki systemów, pozwalającej na przedstawianie procesów zachodzących w systemach (jakimi są również przedsiębiorstwa) zarówno w aspekcie ilościowym, jak i pod kątem analizy dynamiki ich zachowania. Wykorzystano tu oprogramowanie Vensim® DSS. Przedstawiono postać graficzną modelu oraz zdefiniowano zmienne i wartości stałych modelu. W kolejnym kroku przeprowadzono symulację modelu. Przyjmując dany krok symulacji przedstawiono przebiegi zmiennych akumulacyjnych modelu. Dokonując analizy przebiegów tych zmiennych wytłumaczono ich odmienne zachowanie. W podsumowaniu odniesiono się do korzyści, jakie mogą płynąć dla przedsiębiorstw, wynikających z korzystania z przedstawionego modelu oraz wskazano kierunki testów związanych z weryfikacją założonych strategii zarządzania gospodarką materiałową w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Artykuł nawiązuje także do najnowocześniejszej koncepcji współczesnego zarządzania - do zarządzania procesowego w organizacji. Modelowanie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie stanowi jeden z elementów całościowej struktury zarządzania procesami. Pozwala ono, między innymi, na identyfikację poszczególnych działań składających się na dany proces, graficzne przedstawienie ich kolejności, ogólną analizę procesu, wskazanie zasobów niezbędnych do jego realizacji oraz wyeliminowanie działań nie wnoszących wartości do danego procesu. (abstrakt oryginalny)
W pracy wyjaśniono przyczyny wieloznaczności pojęcia uczenie się organizacyjne i pokazano jak różni się jego znaczenie w zależności od przyjętej perspektywy i rozpatrywanego poziomu uczenia się. Wskazano na znaczenie metod symulacyjnych we wspomaganiu uczenia się organizacji i w orga­nizacji, a także w próbach badania zjawiska uczenia się organizacyjnego oraz czynników nań wpły­wających.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.