Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Multiple regression
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
|
1
197-204
The article presents the use of multiple regression method to identify added wave resistance. Added wave resistance was expressed in the form of a four-state nominal function of: "thrust", "zero", "minor" and "major" resistance values. Three regression models were developed for this purpose: a regression model with linear variables, nonlinear variables and a large number of nonlinear variables. The nonlinear models were developed using the author's algorithm based on heuristic techniques. The three models were compared with a model based on an artificial neural network. This study shows that non-linear equations developed through a multiple linear regression method using the author's algorithm are relatively accurate, and in some respects, are more effective than artificial neural networks. (original abstract)
Celem artykułu było wyodrębnienie czynników wpływających na wartość nieruchomości budowlanych na przykładzie gminy Dopiewo, uwzględniając walory środowiskowe i społeczno-ekonomiczne. W opracowaniu przeanalizowano materiały z lat 2009-2013 zawarte w transakcjach kupna-sprzedaży (685 transakcji), które zostały pozyskane z Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej w Poznaniu. Wyniki analizowano przy zastosowaniu metody regresji wielorakiej. Bazując na przeprowadzonej analizie wyodrębniono czynniki, które miały największy wpływ na kształtowanie się wartości gruntów budowlanych w gminie Dopiewo. Wykazano, że tymi czynnikami były: odległość od lasów, odległość od wód oraz odległość od granic Poznania. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest określenie czynników determinujących dochody gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej oraz siły i kierunku wpływu tych czynników na dochody uzyskiwane przez gospodarstwa o różnej wielkości ekonomicznej. Badania oparto na danych regionalnych FADN z lat 2011-2013, przy użyciu których zbudowano modele regresji wielorakiej. Przeprowadzone analizy wskazują na ogół na konieczność zmiany relacji między czynnikami produkcji oraz zmniejszenia intensywności wytwarzania(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki analizy związanej z przepływem powietrza przez złoże akumulatora kamiennego. Powietrze pozyskiwano z wnętrza tunelu foliowego i tłoczono do segmentów akumulatora o powierzchni 18,7m2 i objętości blisko 13,1m3. Badania przeprowadzono w okresie od marca do października 2013r. Cyklem pracy akumulatora (ładowanie lub rozładowanie) sterowano w oparciu o algorytm, w którym sygnał sterujący opierał się o różnicę temperatury między średnią temperaturą złoża a temperaturą wewnątrz tunelu. Do szczegółowej analizy wyodrębniono 318 cykli pomiarowych, w których na bazie zmierzonych parametrów zatłaczanego i wypływającego z akumulatora powietrza określono ilość zmagazynowanego ciepła w akumulatorze oraz zmianę w koncentracji pary wodnej zawartej w powietrzu. Dla uzyskanych wyników znaleziono równania regresji wielokrotnej opisującej jednostkowy strumień ciepła i masy wymienianej podczas przepływu powietrza przez akumulator. Wyznaczono także ilościowe zależności między jednostkowym strumieniem ciepła i masy wymienianym podczas przepływu powietrza przez akumulator uwzględniających dwie grupy zmiennych niezależnych. W pierwszej grupie wykorzystano: prędkość zatłaczanego powietrza (zmierzoną w przewodzie tłoczącym powietrze do poszczególnych segmentów), temperaturę początkową akumulatora oraz strumienia ciepła zatłaczanego. Druga grupa zmiennych niezależnych obejmuje: temperaturę tłoczonego powietrza, deficyt ciśnienia pary wodnej wewnątrz obiektu oraz strumienia zatłaczanego powietrza. Do określenie tych zależności zastosowano estymację nieliniową z wykorzystaniem metody quasi-Newtona. (abstrakt oryginalny)
Celem zaprezentowanych w artykule badań była próba zmierzenia wpływu zadowolenia z zaangażowania poszczególnych grup personelu w wykonywanie swoich obowiązków na potencjalną satysfakcję kuracjuszy. W opracowaniu wykorzystano wyniki eksploracyjnych badań zebranych za pomocą ankiety (rozdawanej) z respondentami dobranymi metodą doboru celowego. Podstawową metodą wykorzystaną do konstrukcji modeli wyjaśniających zależności pomiędzy zmiennymi była analiza regresji wielorakiej. Artykuł ma charakter badawczo-aplikacyjny. Jest on w pewnym sensie nowatorski, głównie ze względu na zastosowaną metodę analizy danych, gdyż nie są znane autorce inne prace, w których wykorzystano metodę regresji wielorakiej do oceny satysfakcji z usług uzdrowiskowych na podstawie oceny zaangażowania personelu w wykonywanie swoich obowiązków.
Artykuł prezentuje przykład zastosowania do badania rynku nieruchomości gruntowych różnych modeli analizy regresji wielokrotnej wraz z oceną stopnia ich dopasowania do rzeczywistej sytuacji rynkowej w oparciu o analizę reszt z regresji. Badania przeprowadzone w oparciu o model liniowy, wykładniczy oraz loga- rytmiczny umożliwiły wykazanie wpływu zmiennych niezależnych na cenę nieruchomości gruntowych przeznaczonych pod zabudowę, położonych w jednej z małopolskich miejscowości. Otrzymane wyniki wskazują, iż model liniowy okazał się najbardziej optymalny ze względu na łatwość obliczeń oraz sposób interpretacji. (abstrakt oryginalny)
Główny cel niniejszej pracy stanowi zbadanie kierunku oddziaływania pasywnej i aktywnej polityki rynku pracy na elastyczność zatrudnienia, wyrażoną za pomocą liczby zmian miejsc pracy w ciągu życia osób w wieku 50 lat i więcej. Celem jest również uzyskanie wniosków na temat wpływu, jaki na elastyczność zatrudnienia wywierają wskaźnik restrykcyjności zatrudnienia (EPL), stopa objęcia pracowników układami zbiorowymi, dochód gospodarstwa domowego i liczba lat otrzymanej edukacji, a także określenie najważniejszych czynników psychologicznych oddziałujących na stabilność zatrudnienia. Analizę przeprowadzono przy wykorzystaniu modeli zmiennej licznikowej (zwłaszcza dzięki modelowi regresji ujemnej dwumianowej z podwyższoną liczbą zer), w oparciu o dane SHARE dla UE, Izraela i Szwajcarii. Odpowiednio negatywny i pozytywny wpływ aktywnej i pasywnej polityki rynku pracy na elastyczność zatrudnienia wskazuje na szczególne znaczenie aktywnej polityki w dążeniu do poprawy funkcjonowania rynku pracy i zwalczaniu bezrobocia przymusowego. Zestawienie wniosków związanych z cechami psychologicznymi wskazało, że niezwykle istotną cechę, warunkującą mobilność zawodową w ciągu życia, stanowi zapał do pracy - śmiałość w podejmowaniu nowych zadań uzupełniona optymizmem towarzyszącym wykonywaniu tych działań, związanym z niższym poziomem lenistwa. Powiązanie zmiennej objaśnianej z dochodem gospodarstwa domowego było negatywne, a wskaźnika EPL i stopy objęcia układami zbiorowymi - pozytywne. Związek liczby lat edukacji z mobilnością zawodową był natomiast rozbieżny, co może świadczyć o zależności elastyczności zatrudnienia od specyfiki specjalizacji zawodowej.(abstrakt oryginalny)
Cel - W artykule przedstawiono zmienne z obszaru płynności finansowej determinujące efektywność przedsiębiorstw przemysłowych oraz wskazano siłę i kierunki wpływu tych czynników na wielkość zysku netto. Metodologia badania - Do realizacji tak określonego celu pracy wykorzystano oszacowany metodą najmniejszych kwadratów ekonometryczny model liniowy (model regresji wielorakiej). Przeprowadzone badania objęły 32 spółki produkcyjne notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i dotyczyły okresu 2004-2012. Wynik - Efekty przeprowadzonej analizy wskazują, iż stosowanie umiarkowanej strategii płynności finansowej przyczynia się do poprawy efektywności działania przedsiębiorstw. Oryginalność/wartość - Przeprowadzone badania należy traktować jako punkt wyjścia dla dalszej pogłębionej analizy oddziaływania płynności finansowej na wielkość zysku netto.(abstrakt oryginalny)
The research process aimed at building regression models, which helps to valuate residential real estate, is presented in the following article. Two widely used computational tools i.e. the classical multiple regression and regression models of artificial neural networks were used in order to build models. An attempt to define the utilitarian usefulness of the above-mentioned tools and comparative analysis of them is the aim of the conducted research. Data used for conducting analyses refers to the secondary transactional residential real estate market.(original abstract)
Celem pracy była selekcja czynników wpływających na wartość nieruchomości gruntowych przeznaczonych na cele budowlane na terenie gminy Tarnowo Podgórne w latach 2010-2013 ze szczególnym uwzględnieniem walorów przyrodniczych i społeczno-gospodarczych. W pracy wykorzystano dane dotyczące transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości niezabudowanych pozyskane z Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej w Poznaniu. Zebrane dane zostały poddane analizom: regresji wielorakiej oraz sieciom neuronowym. Przeprowadzone badania pozwoliły na wyodrębnienie atrybutów wpływających na wartość nieruchomości i określenie stopnia ich oddziaływania.(abstrakt oryginalny)
Na podstawie danych z węgierskiego FADN i Centralnego Biura Statystycznego zbadano szczegółowe oddziaływanie czynników wpływających na ceny gruntów ornych w różnych regionach Węgier. W badaniach prowadzonych przy pomocy analizy regresji wielokrotnej wykazano, że na ceny gruntów ornych wpływają różne czynniki, w zależności od regionu Węgier. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie czynników determinujących dochody gospodarstw rolnych w krajach UE-15 i Europy Środkowo-Wschodniej oraz próba oceny zmian tych czynników w czasie. Do realizacji powyższego celu wykorzystano dane z bazy FADN. Zakresem czasowym objęto lata 2005-2013. Do zbadania wpływu wybranych zmiennych na dochód z gospodarstwa rolnego posłużono się regresją wieloraką. Przeprowadzona analiza wykazała, że poza szeregiem podobieństw między gospodarstwami krajów UE-15 i EŚW w zakresie czynników kształtujących dochód z gospodarstwa rolnego, występują też pewne różnice, a dotyczą one w szczególności zmiennych reprezentujących potencjał wytwórczy. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań zróżnicowania poziomu płynności finansowej gospodarstw rolnych krajów Unii Europejskiej na podstawie danych FADN. Ponadto podjęto próbę określenia czynników kształtujących poziom płynności finansowej przy zastosowaniu metod ekonometrycznych. Badania wykazały, że działalność gospodarczą w rolnictwie cechuje na ogół wyższa aniżeli w sektorach pozarolniczych płynność finansowa. Ten stan wynika z relatywnie mniejszego zaangażowania kapitałów krótkoterminowych i większych preferencji dla środków długoterminowych. W świetle modeli regresji wielokrotnej głównym czynnikiem kształtującym poziom płynności finansowej w gospodarstwach rolnych jest polityka zarządzania kapitałem obrotowym. Z przeprowadzonych badań wynika, że konserwatywny jej charakter, wyznaczony przez wydłużony cykl zobowiązań i cykl kapitału obrotowego, istotnie redukuje ryzyko płynności finansowej. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Problemy przetwarzania danych do analizy regresji
84%
Spośród różnorodnych technik przetwarzania danych typu open ważną rolę odgrywają modele regresji wykorzystywane zwykle do wyjaśniania lub prognozy zjawisk. Zanim te dane zostaną poddane technikom modelowania muszą przejść proces przetwarzania Celem niniejszego artykułu jest analiza problemów, jakie napotka badacz w trakcie przygotowywania open data, tworzenia modelu regresji wielorakiej i jego weryfikacji. (abstrakt oryginalny)
In the article, an attempt was made to compile a dataset which was devoid of outliers, on the example of Cracovian apartment market. Robust estimation was the tool which was used, but only its two methods were considered: Baarda's and Huber's. Huber's method belongs to the so-called active methods which means that it allows to eliminate gross errors during the estimation of the parameters of multiple linear regression where a unit price is called a dependent variable or forecasted one. Baarda's method is a passive method which is based on statistical tests and allows, after determining the parameters of a multiple linear regression model, to indicate the observations which may be burdened with gross errors. Thus both mentioned algorithms differ from each other substantially. In this publication, Baarda's and Huber's methods were compared in the context of their effectiveness for the analyzed dataset, and as tools of preparing the data for further analysis. The results showed that Baarda's method is more appropriate for the analyzed dataset than Huber's algorithm, but it does not mean that the active method is worse.(original abstract)
Celem pracy była selekcja czynników wpływających na wartość nieruchomości gruntowych przeznaczonych na cele budowlane na terenie gminy Kórnik w latach 2010-2013, ze szczególnym uwzględnieniem czynników bezpośrednio odnoszących się do cech analizowanych działek. W pracy wykorzystano dane dotyczące transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości niezabudowanych, pozyskane z Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej w Poznaniu. Zebrane dane zostały poddane analizom: regresji wielorakiej oraz sieciom neuronowym. Przeprowadzone badania pozwoliły na wyodrębnienie atrybutów wpływających na wartość nieruchomości i określenie stopnia ich oddziaływania. (abstrakt oryginalny)
This study was conducted in a company that produces palm oil-based products such as cooking oil and margarine. The study aimed to encounter defects in packaging pouches. This study integrated the overall equipment effectiveness (OEE) with the six sigma DMAIC method. The OEE was performed to measure the efficiency of the machine. Three factors were measured in OEE: availability, performance, and quality. These factors were calculated and compared to the OEE world-class value. Then, the Multiple Linear Regression was performed using SPSS to determine the correlation between measurement variables toward the OEE value. Lastly, the six sigma method was implemented through the DMAIC approach to find the solution and improve the packaging quality. Supposing the recommendations are implemented, the OEE is expected to increase from 82% to 85%, with availability ratio, performance ratio, and quality ratio at, 99%, 86%, and 99.8%, respectively(original abstract)
W pracy zaproponowano metodę wykrywania obserwacji nietypowych w szeregach czasowych z wahaniami sezonowymi oraz bez tych wahań. Jej istota jej polega na badaniu wpływu poszczególnych obserwacji szeregu na wartości teoretyczne modelu oraz wielkości prognoz zbudowanych na jego podstawie. Egzemplifikacją rozważań o charakterze teoretycznym jest przykład empiryczny dotyczący modelowania i prognozowania dziennej sprzedaży paliw płynnych na stacji paliw X w latach 2012-2014. Dane za okres od 1.01.2012 do 30.06.2014 stanowią okres estymacyjny, a za II półrocze 2014 r. okres empirycznej weryfikacji prognoz. Wyniki otrzymane za jej pomocą zostały porównane z wynikami uzyskanymi innymi metodami służącymi do identyfikacji obserwacji wpływowych oraz odstających, w tym m.in.: reszt standaryzowanych, odległości Cooka oraz DFFIT. Obliczenia przeprowadzono w środowisku R oraz pakiecie Statistica.(abstrakt oryginalny)
Research background: The paper introduces an econometric analysis of unpaid household work in Poland. Purpose: The purpose is a quantitative analysis of the relations between the time spent on unpaid housework and some selected demographic, economic and social variables. Research methodology: In the survey, the respondents were grouped by gender and type of locality. It was hypothesized that there are strong differences in the determinants of housework time by gender and type of locality. Multiple regression models for housework time and 23 demographic, social and economic variables were estimated and verified. The analysis was conducted on the basis of individual data from the Time Use Survey conducted by the Statistics Poland in 2013. Results: The empirical study found no differences in the key determinants of housework time between women and men depending on the type of locality. The main factors of influence were: paid work time, time spent meeting physiological needs (sleeping, eating, washing), time spent on learning, the number of children and, finally, economic activity. Novelty: The theoretical part outlines barely known economic theories that addressed the issue of unpaid housework. The authors describe the care economy, humanistic economics, economics of happiness, time allocation theory as well as a two-dimensional approach to poverty research. Housework (which means the unpaid activity of household members aimed at satisfying the needs of individuals forming the household) has also been out of economic mainstream categories. Even though unpopular, it has an economic value and can be replaced by market goods and services or offered by the state. The authors have been persuaded that there are tangible and intangible benefits resulting from this type of work. (original abstract)
W wielu dziedzinach nauki zachodzi konieczność analizy powtarzających się zdarzeń. W naukach medycznych problemem jest ocena ryzyka nawrotu przewlekłej choroby. W naukach ekonomiczno-społecznych analizować można czas kolejnych wejść i wyjść w sferę ubóstwa, czas kolejnych roszczeń gwarancyjnych lub ubezpieczeniowych, a także czas kolejnych okresów bezrobocia. W badaniach tych w różny sposób można definiować przedziały ryzyka, czyli przedział czasu, w którym dla danej jednostki istnieje ryzyko (lub szansa) wystąpienia zdarzenia. Badania bezrobocia rejestrowanego w Polsce wskazują na duży odsetek osób powracających do urzędu pracy i rejestrujących się ponownie. Celem artykułu jest analiza ryzyka kolejnych zarejestrowań w urzędzie pracy w zależności od wybranych cech osób bezrobotnych: płci, wieku, wykształcenia oraz stażu pracy. W badaniu wykorzystano metody analizy trwania. Porównano wyniki otrzymane dla czterech modeli będących rozszerzeniem modelu proporcjonalnego hazardu Coxa. W modelu Andersona-Gila nie rozróżnia się, które zdarzenie wystąpiło jako pierwsze, a które jako kolejne. Istotna jest liczba zdarzeń, które wystąpiły. Dwa modele warunkowe Prentince'a, Williamsa i Petersona oraz Wei, Lin i Weissfelda bazują na warstwowym modelu Coxa. Warstwami są kolejne zdarzenia. Modele te różnią się sposobem wyznaczania przedziałów ryzyka. W analizowanym okresie tylko wiek i wykształcenie wpływały na ryzyko wielokrotnych zarejestrowań w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczecinie. Płeć i staż pracy nie miały na to istotnego wpływu. Analiza wykonana dla kolejnych zarejestrowań potwierdziła wpływ tych samych cech na pierwsze z kolejnych zarejestrowań. Ogólnie można stwierdzić, że analizowane cechy osób bezrobotnych nie miały istotnego wpływu na drugi i kolejne powroty do urzędu pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.