Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Municipal settlement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wykorzystanie nowych uwarunkowań zewnętrznych związanych przede wszystkim z procesem integracji europejskiej, a także wewnętrznych, determinowanych kształtującym się wprawdzie dopiero na terenie wrocławskiego obszaru metropolitalnego układem o charakterze sieciowym, ale, co najważniejsze, wykazującym cechy egzogeniczności i przez to będącym w miarę konkurencyjnym, stanowi niewątpliwie ogromną szansę dla decydentów i mieszkańców tej części Polski. Przedsięwzięcia podejmowane w tym zakresie i realizowane w optymalny sposób z pewnością wpłyną na modernizację struktury społeczno-ekonomicznej i przyczynią się do podniesienia siły konkurencyjnej całego Dolnego Śląska. (fragment tekstu)
Jednym z elementów najsilniej różnicujących polską przestrzeń i wpływających na proces zwiększania się różnic międzyregionalnych, a tym samym wewnątrzregionalnych, są wielkie miasta. Brak obecnie realnych efektów procesów deglomeracyjnych doprowadza małe peryferyjne ośrodki osadnicze do poszukiwania jednostkowych rozwiązań (np. w skali jednego czy kilku przedsiębiorstw). Agonalna niejednokrotnie sytuacja w ośrodkach peryferyjnych jest także skutkiem nikłej dyfuzji innowacji z centrum aglomeracji. W połączeniu np. z niewydolnością układów komunikacyjnych powoduje to całkowite domknięcie ośrodków peryferyjnych, które niekiedy napotykają na bariery naturalne stoją przed dylematem bezrobocia, braku perspektyw na przyszłość, pogarszania się jakości życia. (fragment tekstu)
Przedstawiono zmiany sieci rzecznej i użytkowania terenu w zurbanizowanej zlewni Potoku Służewieckiego w Warszawie. Scharakteryzowano przeobrażenia cieku od końca XVII w. Do chwili obecnej. Omówiono również zmiany sposobu użytkowania zlewni, w szczególności zachodzące w latach 1993-2002 oraz poddano analizie plany na lata 2002-2012.
Zadaniem artykułu jest analiza zmian miejskiej sieci osadniczej Polski w latach 1980-2003. W pracy omówiono proces urbanizacji i jego fazy oraz przedstawiono analizę dynamiczną struktury demograficznej miast Polski
Dotychczasowy rozwój gospodarczy Polski, który spowodował przemiany społeczne i przyczynił się do koncentracji ludności w miastach jest powszechnie krytykowany za nadmierne zużycie czynników produkcji: surowców, energii, siły roboczej, w tym także elementów środowiska naturalnego przy bardzo niskiej efektywności. W krytyce tej rzadko się jednak podnosi zagadnienia związane z efektywnością ekonomiczną, społeczną i ekologiczną poszczególnych regionów gospodarczych, a szczególnie miast. Jakkolwiek przemiany strukturalne w gospodarce, zwłaszcza na etapie przechodzenia ze społeczeństwa rolniczego do industrialnego, wymagają znaczących przemieszczeń ludności ze wsi do miast i przyczyniają się do jej koncentracji, to jednak nie jest sprawą obojętną jakie regiony i miasta będą się rozwijać.
6
Content available remote Rozwój miast i urbanizacja Brazylii w okresie kolonialnym (1500-1822)
75%
Celem artykułu jest przedstawienie historii powstania i ewolucji miejskiej sieci osadniczej Brazylii w okresie jej zależności kolonialnej od Portugalii. Określono również zmiany tempa zakładania miast oraz różnice w ich przestrzennym rozmieszczeniu, starając sie powiązać te zagadnienia z przemianami gospodarczymi i politycznymi zachodzącymi w Brazylii wraz z postępująca kolonizacja. Podjęto także próbę określenia i uwzględnienia w analizie wpływu uwarunkowań międzynarodowych na rozwój i zróżnicowanie przestrzenne brazylijskiej sieci miejskiej. Uzyskane wyniki wskazują, ze w trwającym ponad 300 lat okresie kolonialnym ukształtowały sie podwaliny miejskiej sieci osadniczej Brazylii, na która składało sie 12 miast oraz ponad 200 miasteczek. Większość z powstałych wówczas ośrodków do dziś odgrywa ważną rolę w systemie osadniczym. Przeprowadzone badania wskazują, ze rozwój sieci brazylijskich miast nawiązywał do modelu merkantylnego Vance'a, ale także teorii rozwoju ośrodków w układzie typu system - sieci Network system) oraz koncepcji miast bram (gateway cities). (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Współczesne problemy urbanizacji i rozwoju miast w brazylijskiej Amazonii
75%
Celem artykułu jest określenie tempa i regionalnego zróżnicowania procesu urbanizacji na obszarze brazylijskiej Amazonii oraz prześledzenie przemian miejskiej sieci osadniczej na tym obszarze w latach 1950-2010. Badany obszar obejmuje współcześnie siedem stanów tworzących Region Północny (Região Norte) o powierzchni ponad 3,8 mln km2 , co stanowi 45,3% powierzchni kraju. W analizowanym okresie region ten cechował sie najszybszym tempem zarówno wzrostu zaludnienia, jak również przyrostu ludności miejskiej w skali całej Brazylii. Zaowocowało to przyspieszeniem procesów urbanizacji oraz rozwoju sieci miejskiej na badanym obszarze. Kolonizacja i napływ ludności do brazylijskiej Amazonii zmieniły jej tradycyjną strukturę osadniczą. W 1950 r. ponad 2/3 ludności miejskiej zamieszkiwało w dwóch głównych miastach - Belém i Manaus. W kolejnych dekadach, wraz z rozwojem nowych ośrodków powstających w kolonizowanych częściach Amazonii, wytworzyła sie bardziej regularna siec miejska. (abstrakt oryginalny)
Celem prezentacji jest próba zwrócenia uwagi na niektóre metodologiczne problemy identyfikacji procesu wzrostu i rozwoju w złożonych układach osadniczych, a także odniesienie tych spostrzeżeń do konkretnego przykładu, tj. do konurbacji katowickiej (Polska). Jak zauważa autor, badanie złożonych układów osadniczych wymaga m.in. uwzględnienia takich zjawisk i procesów jak: koincydencja (terytorialne nakładanie się powiązań społeczno-ekonomicznych), fragmentacja funkcjonalna (silne zróżnicowanie przestrzenno- -funkcjonalne w obrębie układu osadniczego), efekty mnożnikowe (kreowanie dodatkowego wzrostu jako konsekwencji koincydencji). W dotychczasowych badaniach społeczno-ekonomicznych różnych obszarów podkreślano głównie znaczenie tendencji wzrostowych i rozwojowych. Tymczasem ujawniające się problemy gospodarki światowej czy też depopulacja i starzenie społeczeństw wymagają uwzględnienia owych zjawisk w konstruowanych modelach wzrostu i rozwoju w różnych skalach terytorialnych. Ilustracją złożoności omawianych kwestii jest konurbacja katowicka, gdzie czynniki takie jak: niewielka przewaga potencjału społeczno-gospodarczego ośrodka centralnego względem pozostałych miejscowości, historycznie dośrodkowo-odśrodkowy kierunek przemian niezgodny z modelem urbanizacji, istotne znaczenie policentryczności w przemianach społeczno-gospodarczych czy też słabo ujawniające się procesy suburbanizacji zewnętrznej, powodują konieczność nieco innego podejścia metodologicznego w badaniach wzrostu i rozwoju w porównaniu do klasycznych układów aglomeracyjnych. Omówione w artykule wyniki badań procesów przemian zarówno w konurbacji katowickiej, jak i obserwowane w skali pozostałych złożonych układów osadniczych tego województwa (konurbacja rybnicka, aglomeracja Bielska-Białej, aglomeracja Częstochowy), uwypuklają terytorialną oraz hierarchiczną (skala lokalna, regionalna) złożoność procesów wzrostu i rozwoju.(abstrakt oryginalny)
9
75%
Mija już dwadzieścia lat od śmierci Profesora Adama Andrzejewskiego - ekonomisty o niepospolitej wrażliwości społecznej, autorytetu w Polsce, znanego za granicą, powojennego badacza szeroko pojmowanej polityki mieszkaniowej i osadniczej. Był czołowym kontynuatorem polskiej międzywojennej szkoły podchodzenia do tej problematyki (Cesarski, 2013), której pierwiastków można szukać u Ludwika Krzywickiego, do której nawiązywali Stanisław Rychliński i Ludwik Landau. Szkoła ta powstawała od pierwszych lat niepodległości w związku z działalnością Teodora Teoplitza, a także Konstantego Krzeczkowskiego, Jana Strzeleckiego, Edwarda Strzeleckiego, Stanisława Tołwińskiego, Michała Kaczorowskiego i innych. Prowadziła do idei mieszkania i osiedla społecznego, przy w sumie jakże symbolicznym możliwym wówczas urzeczywistnianiu tej idei głównie przez Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową, a także - w mniej wiernej formie, lecz w nieco większej skali - przez Towarzystwo Osiedli Robotniczych. Idea ta ogarnęła także sporą grupę czołowych architektów oraz urbanistów. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w odróżnieniu od innych ówczesnych spółdzielni budowała osiedla mieszkaniowe wraz z podstawowymi urządzeniami społeczno-usługowymi stanowiącymi o najbliżej doznawanych standardach osadniczych. Osiedle żoliborskie, którego realizację rozpoczętą w 1925 roku przerwała wojna, jest pierwszym społecznym osiedlem powstałym w Polsce. Rola WSM nie ograniczała się do budowania i administrowania. Spółdzielnia na bazie własnych obiektów organizowała osiedlowe życie mieszkańców, współpracując z licznymi instytucjami i organizacjami społecznymi. Adam Andrzejewski w artykułach z okresu międzywojennego nie poruszał tematyki spółdzielczości mieszkaniowej, jednakże ich klimat wiązał się - jak poprzez krytyczną parafrazę hasła "szklane domy"2 (1938) - z ideami i działaniami środowiska ówczesnej WSM, które znalazły ujście literackie w twórczości Stefana Żeromskiego (1980). (fragment tekstu)
10
Content available remote Podstawy teoretyczne modelowania rozwoju transgranicznych systemów osadniczych
75%
W artykule przedstawiono założenia teoretyczne modelowania rozwoju transgranicznych systemów osadniczych. Na przykładzie miast podzielonych na pograniczu polsko- -niemieckim uzasadniono potrzebę takich modelowań i możliwość ich zastosowania do opracowania transgranicznych strategii i planów zagospodarowania przestrzennego. Po raz pierwszy opisano zjawisko duplikacji funkcji i struktur przestrzennych po obu stronach miast transgranicznych. Wskazano na możliwość i zasadność reintegracji miast podzielonych. (abstrakt oryginalny)
Badania dotyczące urbanizacji, z uwagi na jej złożony, wieloaspektowy charakter, były dotychczas przedmiotem wielu prac naukowych. Podstawy teoretyczne i metodologiczne geograficznych studiów miejskich zaczęły kształtować się w pierwszej połowie XX w., a wraz z nimi pojawiały się nowe koncepcje i orientacje badawcze oddziałujące na całą geografię społeczno-ekonomiczną. Celem artykułu jest przegląd wybranych zagranicznych i krajowych koncepcji i metod badawczych dotyczących przestrzeni zurbanizowanej, realizowanych od przełomu XIX i XX do XXI w. W pracy przedstawiono główne metody i kierunki badań nad urbanizacją. Analizie poddano dorobek i rozwój geografii osadnictwa oraz podstawy teoretyczno-metodologiczne z dziedziny studiów miejskich mające wpływ na rozwój struktur osadniczych. Zwrócono uwagę głównie na prace poświęcone przekształceniom urbanistycznym oraz studiom nad przestrzenią zurbanizowaną miast, a także na zastosowanie badań geografii osadnictwa dla celów planistycznych. Z uwagi na złożoność poruszanej problematyki w pracy odniesiono się tylko do wybranych koncepcji i metod uznanych za najbardziej znaczące z punktu widzenia badań nad urbanizacją(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono systematyzację sieci osadniczej Makroregionu Południowo-Wschodniego. Przedstawiono uzasadnienie preferencji dla wybranych jednostek sieci osadniczej.
Upowszechnienie polityki rewitalizacyjnej w polskich gminach spowodowało wyjątkową koncentrację interwencji publicznej na obszarach skierowanych do odnowy. Zaangażowanie do finansowania procesów rewitalizacji znacznych środków publicznych, skierowanych na poprawę sytuacji wybranych grup mieszkańców, rodzi pytania o efekty realizowanej polityki. Uruchomienie procesów zrównoważonego rozwoju wobec najbardziej zdegradowanych fragmentów gminy wymaga precyzyjnie dobranej interwencji odpowiedniej do skali wyzwań. Rosnące zapotrzebowanie na finansowanie rewitalizacji ze środków publicznych wywołuje konieczność większego zorientowania tej polityki na rezultaty. W artykule została podjęta próba oceny skuteczności procesów rewitalizacji realizowanych przez samorządy lokalne w latach 2014-2020 w odniesieniu do postępu we wdrażaniu zaplanowanych działań. Cele badawcze obejmują identyfikację uwarunkowań wpływających na stan realizacji procesów odnowy polskich gmin, a także zaprezentowanie kontekstu lokalnego na przykładzie studium przypadku Włocławka. (abstrakt oryginalny)
Osadnictwo jest odzwierciedleniem życia społeczno-ekonomicznego danego regionu. Koncentruje ono nie tylko ludność, lecz także ludzką działalność. Pod względem administracyjnym osadnictwo obejmuje dwie formy skupień: miasto i wieś. Podział taki jest tylko formalny, bowiem niektóre wsie pod względem liczby ludności i jej struktury zawodowej, układu przestrzennego i formy zabudowy przybierają również znamiona miejskości mimo nieposiadania urzędowych praw miejskich. Między poszczególnymi punktami osadniczymi zachodzą różnorodne powiązania typu społecznego, ekonomicznego, administracyjnego, politycznego. Powiązania te, Jako skutek społecznego podziału pracy, przyczyniają się do tworzenia zintegrowanych zespołów czy też (pod)systemów osadniczych. W skład regionalnego systemu osadniczego wchodzą różne punkty osadnicze, które w sumie stanowią zintegrowaną całość. Czołowa rola w tym systemie przypada miastom dużym i średnim jako elementom spajającym pozostałe ogniwa tego systemu.
Artykuł przedstawia miasta zdegradowane w województwie zachodniopomorskim oraz byłe osiedle typu miejskiego, które obecnie utrzymują status wsi. Szczegółowej analizie poddano pięć miejscowości, które pełnią dziś rolę ośrodków gminnych, a także cztery, które sprawowały taką funkcję w powojennej przeszłości. W pierwszej kolejności omówiono genezę powstania a także okoliczności utraty miejskiego statusu. Następnie przedstawiono współczesny stopień rozwoju cech miejskich ośrodków, z uwzględnieniem aspektu ludnościowego, funkcjonalnego i przestrzennego. Oprócz liczby ludności, struktury gospodarki zwrócono również uwagę na pozostałości miejskich układów przestrzennych, które współtworzą miejscowy krajobraz kulturowy. W podsumowaniu przedstawiono główne przyczyny degradacji omawianych miast oraz wyróżniono spośród nich te ośrodki, które potencjalnie mają największe predyspozycje do odzyskania miejskiego statusu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia przeobrażenia przestrzenne i społeczno-gospodarcze jednego z warszawskich wielkich zespołów mieszkaniowych - osiedla Służew nad Dolinką. Szczególna uwaga została zwrócona na przemiany, jakie w jego przestrzeni zaszły pod wpływem procesów transformacyjnych po 1989 r. Osiedle to, mimo potencjalnego zagrożenia degradacją materialną i społeczną, uniknęło losu wielu podobnych zespołów mieszkaniowych w Europie Zachodniej i nie uległo przekształceniu w tzw. miejski slums. Dzięki połączonym, systematycznym działaniom podejmowanym przez spółdzielnię mieszkaniową, władze miejskie i indywidualne podmioty (zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców), jak również dzięki sprzyjającym okolicznościom na warszawskim rynku mieszkaniowym, nie stało się ofiarą syndromu wielkiego osiedla i nadal stwarza atrakcyjne warunki życia dla swoich mieszkańców. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Lagging Regions of Slovakia in the Context of Their Competitiveness
63%
Problematyka badań zróżnicowania regionalnych struktur na poziomie krajowym w krajach postkomunistycznych jest nawet po dwudziestu latach bardzo aktualna. Uzasadnia to wiele faktów. Jednym z głównych jest postępujący proces dywergencji rozwojowej. Innym podejmowane próby opracowania i wdrożenia do zastosowań praktycznych skutecznej polityki regionalnej ograniczających skalę tych różnic. Celem artykułu jest przeprowadzenie dyskusji na temat wybranych zagadnień teorii i metodologii regionalnych badań dotyczących konkurencyjności oraz prezentacja empirycznych wyników analizy poziomu konkurencyjności regionów Słowacji, z szczególnym uwzględnieniem słabiej rozwiniętych regionów tego kraju. (abstrakt oryginalny)
Zainteresowania badawcze Karola Bromka w głównej mierze dotyczyły geografii osadnictwa. Z tego zakresu wykonał on pracę magisterską (Bromek 1945), rozprawę habilitacyjną (Bromek 1966), a w okresie 1967-85, kierując Zakładem Geografii Ludności, Osadnictwa i Rolnictwa Instytutu Geografii UJ, inspirował liczne badania z tej dziedziny. Dorobek K. Bromka w omawianej dyscyplinie geografii obejmuje 21 publikacji, które dzielą się na 4 grupy. Pierwszą stanowią studia z zakresu geografii osadnictwa wiejskiego, w tym oryginalna metoda badań skupienia zabudowy (Bromek, Kwiecień 1969a, 1970, 1972a) oraz monografie wsi. Trwałe miejsce w polskim piśmiennictwie geograficznym zajmują prace K. Bromka z zakresu użytkowania ziemi w miastach, oparte o stale udoskonalaną metodę zdjęcia użytkowania terenów miejskich (Bromek 1955, Bromek, Mydeł 1972). We wspomnianej rozprawie habilitacyjnej wykazał K. Bromek zróżnicowanie funkcjonalne przestrzeni Krakowa i jego strefy podmiejskiej, wyjaśniając zarazem czasowo-przestrzenne przyczyny tego zróżnicowania. Wypracowana metoda tych badań była stosowana i udoskonalana w pracach jego współpracowników i uczniów. K. Bromek zajmował się też badaniami sieci osadniczej, stosując metodę W. Christallera do analizy rozmieszczenia miast Polski (Bromek 1974), wykonał też syntetyczne opracowania rozwoju przestrzennego Krakowa (Bromek 1968a, 1969, 1971, 1975), w tym także w formie map w Atlasie Miasta Krakowa (Bromek 1988, Bromek, Łużna 1988). Badania geograficzno-osadnicze, a zwłaszcza te dotyczące użytkowania przestrzeni miejskiej, prowadził K. Bromek w sposób systematyczny, rozpoczynając od opracowania metod, weryfikowanych w trakcie szczegółowych badań terenowych i syntetyzowanych w postaci teoretycznych uogólnień. W zakresie geografii miast stworzył Profesor oryginalną szkołę badawczą, a koncentracja tych studiów na obszarze Krakowa sprawiła, iż to miasto jest najlepiej przebadane przez geografów ze wszystkich wielkich miast Polski. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem artykułu jest analiza przestrzenno-demograficzna miejskiej sieci osadniczej Polski w 2003 roku. Realizowane badania mają charakter wstępny i cząstkowy ponieważ dotyczą jednego z wielu czynników kształtujących system ośrodków centralnych (ośrodków zakupów).
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.