Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mortgage bonds
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł poświęcony jest prawnym aspektom listu zastawnego, który z tego punktu widzenia może być określany jako forma subintabulatu. Instytucja subintabulatu pozwala na zabezpieczenie roszczeń ostatecznego wierzyciela, jakim jest inwestor nabywający list zastawny. W Europie jest to powszechnie występująca instytucja prawna, stanowiąca podstawę procesu zabezpieczania roszczeń wierzycieli w jednolitej dla obszaru Unii Europejskiej konstrukcji covered bond. (abstrakt oryginalny)
W lipcu 2005 roku wejdzie w życie w Niemczech nowa ustawa o listach zastawnych, która stworzy jednolite podstawy prawne dla emisji hipotecznych, okrętowych i publicznych listów zastawnych. Umożliwi on wszystkim bankom emisję tych papierów. Ustawa tym samym znosi dotychczasowy przywilej prywatnych banków hipotecznych w zakresie emisji hipotecznych listów zastawnych i banków prawa publicznego w zakresie emisji publicznych listów zastawnych. Banki hipoteczne utracą swoją wyjątkową pozycję na rynku tych papierów.
Listy zastawne należą do najbezpieczniejszych papierów dłużnych. Podano przykład niemiecki, gdzie 40 proc. listów zastawnych tzw. Pfandbriefe zakupiły firmy ubezpieczeniowe oraz fundusze inwestycyjne. Ich konstrukcja prawna oraz gwarancje skarbu państwa zapewnia inwestorom poczucie bezpieczeństwa. Przytoczono przykładową analizę wiarygodności kredytowej przeprowadzoną przy pomocy metodyki CERA.
List zastawny stanowi szczególne narzędzie pozyskiwania środków pieniężnych przeznaczonych na kredyt długoterminowy, sprzężony z zabezpieczeniem rzeczowym, tj. hipoteką obciążającą określoną nieruchomość, jako element gwarantujący spłatę kredytu. Omówiono pojęcie banku hipotecznego jako banku specjalnego, a także uregulowania prawne i zasady funkcjonowania banków hipotecznych i emisji listów zastawnych. Na koniec przedstawiono rynek bankowości hipotecznej wraz z emisją listów zastawnych jako sposób finansowania działalności tych banków.
W niniejszym artykule dokonano porównania listów zastawnych i obligacji. W wyniku czego wskazano na wiele różnic. Mimo tego w praktyce obrotu ciągle zdarza się kreowanie obligacji w sposób podobny do listu zastawnego. Nie korzysta jednak taki hipoteczny papier wartościowy z takich samych przywilejów. Określa się go mianem obligacji hipotecznej. Omówiono problematykę związaną z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego oraz ustanowieniem hipoteki, co wiąże się z wpisem do księgi wieczystej. Zaproponowano połączenie tych postępowań związanych z emisją listów zastawnych. Takie rozwiązanie doprowadzi do zachęcenia potencjalnych inwestorów do korzystania z tych papierów wartościowych. Ponadto omówiono problematykę związaną z dematerializacją, zasadą numerus clausus papierów wartościowych. W artykule odniesiono się także do niebezpieczeństwa związanego ze zbytnią liberalizacją obrotu papierami wartościowymi, grożącą kryzysem finansowym, który miał miejsce w 2006-2009 r. Wskazano także na pojawiającą się problematykę MBS. Udowodniono też znaczenie w gospodarce państwa hipotecznych papierów wartościowych. W związku z tym podkreślono konieczność dokonywania zmian w przepisach prawnych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja listu zastawnego jako instrumentu dostarczania kapitału instytucjom finansowania długoterminowego w przeszłości na ziemiach polskich, w kontekście odrodzenia idei powoływania instytucji kredytu długoterminowego wraz z wejście w życie 1 stycznia 1998 r. Ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy bankowości hipotecznej. Autor charakteryzuje zasady bankowości hipotecznej, a także przedstawia kolejny bank tego typu, który ma powstać na polskim rynku usług bankowych - Nykredit Polska.
9
Content available remote Rozwój rynku listów zastawnych w Polsce w kontekście nowych zmian regulacyjnych
63%
Listy zastawne są papierami wartościowymi, których celem emisji ma być refinansowanie kredytów hipotecznych udzielanych przez banki. W Polsce listy zastawne są wciąż mało popularne pomimo, że regulacje prawne w tym zakresie istnieją od 1997 roku. W artykule zwrócono uwagę na problem niewielkiego rozwoju listów zastawnych w Polsce oraz na szanse ich rozwoju w kontekście znowelizowanej ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz nowo wprowadzonych do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy CRD IV oraz rozporządzenia CRR (tzw. pakietu CRD IV/CRR). W artykule opisano także sposób funkcjonowania listów zastawnych, banków hipotecznych i kredytu hipotecznego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia niemieckie uregulowania prawne w zakresie dotyczącym listów zastawnych, a także krótko opisuje stan prawodawstwa europejskiego w tej kwestii. Pojawiają się także nawiązania do innych krajów, w których funkcjonują listy zastawne. Publikacja składa się z 5 sekcji. Pierwsza jest wprowadzeniem, a ostatnia zawiera konkluzje. Główną częścią artykułu jest część 4., w której pokrótce omówiono niemiecką ustawę o listach zastawnych. Części 2 i 3 stanowią tło prawne dla części głównej. Autor uważa, iż po kryzysie z lat 2007-2009 potrzebna jest rewizja rozwiązań w zakresie sekurytyzacji. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych wzorów, które dzięki wieloletniej ewolucji idealnie dopasowały się do gospodarki. Takim wzorem jest niewątpliwie niemiecki list zastawnych (w każdej formie). Ponadto niemiecki akt prezentuje ciekawe rozwiązania dotyczące ryzyka, które jest nieodłączne przy działalności bankowej, w tym przede wszystkim przy emisji papierów wartościowych i obrocie nimi. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote List zastawny jako przykład bezpiecznego hipotecznego instrumentu finansowego
63%
Mimo braku formalnej, ogólnie przyjętej definicji listu zastawnego oraz mimo braku jednorodności przyjętych rozwiązań systemowych w różnych jurysdykcjach rynek tych instrumentów istotnie rozwinął się w ostatnich kilkunastu latach, czemu nie przeszkodził nawet globalny kryzys finansowy. W Stanach Zjednoczonych rozwinęły się inne instrumenty hipoteczne, charakteryzujące się pozabilansowym charakterem, niską jakością kredytową i wysokim ryzykiem. W efekcie były one jedną z przyczyn wybuchu i transmisji globalnego kryzysu finansowego. W odróżnieniu od nich listy zastawne nie tylko zapewniły stabilne źródło długoterminowego finansowania dla europejskich instytucji finansowych udzielających kredytów hipotecznych, ale także stanowiły mechanizm odblokowujący brak płynności innych instrumentów dłużnych, w trakcie trwania globalnego kryzysu finansowego. Podstawową cechą wyróżniającą listy zastawne od innych dłużnych instrumentów hipotecznych jest ich wysokie bezpieczeństwo inwestycyjne wynikające przede wszystkim z zasady podwójnego regresu. Inwestor ma prawo regresu zarówno do emitenta, jak i do wydzielonej puli aktywów o wysokiej jakości, stanowiących zabezpieczenie emitowanych listów zastawnych. Mechanizm ten potwierdził swoją skuteczność i listy zastawne w całej swojej ponad 200-letniej historii były zawsze wypłacalne. Zapewniając ciągłość rozliczeń i długoterminowego finansowania, nawet w skrajnie negatywnych warunkach rynkowych, listy zastawne są jednym z fundamentów stabilnego systemu finansowego. (abstrakt oryginalny)
Od 1 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o listach zastawnych, bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw. W zamyśle ustawodawców wprowadzone poprawki mają rozwinąć polski rynek listów zastawnych. Zmiany te mają zaowocować wzrostem emisji listów zastawnych oraz poziomem ich wiarygodności, a co za tym idzie przyczynić się do zwiększenia liczby banków hipotecznych. (abstrakt autora)
Praktycznie wszyscy uczestnicy sektora bankowego, widząc zmiany w nim zachodzące, zgodzili się, że w ich interesie leży liberalizacja rynku listów zastawnych. Lada chwila światło dzienne powinien ujrzeć projekt ustawy regulujący te zagadnienia. KNF kilkakrotnie zwracała uwagę, iż sprawą kluczową polskiego rynku jest stworzenie w naszym kraju takich warunków, by emitowane listy zastawne stały się elementem atrakcyjnym dla inwestorów. Oferować one powinny odpowiednie korzyści ekonomiczne, zapewniając tym samym opłacalność transakcji. (abstrakt autora)
Na kilka miesięcy przed końcem kadencji parlamentu prace nad zmianą przepisów regulujących emisje listów zastawnych nabrały tempa. Projekt podwyższenia limitu refinansowania ze środków uzyskanych z emisji listów zastawnych z 60% do 80% ma stymulować rynek listów zastawnych w kraju. Mając w perspektywie rozwój polskiego rynku listów zastawnych, zasadne wydaje się przyjęcie praktyki państw, w których wykorzystywanie ich jako instrumentów do refinansowania akcji kredytowych jest powszechne. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.