Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Modelowanie organizacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie sposobu opracowywania modelu organizacji systemu wytwórczego. Model ten jest ogólnym wzorcem opisowym rezultatowego ujęcia organizacji. Procedura budowy tego modelu składa się z następujących etapów: opis ogólnego stanu systemu wytwórczego, klasyfikacja zbioru determinant, ustalenie efektu organizacyjnego: określenie stanu organizacyjnego systemu wytwórczego (lub jakiegoś jego podsystemu), kwantyfikacja efektu organizacyjnego, rozliczanie efektu organizacyjnego, (fragment tekstu)
Jednym z głównych nurtów literatury dotyczącej wzrostu i rozwoju organizacji jest nurt związany z badaniem ich cyklu życia. W ostatnich latach został on poddany istotnej krytyce. Zarzuca się m.in., że w modelach opartych o cykl życia organizacji (organizational life cycle - OLC) rozwój jest porównywany do rozwoju organizmów, jest liniowy, sekwencyjny, deterministyczny i bezwariantowy. Wskazuje się też, iż wiele modeli nie zostało poddanych walidacji w badaniach empirycznych oraz że są one niespójne ze sobą. Krytyka ta nie doprowadziła jednak do lepszych badań, modeli i teorii, doprowadziła raczej do zaprzestania badań w tym obszarze. Wydaje się także, iż była ona przesadzona. Celem opracowania jest analiza wybranych modeli opartych o cykl życia organizacji, ustosunkowanie się do krytycznych uwag formułowanych pod ich adresem. Autor przestudiował siedemnaście wybranych modeli OLC w kontekście stawianych im zarzutów. W niniejszym artykule przedstawił swoje wnioski w odniesieniu do wczesnych modeli, opublikowanych do wczesnych lat osiemdziesiątych XX w., w kolejnym zaś - przedstawi wnioski odnoszące się do modeli późniejszych. O ile zgadza się z wieloma krytycznymi argumentami w odniesieniu do niektórych, głównie wczesnych modeli, o tyle uważa, iż całkowite ich negowanie nosi znamiona przysłowiowego "wylewania dziecka z kąpielą". (abstrakt oryginalny)
This paper proposes the Octograph, a cube-like model of leadership and organizational performance. Eight concepts, placed on eight corners of the cube, create eight triangular models and four processes of Decision-making, Communication, Production and Innovation. The eight concepts are nested together through one-arrowed dependency lines. Saying ≪Leadership≫ depends more on ≪employees≫ than vice versa, presupposes causal explanations of the how and why of the dependency.(original abstract)
W niniejszym artykule przedstawiono metodyczne uwarunkowania programu restrukturyzacji w kontekście zarządzania strategicznego oraz modelowanie form organizacyjnych. Omówiono model restrukturyzacji organizacyjnej jako podstawę przemian w kierunku organizacji bazującej na wiedzy. Starano się odpowiedzieć na pytanie: Jak należy postrzegać model zarządzania wiedzą we współczesnym przedsiębiorstwie? Podkreślono znaczenie form organizacyjnych w procesie restrukturyzacji przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Modelowanie postaw i zachowań negocjatorów jest od lat przedmiotem intensywnych badań prowadzonych przez nauki behawioralne, w szczególności psychologię negocjacji (Birkenbihl, Mastenbroek, Fisher, Ury). Publikacje w tym zakresie skupiają się jednak na opisie i klasyfikacji taktyk oraz technik negocjacyjnych, przedstawiając jedynie ogólne sytuacje konfliktowe, w których mogą zostać zastosowane i nie dając odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące optymalnych postaw i zachowań negocjatorów. Wybór oraz kreowanie konkretnych zachowań pozostawione są przeważnie doświadczeniu negocjatorów i moderujących proces negocjowania mediatorów. W pracy „Dylematy w modelowaniu zachowań uczestników negocjacji" (T. Wachowicz) przedstawiono model wspomagania dwustronnych negocjacji handlowych, który może zostać wykorzystany przez mediatora do kreowania sprzyjającej porozumieniu atmosfery rozmów. Dzięki temu modelowi mediator może dokonać analizy stylu negocjowania stron konfliktu oraz zidentyfikować optymalne, z punktu widzenia przyjętych kryteriów oceny, zachowania negocjatorów. Takie modelowanie sytuacji negocjacyjnej nie jest jednak sprawą prostą i wymaga przyjęcia wielu założeń. W artykule przedstawiono problemy związane z dostosowaniem proponowanej koncepcji wspomagania negocjacji (opartej na założeniach nauk behawioralnych) do wymogów stawianych przez formalne narzędzia wykorzystywane w procesie optymalizacji decyzji. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Reengineering and Modelling Processes in Organisations
63%
The study presents the reengineering and modeling processes in organizations activities. The authors discuss model as a tool for describing functions and processes in organisations as well as compare reengineering and process modelling. Moreover, the article gives an example of simplified model of the process "Product selling and distribution" and its functions. (original abstract)
7
Content available remote Variants of Modeling of Dwelling Market Value
63%
The object of this paper is to determine real estate market value on the basis of a multidimensional function model in different variants: A - directly from the model estimated on the basis of a big database, B - from the same model form, but estimated on the basis of a reduced database consisting of dwellings most similar to the estimated one, and C - based on modeled prices corrected by random correction, calculated from random deviations for dwellings most similar to the assessed one. In the framework of statistical inference procedures, the resulting comparison was carried out by parametric significance tests. They were applied to draw conclusions on the analyzed variants.(original abstract)
8
Content available remote Selected Organizational Aspects of Maintenance Organization Modelling
63%
W artykule dokonano przeglądu i oceny wybranych sposobów modelowania elementów organizacji utrzymania ruchu. W oparciu o przedstawione główne cele takiej organizacji, wyróżniono zbiór powiązań strukturalnych i systemowych z wykorzystaniem modelu Business Centered Maintenance. Następnie zaprezentowano i omówiono możliwości modelowania organizacji utrzymania ruchu z wykorzystaniem modeli dwu i trójwymiarowych. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Gra strategiczna jako narzędzie formułowania strategii organizacji
63%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie istoty gry strategicznej jako instrumentu formułowania strategii organizacji. Na początku przedstawione zostaną podstawy teoretyczne powstania gry strategicznej. Następnie ukazana będzie istota oraz uwarunkowania wykorzystanie gry strategicznej w przedsiębiorstwie. W ostatniej części zaprezentowany zostanie przykład wykorzystania gry strategicznej w formułowaniu strategii oraz wnioski końcowe. (fragment tekstu)
10
Content available remote Twarde i miękkie elementy bezpieczeństwa narodowego
63%
Celem artykułu jest przybliżenie problematyki bezpieczeństwa narodowego z uwzględnieniem jego twardych i miękkich elementów. Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej części wyjaśniono istotę bezpieczeństwa narodowego (BN) z uwzględnieniem ich podziału na twarde i miękkie elementy. W drugiej opisano wpływ elementów twardych i miękkich na rozwój i stan (BN). Przyjętą metodą badawczą jest analiza literatury i własny model organizacyjny bezpieczeństwa (8-E), obejmujący twarde i miękkie elementy, stanowiący bazę i fundamenty bezpieczeństwa narodowego. Przeprowadzone badania mają wykazać, w jakim stopniu wybrane elementy modelu bezpieczeństwa wpływają na stan bezpieczeństwa narodowego. (abstrakt oryginalny)
Systemowe podejście controllingu do wspomagania zarządzania operacyjnego wynika z jego kompleksowego badania wyników ekonomicznych i operacyjnych przedsiębiorstwa oraz kształtowania czynników zarządzania operacyjnego - produktów, procesów i zasobów - determinujących osiągany wynik (przychody, koszty, rentowność i rotację majątku oraz zwrot z zainwestowanego kapitału). Wszystkie cechy produktu, stanowiące o wartości dla klienta i jego konkurencyjności, są podstawą projektowania, planowania i kontrolowania powiązanych systemowo procesów odpowiedzialnych za wytwarzanie i dostarczanie produktów. Skuteczność metod kształtowania produktów, procesów i zasobów, zależy od precyzyjnej analizy i oceny warunków operacyjnych kwalifikujących ich zastosowanie. Wsparcie zarządzania operacyjnego, ukierunkowane na wartość produktu i poprawę wyniku przedsiębiorstwa, wymaga obok analizy finansowej przeniesienia wartości produktu na metody sterowania działaniami i kształtowanie zasobów w przedsiębiorstwie już na etapie ich planowania. W wyniku analizy wymagań wspomagających kształtowanie procesów i zasobów przedsiębiorstwa opracowano model organizacyjny controllingu operacyjnego ukierunkowany wsparcie zarządzania sterowanego wynikiem. Wielokryterialny dobór i właściwe zastosowanie metod zarządzania operacyjnego jest za każdym razem poprzedzony analizą operacyjną i finansową oraz oceną warunków operacyjnych, wpływających na wybór metod sterowania. (abstrakt oryginalny)
Hagoort zdefiniował organizacje w odniesieniu do sektora kultury. W artykule omówiono jego definicję organizacji, podejście do procesu zarządzania wewnątrzorganizacyjnego, konstrukcję modelu zarządzania oraz budowanie organizacji. Uwagę poświęcono analizie spektaklu teatralnego jako przedmiotu zarządzania.
Omówiono zagadnienia metodyki modelowania oraz optymalizacji procesów biznesowych we współczesnych obiektach gospodarczych. Zaprezentowano porównanie dwóch pakietów programów wspomagających tworzenie Architektury Przedsiębiorstwa tj. ARIS Toolset oraz Corporate Modeler 8e.
Przedstawiono koncepcję zintegrowanego systemu wspomagającego decyzje (ZSWD) i wykaza­no, że jego realizacja jest uzależniona od szeregu interdyscyplinarnych umiejętności dotyczących me­chanizmu rynku kapitałowego, nowoczesnych finansów, rachunku kosztów menedżerskich, analizy ryzyka i modelowania heurystycznego. Szczególnie dużo miejsca poświęcono integracji pionowej stanowiącej łącznik, poprzez modelowanie heurystyczne, pomiędzy planowaniem operacyjnym i długookresowym. Sformułowano procedurę modelowania jednostkowych kosztów działań oraz wy­ników finansowych firmy w oparciu o zaproponowane heurystyczne funkcje korygujące oraz zestaw fuzzy logic parametrów Xf (jakości technologii) i Xm (jakości zarządzania). Przeprowadzone analizy na podstawie przypadku sytuacyjnego wykazały, że sformułowany model heurystyczny zapewnia du­żą sterowalność kosztami i wynikami finansowymi firmy. W konsekwencji sytuacja ta może istotnie ułatwić spełnienie przez przedsiębiorstwo złożonych kryteriów efektywnościowych narzucanych przez rynek finansowy.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie możliwości wykorzystania mechanizmu przestrzennego wydzielenia w procesie strategicznej odnowy granic organizacji. Punktem wyjścia w artykule uczyniono przedstawienie podstawowych założeń koncepcji granic organizacji oraz charakterystykę mechanizmów wydzielenia pojawiających się w koncepcji odnowy strategicznej, co w dalszej części pozwoliło na zaprezentowanie autorskiej propozycji procesu strategicznej odnowy granic organizacji. (abstrakt oryginalny)
This research provides a tool to select and prioritize new comers to work based on their preentry organizational commitment propensity through examining links between the big five personality factors: extroversion, agreeableness, conscientiousness, neuroticism, openness; and three component model of organizational commitment: affective commitment, continues commitment, normative commitment. Findings show that extroversion and openness respectively have positive and negative effects on all three components of organizational commitment. Results gained by Structured Equation Modelling (SEM) indicate neuroticism is negatively related to affective and continues commitment and positively to conscientiousness effects on continues commitment. In the second part of the study, the received results are applied to extract the general equations that enables to estimate new comer's pre-entry organizational commitment and to rank them using TOPSIS and AHP. The AHP is used to determine the relative weights of commitment criteria and TOPSIS is employed for the final ranking of new comers based on these criteria's.(original abstract)
17
Content available remote The Value of Trust in inter-Organizational Relations
51%
The article presents the results of empirical research on the role of trust in inter-organizational relations (IORs) and its outcomes. We questioned 210 Polish large and medium sized companies in different industries, experienced in IORs of different kind with Polish and foreign partners. We used a set of non-parametric analyses: Spearman correlation, mediation analyses with bootstrapping and structural equations modeling with RML (Robust Maximum Likelihood). Our findings confirm the statistically relevant correlations between the interpersonal trust of individuals and teams, the trust-building competence of organization and the outcomes of the cooperative relationships of companies. Additionally, the trust-building competence of organization serves as a mediator in the relations of interpersonal trust and IORs outcomes. (original abstract)
Świat staje się coraz bardziej skomplikowany i złożony. Choć Internet ("okno na świat") wydaje się go zmniejszać, skracać dystans, ułatwiać wiele rzeczy, umożliwiając np. współpracę z partnerem biznesowym z odległego kraju czy zakup towaru z drugiego krańca kuli ziemskiej, jednocześnie jednak sprawia, że staje się on bardziej "gęsty" - tworzy się coraz więcej zależności i powiązań między różnymi jego podmiotami. To sprawia, że firmy, bez względu na swoją wielkość, mają większe możliwości. Wykształcają się nowe formy współpracy, nowe modele biznesowe. Idea Web 2.0 przenosi się na gospodarkę sprawiając, że klienci stają się twórcami (pomysłodawcami, projektantami, testerami) produktów, które kupują. Pojawiają się nowe pojęcia takie jak "wikinomia" czy "relationship economy". Mówi się już nawet o rewolucji w gospodarce na miarę rewolucji przemysłowej z XIX wieku. Większe możliwości to również więcej niewykorzystanych szans, większe ryzyko i niepewność, więcej możliwych rezultatów wybieranych działań. Stosowanie tradycyjnych modeli podejmowania decyzji w obecnych warunkach coraz częściej okazuje się niewystarczające i nieefektywne wobec dostępnych zasobów komputerowych. Niniejsze opracowanie traktuje o symulacjach agentowych jako narzędziu wspomagającym podejmowanie decyzji w organizacji. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.