Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 393

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Money
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Artykuł jest próbą przybliżenia niektórych ważniejszych historycznych i współczesnych aspektów pieniądza gotówkowego i jego obiegu. Autor przedstawia rys historyczny, cechy charakterystyczne i funkcje pieniądza gotówkowego, obieg pieniądza gotówkowego, jego strukturę i perspektywy oraz zadania banku centralnego i systemu bankowego w zakresie obiegu pieniądza gotówkowego.
Po wybuchu ostatniego kryzysu finansowego banki centralne szeregu krajów zaczęły wykorzystywać niekonwencjonalne instrumenty polityki pieniężnej, zaś inne, choć pozostały przy bardziej tradycyjnych instrumentach, stosowały mało restrykcyjną politykę. Celem artykułu jest omówienie niebezpieczeństw i potencjalnych konsekwencji traktowania pieniądza w sposób instrumentalny (luzowanie ilościowe i finansowanie długu publicznego przez bank centralny). Władze państwowe mają tendencję do kładzenia nacisku na tylko jedną funkcję pieniądza, a mianowicie jako środka cyrkulacji, by w sztuczny sposób zwiększyć sprzedaż oraz produkcję towarów i świadczenie usług, przy jednoczesnym lekceważeniu innej ważnej funkcji: środka tezauryzacji. Szybko rosnące agregaty monetarne, świadomość, że nie ma tak naprawdę ograniczeń w kreacji pieniądza, jak również pomysły typu "pieniądz z helikoptera" powodują, że na znaczeniu zyskują pomysły, jak przechowywać bogactwo w innej formie, np. w kryptowalutach. Rozważania w artykule są prowadzone z perspektywy dwóch konwencjonalnych banków centralnych (EBC, NBP) i jednego islamskiego (Bank Centralny Iranu).(abstrakt oryginalny)
Kwestia szybkości krążenia pieniądza zajmuje ważne miejsce w badaniach nad zapotrzebowaniem gospodarki na pieniądz. Zmiany tego czynnika modyfikują bowiem popyt na pieniądz, a to z kolei jest ważną wskazówką dla polityki emisji pieniądza. Problem ten pojawił już się w ilościowej teorii pieniądza Irvinga Fishera. Miał istotne znaczenie w analizie związków między ilością pieniądza w gospodarce a całkowitymi wydatkami społeczeństwa. (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę porównania równań wymiennych sformułowanych przez I. Fishera oraz A.C. Pigou oraz przeprowadzono ich analizę z użyciem koncepcji D.H. Robertsona dotyczących syntezy ilościowej i dochodowej teorii pieniądza, a także sposobu tworzenia się oszczędności w gospodarce. Przeprowadzona analiza pozwoliła dostrzec, że hipoteza o wprost proporcjonalnym wpływie zmian ilości pieniądza na poziom cen nie dała się zweryfikować ani w ilościowej, ani dochodowej wersji równania wymiennego ze względu na występowanie zjawiska tezauryzacji. Tezauryzacja zakłóca równowagę między oszczędnościami społecznymi, powstającymi wskutek niezużycia, a zagregowanymi oszczędnościami indywidualnymi, a zarazem stanowi przyczynę fluktuacji gospodarczych oraz zmian ilości pieniądza w obiegu i wahań szybkości obiegu pieniężnego. (abstrakt oryginalny)
Omówiono historię polskiego pieniądza do 1795 roku. Artykuł podzielono na części: okres denara, okres grosza, okres polskiego złotego.
6
Content available remote Pieniądz doskonały
80%
U podstaw wszystkich toczących się dyskusji o globalnej walucie oraz tworzonych oddolnie systemów alternatywnych walut leży specyficzne dobro - pieniądz. Aby wiedzieć, do jakiego pieniądza warto dążyć, autor postanowił na nowo odpowiedzieć na dwa pytania: czym właściwie jest pieniądz? Jakie właściwości ma pieniądz doskonały? (abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie systemów pieniężnych, w których centralną pozycję zajmuje bank centralny, emitujący pieniądz, będący prawnym środkiem płatniczym, spotyka się z licznymi zastrzeżeniami. Stąd w literaturze próbuje się formułować alternatywne koncepcje systemów pieniężnych, często bardzo radykalne i odmienne od istniejących rozwiązań. Jedną z najczęściej przywoływanych koncepcji jest denacjonalizacja pieniądza, zaproponowana przez F. Hayeka. Celem opracowania jest charakterystyka przesłanek sformułowania i najważniejszych elementów tej koncepcji, a także przybliżenie wiążących się z nią kontrowersji. Można uznać, że niezależnie od bardzo trudnych do przezwyciężenia problemów z jej praktycznym zastosowaniem, stanowi ona ciekawy i spójny model organizacji systemu pieniężnego. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie gotówką wiąże się z problemem kosztów jej utrzymywania lub jej braku. Ważne więc jest określenie optymalnego poziomu posiadanej gotówki oraz wskaźników badających stopień jej produktywności. Ważnym aspektem jest określenie kosztu uzyskania gotówki, uzależnionego od sprzedaży wyrobów i usług oraz windykacji należności. Istotne w zarządzaniu gotówką przez menedżerów jest zarządzanie zobowiązaniami. Wiąże się to z prowadzeniem negocjacji między kontrahentami oraz łączeniem terminów płatności z wielkością posiadanej gotów ki i terminami wykupu papierów wartościowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie - z konieczności w niezbędnym zarysie - aspektów teoretycznych oraz historyczno-praktycznych doktryny merkantylistycznej, określanej w literaturze przedmiotu jako pierwszy nowożytny i zarazem świecki zestaw poglądów ekonomicznych. Celowo nie użyto tu określenia kierunek czy szkoła w myśli ekonomicznej, bowiem według dość zgodnej opinii specjalistów, na takie miano merkantylizm jeszcze w pełni nie zasługuje. Zbyt duża była w jego przestrzeni geograficznej (od Portugalii i Hiszpanii po Polskę i Rosję), a także czasowej (od XVI do XVIII stulecia) różnorodność koncepcji teoretycznych i zaleceń praktycznych. Wydaje się jednak, że były też bardzo istotne - zwłaszcza z punktu widzenia wiodącej dla tego cyklu artykułów tematyki pieniężnej - koncepcje wspólne. Były to: właśnie wspólna merkantylistom (i przez nich zresztą rozwijana) ilościowa teoria pieniądza oraz też pojmowana przez nich analogicznie rola pieniądza w gospodarce jako wręcz bodaj najważniejszego czynnika produkcji (wspólna dojrzałym merkantylistom koncepcja pieniądza gospodarczo aktywnego, tak kontrastująca z obowiązującą później koncepcją pieniądza neutralnego szkoły klasycznej i neoklasycznej). W tekście niniejszym skupiono się przede wszystkim na istocie i ogólnym obrazie merkantylizmu europejskiego. Stąd nie zajmowano się z osobna cechami poszczególnych "merkantylizmów narodowych", w tym również jego specyficzną odmianą niemiecko-austriacką, tzw. kameralizmem (pewien wyjątek zrobiono tylko w przypadku jednego z wybitnych reprezentantów niedocenianej polskiej myśli merkantylistycznej - Jana Grodwagnera). Zagadnienia dotyczące krajowych odmian merkantylizmu, choć niewątpliwie same w sobie ważne i interesujące, wymagałyby sporo miejsca i zasługują z pewnością na odrębne opracowanie. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia problemy krajów członkowskich Unii Europejskiej zawiązane z niestabilnością pieniądza. Podział na strefy o mocnej i słabej walucie uniemożliwia wprowadzenie wspólnej waluty.
Z okazji stulecia urodzin Profesora Maksymiliana Pohorillego, autor wspomina dorobek Profesora w tym temacie badawczym. Pokazuje nowe trendy i związane z nimi problemy ekonomiczne i społeczne w rzeczywistej wartości konsumpcji, zmieniające treść i funkcje samej konsumpcji. (fragment tekstu)
12
Content available remote A Heideggerian perspective of Georg Simmel's The Philosophy of Money
80%
In this article, I will juxtapose Simmel's theory with Martin Heidegger's thought. I intend to gain, by this, possibly fundamental (in the existential ontological, Heideggerian sense of the word) sight of his position. In Reading Simmel "by using Heidegger," I will inquire about his interpretation of "being-in-the-world" and about a place that the phenomenon of money occupies within the limits of being-in-the-world. As it may turn out, this method of analysis will enable us to look at Heidegger's thought in a new way, revealing a certain kind of anachronism or at least a one-sided view of human beings. The question is as follows: whose interpretation of the existential-ontological structure of Dasein is more adequate, Simmel's or Heidegger's? (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest więc próba wskazania metod określających sposób mierzenia czasu istnienia pieniądza w ustalonym mikroregionie, liczbę dróg krążenia tego pieniądza w danym mikroregionie oraz częstość zmian właściciela przez pieniądz. (fragment tekstu)
W artykule omówiono istotę, funkcje i rodzaje pieniądza. Pokazano jakie miejsce i znaczenie ma on w gospodarce rynkowej.
Niniejszy artykuł jest streszczeniem debaty toczonej pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami stosowania reguł do prowadzenia polityki monetarnej. W sposób syntetyczny przedstawia wady i zalety tego rozwiązania, charakteryzuje oczekiwane cechy dobrej reguły oraz szerzej omawia problem uwzględniania cen aktywów w funkcji reakcji banku centralnego, który wdobie obecnych zawirowań jeszcze bardziej zyskał na aktualności. Z przytoczonych badań empirycznych oraz prowadzonych studiów przypadku (niestety nieomawianych w artykule ze względu na jego ograniczoność) wydaje się jednak bardziej zasadne stosowanie rozwiązań opisywanych szerzej w ramach polityki makroostrożnościowej niż wywieranie wpływu na ceny aktywów za pomocą stóp procentowych. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie ma charakter przyczynkowy. Podjęto w nim próbę wykazania, iż zakwalifikowanie w bilansie środków pieniężnych do inwestycji krótkoterminowych jest co najmniej dyskusyjne. A zatem referat ten stanowi polemikę z postanowieniami zawartymi w ustawie o rachunkowości. Ale nie tylko. Ponieważ rozwiązania wprowadzone polską ustawą o rachunkowości oparte są na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości, rozważania te są też w pewnym sensie polemiką z postanowieniami zawartymi w MSR. Rozważania ograniczono do pozycji: środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych. Pozycje inne środki pieniężne oraz inne aktywa pieniężne wymagają odrębnego przeanalizowania, niniejsze opracowanie nie podejmuje więc tego tematu. (fragment tekstu)
17
Content available remote O kontrowersjach wokół funkcjonalnej definicji pieniądza
80%
Celem niniejszego artykułu jest zademonstrowanie niektórych kontrowersji czy wręcz paradoksów, stanowiących konsekwencje przyjęcia funkcjonalnej definicji pieniądza w ujęciu podręcznikowym. Przedmiotem analizy są poszczególne, tradycyjnie określone funkcje pieniądza (środek płatniczy, środek tezauryzacji, środek wymiany i miernik wartości) oraz ich powiązania z samym wyobrażeniem pieniądza. Ze względu na ograniczone ramy oraz złożoność poruszonej problematyki (w tym brak ustalonych w literaturze ostrych granic między istotą, formą oraz funkcjami pieniądza) opracowanie pozostawia wiele kwestii otwartych.(fragment tekstu)
18
Content available remote Początki polityki pieniężnej na ziemiach polskich
80%
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja początków gospodarki pieniężnej w Polsce. Analizowany przedział czasowy objął sytuację monetarną przed powstaniem państwa, politykę monetarną pierwszych Piastów aż do końca rozbicia dzielnicowego oraz związanego z tym zmierzchu systemu denarowego (początki panowania Władysława Łokietka). Należy podkreślić, że podjęta tematyka jest niezwykle obszerna, w związku z czym prezentowany materiał jest niejako wstępem do dalszych badań w zakresie polityki pieniężnej w Polsce na przestrzeni wieków.(fragment tekstu)
19
Content available remote Sovereign Money
80%
The aim of this paper is to point out the commonalities and differences between the two currency reform approaches "100% Money" and "Sovereign Money". The definition of "100% Money" was taken from Irving Fisher, the definition of "Sovereign Money" from Joseph Huber. The biggest commonality of these two approaches is the aim to end or to ease financial crises, the biggest difference is the way this money gets booked. This paper is interesting for students and teachers of finance, especially if they are experts in money theory. (original abstract)
20
Content available remote Waluta wirtualna - moda, czy pieniądz przyszłości?
80%
Globalizacja, Internet, innowacje informatyczne przyczyniły się do powstania walut wirtualnych - generowanych w sieci przy wykorzystaniu mocy obliczeniowej komputerów. Najpopularniejsza waluta wirtualna to bitcoin (BTC), inne mniej popularne to altcoin, litecoin, peercoin, namecoin itd. W opracowaniu wskazano determinanty rozwoju walut wirtualnych. Przeprowadzono analizę umocowania prawnego w Polsce i na świecie na przykładzie bitcoina. Przeprowadzono analizę wypełniania przez waluty wirtualne podstawowych funkcji pieniądza. Wydaje się, że waluty wirtualne mogą istnieć równolegle do walut tradycyjnych. Konieczne jest unormowanie i zapewnienie bezpieczeństwa tego segmentu rynku finansowego, a także podjęcie działań mających na celu zapobieżenie rozwojowi szarej i czarnej strefy. Należy również zadbać o ustalenie stabilnego kursu wymiany.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.