Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 191

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Motor cars
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
W pracy przedstawiono aktualny stan wiedzy na temat jakości powietrza w kabinie samochodu. Zamieszczony został przegląd literatury dotyczący badań lotnych związków organicznych w kabinach nowych i używanych samochodów. W kabinach nowych samochodów związki organiczne pochodzą głównie z odgazowania materiałów, użytych do wyposażenia kabiny, a ich stężenie maleje z czasem użytkowania samochodu. W samochodach używanych miejsce związków organicznych, wyemitowanych z materiałów, zajmują substancje pochodzące głównie ze spalania paliwa. Badania jakości powietrza w kabinach samochodów używanych w ruchu są prowadzone na szerszą skalę, niż badania jakości powietrza w samochodach nowych i mają głównie na celu ocenę narażenia ludzi na szkodliwe związki z grupy BTEX (benzen, toluen, etylobenzen, izomery ksylenu). Znacznie mniej badań prowadzonych jest w kabinach samochodów nowych, czego powodem jest różnorodność dostępnych materiałów, możliwych do zastosowania w kabinie samochodu, oraz modeli samochodów. W pracy przedstawiono również podsumowanie stosowanych procedur badawczych. Próbki powietrza były głównie pobierane metodą aktywną na adsorbenty stałe oraz analiza metodą chromatografii gazowej po wcześniejszej desorpcji temperaturowej. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań jakości powietrza w kabinach pięciu nowych samochodów. Ocenę jakości powietrza prowadzono na podstawie analizy lotnych związków organicznych (LZO), emitowanych przez elementy wyposażenia kabiny oraz oceny zapachu panującego w kabinie samochodu. Badaniom poddano samochody nowe w niedługim czasie po ich wyprodukowaniu. Próbki powietrza pobierano i zatężano w jednym kroku w warunkach statycznych z wykorzystaniem adsorbentów stałych, a następnie poddawano desorpcji temperaturowej i analizie metodą chromatografii gazowej z równoczesną detekcją płomieniowojonizacyjną i detekcją mas. Po zakończeniu pobierania próbek w każdym samochodzie dokonano oceny zapachu metodą sensoryczną. Zastosowana metodyka pozwoliła na określenie całkowitego stężenia LZO w każdym samochodzie, identyfikację głównych zanieczyszczeń powietrza oraz porównanie stężenia związków organicznych w różnych samochodach. Możliwe było ponadto określenie charakterystyki zapachu, obejmującą intensywność i opis rodzaju zapachu. Przedstawiono porównanie intensywności zapachu i całkowitego stężenia związków organicznych w kabinie nowego samochodu. Przedstawione sposób prowadzenia badań stanowi kompletne studium oceny jakości powietrza w kabinie nowego samochodu. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono specyficzne warunki pracy zespołu automatycznej skrzyni biegów (ASB) samochodu osobowego. Zwrócono uwagę na zanieczyszczenia płynu ATF w układach hydraulicznych powodujące zakłócenia poprawnej pracy ASB oraz zmniejszające jej trwałość i niezawodność. Podano właściwości konstrukcyjne i eksploatacyjne filtra układu hydraulicznego ASB. Wskazano układy i elementy podlegające przyspieszonemu zużyciu eksploatacyjnemu. Przeanalizowano przyczyny uszkodzeń ASB oraz podano ich skutki. Przedstawiono i omówiono wyniki badań komputerowej diagnostyki stacjonarnej uszkodzonej ASB. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono odmienny od spotykanego sposób analizy sprawności jednostki napędowej samochodu. Analizowano sprawność jednostki napędowej jako wynik sprawności cieplnej silnika oraz strat wynikających z oporów hydraulicznych w układzie wlotowym i wylotowym. Zwrócono uwagę na występujące obecnie w motoryzacji trendy oraz wymogi emisyjne dotyczące współcześnie budowanych silników samochodowych. W pracy zestawiono spadki ciśnień występujące w poszczególnych elementach układu dolotowego i wylotowego znajdującego się w seryjnie produkowanym samochodzie osobowym. Przeanalizowano 21 elementów układu ssącego i 16 wydechowego. Zaprezentowano również możliwe do wykonania modyfikacje tych układów mające na celu zmniejszenie oporów przepływu. W artykule omówiono również wpływ występujących oporów hydraulicznych na sprawność jednostki napędowej dla całego zakresu prędkości obrotowych jednostki napędowej. W ostatniej części poddano rozważaniom konsekwencje wynikające z proponowanej analizy cieplno-hydraulicznej pojazdu. (abstrakt oryginalny)
General Motors chce sprzedać rocznie 500 tys. Opli Astra III. Nowa sportowa stylistyka Astry i elegancki wystrój wnętrza zyskały uznanie dziennikarzy pism branżowych. Nawet konkurenci chwalą ten model. Nowa Astra może okazać się kołem ratunkowym, jakiego potrzebuje General Motors Europe, by zwiększyć sprzedaż i wyjść z pięcioletniego zastoju.
Konsekwencją wzrostu zamożności polskiego społeczeństwa jest coraz większe różnicowanie się preferencji nabywczych i użytkowych odnośnie dóbr trwałego użytku. Tendencja ta jest skutkiem rosnącej wielkości funduszu swobodnej decyzji, co prowadzi do wzrostu możliwości, a zatem i wymagań przy zakupie i użytkowaniu tych dóbr. To z kolei prowadzi do wykształcania się złożonych, heterogenicznych zachowań konsumpcyjnych. W Polsce zjawiska te są szczególnie wyraziste w procesie zakupu, posiadania oraz użytkowania samochodów osobowych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wpływ wiązki lasera iterbowego fibrowego 30W z głowicą Galvo na lakierowy system powłokowy wytworzony na nadwoziu samochodu osobowego. Zaprezentowano wpływ zmiany ogniskowej oraz różnych parametrów na efekty usuwania pojedynczych powłok. Podczas procesu oczyszczania, regulowanymi parametrami były: częstotliwość, gęstość mocy promieniowania, prędkość skanowania oraz ilość przejść wiązki skanującej. Po wykonaniu wstępnych badań stwierdzono, że laser prezentowany w artykule nie jest idealnym laserem do modyfikacji powłok lakierowych, jednak można uzyskać zadowalające wyniki usuwania polimerowej powłoki lakierowej z wypełniaczem metalicznym. (abstrakt oryginalny)
Równania więzów geometrycznych nakładających ograniczenia na ruch względny poszczególnych członów mechanizmu wielowahaczowego zawieszenia kół kierowanych rozwiązano za pomocą metody perturbacji. Rozwiązania tych równań wykorzystano do sporządzenia charakterystyk współrzędnych środka wybranego przegubu kulowego, łączącego wahacz ze zwrotnicą koła. Przekroje tych charakterystyk dla różnych ugięć zawieszenia wykorzystano do wyznaczenia kątów orientacji głównych osi obrotu przegubów metalowo-gumowych w układzie współrzędnych {N}.(abstrakt oryginalny)
Bułgaria nigdy nie zasłynęła z produkcji samochodów osobowych. Ich produkcja nie udała się ze względu na nieduży rynek zbytu. Bardziej opłacało się Bułgarom importować samochody osobowe np. od sąsiadów, zwłaszcza z tzw. bloku wschodniego, niż wytężać siły i środki na produkcję własnego samochodu. Nie oznacza to jednak, że nie podejmowano prób produkcji w Bułgarii samochodów osobowych. Tych prób było zresztą całkiem sporo np. w kooperacji sowiecko-bułgarskiej (Moskwicz), francusko-bułgarskiej (Bulgaralpine) czy włosko-bułgarskiej (Pirin-Fiat). W artykule scharakteryzowano typy i modele samochodów osobowych produkowanych w Bułgarii w latach 1945-1990. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyka problematyki znacznego wzrostu popytu na samochody osobowe, który ujawnił się po wstąpieniu Polski do Wspólnoty Europejskiej. Autor próbuje zdefiniować czynniki, które w największym stopniu determinowały ten popyt, zarówno czynniki o podłożu ekonomicznym jak i te nie mające charakteru ekonomicznego. Autor dochodzi do konkluzji, że tak znaczny wzrost popytu w największym stopniu został zdeterminowany przez ogólny spadek cen na rynku używanych samochodów osobowych oraz sytuacja prawna dotycząca opodatkowania podatkiem akcyzowym samochodów osobowych, która wywołała u podatników tego podatku przekonanie o bezkarności, w sytuacji celowego zaniżania podstawy opodatkowania akcyzą. Rozważania nt. czynników kształtujących popyt na samochody osobowe poprzedzone zostały krótką analizą innowacji, wprowadzanych przepisami ustawy o podatku akcyzowym. (abstrakt oryginalny)
Omówiono historię samochodów marki Fiat w Polsce. Nazwa Polski Fiat po raz pierwszy pojawiła się w akcie sporządzonym 10 stycznia 1921 r. z okazji położenia kamienia węgielnego pod budowę pierwszej w Polsce fabryki samochodów na chwałę i pożytek przemysłu polskiego.
Carsharing jest modelem biznesowym, polegającym na wypożyczaniu samochodów na krótki czas - jest to atrakcyjne dla osób korzystających z auta sporadycznie oraz dla tych, którzy chcieliby mieć samochód określonego typu na konkretną okazję. Celem artykułu jest analiza i ocena popularności usługi wypożyczania samochodu na minuty w wybranej grupie wiekowej.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono system SafeInCar. Opracowany przez autorów system pozwala uchronić dzieci przed pozostawieniem w rozgrzanym samochodzie i w konsekwencji przed śmiercią z przegrzania. System SafeInCar posiada kilka metod ochrony dziecka przed pozostawieniem w rozgrzanym samochodzie, które zwiększają jego niezawodność. Prezentowany system składa się z czujników temperatury (zewnętrznej, wewnętrznej), czujnika otwarcia drzwi samochodu, mikrokontrolera oraz urządzenia mobilnego. Do systemu opracowano dwie aplikacje. Pierwsza aplikacja jest zainstalowana na mikrokontrolerze i służy do: wykrycia aktualnego stanu drzwi kierowcy (otwarte /zamknięte), odczytu temperatury na zewnątrz i wewnątrz samochodu oraz generowania odpowiednich sygnałów wyjściowych, odpowiedzialnych za komunikację z urządzeniem mobilnym i systemem otwarcia okien samochodu. Druga aplikacja zainstalowana na urządzeniu mobilnym, zamontowanym w samochodzie jest odpowiedzialna za odbiór sygnałów wysyłanych z mikrokontrolera i w zależności od konfiguracji systemu SafeInCar, za komunikację z użytkownikiem samochodu lub z zadeklarowanymi w systemie osobami. (abstrakt oryginalny)
Praca przedstawia studium przypadku transportu drobnicowego firmy transportowej obsługującej hurtownie mięsa i wędlin. Badania przeprowadzono w okresie 20 dni roboczych i dotyczyły wskaźników efektywności transportu związanych z zarządzaniem czasem. Na podstawie list załadunkowych, zapisów kierowcy we własnoręcznie sporządzonym harmonogramie, paliwowych dokumentów WZ oraz wywiadu z kierowcą, obliczono i omówiono takie wskaźniki jak czas procesu transportowego, pracę przewozową (w tonokilometrach), efektywność czasową wykorzystania przebiegu pojazdu transportowego oraz efektywność przewozową pojazdu. Przeprowadzona analiza prowadziła do wniosków odnośnie efektywności transportowej i zarządzania czasem w transporcie. (abstrakt oryginalny)
Jak będą wyglądały nasze samochody w przyszłości? Czym będą napędzane? Kto będzie nimi tak naprawdę kierował? I ostatnie pytanie: w jaki sposób zachodzące już obecnie i dopiero przewidywane innowacje w zakresie środków transportu wpłyną na nowe rozwiązania w obszarze logistyki i transportu w przyszłości? Można zaryzykować twierdzenie, że nikt nie zna jeszcze wyczerpujących odpowiedzi na te pytania, a formułowane opinie opierają się głównie na przewidywaniach bazujących na dotychczasowych doświadczeniach. Wydaje się, że tak długo, jak na naszych oczach będzie dokonywał się nieprzerwany postęp naukowy, techniczny, cywilizacyjny i społeczny, nie zdołamy kompetentnie określić czekającej nas przyszłości. Indywidualny transport pasażerski, wykorzystujący przede wszystkim samochód osobowy do przemieszczania się jego użytkowników na określonych odcinkach przestrzeni, także czekają wyzwania, wynikające z podsuwanych przez producentów aut koncepcji i rozwiązań techniczno-organizacyjnych. Jako przykład chciałbym pokazać nowy pomysł koncernu Volkswagen pn. I.D. VIZZION, który pokazuje, jak Firma ta wyobraża sobie przyszłe, indywidualne środki transportu. Jego twórcy wyszli z założenia, że pojazd z napędem elektrycznym nie stanowi takiego obciążenia dla środowiska, jak jego spalinowi poprzednicy, a dzięki możliwości autonomicznej jazdy okazuje się bardziej bezpieczny nie tylko dla kierowcy, ale i pozostałych współpasażerów. Ten innowacyjny model studyjny zostanie m.in. przedstawiony podczas salonu samochodowego w Genewie. (fragment tekstu)
The article is aimed on the possibility of fuzzy control of an experimental device that represents the simplified model of automobile steering booster. The main part of model consists of a graphical unit illustrating the control of speed and supporting torque. Based on the structure of fuzzy controller, various counts and configurations of fuzzy sets were defined, whereby the relevant results were achieved by their application on controlled system. (original abstract)
Samochód osobowy wykorzystywany jest powszechnie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak mimo faktu, iż jest tak od dawna, cały czas pojawiają się problemy związane z prawidłowym ujmowaniem i klasyfikowaniem różnych sytuacji w jakich znajduje się przedsiębiorca korzystający z samochodu. Szczególny problem dotyczy aspektów podatkowych, które zostały omówione w niniejszym artykule. (abstrakt oryginalny)
W przedstawionej pracy dokonano analizy sztywności promieniowej dla wybranych opon stosowanych w samochodach osobowych oraz ich wpływu na drgania masy resorowanej oraz nieresorowanej wywołanej masą niewyrównoważoną. Charakterystyki te zostały wyznaczone metodą eksperymentalną na stanowisku badawczym. Badane opony posiadały ślady użytkowania, jednak bez widocznych uszkodzeń w postaci pęknięć lub zgrubień. Przedstawiono metodę identyfikacji niewyrównoważenia koła ogumionego samochodu osobowego na podstawie analizy drgań masy resorowanej. W celu weryfikacji funkcji wymuszającej drgania nadwozia wywołane przez niewyrównoważone koło ogumione znaną masą, przeprowadzono pomiar przyspieszeń masy nieresorowanej oraz resorowanej badanego pojazdu wykorzystując hamownię podwoziową. Takie rozwiązanie pozwoliło na przeprowadzenie badań stymulujących zachowanie pojazdu w warunkach ruchu drogowego wolnych od zakłóceń nierówności drogi. Badania przeprowadzono dla stałej prędkości koła, co pozwoliło na wykorzystanie metody FFT (Fast Fourier Transform), do wyznaczenia amplitud i częstotliwości dominujących w badanym sygnale.(abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu są działania marketingowo - edukacyjne promujące alternatywne, w stosunku do samochodów osobowych, środki transportu (transport publiczny, komunikację pieszą i rowerową, podróżowanie w tzw. systemach carpooling i carsharing ). Działania te związane są z wdrażaniem tzw. koncepcji zarządzania mobilnością, mającej na celu wpływanie na postawy i zachowania komunikacyjne podróżnych m.in. poprzez uświadamianie o istnieniu proekologicznych środków transportu i wskazywanie ich potencjału w zaspakajaniu potrzeb transportowych. Różnego rodzaju strategie przekonują mieszkańców, że pojedyncze wybory każdego z nich oddziałują na sposób i jakość podróżowania w mieście, nie tylko w bliższej, ale i w dalszej perspektywie. Zwracają uwagę na fakt, że w przypadku, gdy to jest możliwe, należy praktykować wybory redukujące podróże realizowane pojazdami indywidualnymi, zachęcają do korzystania z proekologicznych środków lokomocji. Artykuł mówi o potencjale działań, prezentuje przykłady wdrożonych strategii, ukazuje ich skuteczność, jak również wpływ na poszczególne etapy procesu zmiany zachowania komunikacyjnego.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zagrożenia stwarzane przez instalacje gazowe LPG samochodach osobowych i stosowane zabezpieczenia przed wybuchem i pożarem. Przeprowadzono trzy próby pożarowe na samochodach zasilanych gazem LPG. Podczas eksperymentów mierzono temperaturę w wybranych miejscach aut, w tym przy instalacji LPG. Wyniki przedstawiono na zamieszczonych wykresach. We wszystkich przypadkach zadziałały zawory bezpieczeństwa uwalniające gaz, aby zapobiec rozerwaniu zbiornika. Zaobserwowano i przedstawiono na fotografii charakterystyczną kulę płomieni powstałą w wyniku zapłonu chmury gazu zmieszanego powietrzem. Przedstawiono fotografie ilustrujące wypływ strumieni płonącego gazu wydobywającego się pod ciśnieniem ze zbiorników instalacji LPG. Strumienie miały zasięg do 9 m. W jednym przypadku strumień płomieni skierowany był prawie poziomo, stanowiąc bardzo poważne zagrożenie dla ratowników i obiektów znajdujących się w pobliżu palącego się samochodu. W fazie w pełni rozwiniętego pożaru temperatura we wnętrzu auta osiągała wartość ponad 1000C.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.