Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Models of national economies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Struktura niniejszego artykułu jest następująca. W punkcie 2 przedstawiono krótką charakterystykę rozwoju modeli gospodarki narodowej, ze szczególnym uwzględnieniem polskich modeli serii W. W punkcie 3 przedstawiono ogólny opis modeli serii HERMIN i ich polskiej wersji. Punkt 4 zawiera charakterystykę modeli wielonarodowych. (fragment tekstu)
Procedura agregacji przez symulację umożliwia porównanie funkcjonowania różnorodnych modeli ekonometrycznych z punktu widzenia określonych celów. W artykule przedstawiono podstawy teoretyczne tego zagadnienia oraz konstrukcję modelu teoretycznego. Porównano również własności modeli W5, W8-96 i rdzenia - analiza mnożnikowa.
Nowy makroekonometryczny model W 8 gospodarki polskiej powstał w 1995 r. i został zaktualizowany w 1996 roku. Został on zbudowany z myślą o wyjściu naprzeciw potrzebom makroanaliz. Jego wersja symulacyjna ma w zamierzeniu wspomagać prace prowadzone przez administrację centralną nad długo- i średniookresowymi programami gospodarczego i społecznego rozwoju kraju.
Modelowanie makroekonometryczne już w chwili swojego powstania w latach 30. XX w. wyraźnie odróżniało się od pozostałych obszarów badań. Po około 50 latach burzliwego rozwoju stało się odrębną subdyscypliną naukową. Symboliczne znaczenie mają dwie daty: 1969 r., kiedy Janowi Tinbergenowi przyznano (po raz pierwszy w dziedzinie ekonomii) Nagrodę im. Alfreda Nobla, oraz 1980 r., gdy tę nagrodę otrzymał Lawrence R. Klein. Ostatnie trzy dekady przyniosły dalsze odkrycia, które zaowocowały powstaniem nowych klas makromodeli (SVAR, VEC, DSGE). Makromodelowanie nadal jest bardzo interesującym polem badawczym. Można mieć pewność, że następne lata przyniosą nowe osiągnięcia z tego zakresu. (abstrakt oryginalny)
W pracy [5] (zob. także pracę [4]) sformułowano i udowodniono twierdzenie o zbieżności długich przedziałach czasu, optymalnych trajektorii konsumpcji na osobę w pewnym wielosektorowym stacjonarnym modelu gospodarki do zbioru trajektorii na magistrali konsumpcyjnej, którą tworzą wektory konsumpcji o strukturze analogicznej, do struktury konsumpcji w tzw. procesie maksymalnego, równomiernego wzrostu. Nawiązując do tej pracy w artykule dowiedziono, że podobne własności mają także optymalne trajektorie majątku produkcyjnego oraz produkcji na jednego zatrudnionego. (fragment tekstu)
Omówiono modele gospodarki rynkowej: model regulowanej gospodarki rynkowej (mechanizm rynkowy i wolna konkurencja zawodzą w niektórych dziedzinach życia społecznego) oraz model samoregulujący (rynek i jego mechanizmy sam rozwiązuje wszystkie problemy rozwojowe). Scharakteryzowano rolę państwa na tle współczesnej ekonomii oraz w procesie transformacji systemowej.
Model symulacyjny W8D-2002 powstał w sposób analogiczny do wyjściowego modelu symulacyjnego W8D w wyniku połączenia równań zwłaszcza stochastycznych, przedstawionych w rozdz. 2 oraz dodania odpowiednich tożsamości. Model symulacyjny przedstawiamy w okrojonej wersji, tj. bez równań submodeli dla sekcji edukacji i nauki. W tej wersji zawiera on następujące podstawowe bloki równań: a) popytu finalnego na dobra i usługi oraz handlu zagranicznego, b) czynników i procesu produkcji oraz postępu technicznego, c) potencjału produkcyjnego i zatrudnienia, d) cen i płac oraz przepływów finansowych. (fragment tekstu)
Opracowanie przyjmuje za cel identyfikację podstawowych cech anglosaskiego modelu gospodarki wolnorynkowej w ujęciu teoretycznym, a także przedstawienie zarysu historycznej ewolucji tego modelu. Takie podejście pozwoli na pełniejsze zrozumienie, czym ten model był w przeszłości, a czym jest dzisiaj, jak również na lepszą systematyzację wiedzy o jego cechach wyróżniających i ponadczasowych, niezbędną z punktu widzenia nurtu badawczego ekonomii porównawczej.(fragment tekstu)
Scharakteryzowano symulacyjną wersje modelu W8D-2007 gospodarki polskiej. Omówiono jego strukturę oraz właściwości jako systemu równań jednocześnie współzależnych. Artykuł uzupełniono o aneksy zawierające listy zmiennych, równania modelu symulacyjnego oraz charakterystykę struktury powiązań występujących w tym modelu.
Artykuł omawia model WIR, w którym rozpatruje się gospodarkę złożoną z trzech sektorów: sektora wysokiej techniki, sektora infrastruktury i sektora produkcji pozostałej. Głównym celem budowy omawianego modelu jest pokazanie kierunku zmian makrostruktury gospodarczej.
Celem opracowania było pokazanie przejścia od trójczynnikowego układu gospodarki do układu dwuczynnikowego w centralistycznym modelu gospodarki socjalistycznej prof. Bolesława Kłapkowskiego. (...) Zagadnieniem przejścia od układu trójczynnikowego do dwuczynnikowego zajmowała się także J. Tlałka. Bazując na założeniu, że ceny równają się wartości, przekształcił on współczynniki techniczne nakładów ɑij na współczynniki kosztowe ɑ'ij. (...) Jednak w rzeczywistości ceny nie równają się wartości i wprowadzenie propozycji tego autora do praktyki planowania może napotkać zasadnicze trudności. Mając to na uwadze, autor niniejszego artykułu podjął próbę naszkicowania innego podejścia, podejścia bazującego bezpośrednio na technicznych współczynnikach nakładów, by otrzymać wyniki w wyrażeniu rzeczowym. (fragment tekstu)
W celu empirycznej werysfikacji hipotez ekonomicznych, zwłaszcza dotyczących długiego okresu, konieczne jest utworzenia baz danych obejmujących duży przedział czasu. Jednakże skompletowanie odpowiedniej liczby obserwacji o częstotliwości rocznej nieuchronnie wiąże się z częstymi zmianami definicji i zakresu wielu kategorii ekonomicznych, zróżnicowaniem źródłowego materiału statystycznego, ewidencyjnym dualizmem czy wreszcie zmianami klasyfikacyjnymi rachunków narodowych. Zjawiska te komplikują prace nad otrzymaniem porównywalnych szeregów czasowych. W artykule przedstawiono wybrane problemy związane z tworzeniem operacyjnych baz danych dla potrzeb rocznych makroekonomicznych modeli gospodarki narodowej Polski serii W8.
Jednym z narzędzi badania dynamicznych własności gospodarki jest analiza równania końcowego modelu opisującego dany system gospodarczy. Celem badania jest porównanie relacji między zmiennymi charakteryzującymi gospodarkę Polski i gospodarkę województwa śląskiego. W tym celu na podstawie danych kwartalnych z lat 2003-2007 oszacowano identycznie wyspecyfikowane modele gospodarek. Oszacowane modele są podstawą wyznaczenia równań końcowych, równań charakterystycznych oraz pierwiastków charakterystycznych. (...) W celu porównania powiązań między zmiennymi charakteryzującymi gospodarkę województwa śląskiego i Polski oszacowano identycznie wyspecyfikowane modele. W modelu dla gospodarki Polski znalazły się te same kategorie zmiennych objaśniających, które wystąpiły wcześniej w modelu gospodarki województwa śląskiego. (fragment tekstu)
W rozdziale tym przedstawiamy główne założenia, dotyczące zmian w pierwszej wersji modelu W8D, mających na celu udoskonalenie specyfikacji poszczególnych równań modelu w miarę poszerzania naszej wiedzy, a zwłaszcza w wyniku wydłużenia próby statystycznej (do 2000 r.). Naszkicujemy także kierunki rozbudowy modelu, zmierzające do pełniejszej endogenizacji efektów szeroko rozumianego postępu technicznego, przez wyodrębnienie submodeli dla sekcji nauka i edukacja. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zarys koncepcji Paula Krugmana oraz stosowane przez niego do budowania modelu nowej geografii ekonomicznej metody. Omówiono model nowej geografii ekonomicznej Krugmana, założenia tego modelu oraz wątpliwości dotyczące przedstawionej koncepcji.
17
Content available remote Symulacyjny model centralny W8D-2010 gospodarki polskiej
75%
W artykule przedstawiono strukturę oraz opisano główne mechanizmy ekonomiczne odwzorowywane przez model W8D-2010 gospodarki narodowej polski, stanowiący najnowszą wersję modeli serii W8D, konstruowanych w Katedrze Modeli i Prognoz Ekonometrycznych Uniwersytetu Łódzkiego pod naukowym kierunkiem prof. dr hab. Władysława Welfe. Model W8D-2010 posiada wiele nowych rozwiązań - zarówno teoretycznych, jak i empirycznych -nieobecnych we wcześniejszych wersjach, o czym explicite świadczą jego rozmiary: wyraźnie większe od wersji poprzedzających. Ponadto struktura modelu umożliwia jego dalszą rozbudowę, np. w celu uwzględnienia mechanizmów rozwoju zrównoważonego, co stanowić będzie oddzielne zadanie badawcze. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Rozłupany świat dwa modele polityczno-gospodarcze na scenie globalnej
75%
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że w Chinach od czterdziestu lat występuje niespotykane w historii świata wysokie tempo wzrostu gospodarczego, wynoszące średnio 9 procent rocznie, zaś w świecie zachodnim jest około trzy razy mniejsze. Sam fakt wysokiej dynamiki opisano już dość dokładnie, lecz na pytanie, dlaczego tak się dzieje, nie ma satysfakcjonującej odpowiedzi. Wiadomo oczywiście, że wysokiej dynamice sprzyja niski poziom startu, ale wszystkie kraje przecież kiedyś startowały z niskiego poziomu, a nie wszystkim udało się osiągnąć rezultaty chińskie. Przyczyn należy więc szukać na innej płaszczyźnie. Wiele przemawia za tym, że tkwią one w specyfice chińskiego systemu polityczno-gospodarczego. Z tego powodu właśnie cały artykuł Autor postanowił poświęcić kwestiom systemowym w Chinach i na Zachodzie. Nie wykluczone zresztą, że systemy funkcjonowania gospodarek są dziś swoistymi znamionami czasu. Rywalizacja ideologiczno-polityczna między Wschodem a Zachodem zeszła z porządku dnia. Nawet wyścig zbrojeń, choć ciągle istnieje, także nie gra już takiej roli jak dawniej. Natomiast modele funkcjonowania gospodarek przesunęły się na czołowe miejsce. Sprawą szczególnie istotną jest, jak się wydaje, przeciwstawianie chińskiego łączenia autorytarnej władzy politycznej i gospodarki rynkowej zachodniemu modelowi rynku i demokracji. Wyzwanie zostało rzucone. Zachód nie może go ignorować. W artykule zastosowano historyczno-analityczną metodę wbudowaną w modelowe ujmowanie problemów.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia mały, średniookresowy model makroekonomiczny, pokazujący zależności między deficytem budżetowym, kredytem dla gospodarki a inflacją. Prezentacja tego modelu jest jednym z dwóch celów artykułu. Drugim celem jest przedstawienie i dyskusja numerycznej symulacji modelu. (fragment tekstu)
W artykule podaje się propozycje stosowania do analizy zależności ekonopmicznych (z reguły nieliniowych, a nawet uwikłanych) asymetrycznej, nieliniowej miary korelacji, która spełnia swoją rolę także w przypadkach zależności uwikłanych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.