Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Multiplant enterprises
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W niniejszym artykule zaprezentowano "Metodę oceny poziomu samodzielności zakładu w przedsiębiorstwie wielozakładowym". Jej zastosowanie umożliwi diagnozę stanu faktycznego - autentycznego (wobec przyjętych kryteriów) poziomu samodzielności decyzyjnej jaką dysponuje kierownictwo zakładu. Stanowić może, konsekwencji, punkt odniesienia dla zmian racjonalizujących więzi w sferze regulacyjnej między dyrekcją przedsiębiorstwa oraz kierownictwami zakładów. W metodzie wyodrębniono trzy etapy postępowania: określenie poziomu samodzielności zakładu w ramach poszczególnych, realizowanych w nim funkcji szczegółowe określenie poziomu samodzielności w realizacji funkcji z uwzględnieniem jej wagi określenie ogólnego poziomu samodzielności zakładu (fragment tekstu)
Autor przedstawił nowe tendencje w zarządzaniu złożonymi organizacjami gospodarczymi, istotne tak z naukowego, jak i praktycznego punktu widzenia. Analizował je w określonym aspekcie: podobieństw pomiędzy przedsiębiorstwami wielozakładowymi i holdingami. Przytoczone przez autora kierunek, pozwala myśleć o radykalnych zmianach w podejściu do zarządzania złożonymi przedsiębiorstwami.
W artykule przedstawiono analizę porównawczą przedsiębiorstw wielozakładowych i struktur holdingowych. Wyodrębniono grupy cech, w ramach których zidentyfikowano podobieństwa i różnice, a następnie pogrupowano je w następujące kategorie: cechy ogólne, cechy jednostek wewnętrznych, rozwiązania organizacyjno-zarządcze i rozwiązania prawno-finansowe.
4
Content available remote Rozwój złożonych organizmów gospodarczych
84%
Celem autora była próba przedstawienia tzw. złożonych ugrupowań gospodarczych (koncern, holding), które rozwinęły swoją działalność dzięki ekspansji geograficznej. Sporo uwagi autor poświęcił umiejscowieniu jednostki do spraw marketingu w strukturze takiego ugrupowania.
5
Content available remote Strategia utrzymania technicznego jako element budowania wartości Grupy Azoty SA
84%
W artykule przedstawione zostały działania realizowane w Grupie Azoty SA związane ze strategią utrzymania technicznego, będącą elementem strategii operacyjnej. Do kluczowych elementów strategii należy przyjęta do realizacji misja i wizja, a także podstawowe cele, w tym w szczególności poprawa dostępności technicznej poszczególnych maszyn i urządzeń produkcyjnych przyczyniająca się do budowania wartości Grupy Azoty SA. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera wyniki badań zmian lokalizacji funkcji organicznych w strukturze organizacji wielopodmiotowej. Badania trwały pięć lat (2010-2014) i objęły wszystkie jednostki zależne krajowego przedsiębiorstwa wielozakładowego funkcjonującego w branży górniczej i hutniczej. Empiryczny charakter opracowania wyznaczył następujące jego części: wstęp, założenia i metodę badawczą, charakterystykę obiektu badanego, wyniki badań, autorską propozycję możliwych dalszych kierunków zmian.(abstrakt oryginalny)
Omówiono układy gospodarcze przedsiębiorstw (typy przedsiębiorstw): technologiczny, kooperacyjny, kombinatowy i mieszany, a następnie współczesne tendencje w rozwoju form koncentracji organizacyjnej.
W opracowaniu omówiono motywy restrukturyzacji przedsiębiorstw, uwarunkowania realizacji procesu wydzielania i usamodzielniania służb logistycznych przedsiębiorstwa oraz zaprezentowano algorytm przekształcenia i usamodzielnienia Straży Portowej w Port Gdynia Holding SA. Zdaniem autorów, przedstawiony algorytm działań pozwala na sprawną realizację procesu restrukturyzacji służb logistycznych, ma charakter uniwersalny i może być zastosowany w restrukturyzacji pozostałych służb logistycznych każdego przedsiębiorstwa.
Przedstawiono definicje przedsiębiorstwa wielozakładowego i holdingu. Następnie wyróżniono obszary podobieństw formy przedsiębiorstwa wielozakładowego i holdingu, a więc: sposób powstawania, rozwiązania organizacyjno-zarządcze, przepisy dotyczące zasad rachunkowości podmiotów gospodarczych oraz prawo podatkowe.
Autor przedstawia problemy dotyczące kształtowania naczelnego kierownictwa i formy zarządzania zakładem oraz organizację przedsiębiorstw wielozakładowych, a także system zarządzania, motywowanie kierownictwa takich zakładów oraz formy sprawowania w nich kontroli.
W artykule przedstawiono podstawowe kryteria doboru systemu operacyjnego oraz oprogramowania użytkowego w przedsiębiorstwie. Zaproponowano również metodę oceny oprogramowania, koncentrując się na ocenie przydatności oprogramowania w przedsiębiorstwie wielozakładowym.
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych problemów związanych z informatyzacją i doskonaleniem systemów informatycznych zarządzania w przedsiębiorstwach wielozakładowych.
Celem artykułu jest ukazanie miejsca systemu wyszukiwania informacji w systemie informacyjno-decyzyjnym, wykorzystanie Intranetu jako głównego źródła informacji w przedsiębiorstwie wielozakładowym oraz wyjaśnienie pojęcia złożonych struktur tekstowych, jakim jest hipertekst, za pomocą przeglądarki WWW. (fragment tekstu)
W artykule omówiono podstawowe założenia organizacyjne i techniczno-technologiczne funkcjonowania zrobotyzowanego systemu rachunkowości. Przedstawiono również propozycję usankcjonowania w praktyce rozwiązań organizacyjno-technologicznych tego systemu.
Artykuł przedstawia istotę i strukturę programu badawczego opracowanego na potrzeby doskonalenia i wprowadzenia zmian w obszarze informacyjno-decyzyjnym w przedsiębiorstwie wielozakładowym przemysłu wydobywczego. W pierwszej części artykułu scharakteryzowano przedsiębiorstwo w którym realizowano ww. program, w drugiej części wyjaśniono cele programu, natomiast w ostatniej części określono etapy, według których przebiegał proces doskonalenia.
Systemy informatyczne zarządzania przeznaczone dla złożonych struktur gospodarczych (przedsiębiorstw wielozakładowych, holdingów, koncernów, konglomeratów) muszą spełniać specyficzne wymogi, z jednej strony K względu na złożoność i sposób przetwarzania danych przechowywanych w systemie, z drugiej strony ze względu na komplikacje zarządzania złożonymi formami organizacyjnymi działalności gospodarczej. W opracowaniu przedstawiony został zarys problemów stojących przed takimi systemami informacyjnymi. Poruszone zostały problemy konsolidacji danych na potrzeby zarządzania korporacją w aspekcie centralizacji lub rozproszenia przetwarzania danych oraz w aspekcie struktury danych przechowywanych w systemie. Omówione zostały przykładowe architektury systemów korporacyjnych, w tym systemów transakcyjnych i systemów informacji analitycznej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono koncepcję odnowienia firmy za pomocą innowacji organizacyjnej, i na tym tle zmianę formy organizacyjno-prawnej jednolitego przedsiębiorstwa w wielopodmiotowe ugrupowanie gospodarcze i korzyści jakie z takiego przekształcenia mogą wyniknąć dla organizacji.
W przedsiębiorstwie wielozakładowym informacja ma szczególne znaczenie z uwagi na terytorialne rozproszenie jednostek gospodarczych i ich autonomiczność. Autor koncentruje się na roli informacji w zarządzaniu, które są niezbędne dla podejmowania decyzji strategicznych i operacyjnych oraz spełniania funkcji zarządczych. Na szczególną uwagę zasługują: wymiana informacji między zarządem pwz a zakładami oraz informacje planistyczne i sprawozdawcze.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.