Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Modele procesu innowacyjnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań a model biznesowy przedsiębiorstwa
100%
Przez wiele lat podstawą konkurencyjności firm była strategia przedsiębiorstwa. Obecnie coraz częściej mówi się, że są nią modele biznesowe. Dobry pomysł, przełomowa technologia czy koncepcja nowego produktu to za mało, by odnieść sukces. Przykład wręcz legendarny to polski niebieski laser, którego zalety powszechnie uznano za przełomowe, a jego komercjalizacja dała w pierwszych latach zaledwie 2% udziału w rynku. Zabrakło dobrego pomysłu na biznes, czyli modelu biznesowego. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Modele procesu innowacyjnego a kultura organizacyjna przedsiębiorstw
75%
Jako cel artykułu wyznaczono określenie głównych kierunków zamian kultury organizacyjnej przedsiębiorstw w odniesieniu do danego modelu zarządzania innowacjami. Artykuł ma charakter teoretyczny. W pierwszej części wyjaśniono istotę i znaczenie innowacji i kultury organizacyjnej, a następnie problem kultury organizacyjnej rozpatrzony został z perspektywy zamkniętych i otwartych modeli innowacyjnych. (fragment tekstu)
Innowacyjność przepis na sukces model od A do F to nowa książka dwóch światowej sławy naukowców P. Kotlera i Fernando Trías De Besa. Philip Kotler - to człowiek instytucja, którego wpływ na rozwój i popularyzację marketingu i zarządzania innowacyjnością trudno przecenić. Jest profesorem marketingu międzynarodowego w Kellogg School of Management, laureatem licznych nagród. Opublikował ponad sto artykułów i wiele książek, znanych również w Polsce. Należą do nich między innymi fundamentalne dzieło - Marketing Planowanie Wdrażanie i kontrola lub Marketing Narodów. Z jego wiedzy i doświadczenia korzystały m.in. takie firmy, jak: IBM, Ford, GE, Michelin, AT&T i Bank of America. Fernando Trías De Bes - ekonomista, profesor ESADE Business School w Barcelonie, jest też założycielem Salvetti&Llombart, firmy konsultingowej, która specjalizuje się we wdrażaniu innowacji i badaniach rynku. Wraz z Philipem Kotlerem wydał Marketing lateralny, wydany również w naszym kraju. (fragment tekstu)
4
Content available remote Model systemu wdrażania regionalnej strategii innowacji
75%
Autor żywi przekonanie, że zaprezentowany model może stać się jednym z punktów wyjścia do prac nad aktualizacją polskich regionalnych strategii innowacji. Zgodnie z jego koncepcją, realizacja takiej strategii nie jest niepotrzebnie zawężana do obszaru struktury samorządowej województwa, gdyż wykorzystuje potencjały jednostek niezależnych, lecz niezwykle istotnych dla rozwoju regionalnego systemu innowacji i upowszechniania się procesów innowacyjnych w regionie. Jednocześnie w całym systemie widoczny pozostaje regionalny, samorządowy lider oraz jego odpowiedzialność za wdrażanie strategii. Biorąc pod uwagę dotychczasowe, wdrożeniowe doświadczenia wszystkich województw, a także wyniki badań oraz doświadczenia autora w zakresie wdrażania strategii rozwoju kilkudziesięciu jednostek samorządu terytorialnego, rozwiązanie takie wydaje się należeć do optymalnych.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaprezentowanie teoretycznych koncepcji wpływu wiedzy na dynamikę przebiegu procesów innowacyjnych. Opracowanie omawia również związki między fazami wspomnianego procesu innowacyjnego a cyklem życia produktu oraz cyklem życia rewolucji technologicznej. Ukazuje, że za źródło tworzenia nowych gałęzi przemysłu jest proces innowacyjny, który jest wewnętrznie spójny i komplementarny z cyklem życia produktu, a także cyklem życia rewolucji technologicznej. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Model of Innovation Processes Used in Polish Confectionery Industry Enterprises
75%
Goal - Identification of actions which make up innovative processes in confectionery enterprises. Research methodology - The entities selected for the study fulfill two criteria: they are Polish enterprises operating in the confectionery industry (entities with dominant equity, with headquarters in Poland) and have market shares of at least 5% (measured by the value of sales revenues in 2017 at the minimum level of PLN 100 million) All the companies which met the above criteria were identified; then ten enterprises were chosen from that group. The research was carried out with the help of a survey questionnaire. Score - Innovative processes usually begin with research on consumer needs, which indicates the use of a demand innovation model. Furthermore, the more actions an innovative process comprises, the less willingly it is used by enterprises. Originality/Value - The paper has a cognitive value of the innovation process models used by confectionery enterprises. The author proposes a modification to the current model. (original abstract)
Obecnie klasyczne ujęcie, które zakłada, że proces innowacyjny rozumiany jest jako ciąg (sekwencja) zdarzeń składających się na fazy tworzące zwartą, uporządkowaną całość, jest już niewystarczające. Innowacja jest dzisiaj rezultatem zbioru różnych procesów o dużym stopniu skomplikowania i złożoności. Celem artykułu jest prezentacja koncepcji modelu procesowego innowacji technicznej, który składa się z omawianych tutaj kolejno procesów; są nimi: pomysły, B+R, transfer, wdrożenie, komercjalizacja i dyfuzja.(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem rozważań jest określenie koncepcji i ocena możliwości wdrożenia zintegrowanego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności w aspekcie determinantów jego skutecznej implementacji. Metodologia badania - Zastosowano metodę analizę i konstrukcji logicznej. Problem zintegrowanego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności i jego modelowania przeprowadzono w oparciu o krytyczną literaturę przedmiotu i własne doświadczenia autorów. Wynik - Wynikiem opracowania jest proinnowacyjny model zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności uwzgledniający kompleksowo spełnianie innych, określonych w międzynarodowych wzorcach, wymagań zapewniających produkcję i przetwarzanie żywności o gwarantowanej jakości i bezpiecznej zdrowotnie. Oryginalność/wartość - Jako oryginalną wartość można uznać autorski model proinnowacyjnego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności.(abstrakt oryginalny)
O sukcesie przedsiębiorstw w warunkach wolnej konkurencji decydowały do niedawna przede wszystkim takie czynniki jak, sprecyzowany podział ról i obowiązków, a także ścisła kontrola wszelkich działań w organizacji. Obecnie przewagę konkurencyjną mogą osiągać jedynie te przedsiębiorstwa, które są elastyczne w działaniu i będą w stanie szybko reagować na zmiany. Budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa zapewniają przede wszystkim wprowadzane, bądź modernizowane rozwiązania innowacyjne, będące jednym z najistotniejszych elementów warunkujących utrzymanie się przedsiębiorstw na zmiennym rynku. W efektywnym dążeniu do zapewnienia firmie wysokiej stopy zwrotu z poniesionych nakładów wykorzystywana jest wykwalifikowana kadra, która cechuje się umiejętnym gospodarowaniem posiadaną, lub pozyskaną z zewnątrz wiedzą. Należy mieć na uwadze, iż każdy pracownik może mieć wpływ na innowacyjność przedsiębiorstwa. Z tego względu konieczne staje się odpowiednie motywowanie kadry pracowniczej do jak najbardziej efektywnego wykorzystania tkwiącego w niej potencjału. Do tego celu posłużyć może przekształcenie firmy w organizację uczącą się, której założeniem jest przyznanie każdemu pracownikowi prawa i obowiązku do rozwoju. Współcześnie zauważalna jest zmiana podejścia do innowacji, polegająca na przejściu z tradycyjnego liniowego modelu, poprzez modele sprzężone, równoległe i sieciowe, aż do modelu Open Innovation, a więc koncepcji otwartych innowacji. Warto się zastanowić, jaką rolę w tym modelu odgrywa organizacja ucząca się. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono problemy wyboru cech modeli 5 i 6 generacji procesu innowacji przy użyciu zaproponowanej funkcji otwartości i integracji. W ramach rozpiętości tych parametrów wskazano zakresy konfiguracji wariantów modeli, które uwzględniać będą uelastycznienie przyszłych rozwiązań. Wykorzystywanie balansu otwartości i integracji w nowo powstających modelach ma zapewnić lepsze dostosowywanie się procesów innowacji do warunków rynkowych. (abstrakt autora)
W publikacji autor omawia trzy powiązane kwestie: ● koncepcję rozwoju biznesu ukierunkowaną na współtworzenie wartości i innowacji ● model racjonalnego przebiegu zespołowego procesu innowacyjnego wymaganego określonym zasobem wiedzy ● rodzaje wiedzy niezbędnej w procesach innowacyjnych. Proponowane podejście metodologiczne może sprzyjać kształtowaniu się nowej logiki zarządzania opartej na współtworzeniu wartości przez klientów i przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono możliwości zastosowania modeli procesu innowacyjnego w przedsiębiorstwach różnej wielkości i na różnych poziomach technologicznych.
Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie zagadnień związanych ze źródłami, a zwłaszcza mechanizmem powstawania innowacji w łańcuchu dostaw. Na podstawie analizy istniejących w literaturze przedmiotu modelowych i procesowych podejść do tworzenia innowacji w łańcuchu dostaw zostaną wyprowadzone główne wnioski dotyczące tego procesu. (fragment tekstu)
W opracowaniu podkreślono historyczne zróżnicowanie interpretacji charakteru procesu innowacyjnego (od modelu liniowego do systemowego). Zaprezentowane zostaly na tej podstawie główne aspekty tworzenia i dyfuzji innowacji. Wskazano, tytułem próby wyjaśnienia zmian w interpretacji charakteru procesu innowacyjnego, znaczenie złożoności uwarunkowań funkcjonowania przedsiębiorstw w związku z postępem technicznym. Na tle rozważań ogólnych zwrócono w artykule uwagę na sytuację w Polsce. Podkreślono nieadekwatne wsparcie innowacyjności w okresie transformacji, gdy nie powstała koncepcja systemu innowacji, choć wystepują niektóre jego składniki. (fragment tekstu)
Tendencje europejskiej gospodarki w ramach realizacji celów strategii "Europa 2020" będą dotyczyć Polski w ograniczonym zakresie jako rezultat przyjętego przez nią imitacyjnego modelu innowacyjności. W polskiej gospodarce można spodziewać się stabilizacji sektorów tradycyjnych, zorientowanych zarówno na wewnętrzny, jak i na zewnętrzny rynek dóbr i usług. W tych sektorach właśnie działalność innowacyjna i absorpcja nowych technologii będzie miała pole do rozwoju w wyniku konieczności osiągnięcia tzw. technologicznej granicy, powszechnej już w pozostałych krajach Europy i niezbędnej dla przetrwania konkurencyjności tych sektorów również na rynku wewnętrznym. Absorpcja nowych technologii dotyczyć będzie unowocześniania produktów, zakupu licencji technologicznych, reorganizacji procesowej, produkcyjnej i marketingowej oraz pozyskiwania certyfikatów jakości w celu uzyskania konwergencji tzw. tradycyjnych sektorów. (fragment tekstu)
16
Content available remote Tworzenie wartości w sieciowych modelach biznesu
63%
Pomimo że sama koncepcja modelu biznesu została uznana przez badaczy za istotną [Daunorienė, Drakšaitė, Snieška, Valodkienė 2015], a sieciowe modele zrewolucjonizowały dotychczasowe ich postrzeganie, wiele aspektów w tym obszarze badawczym wciąż pozostaje słabo rozpoznanych [Evans, Schmalensee 2013]. Liczbę publikacji, podejmujących kwestię sieciowych modeli biznesu, można bez wątpienia uznać za bardzo ograniczoną. W szczególności brakuje opracowań na temat sposobów tworzenia wartości w takich modelach [Juszczyk 2017]. Stąd też celem artykułu jest przedstawienie specyfiki tworzenia wartości w sieciowych modelach biznesu, zbudowanych wokół platform technologicznych oraz wskazanie perspektyw badawczych na podstawie metodyki krytycznego przeglądu literatury. (fragment tekstu)
W artykule zawarto teoretyczne rozważania na temat innowacji. Procesy innowacyjne podzielono na dwie grupy: popytowe (market-pull) i podażowe (technology-push). Teorie podażowe przyjmują, że podaż innowacji jest wyznaczana przez stan wiedzy i skłonność autonomicznych badaczy do poszukiwań. W drugiej grupie teorii (stanowisko zorientowane na zysk) istotne jest twierdzenie, że innowacje są rezultatem popytu. Celem artykułu jest próba syntezy tych modeli.
W kontekście współczesnych uwarunkowań szczególnego znaczenia nabiera problem analizy i projektowania efektywnego systemu zarządzania innowacjami w przedsiębiorstwie. Celem artykułu jest zaprezentowanie metodyki analizy i projektowania systemu zarządzania innowacjami. Rozważania poprzedzone zostały interpretacją podstawowych terminów związanych z systemem zarządzania innowacjami w przedsiębiorstwie, syntetyczną charakterystyką współczesnych modeli procesu innowacyjnego oraz prezentacją modelu zarządzania innowacjami w przedsiębiorstwie. (abstrakt autora)
Celem artykułu jest omówienie teoretycznych podstaw koncepcji popytowego podejścia w rozwoju innowacji (User-Driven Innovation). Tekst prezentuje ewolucję modeli procesu innowacyjnego od katedgorii liniowych do nieliniowych, podkreślając jednocześnie znaczenie oraz istotę występowania zjawiska sprzężeń zwrotnych w mechanizmach tworzenia innowacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano pojęcia innowacji, działalności innowacyjnej oraz innowacyjności. Opisano modele procesu innowacyjnego oraz ich ewolucję. Zwrócono uwagę na poziom innowacyjności polskich przedsiębiorstw przemysłowych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.