Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 104

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Motherhood
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Nastoletnie macierzyństwo w polskim (zachodnioeuropejskim) kręgu kulturowym jest kojarzone z czymś negatywnym, niepożądanym, określane wręcz jako dysfunkcja i nieprawidłowość. Źródeł tego zjawiska można doszukiwać się niewątpliwie w niewłaściwie realizowanych funkcjach rodziny, w postępującej erotyzacji życia społecznego, w marginalizowaniu edukacji seksualnej oraz edukacji obejmującej zagadnienia z zakresu płciowości, w powszechnej dostępności filmów i zdjęć pornograficznych, w niskim poziomie wiedzy młodych ludzi na temat metod antykoncepcji, a także we wzmożonym pobudzeniu seksualnym charakterystycznym dla okresu dojrzewania przypadającego na 13.-17. rok życia. Splot tych wielu czynników może mieć znaczny wpływ na wzrost skali zjawiska nastoletniego macierzyństwa. (fragment tekstu)
Artykuł ukazuje wpływ kulturowych wzorów macierzyństwa na sposoby wyrażania emocji przez kobiety-matki. Przedstawia wyniki analizy internetowego dyskursu na temat negatywnych postaw wobec macierzyństwa i/lub dzieci/potomstwa. Tekst bazuje na jakościowej analizie treści - wpisów na blogach nieperfekcyjnie.pl, matkawygodna.pl, mamwatpliwosc.pl, internetowej grupie "Żałuję rodzicielstwa". Podstawę teoretyczną stanowią koncepcje zaliczane do nurtu socjologii interakcjonizmu symbolicznego.(abstrakt oryginalny)
Macierzyństwo, które obejmuje proces stawania się i bycia matką, ujmowane jest jako instytucja lub osobiste doświadczenie, a obie te perspektywy pozostają ze sobą w zależności. Instytucja macierzyństwa będąca tworem niezbędnym dla funkcjonowania społeczeństwa, kształtuje warunki życia kobiet, wpływa na ich wybory, wyznacza ramy pożądanych zachowań, nadaje najwyższą rangę roli społecznej matki i zawęża tożsamość kobiet do jednego wymiaru. Z ideą poświęcenia siebie dla dobra drugiego człowieka konfrontowane są doświadczenia kobiet-matek. Analizowane na potrzeby niniejszego tekstu historie dotyczące macierzyństwa opublikowane zostały na fanpage'u Żałuję rodzicielstwa i w jednoznaczny sposób wskazują na to, że bycie matką może być doświadczeniem trajektoryjnym, związanym ze zniewalającym cierpieniem. Przeżycia kobiet wpisane zostały w wyróżnione przez F. Schütze i G. Reimanna kolejne fazy procesu trajektoryjnego, a refleksja nad nimi prowadzi m.in. do wniosku, że zarówno matki, które podjęły biograficzną pracę nad własnymi doświadczeniami, jak i te, które tego nie zrobiły w konsekwencji i tak najczęściej organizują swoje dalsze życie z trajektorią w tle, nie zmieniając zasadniczo osobistej sytuacji.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Motherhood in the Empty Nest - a Lack of Social Recognition?
75%
This article explores a socially and sociologically unrecognized stage of motherhood when adult children leave the family home. Regarding family policies, social context, and individual attitudes towards this stage and reconfiguration of a mother's social role of a mother - there is still a notable gap in the research on family issues. To become a mother in an empty nest is an individual process following considarable life changes. Despite its importance, it appears to be treated with less validity than experiences of mothers who are navigating through the early stages of motherhood. Therefore, this paper shows what happens in the lives of women whose role as mothers is being transformed. It complements research on the family life course by focusing on the reconfiguration of the maternal role and the experience of motherhood at the stage of an empty nest. The article is based on empirical material collected between 2019 and 2021 within a 36-month longitudinal qualitative study of individuals and couples in Poland whose adult children had left the family home. (original abstract)
Artykuł jest próbą ukazania "kinowych odzwierciedleń" współczesnego trudnego macierzyństwa, które w ostatnim czasie jest coraz częściej zauważane i przedstawiane przez zachodnią kinematografię. Autorka tekstu poszukuje odpowiedzi na pytanie - jak wybrane obrazy filmowe naruszają i dekonstruują patriarchalny porządek płci w odniesieniu do macierzyństwa? Tekst prezentuje wyniki jakościowej analizy wybranych obrazów filmowych: Musimy porozmawiać o Kevinie (2011), Córka (2021). Podstawę teoretyczną zrealizowanych badań stanowiły: podejście genderowe w badaniach społecznych oraz koncepcja winy i wstydu T. Scheffa.(abstrakt oryginalny)
Macierzyństwo jest okresem szczególnym. Przestajemy być zajęci własnym życiem, zdrowiem i atrakcyjnym wyglądem ciała, nasza uwaga kieruje się na kogoś innego. Matka, którą stała się niedawna dziewczyna, musi zająć się jeszcze kimś drugim, a nawet podporządkować mu swoje własne życie. Nie tylko musi to zrobić - bo dziecko jest bezbronne, niezaradne i bez jej opieki nie przeżyje, ale także pragnie instynktownie koncentrować się na dziecku, które dla niej staje się kimś najważniejszym. W sytuacji, gdy kobieta jest osobą osadzoną w więzieniu, dochodzi do konfliktu między rolą matki, realizacją siebie w zakresie podstawowym dla ludzi jako istot biologicznych i społecznych oraz rolą osoby izolowanej, pozbawionej wolności i związanych z tym praw, odrzuconej przez praworządne społeczeństwo. Ten konflikt ról - realizacji w macierzyństwie oraz wypełniania narzuconej roli więźnia - dla kobiety jest szczególnie dotkliwy. Rola ojca, choć istotna, jest innego rodzaju, więź ojca z dzieckiem realizuje się w odmienny sposób. Mężczyźni w roli ojca i osadzonego nie odczuwają tego konfliktu tak dotkliwie z racji podstawowych uwarunkowań biologicznych związanych z ciążą, porodem, opieką nad nowo narodzonym dzieckiem, co wiąże się ze zmianami w obrębie ciała, z gwałtownymi zmianami hormonalnymi warunkującymi szereg zachowań matki wobec dziecka oraz zmianą jej sytuacji społecznej.(fragment tekstu)
Do katalogu świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego świadczenie rehabilitacyjne zostało wprowadzone - początkowo pod nazwą renta chorobowa - na mocy przepisów ustawy z 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, poprzez dodanie do ustawy z 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin rozdziału 2a. Renta, o której mowa przysługiwała pracownikowi, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego był nadal niezdolny do podjęcia jakiejkolwiek pracy, ale dalsze leczenie lub rehabilitacja rokowały odzyskanie zdolności do pracy. Jak podniesiono w literaturze przedmiotu, dawało to pewne podstawy do traktowania sytuacji objętej uprawnieniem do tego świadczenia jako szczególnej odmiany ubezpieczeniowego ryzyka, znajdującego się na pograniczu przedłużającej się choroby i inwalidztwa . Uzależnienie prawa do renty chorobowej od niezdolności do jakiejkolwiek pracy plasowało jednak to świadczenie bliżej renty inwalidzkiej, dlatego przepisy określające zasady jej przyznawania włączono do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Należy przy tym zaznaczyć, że renta chorobowa nie była instytucją nową w polskim prawie ubezpieczeń społecznych, ponieważ zastąpiła istniejące już wcześniej tzw. okresowe zaliczenie do II grupy inwalidów polegające na tym, że ubezpieczony, który wyczerpał zasiłek chorobowy, a wymagał dalszego leczenia mógł być przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia zaliczony na okres nieprzekraczający 6 miesięcy do co najmniej II grupy inwalidów, bez względu na faktyczny stopień inwalidztwa, jeżeli ze względu na stan zdrowia podjęcie przez niego jakiejkolwiek pracy byłoby niewskazane. (fragment tekstu)
8
Content available remote Matka i dziecko w warunkach penitencjarnych: asocjacja czy prizonizacja
75%
Tematem artykułu jest sytuacja matki i dziecka w warunkach systemu penitencjarnego, a jego celem ukazanie, w jaki sposób i w jakich warunkach funkcjonują dzieci osadzonych kobiet. Artykuł prezentuje różne punkty widzenia na codzienne realizowanie przez skazane kobiety obowiązków macierzyńskich w warunkach zakładu karnego oraz rozpatruje kwestię rozwoju i zachowań dzieci w tychże okolicznościach. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie przedstawia zagadnienia związane z kontrolą przewidzianą w ramach ubezpieczenia chorobowego w polskim systemie ubezpieczeń społecznych. Omawiane kwestie skupiają się na podmiotach uprawnionych do kontroli oraz na kontroli prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy i wykorzystania zwolnienia od pracy, a przeprowadzona w opracowaniu analiza funkcjonowania kontroli obejmuje lata 2005-2013. Do najważniejszych wniosków wynikających z analizy należy obserwacja, iż w badanym okresie nastąpił wzrost działań kontrolnych z jednoczesnym wzrostem kwot zakwestionowanych w wyniku kontroli świadczeń. Podkreślenia wymaga jednak fakt, że wyniki działań kontrolnych w odniesieniu do ogólnych kwot wypłacanych świadczeń z funduszu chorobowego czy też ogólnej liczby zwolnień nie są znaczne. Przy ogólnej ocenie funkcjonowania systemu kontroli pozwala to na stwierdzenie, że jego istota nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wykrywania nieprawidłowości, ale stanowi swego rodzaju prewencję, by do nieprawidłowości nie dochodziło.(abstrakt oryginalny)
10
75%
W tekście zajęto się problematyką dotyczącą prawa dziecka do określenia jego pochodzenia genetycznego w zakresie ustalenia macierzyństwa, również w odniesieniu do problemu technik medycznie wspomaganej prokreacji oraz tzw. macierzyństwa zastępczego. Podjęcie niniejszej tematyki stanowi odpowiedź na pytania stawiane wobec coraz szybciej rozwijającej się nauki i medycyny. Artykuł jest także próbą zestawienia przepisów prawa z poglądami przedstawicieli doktryny oraz z codzienną praktyką w odniesieniu do prawa do ustalenia pochodzenia.(abstrakt oryginalny)
Ustawa o pomocy społecznej z 29 listopada 1990 roku wyraźnie określiła krąg odbiorców świadczeń pomocy społecznej. Zgodnie z artykułem 3 tej ustawy są m.in. osoby i rodziny, które na skutek: ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, potrzeby ochrony macierzyństwa, bezrobocia, upośledzenia fizycznego lub umysłowego, długotrwałej choroby, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, alkoholizmu lub narkomanii, trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego, klęski żywiołowej lub ekologicznej wymagają różnych form pomocy, ponieważ samodzielnie nie są w stanie pokonać trudności życiowych bez względu na to czy traktować je będziemy jako zawinione, czy niezawinione. Tak rozległy zakres pomocy, wynikający z numerycznie wymienionych sytuacji życiowych wymaga odpowiedniego zorganizowania służb, które byłyby w stanie pomagać tak znacznej liczbie osób. Nie ulega wątpliwości, że transformacja do gospodarki rynkowej jest wyjątkowo trudnym okresem przystosowawczym dla ludności mało przedsiębiorczej, dotkniętej chorobami, inwalidztwem, zaawansowanej wiekiem, obarczonej liczną rodziną, rodzin niepełnych. W Polsce nie dokonano szacunku, jak wiele osób jest objętych działaniem pomocy społecznej. Oficjalne dane zawarte w rocznikach statystycznych nie są zapewne pełne, a ponadto wykazują liczbę usług, a nie osób objętych pomocą. Można jednak przyjąć, że pogłębiające się ubóstwo, obejmujące coraz szersze kręgi przesądzi o wzroście liczby podopiecznych, którzy z różnych powodów się klientami pomocy społecznej. (fragment tekstu)
13
Content available remote Maternity and Professional Work of Women
63%
Artykuł zawiera wyniki sondażu diagnostycznego dotyczącego uwarunkowań zatrudnienia i skutków zawodowych dla kobiet wynikających z macierzyństwa. Analiza zebranych opinii wykazała, że ograniczenie trudności w pogodzeniu roli matki i pracownicy zależy głównie od postawy pracodawcy i dostępności żłobków oraz (lub) przedszkoli. Następstwem macierzyństwa są pewne ograniczenia aktywności zawodowej, a także zmiany postaw i wartości zwiększających kompetencje pracownicze kobiet, jak: poczucie odpowiedzialności, lepsza samoorganizacja, cierpliwość, potrzeba stabilizacji. Regulacje prawne, polityka informacyjna, upowszechnianie dobrych przykładów służą likwidacji ograniczeń pracowniczych wynikających z macierzyństwa oraz zmianie tradycyjnej mentalności i stereotypów utrudniających godzenie roli matki i pracownicy. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The aim of the article is to get to know female senior managers' beliefs and experiences about combining their professional career with motherhood. Methodology: A narrative analysis of the literature and a diagnostic survey (tool - survey questionnaire) were used. The selection of the studied sample was deliberate. The respondents were only women occupying high managerial positions (157 people). The following research problem was formulated: how do women in high managerial positions perceive the influence of their professional career on their motherhood? The problem was detailed in the form of research questions: 1. To what extent did the professional career of the surveyed women managers influence their decision to become a mother? 2. What psycho-social costs resulting from combining professional and family roles were incurred by the surveyed women? Findings: Female managers are statistically more likely to postpone the decision to become a mother and declare that they will not have children compared to women who pursue a different career path. The vast majority of them experience a sense of guilt due to the lack of time for their children and believe that they have "missed" important developmental moments in their child's life. Female managers participating in the study experience a strong role conflict (the role of the manager versus the role of the mother). They are aware of the high emotional and health costs resulting from combining the social roles of a mother and a manager. Most of their career goals remain unchanged after the baby is born. Research limitations/implications: The obtained research results are treated as pilot ones. The complete achievement of the research goal requires continuation of the research on a larger sample of female respondents, as well as the use of comparative analysis methods, e.g. comparing the results of the research among female managers with the results obtained in other professional groups or among men. Practical implications: The results of the research can be used to improve the policy of equality between women and men in organizations and to create a pro-family policy of enterprises. Social implications: The article contains research results that help to understand better the childfree phenomenon in specific professional groups, and thus to diagnose various social attitudes towards combining career and motherhood. Originality/value: this is the first study of this type conducted on the population of top female managers in Poland.(original abstract)
Na przykładzie norm w zakresie ochrony macierzyństwa wskazano rozwój standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy w tym obszarze. Informacje te uzupełniono również o przepisy zawarte w tych dokumentach MOP, które jedynie pośrednio dotyczą kwestii ochrony macierzyństwa. (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z koncepcję badań wysiłek zespołu badawczego skierowany był na oszacowanie hipotetycznego, biologicznego potencjału rozrodczego rodzin /przy założeniu płodności naturalnej/ oraz zbilansowanie wszystkich jego elementów składowych wraz z określeniem ilościowych i jakościowych zmian w tym potencjale. Realizacja tych ambitnych zamierzeń wymagała, ze względu na brak tego rodzaju opracowań w polskiej demografii i medycynie, rozłożenia wysiłków badawczych w czasie. W okresie sprawozdawczym zostały zapoczątkowane i rozwinięte badania, których wyniki winny umożliwić rozpoznanie ważniejszych elementów składowych hipotetycznego potencjału rozrodczego rodziny polskiej i czynników je deformujących. W pierwszej fazie dociekań podjęte zostały prace studyjne nad koncepcję oszacowania hipotetycznego potencjału rozrodczego rodziny. Znalazły one wyraz w pracach nad określeniem płodności naturalnej i w opracowaniu metod jej identyfikacji. Jako punkt wyjścia, przyjęto tezę radzieckiego demografa W. Borisowa, iż rozrodczość naturalna jest zjawiskiem realnym, występująca w postaci pewnego potencjału społeczno-biologicznego, który realizuje się tylko częściowo, zależnie od społeczno-ekonomicznych i kulturowych czynników wpływających na kształtowanie się liczby dzieci w rodzinie. Przy estymacji potencjału rozrodczego rodziny istotne znaczenie aa charakterystyka płodności o reżimie naturalnym. Stąd też uznano za celowe zbadanie Jej teoretycznych i metodologicznych aspektów w świetle dotychczasowych poszukiwań podejmowanych w tym kierunku w demografii i naukach biologiczno-medycznych. Z uwagi na to, że problematyka ta nie była przedmiotem szerszych zainteresowań badawczych w Polsce, zaistniała konieczność oparcia rozważań wyłącznie o literaturę obcojęzyczne. Jednak trudność w dostępie do tej literatury, nie pozwoliła na należyte rozwinięcie i wyczerpujące naświetlenie zagadnienia. Kolejnym utrudnieniem okazała się rozbieżność terminologiczna występująca w piśmiennictwie, związana z odmiennym rozumieniem niektórych pojęć w demografii i medycynie. (fragment tekstu)
Na przełomie 1991 i 1992 roku w Instytucie Gospodarstwa Społecznego przeprowadzono kolejne badanie dotyczące pracy i macierzyństwa matek wychowujących małe dzieci. Ankieta, której zasadniczy trzon stanowiły zagadnienia zawarte w badaniach z lat 1982-63, 1984 i 1988, została wzbogacona o pytania, odnoszące się do aktualnej sytuacji. Ankietę rozesłano do 1716 matek wychowujących małe dzieci. Otrzymano 1238 prawidłowo wypełnionych kwestionariuszy, które zostały zakwalifikowane do szczegółowego opracowania. Wśród tej liczby znalazły się 82 /6,6%/ odpowiedzi od matek samotnie wychowujących dzieci.
W niniejszym artykule omówiono zagadnienia związane ze sporządzeniem aktu stanu cywilnego (dołączeniem do niego wzmianki dodatkowej) na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu w sprawach dotyczących ustalenia i zaprzeczenia macierzyństwa oraz ustalenia ojcostwa, a także uznania orzeczenia sądu państwa obcego. W opracowaniu zaprezentowano pojawiające się w praktyce przypadki wskazujące na brak spójności istniejących uregulowań. Zasygnalizowano też konsekwencje wspomnianego braku w sferze rejestracji stanu cywilnego dokonywanej przez kierownika urzędu stanu cywilnego. W związku z tym, zaproponowana została modyfikacja art. 62 Prawa o aktach stanu cywilnego, zmierzająca do usunięcia pojawiających się obecnie problemów. Zwrócono też uwagę na konieczność podjęcia bardziej kompleksowych prac ustawodawczych. Ich celem byłoby zharmonizowanie uregulowań, zawartych w Prawie o aktach stanu cywilnego, Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz Kodeksie postępowania cywilnego, dotyczących omawianych w artykule kwestii odnoszących się do rejestracji stanu cywilnego.(abstrakt oryginalny)
Macierzyństwo młodych kobiet w wieku 19 i mniej lat, zwanych też nastolatkami, nie było dotychczas przedmiotem odrębnych badań demograficznych. W.Wróblewska przeprowadziła po raz pierwszy w Polsce w 1989 r. Ankietą Młodych Matek, obejmując nią 1266 nastolatek. Celem badania było scharakteryzowanie pod względem demograficznym i społecznym nastoletnich matek, ich partnerów i rodzin pochodzenia, jak i warunków bytu oraz doskonalenie oceny stanu zdrowia urodzonych dzieci. Szczególne znaczenie ma dokonanie oceny wpływu ciąży i urodzenia dziecka na cykl życia młodych matek, ich karierę szkolną, zawodową, wiek, stan cywilny. Ankieta umożliwiła także poznanie postaw i opinii oraz planów związanych z ciążą, małżeństwem i życiem rodzinnym. (fragment tekstu)
Po dwóch dekadach szybkiego obniżania się skłonności nastolatek do posiadania potomstwa ostatnie lata są okresem wzrostu w Polsce liczby urodzeń wydawanych na świat przez matki mające mniej niż 20 lat. W artykule przedstawiono demograficzne tło tego procesu, jego przestrzenne zróżnicowanie oraz skupiono się na trzech grupach szczególnego zagrożenia - matkach bardzo młodych (tj. w wieku 16 lat i mniej), matkach mających więcej niż jedno dziecko, matkach niemających kontaktu z ojcem potomstwa. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.