Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Multigenerational management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Godzenie pracy z życiem pozazawodowym to obecnie ogromne wyzwanie, przed którym stoją pracownicy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jednostki wybierają pomiędzy karierą zawodową a obszarami życia, takimi jak rodzina czy też relacje społeczne, co niesie za sobą wiele konsekwencji nie tylko dla nich samych, ale także dla organizacji i społeczeństwa. W artykule przedstawiono wyniki badania warunków dla zapewnienia równowagi między pracą a życiem pozazawodowym na przykładzie pracowników z Polski oraz Danii. Analiza zebranych wyników pozwoliła ustalić, jak pracownicy postrzegają swoją równowagę między pracą a życiem, jakie czynniki organizacyjne wspierające work-life balance są ważne dla poszczególnych generacji, a także jakie działania na rzecz równowagi między pracą a życiem pozazawodowym swoich pracowników podejmują organizacje. (abstrakt oryginalny)
Rynek pracy w ostatnich latach ewoluował. Zmieniały się nie tylko style pracy i wymagania dotyczące pracowników, lecz także potencjał kadrowy, który obecnie tworzą cztery pokolenia: Baby boomers, pokolenie X, pokolenie Y oraz stawiające dopiero pierwsze zawodowe kroki pokolenie Z. Każde pokolenie dojrzewało w innych warunkach społeczno- -demograficznych i miało okazję doświadczać innych wydarzeń. Osoby reprezentujące poszczególne pokolenia różnią się także odmiennym podejściem do angażowania się w pracę zawodową. Zaangażowanie pracowników w pracę jest ujmowane jako wysiłek wkładany w wykonywane czynności, który wiąże się z pewnym dobrowolnym emocjonalnym zaangażowaniem w wykonywaną pracę oraz zwiększaniem aktywności przy jej wykonywaniu. W artykule autorki przedstawiły kilka modeli zaangażowania pracowników oraz charakterystyki poszczególnych pokoleń. Ogólnym celem było zidentyfikowanie czynników kształtujących zaangażowanie pracowników z różnych pokoleń.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza stopnia wykorzystania rozwiązań ICT przez zróżnicowanych wiekowo pracowników śląskich firm. Przeprowadzono badania wśród należących do różnych pokoleń 300 osób zatrudnionych w śląskich przedsiębiorstwach. Pokazały one, że przedstawiciele pokolenia Baby Boomers mają pewne trudności w posługiwaniu się urządzeniami ICT, a ich kompetencje cyfrowe są niższe niż młodszych pokoleń. Wciąż niewielki odsetek osób z pokolenia najstarszego bierze udział w szkoleniach podwyższających ich kompetencje cyfrowe, a z pewnością ich zorganizowanie byłoby korzystne. Optymistyczne jest to, iż kompetencje cyfrowe pracowników pokoleń Y, X i Z kształtują się na zadowalającym poziomie. Dobrą praktyką mógłby być transfer wiedzy pomiędzy pokoleniami. Przedstawiciele młodszych pokoleń mogliby wspierać starszych pracowników w zakresie wykorzystania technologii ICT.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Zarządzanie różnorodnością pokoleniową : transfery międzypokoleniowe
84%
Analiza wtórna badań gospodarstw domowych w wybranych krajach pozwala na wyodrębnienie specyfiki zarządzania różnorodnością w różnych kontekstach oraz przy odmiennej złożoności i skali analizowanych systemów. Zróżnicowanie systemów rodzi nowe problemy dla teorii i praktyki humanistycznego zarządzania. Dla teorii sytuacyjnego zarządzania ważna jest odpowiedź na pytanie: jak powstaje wartość dodana, wynikająca z różnorodności zarządzanego systemu? Dla praktyki humanistycznego zarządzania istotne jest określenie, na czym polegają sprawiedliwe transfery międzypokoleniowe? Odpowiedzi na te pytania, poznawcze i praktyczne, określiły strukturę niniejszego opracowania. W jego punkcie pierwszym podjęto problem: na ile dostęp do pracy jest elementem sprawiedliwości w stosunkach międzypokoleniowych. Gwałtowane likwidowanie miejsc pracy pod wpływem postępu technologicznego zwiększa ich deficyt i rodzi istotne napięcia między pokoleniami schodzącymi z rynku pracy i wkraczającymi na ten rynek [Intergenerational 2015]. W punkcie drugim przedstawiono dwie luki w finansowaniu konsumpcji w pełnym cyklu życia. Zwarcie tych luk finansowych wymaga nowych metod zarządzania ryzykiem finansowym codzienności. Jedną z nich jest tworzenie banku czasu na wymianę z innymi członkami społeczności lokalnych. W punkcie trzecim przypomniano próby określenia, które pokolenia finansują podaż dóbr publicznych dla innych pokoleń. Często pokoleniem najbardziej obciążonych daninami publicznymi jest młode pokolenie. Narusza to ich poczucie sprawiedliwości, które podpowiada, że żadne pokolenie nie może konsumować więcej dóbr publicznych niż przyczynia się do ich powstania. W punkcie czwartym przypomniano polityczne następstwa starzenia się społeczeństw, w tym również polskiego. Zasadnicza zmiana preferencji politycznych zmusza do nowego definiowania legitymizacji działań władz państwowych. Muszą one w coraz większym stopniu uwzględniać interesy pokoleń, które przyjdą i zastaną taki, a nie inny dług publiczny oraz taki, a nie inny stan środowiska naturalnego. Zakończenie koncentruje się na wskazaniu momentów, w których różnorodność pokoleniowa tworzy społeczną sieć bezpieczeństwa finansowego. Różnice międzypokoleniowe zwiększają, a nie zmniejszają potencjał rozwojowy Polski. Każde pokolenie ma swoje poczucie sprawiedliwości, tego za co odpowiada w sferze finansów jedno pokolenie przed drugim. (fragment tekstu)
5
Content available remote Rekrutacja pokolenia Z w kontekście zmian demograficznych
84%
Obecne przemiany demograficzne, takie jak zjawisko starzenia się społeczeństwa czy spadek liczby ludności, są wyzwaniem dla współczesnych organizacji. Celem artykułu jest ocena zarządzania międzypokoleniowego w zakresie rekrutacji pokolenia Z jako odpowiedzi na zmiany demograficzne. Wykorzystując metodę studium przypadku, przedstawiono w nim też jedną z form zwiększenia atrakcyjności organizacji jako pracodawcy, jaką jest jej współpraca ze szkołami ponadpodstawowymi.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Zarządzanie zespołami zróżnicowanymi wiekowo w polskich organizacjach
84%
Postanowiono zatem zbadać, czy działania z tego obszaru mają miejsce w Polsce. Celem przeprowadzonych badań było rozpoznanie, a następnie ocena, systemów zarządzania zespołami zróżnicowanymi wiekowo w polskich organizacjach. Artykuł zaś ma na celu zaprezentowanie dobrych praktyk zarządzania w tym obszarze. Sformułowano następujące problemy badawcze: 1. Czy w polskich organizacjach istnieją systemy zarządzania zespołami zróżnicowanymi wiekowo? 2. Jakie działania obejmują systemy zarządzania zespołami zróżnicowanymi wiekowo w polskich organizacjach? 3. Do kogo są skierowane działania z zakresu zarządzania zespołami zróżnicowanymi wiekowo w polskich organizacjach? Postawiono hipotezę, iż zarządzanie wiekiem w polskich organizacjach ma miejsce rzadko, a jeśli występuje, dotyczy tylko najstarszych pracowników, a więc nie może być uznane za zarządzanie międzypokoleniowe. Aby potwierdzić lub zaprzeczyć hipotezie, postanowiono przeprowadzić wywiady ustrukturyzowane z pracownikami działów personalnych polskich przedsiębiorstw. Prośbę o udział w badaniach skierowano do 453 organizacji. Niestety, odpowiedziało na nią jedynie 11 z nich, i właśnie ich pracownicy wzięli udział w badaniach. Przeprowadzone wywiady to część - trwających cały czas - badań pilotażowych prowadzonych na potrzeby rozprawy doktorskiej autorki pt. Uwarunkowania kulturowe zarządzania zespołami zróżnicowanymi wiekowo.(fragment tekstu)
7
Content available remote Różnorodność metod multigeneracyjnego transferu wiedzy
84%
Jednym z istotnych wyzwań, przed jakimi stają współczesne organizacje, jest starzenie się społeczeństw. Zmniejszający się udział osób w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym w ogólnej liczbie ludności, przy istotnie rosnącym udziale osób w wieku poprodukcyjnym to źródło szans i zagrożeń dla wielu organizacji. W związku z nieuchronnością zmian pokoleniowych oraz po to, aby zapobiec powstawaniu luki kompetencyjnej w przedsiębiorstwach coraz częściej stosuje się wiele różnorodnych metod umożliwiających międzypokoleniowy transfer wiedzy czy zarządzanie zespołami wielopokoleniowymi. Celem opracowania jest przedstawienie dostępnej metodyki międzypokoleniowego transferu wiedzy w organizacjach. Cel ten zostanie zrealizowany przez zaprezentowanie wyników przeprowadzonych studiów literaturowych. W pierwszym rozdziale autor opracowania dokonuje wprowadzenia do dalszych rozważań, przedstawiono istotę i genezę zarządzania multigeneracyjnego. W drugim rozdziale autor opisuje proces transferu wiedzy w organizacjach. W trzecim rozdziale autor opisuje proces multigeneracyjnego transferu wiedzy oraz opisuje wykorzystywane w nim metody. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono szanse i zagrożenia dla zarządzania zespołem wielopokoleniowym z perspektywy świata VUCA w aspekcie podejścia coachingowego. Perspektywa uwzględnia: zmienność, niepewność, niejednoznaczność oraz złożoność środowiska, w którym działają zespoły.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Zarządzanie multigeneracyjne w sektorze publicznym w Polsce
84%
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych praktyk zarządzania międzygeneracyjnego w świetle teorii dotyczącej zarządzania pokoleniami oraz na tle przeobrażeń sektora publicznego w Polsce.(fragment tekstu)
10
Content available remote Wybrane aspekty funkcjonowania oraz zarządzania zespołami wielopokoleniowymi
67%
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie wybranych aspektów występujących w procesie funkcjonowania i zarządzania zespołami wielopokoleniowymi, a w szczególności szans związanych z ich pozytywnym wykorzystaniem oraz potencjalnych zagrożeń dla zapewnienia współpracy międzypokoleniowej, a także efektywności pracy zespołów zróżnicowanych wiekowo. Autorka przeprowadziła badania ankietowe i wywiady bezpośrednie wśród pracowników dolnośląskich firm oraz studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu dotyczące stosowanego przez nich podejścia do pracy w zespołach wielopokoleniowych. Badani pracownicy dolnośląskich firm byli jednocześnie studentami Studiów Podyplomowych Zarządzania Pracą lub Zarządzania Produkcją i Usługami organizowanych przez UE we Wrocławiu. W artykule zaprezentowano także wyniki badań innych autorów odnoszące się do tego zagadnienia. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.