Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Money accumulation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niniejszy artykuł jest próbą zarysowania, w oparciu o dane empiryczne z lat 1971-1979, ekonomicznych prawidłowości rozwojowych akumulacji pieniężnej przedsiębiorstw uspołecznionych. Jest on swego rodzaju kontynuacją badań przeprowadzonych przez J. Maciaszka. Jednakże lata siedemdziesiąte zrodziły już nowe warunki nierównowagi w postaci samoistnej inflacji kosztów. To ona właśnie jest ogólnym tłem ekonomicznym poszukiwanych prawidłowości rozwojowych akumulacji pieniężnej. Praca ma charakter badawczy, a nie sprawozdawczo-kompilacyjny. Przewodnia teza jest następująca: ogólna tendencja malejąca oraz postępujące różnicowanie się stopy akumulacji pieniężnej przedsiębiorstw są typowe dla samoistnej (strukturalnej) inflacji kosztów. (fragment tekstu)
Przedmiotem naszych rozważań są zmiany poziomu i działowego rozmieszczenia akumulacji pieniężnej, uwarunkowane etapem i typem wzrostu gospodarczego. (fragment tekstu)
W drugim rozdziale przedstawiono funkcjonowanie międzynarodowych systemów walutowych o różnych mechanizmach kursowych w świetle zjawiska nadmiernego gromadzenia międzynarodowych aktywów rezerwowych. zasadniczym celem było pokazanie, że obecny system kursów płynnych, na ogół oparty na jednej, dominującej walucie - dolarze, jest bardziej podatny na występowanie tego typu zjawisk niż systemy ze sztywnym mechanizmem kursowym, oparte na parytecie złota. Opisano zmieniający się w czasie charakter aktywów rezerwowych oraz zaprezentowano skalę i proces ich nadmiernej akumulacji. Omówiono zagrożenia i koszty wiążące się z tytułowym zjawiskiem, a zwaszcza zwrócono uwagę na zagrożenia wynikające z formowania się baniek spekulacyjnych na różnego typu klasach aktywów w krajach, które doświadczyły znacznego nagromadzenia rezerw walutowych. W końcowej części rozdziału przedstawiono kierunki zmian obecnego systemu walutowego pod kątem ograniczenia zjawiska nadmiernej akumulacji aktywów rezerwowych i zwiększenia jego stabilności.(abstrakt oryginalny)
Autor ocenia przydatność rachunku wyników dla oceny kondycji finnasowej firmy. Postuluje także wprowadzenie i ustalenie w rachunku wyników akumulacji pieniężnej.
Przedstawiono i przeanalizowano ilościowe zjawiska finansowe z zakresu akumulacji pieniężnej i zysku z uwypukleniem współzależności zjawisk i narastających sprzeczności nakładów i wyników. Opracowanie oparto na materiale empirycznym pochodzącym ze sprawozdawczości finansowej przedsiębiorstw przemysłowych sektora publicznego (w tym także JSSP) z okresu 1987 i 1992 roku.
Rynek kredytowy to całokształt pieniężnych transakcji kredytowych, zawieranych na warunkach określonych sytuacją rynkową. Jes to rynek, na którym przedmiotem handlu jest kapitał pożyczkowy. Autor neguje określenie przez niektórych ekonomistów rynku kredytowego - rynkiem pieniężnym bądź rynkiem kapitałowym. Następnie, omawia rolę kredytu bankowego w finansowaniu potrzeb kapitalistycznej reprodukcji rozszerzonej.
Dynamiczna akumulacja oficjalnych rezerw walutowych stanowi jeden z najistotniejszych procesów kształtujących współczesną gospodarkę światową. Proces ten cechuje niespotykana dotąd skala i dynamika. Zjawisko akumulacji rezerw występuje przede wszystkim w krajach wschodzących i rozwijających się, a przeważająca część rezerw inwestowana jest w aktywa nominowane w dwóch najważniejszych walutach międzynarodowych, czyli w dolarach amerykańskich i euro. W artykule przedstawiono szereg zarówno pozytywnych, jak i negatywnych następstw tego zjawiska dla stabilności gospodarki światowej. Wśród czynników pozytywnych wskazano przede wszystkim na rolę rezerw walutowych w zapewnianiu stabilności finansowej gospodarek narodowych i ich ochronę przed zjawiskami kryzysowymi, co przeciwdziała przenoszeniu się zjawisk kryzysowych i powstawaniu kryzysów globalnych. Wśród negatywnych konsekwencji akumulacji rezerw walutowych dla stabilności gospodarki światowej wskazano przede wszystkim na utrzymującą się globalną nierównowagę płatniczą, spadek światowej stopy procentowej i związane z tym zniekształcenia cen na rynkach aktywów, a także nieoptymalną alokację zasobów oraz procykliczność zarządzania rezerwami walutowymi.(abstrakt oryginalny)
Autor przyjął założenie, że skuteczność i skala dostosowania się przedsiębiorstw do zmian w ich otoczeniu rynkowym uzależnione są głównie od środków finansujących ich rozwój. Kwestię tę przedstawił w aspekcie samofinansowania, tj. generowania przez przedsiębiorstwa akumulacji finansowej oraz w apekcie finansowania zewnętrznego majątku przedsiębiorstw (zobowiązania z tytułu dostaw i usług, kredyty bankowe). Na zakończenie przeanalizował zadłużenie przedsiębiorstw względem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.