Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Money management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Oszczędzać czy wydawać? postawy studentów wobec pieniędzy
100%
Celem artykułu jest prezentacja postaw studentów krajów V4 wobec pieniędzy. Najpierw przedstawiona jest analiza teoretyczna stosunku do pieniędzy i postaw wobec pieniędzy. Badania empiryczne wykonano w uczelniach czterech krajów V4: w Polsce (w Katowicach), Czechach (w Ołomuńcu i Ostrawie), Słowacji (w Nitrze), na Węgrzech (w Godollo), w ramach grantu wyszehradzkiego. Przeprowadzono łącznie 1556 ankiet audytoryjnych. Analiza materiału empirycznego skupia się na takich zagadnieniach, jak: znaczenie pieniędzy w życiu studentów oraz wydawanie/oszczędzanie pieniędzy. W trakcie analizy przedstawiono wyniki poszczególnych grup narodowych oraz porównania między nimi. Zaprezentowano wspólne postawy wobec pieniędzy studentów krajów V4, istniejące różnice między nimi, a także typy postaw(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie ma charakter przyczynkowy. Podjęto w nim próbę wykazania, iż zakwalifikowanie w bilansie środków pieniężnych do inwestycji krótkoterminowych jest co najmniej dyskusyjne. A zatem referat ten stanowi polemikę z postanowieniami zawartymi w ustawie o rachunkowości. Ale nie tylko. Ponieważ rozwiązania wprowadzone polską ustawą o rachunkowości oparte są na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości, rozważania te są też w pewnym sensie polemiką z postanowieniami zawartymi w MSR. Rozważania ograniczono do pozycji: środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych. Pozycje inne środki pieniężne oraz inne aktywa pieniężne wymagają odrębnego przeanalizowania, niniejsze opracowanie nie podejmuje więc tego tematu. (fragment tekstu)
Budżetowanie środków pieniężnych odgrywa szczególną rolę, gdyż pozwala nie tylko na zaplanowanie środków w ujęciu ich wpływu i wypływu z rachunków bankowych przedsiębiorstwa, ale również na ich kontrolę oraz ocenę stopnia realizacji przyjętego celu. Opracowanie omawia etapy i metody budżetowania środków pieniężnych i wymierne efekty tego procesu.
The significant increase in company cash holdings has drawn the attention of the academic world. As a result, there is now extensive academic literature which investigates the relationship between cash holdings and their impact on corporate performance and company values. The study focuses on the motives, determinants and theories of cash holdings. The main objective of the paper was to investigate the determinants of cash holdings for Romanian companies for the period 2006-2015. The findings suggest that, for nonfinancial companies, cash holdings are influenced by the state of the economy. In times of recession, cash could be a good way to ride out the storm without having to ask for extra funding. Thus, companies tend to use internally generated cash before seeking external financing. In order to analyse the determinants of cash holdings, this study makes use of company level data for listed companies on the Bucharest Stock Exchange (BSE). The data was gathered from multiple sources; however the main source was the Amadeus database, which comprises data on almost 20 million companies in Europe. This database allows the user to search by multiple criteria (for instance: geographic, NACE codes, financial criteria, ownership, etc.). The data in the database is collected by the supplier of this database, Bureau van Dijk, therefore the data is reliable. Other data necessary for the study was gathered from the BSE website, the website of the Central Depository - an institution adjacent to the BSE - or was extracted from the individual financial reports available on the webpages of the companies. (original abstract)
System currency board (CB) jest rozwiązaniem kursowym, w ramach którego następuje sztywne powiązanie waluty krajowej z określoną walutą rezerwową i zabezpieczenie wielkości emisji narodowej waluty (bazy monetarnej) rezerwami walutowymi kraju. System ten ukształtował się w połowie XIX wieku, najszersze zastosowanie znajdował w latach 50-tych XX wieku. Obecnie CB jest rozwiązaniem, które stosuje niewiele krajów. W artykule przedstawiono mocne i słabe strony CB na podstawie analizy jego funkcjonowania w wybranych krajach. Autorzy szukają odpowiedzi na pytanie, czy system ten ma rację bytu we współczesnej polityce monetarnej państwa(abstrakt oryginalny)
Konieczność maksymalizacji korzyści z posiadania gotówki poprzez prawidłowe gospodarowanie jej zasobami zmusza do optymalizowania gospodarki środkami pieniężnymi. Może ono być realizowane za pomocą różnych metod. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu model zapasów gotówki (Baumola), model kontroli przypadkowych stanów gotówki (Millera-Orra). Artykuł omawia zastosowanie wymienionych metod.
7
Content available remote Kryptowaluty jako prawny środek płatniczy
75%
Rozwój technologiczny związany jest z postępem w wielu dziedzinach życia. Dzięki niemu mamy coraz nowsze przedmioty gospodarstwa domowego, telewizory, komputery, ale również sprzęty medyczne - niezbędne do ratowania życia. Postęp dokonuje się również w obszarze finansów. W artykule przybliżona zostaje tematyka kryptowalut. Wyjaśnione zostaje czym tak naprawdę one są oraz jakie mamy ich rodzaje. Następnie, wraz z prawnym środkiem płatniczym opisany zostaje pieniądz i jego funkcje, które zestawiono z kryptowalutami. Ponadto, przedstawiona jest sytuacja prawna kryptowalut w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono i zanalizowano proces podejmowania decyzji przedsiębiorstw w zakresie gospodarowania środkami pieniężnymi i krótkoterminowymi aktywami finansowymi. W oparciu o model podejmowania decyzji, zaprezentowano etapy dokonywania wyborów wraz z określeniem ich istotnych elementów w celu umożliwienia identyfikacji uwarunkowań wpływających na podejmowanie decyzji.
Najbogatsi klienci mogą szukać zarówno w funduszach inwestycyjnych, jak i w spółkach asset management ekspertów, którzy podejmą się zarządzania ich pieniędzmi. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: w jakich sytuacjach fundusz jest lepszy od indywidualnego portfela? Załączono wykaz firm typu asset management zarządzająch funduszami klientów indywidualnych.
Zaprezentowano model matematyczny pozwalający na znalezienie optymalnej części kapitału, jaką należy przeznaczać, w każdym okresie inwestowania, na kupno ryzykownych papierów wartościowych, pozostawiając pozostałą część na inwestowanie w papiery bez ryzyka.
Według autora obecnie nie porusza się w ekonomii tematu oszczędności - ekonomia nie interesuje się gromadzeniem pieniędzy i kredytowaniem rozwoju. Olbrzymia ilość małych pieniędzy w Polsce nie pracuje, co oznacza marnotrawstwo środków. Nie ma też w Polsce instytucji obrotu małym pieniądzem np. komunalnych kas oszczędności czy autentycznych organizacji kredytu wzajemnego. Polacy muszą się nauczyć jak rozwija się społeczności lokalne dzięki ich własnym pieniądzom.
Autorzy odnoszą się do tez wyrażonych w artykule „Niektóre właściwości „ponadustrojowego gospodarstwa pieniężnego”, który został opublikowany w tomie XXXI. Przedstawiony tam model gospodarstwa pieniężnego daje podstawy do badań strukturalnych i badań nad dynamiką strumieni i zasobów pieniężnych, w łączności ze zmianami siły nabywczej pieniądza. W tym artykule dodatkowo założono, iż makroekonomiczne procesy realne mogą być analizowane i oceniane wyłącznie w aspekcie ponadustrojowego gospodarstwa pieniężnego. Zgodnie z tym procesy realne to wartościowe relacje i mechanizmy przekształceń nakładu pieniężnego w wyniki pieniężne, a zwłaszcza powstawanie pieniężnej nadwyżki ekonomicznej do podziału i proporcje jej ostatecznego wykorzystania, w trybie wydatków pieniężnych, dokonywanych przez odbiorców końcowych.
Autorzy odnoszą się do opinii wyrażonych przez profesora Feliksa Młynarskiego w książce „Pieniądz i Gospodarstwo pieniężne”, opublikowanej w Krakowie w 1947 roku. W książce tej przeciwstawiono gospodarkę naturalną (bezpieniężną) „gospodarstwu pieniężnemu". Powstanie i krążenie pieniądza łączy się ściśle z operacjami kredytowymi, stąd i nazwa dzisiejszego pieniądza - pieniądz kredytowy. Każdy dodatkowy kredyt wiąże się z dodatkowym pieniądzem, występującym w postaci narastających wkładów bankowych. Autorzy przyjmują, że każda gospodarka używająca pieniądze podlega ogólnym zasadom właściwym dla wszystkich systemów walutowych. W artykule przedstawiono model gospodarstwa pieniężnego, który daje podstawy do badań strukturalnych i badań nad dynamiką strumieni i zasobów pieniężnych, w łączności ze zmianami siły nabywczej pieniądza.
Opracowanie omawia rolę pieniądza w państwie, czyli jakie cele i funkcje pełni w gospodarce i jak za pomocą niego radzimy sobie z kryzysem.
15
Content available remote Upadłość konsumencka, czyli sposób na uwolnienie się od długów
63%
Upadłość konsumencka została wprowadzona do polskiego systemu prawnego w dniu 31 marca 2009 roku. W pierwszej połowie 2018 roku z instytucji upadłości konsumenckiej, która pozwala na uwolnienie się od długów osoby niewypłacalnej, skorzystało ponad 3,2 tysiąca osób, co stanowi liczbę o 2,7 tysiąca większą niż rok wcześniej. W skali roku będzie ich prawdopodobnie ponad 6,5 tysiąca przy 5,5 tysiąca w 2017 roku, co oznacza wzrost o 17,8 procent. Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych założeń instytucji upadłości konsumenckiej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie instytucji bezpodstawnego wzbogacenia jako źródła zobowiązania, znanego już w prawie rzymskim, któremu nieobce były najistotniejsze związane z nim problemy, a także sposoby rozwiązywania tych problemów. Autorka, mając świadomość złożoności zagadnień związanych z bezpodstawnym wzbogaceniem oraz problemów, których może nastręczać stosowanie tej instytucji, skupia się na przedstawieniu pojęcia oraz cech charakterystycznych instytucji bezpodstawnego wzbogacenia jako zobowiązania. Zostały one wymienione w jednym tylko przepisie - art. 405 Kodeksu cywilnego, jednak na pozór oczywista regulacja zawiera w sobie kilka niewypowiedzianych wprost elementów, które trzeba uwzględnić przy ocenie, czy doszło do bezpodstawnego wzbogacenia. Autorka zwraca uwagę na to, że o szczególnym charakterze bezpodstawnego wzbogacenia świadczą przede wszystkim pozytywne przesłanki jego powstania. Przesłankami tymi są: uzyskanie korzyści przez jedną osobę, uzyskanie tej korzyści kosztem innej osoby, związek między wzbogaceniem a zubożeniem oraz brak podstawy prawnej wzbogacenia, przy czym należy nadmienić, że Kodeks cywilny nie stanowi nic na temat przesłanki związku. Przesłankami nie będą natomiast wiedza ani wola osoby wzbogaconej. Odpowiedzialność wzbogaconego z tego tytułu będzie w takim razie obciążała go bez względu na to, co było przyczyną uzyskania przez niego korzyści majątkowej.(abstrakt oryginalny)
Spór o istotę pieniądza trwa od wieków i wiąże się m.in. z próbą odpowiedzi na pytanie, jak budować teorie pieniądza. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że ścierają się tu dwa podejścia. Pierwsze to podejście podażowe, utożsamiane z monetarystami, a wcześniej z klasykami, drugie zaś to podejście popytowe, kojarzone z keynesistami czy obecnie neokeynesistami. Autorka podjęła próbę przedstawienia fragmentu ciekawej historycznie ewolucji teorii pieniądza, od jej ujęcia klasyczno-neoklasycznego, po ujęcie według Johna Maynarda Keynesa. Odwołanie się do historii myśli ekonomicznej jest konieczne w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej. Zaprezentowana synteza myśli ekonomicznej pomoże lepiej zrozumieć kształtujące się nowe teorie gospodarowania pieniądzem oddziałujące na systemy finansowe państwa. (fragment tekstu)
Celem referatu jest przedstawienie zmian w sposobach traktowania pieniądza w postępowaniu polskich gospodarstw domowych. Odniesienia teoretyczne dotyczą kultury pieniądza a empiryczne skupiają się na analizowaniu wybranych aspektów kultury pieniądza w doświadczeniach polskich gospodarstw domowych. Na podstawie przeprowadzonych badań autorka wskazuje faktyczną wartość i miejsce pieniądza w celach, priorytetach życiowych rodziny a także opisuje tendencje zmian w budżetach rodzinnych oraz aktywność gospodarstw domowych w zakresie zarządzania pieniędzmi. (abstrakt oryginalny)
19
63%
W artykule przeprowadzono próbę analizy podstawowych czynników wpływających na wyniki, które gracz wykorzystuje w grze giełdowej. W teoretycznych opracowaniach dotyczących funkcjonowania giełdy papierów wartościowych podkreślono, że sukces na giełdzie uzależniony jest od bezbłędnego zarządzania pieniądzem. Jednocześnie niezbędne jest opracowanie dobrego planu, zawierającego reguły inwestycyjne. Reguły to zasady pozwalające kontrolować ryzyko finansowe. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Pieniądze są najważniejsze : rozważania Michaela Sandela
63%
Artykuł omawia poglądy Michaela Sandela, profesora Harvardu z jego książki Czego nie można kupić za pieniądze. Moralne granice rynku, które negatywnie oceniają dominację myślenia rynkowego (a więc pieniędzy) we współczesnym świecie. Autor pracy zastanawia się nad filozoficznymi aspektami rozważań Sandela, które mają znaczenie właściwie dla każdego człowieka i dla różnych dyscyplin naukowych, w tym szczególnie dla zarządzania. Chociaż bowiem prawie codziennie posługujemy się pieniędzmi, często nie zastanawiamy się, czy nie odgrywają one zbyt dużej roli w naszym codziennym życiu i nie zaburzają naszych relacji z innymi ludźmi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.