Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 154

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Modelowanie procesów gospodarczych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Modele transportowe są pomocne w ułatwianiu wdrażania i monitorowania krajowej i europejskiej polityki transportowej. Modele transportowe mogą usprawnić decyzje poprzez oszacowanie wpływu nowych inicjatyw politycznych, ponieważ zapewniają podstawę dla społeczno-ekonomicznej analizy koszty-korzyści i dla analizy skutków dystrybucji. Mogą być stosowane dla poparcia decyzji odnośnie pewnych projektów i - co więcej - mogą być również stosowane do określania hierarchii różnych projektów oraz do wyboru pomiędzy alternatywami. Lepsze modele nie tylko zapewniają bardziej wiarygodne prognozy, ale również mogą zapewniać lepszy wgląd w możliwe reakcje łańcuchowe, takie jak wpływy krótkookresowych zmian na zmiany średniookresowe, zwłaszcza gdy np. zajmujemy się kongestią. Należy jednak podkreślić, że identyfikacja potrzeb użytkowników oraz głównych wąskich gardeł w modelowaniu transportu (zwłaszcza w nowych krajach członkowskich) ma istotne znaczenie dla rozwoju wspólnego modelu europejskiej polityki transportowej. Istotne jest również zapewnienie lepszego rozumienia wskaźników, narzędzi i instrumentów stosowanych w modelowaniu transportu przez głównych użytkowników, zwłaszcza polityków. W niniejszym artykule wykorzystano wyniki badań przeprowadzonych w międzynarodowym projekcie MOTOS(fragment tekstu)
Rozważania swoje autor podzielił i omówił w trzech częściach. W pierwszej przedstawił wypowiedzi na temat roli biurokracji, polityków i beneficjentów w ustalaniu statusu quo w rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Druga część analizuje zjawisko tyranii status quo w kontekście "oswajania rzeczywistości" (czyli budowy więzów pomiędzy przyszłością a teraźniejszością i przeszłością co oznacza budowę prospektywnego myślenia i działania człowieka w procesie gospodarowania). W trzeciej części autor omówił reperkusje działania mechanizmu tyranii status quo w procesie modelowania ekonometrycznego.
Celem artykułu jest ocena rozmiaru testu stacjonarności szeregów czasowych o wysokiej częstotliwości obserwowania, zaproponowanego przez D.A. Dickeya w 2009 r., weryfikującego hipotezę o sezonowej integracji procesu SId(1). Test ten rozszerza zastosowanie testu sezonowego pierwiastka jednostkowego DHF (Dickey, Hasza, Ful- ler)1 o przypadki częstotliwości cyklu dla d = 5, 6, 7, 21, 24, 26, 31, 48, 52, 168, 365,...(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono rozważania dotyczące znalezienia punktów równowagi ekonomii. Ukazano zastosowanie narzędzi, jaki można posługiwać się w tych badaniach. Omówiono przykłady wspólnych relacji preferencji. Zilustrowano poruszany problem poprzez wykorzystanie modeli matematycznych i systemu gradientowego.
Program FlowCharter jest jedną z odpowiedzi na rozpowszechniającą się koncepcję organizacji "ukierunkowanej na procesy gospodarcze". Program ten pozwala zapoznać się z technikami modelowania procesów gospodarczych i programami gospodarczymi wspomaganymi przez oprogramowanie R/3, przeprowadzać analizę procesów, tworzyć własne procesy, opierając się na opracowanych standardowo, jak i w pełni samodzielnie, dobrze nadaje się do celów dydaktycznych i badawczych.
The subject of this paper is the analysis of perceptions of 210 respondents about the level of possible business cooperation between the three Adriatic seaports (Bar, Koper and Rijeka). The aim of the research is to assess the degree of negative impact of individual key influencing factors which are grouped in the model according to the principle of compatibility into three independent variables at the level of possible business cooperation (as dependent variables). It starts from the basic hypothesis that further development of these seaports, among other things, should be based on their greater business cooperation, because it can significantly increase their competitiveness (Juscius et al., 2020) in the wider region through better business and logistics competencies. The authors have also defined the auxiliary hypothesis that in order to establish the mentioned business cooperation, it is necessary to overcome many economic, political, institutional and other barriers (Gupta et al. 2019; Panikarova et al, 2020; Draskovic et al., 2020). The paper uses the method of multiple linear regression to determine the relationship between the dependent and the independent variables. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie podejścia obiektowego jako przydatnego w modelowaniu procesów gospodarczych i tworzeniu architektur systemów informacyjnych przedsiębiorstw, tak aby zapewnić ich optymalizację w zakresie kosztów, czasu i wykorzystania zasobów.
Autor rozważył model wzrostu gospodarczego z technologią Leontiefa. W tym celu wykorzystał metody badań układów dynamicznych i pokazał, że źródło złożonego zachowania cyklicznych fluktuacji może tkwić w opóźnieniu, które wiążę się z czasem upływającym pomiędzy podjęciem decyzji inwestycyjnych i dostarczenia gotowych dóbr konsumpcyjnych.
Statystyczno-ekonometryczne analizy zjawisk przestrzennych są przeprowadzane przy wykorzystaniu danych o różnym poziomie agregacji przestrzennej. Ma to określone konsekwencje dla możliwości odkrywania różnych własności i struktur procesów przestrzennych. Te zaś stanowią podstawę do odpowiedniej specyfikacji przestrzennych modeli zależności między procesami. W artykule zostało przedyskutowane w jaki sposób agregacja przestrzenna wpływa na zmianę własności i struktur procesów przestrzennych, w szczególności zaś pokazano różnice w charakterze i sile wpływu agregacji przestrzennej na poszczególne składniki procesów. Główną częścią artykułu jest omówienie wpływu agregacji danych na modelowanie zależności między procesami przestrzennymi. Szczególna uwaga została poświęcona ekonometrycznemu modelowaniu zjawisk na różnych poziomach agregacji danych w warunkach występowania autokorelacji przestrzennej. Ważnym efektem przeprowadzonej dyskusji jest wskazanie na problem "naiwnej" interpretacji modeli przestrzennych. Rozważania przeprowadzone zostały na podstawie danych generowanych oraz zilustrowane przykładem empirycznym. (abstrakt oryginalny)
Paradygmat programowania genetycznego opublikowany w 1992 roku przez J. Kozę stanowi naturalne rozszerzenie metodologii algorytmów genetycznych na obszar modelowania. Referat przedstawia zastosowanie tego paradygmatu w modelowaniu relacji rządzących rynkiem papierów wartościowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zdefiniowano zjawiska gospodarcze typu jakościowego. Przybliżono metody kodowania zmiennych jakościowych. Przedstawiono wyniki badań budowy prognoz jakościowych w przedsiębiorstwie na przykładzie prognozowania jakości produktu oraz doskonalenia produktu. Budowy prognoz dokonano przy użyciu sieci neuronowych dla różnych metod kodowania zmiennych jakościowych. (abstrakt oryginalny)
Innowacyjność przepis na sukces model od A do F to nowa książka dwóch światowej sławy naukowców P. Kotlera i Fernando Trías De Besa. Philip Kotler - to człowiek instytucja, którego wpływ na rozwój i popularyzację marketingu i zarządzania innowacyjnością trudno przecenić. Jest profesorem marketingu międzynarodowego w Kellogg School of Management, laureatem licznych nagród. Opublikował ponad sto artykułów i wiele książek, znanych również w Polsce. Należą do nich między innymi fundamentalne dzieło - Marketing Planowanie Wdrażanie i kontrola lub Marketing Narodów. Z jego wiedzy i doświadczenia korzystały m.in. takie firmy, jak: IBM, Ford, GE, Michelin, AT&T i Bank of America. Fernando Trías De Bes - ekonomista, profesor ESADE Business School w Barcelonie, jest też założycielem Salvetti&Llombart, firmy konsultingowej, która specjalizuje się we wdrażaniu innowacji i badaniach rynku. Wraz z Philipem Kotlerem wydał Marketing lateralny, wydany również w naszym kraju. (fragment tekstu)
13
Content available remote The Econometric Models Satisfying the Congruence Postulate - an Overview
75%
The purpose of the paper is to overview the different approaches to dynamic econometric modeling satisfying the congruence postulate which was introduced by Granger (1981). (fragment of text)
W pracy (...) przedstawiono model rynku z dwustronnymi preferencjami wzorowany na modelu Gale'a-Shapleya (rekrutacji kandydatów do szkół). Wprowadzono pojęcie uogólnionej równowagi na takim rynku i pokazano jej związki z pojęciem skojarzenia stabilnego zdefiniowanego przez Gale'a i Shapleya. Przedstawiono też przykład pokazujący nietypowe zachowanie się funkcji popytu na rozważanym rynku (popyt może nie ulec zmianie nawet przy wzroście wszystkich cen oferowanych dóbr). (fragm. tekstu)
Zaprezentowano model substytucji prostej Fishera-Pry`a oraz jego zastosowanie w symulacji procesu transformacji gospodarki polskiej. Porównano wyniki badań z początkowej fazy transformacji i dokonanych wówczas symulacji przebiegu procesów z danymi z lat 1994-2002.
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych teorii wzrostu gospodarczego, a następnie na ich podstawie, wskazanie zaleceń dla ekonometrycznego modelowania wzrostu gospodarczego.
Przedstawiono wnioski z doświadczeń Autorki, która uczestniczyła w projekcie badawczym, dotyczącym skutków finansowych wprowadzenia w Holandii zakazu kastracji prosiąt. Skupiono się na dwóch kluczowych kwestiach decydujących o sukcesach tego typu projektów: właściwej organizacji projektu i odpowiednio dobranej i zrealizowanej metodzie rozwiązania problemu. W procesie wprowadzania zmiany każdy z interesariuszy, a zwłaszcza integrujący ich działania naukowcy, powinni zadbać o prawidłową konstrukcję i nienaganne funkcjonowanie modelu 7"S" McKinseya. Należy zadbać zarówno o jego elementy twarde: strategię, strukturę, systemy jak również miękkie: umiejętności, załogę, styl zarządzania. W projektach z udziałem wielu interesariuszy najlepszym rozwiązaniem jest dochodzenie do akceptowanej postaci modelu metodą krokową, czyli rozbudowywanie go w miarę rozszerzania zakresu zmiennych, które zainteresowani wspólnie zgadzają się uwzględnić. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Two-Level Aggregation of Leontief Model "Input-Output"
75%
Artykuł dotyczy dwupoziomowej agregacji modelu input-output W. Leontiefa stosowanego przy analizie przepływów międzygałęziowych. Analizy te opierają się na tablicach zależności pomiędzy sektorami gospodarki oraz danymi makro- i mikro-ekonomicznymi. Autorka rozpatrzyła i udowodniła cztery twierdzenia odnoszące się do tego modelu.
Celem pracy jest dowód twierdzenia, głoszącego, że w dostatecznie długim (ale skończonym) horyzoncie można – poprzez zastosowanie procedury planowania kroczącego, wykorzystującej na każdym etapie informację o procesie optymalnym w skończonym horyzoncie – z dowolną dokładnością zbliżyć się do procesu optymalnego w horyzoncie nieskończonym. (abstrakt oryginalny)
This paper looks into the construction of the economic sentiment indicators calculated by the European Commission (EC) and the composite leading indicators calculated by the OECD. The aim of the paper is to evaluate the current... performance of the ... indicators for a number of countries and to investigate possibilities of constructing sentiment indicators which would forecast cycles in economic activity with longer lead times. (fragment of text)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.