Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 88

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Monopol
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Niniejszy komunikat badawczy dotyczy decyzji Komisji Europejskiej z 24.03.2004 r., w której Komisja stwierdziła naruszenie przez Microsoft Corporation reguł konkurencji poprzez przeniesienie swojej pozycji monopolistycznej z rynku systemów operacyjnych dla komputerów osobistych na rynek systemów operacyjnych dla serwerów i rynek odtwarzaczy medialnych. Komisja nakazała Microsoftowi udostępnienie konkurentom wypracowanych przez siebie technologii oraz sprzedaż systemu operacyjnego Windows bez Windows Media Player. Na Microsoft została nałożona kara pieniężna w wysokości 497 mln. euro. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje dwie kwestie. Pierwsza wiąże się z analizą przyczyn długotrwałej nieobecności problematyki monopolu w ekonomii politycznej socjalizmu. Druga dotyczy specyfiki monopolu socjalistycznego rozważanej w kontekście powodzenia procesu reformy gospodarczej oraz uwarunkowań i szans polityki antymonopolowej. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote From Monopoly to the Liberalization of Postal Services
100%
Rynek usług pocztowych jest interesującym przykładem struktury, która wpierw została przekształcona z rynku konkurencyjnego w monopol, a następnie poddana została procesom liberalizacji, prowadzącym do stopniowego odchodzenia od rozwiązań monopolistycznych i przechodzenia do w pełni otwartego rynku pocztowego. Obserwowane procesy, dowodzące również współcześnie aktywnego angażowania się operatorów zasiedziałych i polityków w działania spowalniające pełne otwarcie rynku usług pocztowych, wskazują na ciągłą znaczącą rolę sił konserwatywnie podchodzących do działalności pocztowej. Dowodzą one zarazem, że konkretne rozstrzygnięcia polityczne ukierunkowane są przede wszystkim na osiąganie tego, co społecznie możliwe, a nie tego, co ekonomicznie własciwe. (abstrakt oryginalny)
Poczta publiczna pełni ważne funkcje społeczne i gospodarcze. Jako dziedzina aktywności ludzkiej ma wielowiekowe, monopolistyczne doświadczenie dostarczania pocztowych usług powszechnych i kurierskich za pośrednictwem unikalnej sieci dystrybucyjnej. W ostatnich dwudziestu latach sektor pocztowy na świecie charakteryzują istotne zmiany transformacyjne. Tworzone są warunki do całkowitego znoszenia monopoli w obszarze rynku pocztowego. Rozwój technologii pocztowych i teleinformatycznych sprzyja tworzeniu konkurencyjnego rynku. Wielu operatorów pocztowych, którzy dotychczas byli usługodawcami państwowymi, przekształca się poprzez prywatyzację w ponadnarodowe korporacje. W zaprezentowanym tekście podjęto próbę odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania: dlaczego powszechne usługi pocztowe nie były od początku oferowane na konkurencyjnym rynku, w przeciwieństwie do wielu innych produktów zaspokajających podstawowe potrzeby, dlaczego takie rozwiązanie jest dostępne dla świadczenia powszechnych usług pocztowych dopiero obecnie?(abstrakt oryginalny)
Długie Rozmowy SA jako jedyny konkurent Telekomunikacji Polskiej znalazł sposób na proste i wygodne rozliczenie kosztów rozmów międzymiastowych. Użytkownicy należący do Długich Rozmów prefiksu 1051 rozlicza się z operatorem za pomocą karty pre-paid.
In this paper, we prove for the first time that a demand ad valorem tax on commodity price is equivalent to the cost payment tax in the two-part tariff model if such a tax is imposed on both admission charge and user's fee. The same result is found in the third-degree price discrimination model. However, this property is not preserved in the rate-of-return-regulated monopoly model. It relates to the importance of the choice of tax policies not only in a pure monopoly, but also in two-part tariff, third-degree price discrimination and regulated monopoly models.(original abstract)
Omówiono możliwość uzyskania renty i jej wpływ na społeczne koszty monopolu. Scharakteryzowano teorię pogoni za rentą.
Demonopolizacja polskiego sektora telekomunikacyjnego nie będzie łatwa. Dowodzi tego krótka, ale burzliwa historia liberalizacji rynku połączeń międzystrefowych. Konkurenci TP SA muszą jeszcze poczekać na zyski.
Przyjmując konkurencję jako rozwiązanie sprzyjające swobodzie gospodarczej i pozytywnym wynikom ekonomicznym, zorganizowanie niektórych rynków na zasadzie monopolu powinno dotyczyć sytuacji uzasadnionych szczególnymi względami. Rynki funkcjonujące za przyzwoleniem państwa na zasadzie monopolu można najogólniej podzielić na1: - rynki charakteryzujące się fundamentalną zawodnością konkurencji, - rynki z dostrzeganą, ale dającą się korygować zawodnością konkurencji. W odniesieniu do rynków pierwszego typu w literaturze wskazuje się na możliwe trzy przyczyny tzw. fundamentalnej zawodności konkurencji, niepozwalające bądź bardzo utrudniające powstawanie efektywnej konkurencji. Wiążą się one z następującymi zjawiskami2: - funkcjonowaniem utrwalonych silnych struktur rynkowych, pozwalających na wykorzystywanie korzyści skali i korzyści zakresu działania; - funkcjonowaniem rynków cechujących się zmiennością równowagi, która może prowadzić do sytuacji kryzysowych (np. wysokie bezrobocie na rynkach pracy), - świadczeniem tzw. dóbr publicznych(fragment tekstu)
The article presents a generalization of an identification scheme of a monopolistic markup proposed by De Loecker and Warzynski (2012). We showed the relation between a price markup and factor wedges arising either due to firm's monopsony power and/or factor adjustment costs. The joint estimation of both kind of wedges (or price markup only) is subject to an identification problem and we discussed the possible restrictions identifying all wedges jointly. We argue that the identification restriction implicitly imposed in the empirical literature is reasonable, but in specific circumstances (or with additional information introduced) different choices may lead to better estimates of not only price markups, but also factor wedges if available data allow to measure multiple variable production factors. (original abstract)
Omówiono praktyki monopolistyczne stosowane przez podmioty świadczące usługi komunalne, a następnie przedstawiono badania empiryczne dotyczące zarzutów stosowania praktyk monopolistycznych przez takie podmioty, w podziale na poszczególne sektory gospodarki komunalnej.
Artykuł analizuje prawne aspekty fuzji przedsiębiorstw w związku z jego nowelizacją.
14
Content available remote Proces utraty pozycji monopolistycznej przez Pocztę Polską
75%
Celem artykułu jest wyjaśnienie przyczyny posiadania przez Pocztę Polską uprzywilejowanej pozycji rynkowej oraz wskazanie determinantów, które przyczyniły się do jej stopniowej utraty. Autorzy, wykorzystując zasoby internetowe w postaci artykułów prasowych, komentarzy oraz relacji dokonali próby charakterystyki procesu liberalizacji na polskim rynku usług pocztowych. Następnie przedstawiona została analiza porównawcza skutków takich działań z wykorzystaniem niemieckiego DHL, francuskiej La Poste oraz brytyjskiego Royal Mail. W opracowaniu uwzględnia się przyczyny organizacyjno-prawne i konkurencyjno-technologiczne jako główne czynniki, które doprowadziły do liberalizacji rynku usług pocztowych w Polsce. Wykorzystanie aktów prawnych i danych z raportów zagranicznych spółek pocztowych pozwala zrozumieć sam proces liberalizacji rynku w tym obszarze i porównać go z analogicznymi zjawiskami w innych krajach.(abstrakt oryginalny)
15
75%
Celem artykułu jest prezentacja możliwego oraz ekonomicznie efektywnego zakresu konkurencji w transporcie kolejowym. Specyfika funkcjonowania tego sektora wynika z jego uwarunkowań technologicznych, co odróżnia go od innych gałęzi transportu. Specyfika ta zdaje się tłumaczyć problemy w skutecznej jego transformacji, zarówno w Polsce jak i innych krajach. Transport kolejowy cechuje się m.in. znacznymi korzyściami skali i wysokimi kosztami stałymi. Infrastruktura kolejowa, tj. ogólnopolska sieć torów, stanowi monopol naturalny a zawodności funkcjonowania monopolu prywatnego sankcjonują utrzymywanie monopolu państwowego w jej obszarze. Regionalne i aglomeracyjne przewozy pasażerskie są istotne ze względów społecznych a zarazem nie byłyby dostarczane przez rynek wcale bądź w niewystarczającej ilości, gdyż ich realizacja jest trwale deficytowa. Z tego powodu wymagają one dotacji ze strony samorządu a możliwość konkurencji jest utrudniona, choć możliwa i wskazana. Funkcjonowanie pozostałych segmentów transportu kolejowego, tj. dalekobieżnych przewozów pasażerskich i przewozów towarowych, pozwala na osiągnie zysków i jest obszarem możliwej konkurencji. Przedstawiona w artykule analiza sektora transportu kolejowego powstała z wykorzystaniem literatury problemu dotyczącej ekonomii, organizacji i techniki transportu kolejowego, aktów normatywnych, danych statystycznych GUS oraz sprawozdawczości przedsiębiorstw kolejowych. (abstrakt oryginalny)
Różnie można dziś oceniać powojenny rozwój ubezpieczeń polskich od wyzwolenia do transformacji. Na lata te należy patrzeć jak na etap historyczny, w którym decydujący wpływ miały czynniki obiektywne, w pierwszych latach wynikające ze zmian ustrojowych zarówno politycznych, jak i gospodarczych, a głównie presje i decyzje aparatu partyjnego, dążącego do "równania w szeregu" w bloku państw komunistycznych. Oczywiście, wzorowano się na doświadczeniach Związku Sowieckiego, a założeniem było zbudowanie państwowych ubezpieczeń socjalistycznych. Zmiany w systemie ubezpieczeń w Polsce przebiegały równolegle z przemianami w strukturze społeczno-gospodarczej kraju nastawionego na budowę ustroju socjalistycznego. W ciągu tych lat wyodrębnić można okresy, w których w różny sposób ogólnopaństwowe i partyjne mechanizmy ekonomiczno-polityczne wpływały na stan i zmiany w systemach ubezpieczeniowych. Przyjmując kryteria ekonomiczno-prawne, powojenne dzieje ubezpieczeń, od końca wojny do przełomu związanego z transformacją, podzielić można na kilka okresów.(fragment tekstu)
17
75%
Celem opracowania jest analiza skutków przekształceń sektorów zmonopolizowanych pod kątem możliwości przywrócenia konkurencji w sektorach zmonopolizowanych na przykładzie transportu kolejowego. Badaniu zostały poddane kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia i Szwajcaria (kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego). W pracy wykorzystano systematyzację, analizę porównawczą, metody opisu statystycznego oraz studium przypadku. (fragment tekstu)
18
Content available remote Ekonomiczne uzasadnienie dopuszczalności przełamywania monopolu patentowego
75%
Ochrona własności intelektualnej jest realizowana głównie poprzez monopole prawne. Istnieją jednak okoliczności, w których prawo dopuszcza ich przełamywanie. W obszarze prawa własności przemysłowej są to przymusowe licencje oraz działalność organizacji standaryzacyjnych. Społeczne uzasadnienie istnienia tych wyjątków jest oczywiste. Konieczne jest jednak postawienie pytania o ich ekonomiczne uzasadnienie, gdyż osłabiają one motywację do prowadzenia działalności wynalazczej. W pewnym sensie przeczą więc głównemu celowi istnienia instytucji patentu. Przedmiotem analizy tego artykułu jest instytucja przymusowych licencji - zarówno jej podstawowa forma, której źródłem istnienia są decyzje organów administracyjnych (co ma miejsce głównie w branży farmaceutycznej), jak i wariant związany z ustanawianiem standardów, gdzie genezą obowiązku udzielenia licencji jest działalność organizacji standaryzacyjnych (czego znaczenie jest szczególnie doniosłe w telekomunikacji i informatyce). Przyjętą konwencją badawczą jest ekonomiczna analiza prawa.(abstrakt oryginalny)
19
75%
Cel - Artykuł ma na celu prezentację postawy przedstawicieli i rzeczników sfer wielkoprzemysłowych II Rzeczypospolitej wobec wielkiego kryzysu gospodarczego. Zarówno wielki kapitał skupiony w Centralnym Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów, zwanym "Lewiatanem", jak i przemysłowcy górnośląscy, których interesy reprezentował Górnośląski Związek Przemysłowców Górniczo-Hutniczych, bronili się przed negatywnymi skutkami kryzysu, śląc do rządu petycje, w których domagali się: ulg podatkowych, zwolnienia z ceł, dotacji, zmniejszenia obciążeń socjalnych itp., w przeciwnym razie grożąc masowymi zwolnieniami pracowników. Jednocześnie szukali łatwiejszego przetrwania dekoniunktury w przyspieszonym procesie monopolizacji przemysłu. Metoda badań - Zastosowano metodę analizy źródeł, metodę porównawczą oraz prostą metodę opisu. Oryginalność / wartość - W artykule przytoczono wypowiedzi i publikacje przedsiębiorców oraz ich rzeczników, jak również raporty dotyczące postulatów przemysłowców pod adresem rządu. W tekście wykorzystano opracowania przedwojenne oraz powojennych historyków gospodarczych, jak też źródła archiwalne, zwłaszcza dotyczące sfer przemysłowych Górnego Śląska. (abstrakt oryginalny)
Research background: The issue of price flexibility is crucial in the economy both in the aspect of company theory and its macroeconomic consequences. In a number of publications, the sources of variable price flexibility are linked to the market power of enterprises as well as the market structure that has developed in a given branch. It is difficult to indicate empirical studies that would state clearly whether price flexibility depends on the degree of monopoly or the market power of enterprises. This paper concerns that particular field of study.Purpose of the article: The purpose of the paper is to present the statistical dependence of the degree of monopoly and market power vs. price flexibility in the economy.Methods: The analysis has been conducted using aggregated data concerning Polish economy in the period from 2001 to 2013, based on COICOP. The degree of monopoly indicator was the average number of companies in a given branch, following the classical models of market structures; the market power indicator was the average net revenue from sales of products per enterprise representing a given branch; the measure of price flexibility was the probability of price variation estimated using the Calvo pricing model. It is, therefore, a frequency-based approach to price flexibility. Statistical dependence was analyzed using the Spearman's rank and Kendall's tau correlation coefficient and simple regression models.Findings & Value added: The outcomes indicate that in the case of Poland in the analyzed period there is no statistically significant relation between the degree of monopoly and price flexibility and also between the market power and price flexibility. Thus, the findings of the analysis support the studies which reject the assumption that higher degree of monopoly or higher market power of an enterprise is followed by less flexible prices. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.