Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 119

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Modele makroekonomiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Necessity of systematization of the increasing number of planning macro-economic models has been stressed in the article. Teaching and cognitive value of such systematization has been pointed out together with a possibility of quick improvement of the models in question. A method is suggested to facilitate the systematization. It consists in dividing models into research fields for purposes of comparative analysis. The whole model is studied in block division. Small elements are analysed at block level. Studies of connections between particular elements are based on reconstruction of "scheme of logical inter-dependencies" considered as fundamental for each model construction. As an example, comparative analysis of investments balance and durable means in terms of models is presented. The conclusion is that convergent features of different models are more frequent than it would be expected. The author sees a possibility of creating a tree of model variants as a result of such analysis. (original abstract)
Praca jest poświęcona analizie i porównaniu za pomocą metod ekonomii matematycznej najbardziej znanych, makroekonomicznych modeli gospodarki z niedoborem, modelu Kornaia-Weibulla i modelu gospodarki racjonowanej poprzez kolejki. W niniejszej pracy skoncentrowano się na matecznych ujęciu gospodarki z niedoborem w tym sensie, w jakim rozumiał to Kornai, tzn., będziemy się posługiwać modelami zbudowanymi za pomocą metod ekonomii matematycznej. (fragment tekstu)
Przedstawiono koncepcję modeli równowagi ogólnej, oraz model równowagi ogólnej gospodarki polskiej stosowany w Zakładzie Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN.
W artykule zaprezentowano możliwości wykorzystania modelu przepływów międzygałęziowych w zakresie ocen makroekonomicznych gospodarki. Zasadniczym przesłaniem bilansu przepływów międzygałęziowych jest ukazanie wzajemnych zależności w gospodarce, które decydują o jej rozwoju jako całości, jak i jej części. Stwierdzono, że oceny dokonywane za pośrednictwem bilansów przepływów międzygałęziowych umożliwiają i poszerzają perspektywę badawczą uwzględniając pozycję badanych sektorów (grup produktów) w gospodarce, a także ich efektywność makroekonomiczną i współzależności w procesie rozwoju. Dostrzeżono, że model przepływów międzygałęziowych wykazuje znaczące walory dla pełniejszego zrozumienia funkcjonowania mechanizmu rynkowego i budżetowego, schematu przepływu strumieni dochodów i wydatków w gospodarce oraz kształtowania się podstawowych parametrów makroekonomicznych. Istnieje także potrzeba poszerzenia zapisu i interpretacji tablicy przepływów międzygałęziowych o ćwiartkę czwartą (podział dochodów), szersze uwzględnienie powiązań badanych podmiotów z sektorem bankowym i tym samym pokazanie skali oraz struktur kreacji pieniądza emisyjnego i kredytowego w gospodarce. Do rozważenia pozostaje także wykorzystanie tablicy input-output do określenia zakresu nierównowagi podażowej w gospodarce poprzez zestawienie popytu potencjalnego i efektywnego oraz określenie w ten sposób przybliżonego poziomu nierównowagi. (abstrakt oryginalny)
W większości modeli makroekonomicznych w sposób nieprecyzyjny uwzględnia się wpływ skłonności, w tym szczególnie - wpływ skłonności do konsumpcji oraz skłonności do inwestowania. Jest to, w dużej mierze wynik, intuicyjnego stosowania tych pojęć przez samego J.M. Keynesa w jego głównym dziele, czyli w Ogólnej teorii zatrudnienia, procentu i pieniądza. Ekonomiści, ze zrozumiałych względów, skupiają się przede wszystkim na analizowaniu czynników obiektywnych. Warunki obiektywne są bez wątpienia ważne, jednak pomijanie wpływu zjawisk subiektywnych (psychologicznych, socjologicznych) może wiązać się z uzyskiwaniem rozwiązań obciążonych bądź mało dokładnych. Zaprezentowany model Kaleckiego uwzględnia skłonności do konsumpcji i do inwestowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problem walki z kryzysem podejmowanej w naszym kraju. Autor krytycznie odnosi się do rządowego planu antykryzysowego, zarzucając mu m.in. brak diagnozy stanu początkowego oraz celów działań antykryzysowych. Proponuje opracowanie autorskiego projektu wstępnego struktury programu umożliwiającego wyjście ze stanu nierównowagi gospodarczej.
8
Content available remote Two-Level Aggregation of Leontief Model "Input-Output"
61%
Artykuł dotyczy dwupoziomowej agregacji modelu input-output W. Leontiefa stosowanego przy analizie przepływów międzygałęziowych. Analizy te opierają się na tablicach zależności pomiędzy sektorami gospodarki oraz danymi makro- i mikro-ekonomicznymi. Autorka rozpatrzyła i udowodniła cztery twierdzenia odnoszące się do tego modelu.
9
Content available remote Makroekonometryczny miesięczny model gospodarki Polski WM-1
61%
Makroekonometryczny model WM-1 jest pierwszym makromodelem opisującym funkcjonowanie gospodarki Polski opartym na danych miesięcznych. Jak wynika z testowania, większość kategorii, którymi operuje, jest generowana przez niestacjonarne procesy stochastyczne. Estymacja parametrów została tak przeprowadzona, aby zapewnić kointegrację zmiennych, co pozwala uniknąć tzw. regresji pozornych oraz przeprowadzić prawidłową weryfikację hipotez. Specyfikacja wszystkich zależności behawioralnych wynika z teorii ekonomicznych. W modelu wykorzystano w szerokim zakresie dane pochodzące z tablic input-output, co zbliża model WM-1 do tzw. modeli zintegrowanych. W przypadku wielu ważnych równań uwzględnione zostało zjawisko niesymetryczności dostosowań. (abstrakt oryginalny)
Pierwsza część artykułu poświęcona jest skrótowemu omówieniu metody idealizacji i konkretyzacji. Autor podkreśla, że ma ona zastosowanie wtedy, gdy zjawisko wyjaśniane (czyli takie, którego przyczyna zaistnienia poddana jest analizie) spełnia dwa warunki: oddziałuje na nie więcej niż jeden czynnik - jego natężenie determinowane jest zatem przynajmniej dwoma przyczynami, nie jest ono elementem sprzężenia zwrotnego, czyli takiego ciągu przyczyn i skutków, że ostatnie ogniwo ciągu wzmacnia ogniwo pierwsze uruchamiając kolejną interakcję. Zastosowanie tej metody ilustruje autor na przykładzie J.M.Keynesa teorii równowagi przy niepełnym zatrudnieniu. W drugiej części tekstu autor podejmuje próbę wykazania, że istnieją zjawiska gospodarcze nie spełniające dwóch powyższych warunków. Ze zatem oddziałuje na nie jedna przyczyna i że są one elementem ciągu tworzącego sprzężenie zwrotne. Kryzys gospodarczy ostatnich lat autor zalicza do tej właśnie kategorii. Dla poparcia owej tezy wylicza elementy ciągu tworzącego samonapędzający się mechanizm kryzysu. Na tym tle zatem rodzi się pytanie zawarte w tytule artykułu. (abstrakt oryginalny)
Model symulacyjny W8D-2002 powstał w sposób analogiczny do wyjściowego modelu symulacyjnego W8D w wyniku połączenia równań zwłaszcza stochastycznych, przedstawionych w rozdz. 2 oraz dodania odpowiednich tożsamości. Model symulacyjny przedstawiamy w okrojonej wersji, tj. bez równań submodeli dla sekcji edukacji i nauki. W tej wersji zawiera on następujące podstawowe bloki równań: a) popytu finalnego na dobra i usługi oraz handlu zagranicznego, b) czynników i procesu produkcji oraz postępu technicznego, c) potencjału produkcyjnego i zatrudnienia, d) cen i płac oraz przepływów finansowych. (fragment tekstu)
Autor omawia drogę prowadzącą do wykształcenia koncepcji stosowanego obecnie w praktyce systemu rachunków narodowych oraz porusza problemy: jak dalece rachunki narodowe charakteryzują rzeczywistość, jaki szczebel dezagregacji jest optymalny dla potrzeb analiz i prognoz, wskazuje na potrzebę rozwoju rachunków satelitarnych. Porusza także problemy dotyczące: zakresu działalności traktowanej w rachunkach narodowych jako działalność produkcyjna oraz omawia — definicje produkcji finalnej i spożycia pośredniego; pojęcie „nakłady na przyszły rozwój (NPR)” jako równoległe do tradycyjnie definiowanej akumulacji. Autor porusza też problem jakości produkcji oraz jakości czynników produkcji, które nie są poprawnie szacowane przy obliczaniu rachunków i odnosi się do krytyki PKB nazywając ją „chybioną” (krytyka wskazywała na ułomność miernika, gdyż nie charakteryzuje poprawnie poziomu dobrobytu i jego zmian).
W prognozowaniu wzrostu gospodarczego krajów transformacji najczęściej wykorzystywane są modele oparte na specyfikacji Barro oraz Levine, Renelt (BLR). W artykule dokonano identyfikacji założeń tych modeli znajdując je jako słabo przystające do realnych uwarunkowań tych krajów. Zdaniem autorów dowodzi to, że po dziesięciu latach transformacji dawne kraje centralnie sterowane są strukturalnie różne od krajów o gospodarce rynkowej o podobnym poziomie dochodów na głowę mieszkańca.
Artykuł omawia model WIR, w którym rozpatruje się gospodarkę złożoną z trzech sektorów: sektora wysokiej techniki, sektora infrastruktury i sektora produkcji pozostałej. Głównym celem budowy omawianego modelu jest pokazanie kierunku zmian makrostruktury gospodarczej.
Zaprezentowano i przedyskutowano model CGE (Computable General Equilibrium) z niedoskonałą konkurencją i rosnącym efektem skali dla gospodarki polskiej. Włączenie niedoskonałej konkurencji do modelu uzasadniono na gruncie analizy struktury przemysłowej i ścieżki dostosowawczej w okresie transformacji. Wyniki symulacji na modelu w porównaniu z modelem zakładającym konkurencję doskonałą pokazują, że założenie konkurencji niedoskonałej jest uzasadnione, choć zróżnicowanie wyników nie jest tak spektakularne, jak przedstawia się w literaturze.
Przedstawiono zasadnicze koncepcje teorii gier w zastosowaniu do teorii makroekonomicznej. Na przykładzie wyjaśniono zależności zachodzące pomiędzy tą teorią a podjętym eksperymentem. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę wykorzystania teorii chaosu do wyjaśnienia istoty zmian jakościowych w przebiegu zjawisk gospodarczych, Rozważa się problem stabilności gospodarki wykorzystując liniowy model gospodarki zamkniętej. W pierwszej części opracowania formułuje się warunki konieczne i dostateczne stabilności gospodarki przy założeniu, że skłonność do konsumpcji nie ulega zmianom w czasie. Następnie uchyla się to założenie, zakładając że skłonność do konsumpcji, będąc pewną funkcją udziału oszczędności i konsumpcji w dochodzie rozporządzalnym w okresach poprzednich, zmienia się w czasie. Rozważa się przypadek, kiedy zmiany te mogą mieć charakter chaotyczny i bada się konsekwencje tego stanu rzeczy dla stabilności gospodarki opisywanej przez model.
W celu empirycznej werysfikacji hipotez ekonomicznych, zwłaszcza dotyczących długiego okresu, konieczne jest utworzenia baz danych obejmujących duży przedział czasu. Jednakże skompletowanie odpowiedniej liczby obserwacji o częstotliwości rocznej nieuchronnie wiąże się z częstymi zmianami definicji i zakresu wielu kategorii ekonomicznych, zróżnicowaniem źródłowego materiału statystycznego, ewidencyjnym dualizmem czy wreszcie zmianami klasyfikacyjnymi rachunków narodowych. Zjawiska te komplikują prace nad otrzymaniem porównywalnych szeregów czasowych. W artykule przedstawiono wybrane problemy związane z tworzeniem operacyjnych baz danych dla potrzeb rocznych makroekonomicznych modeli gospodarki narodowej Polski serii W8.
Problematyka wzrostu stała się jednym z najbardziej dynamicznie rozwijającym się obszarów ekonomii, a krytyczna analiza modeli neoklasycznych dała początek nowym nurtom badawczym, przede wszystkim teoriom wzrostu endogenicznego, w obrębie których nastąpiła formalizacja modeli wzrostu. Omówiono dwa modele tj. model Solowa i model Romera. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.