Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 225

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Museums
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
1
Content available remote Museum's Marketing Communication Tools - Results of Empirical Research
100%
Celem artykułu jest przedstawienie wyników przeprowadzonych wśród menedżerów marketingu w polskich muzeach badania ilościowego na temat narzędzi komunikacji marketingowej wykorzystywanych w tych instytucjach. Badanie przeprowadzono metodą CAWI w 2017 roku na grupie 85 osób. Ustalono zakres zastosowania i znaczenie poszczególnych narzędzi komunikacji marketingowej dla muzeów. Jak ustalono, reklama i public relations (przede wszystkim kontakt z mediami i organizacja wydarzeń) odgrywają kluczową rolę w promocji muzeów. Badania wykazały również, że duża grupa polskich muzeów stosuje dość wąski katalog narzędzi komunikacji marketingowej i tylko sporadycznie sięga po tak zwane nowoczesne narzędzia komunikacji. W artykule przedstawiono również czynniki, które mają pozytywny i negatywny wpływ na możliwość wdrażania w muzeach skutecznej komunikacji marketingowej.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule rozpatrzono przestrzeń willi Oksza w kontekście elementu szczególnego w architekturze Zakopanego - jako zabytku stylu zakopiańskiego oraz w kategorii Galerii Sztuki XX wieku. Willa Oksza, jako zabytek architektury drewnianej oraz projekt twórcy stylu zakopiańskiego, Stanisława Witkiewicza, jest miejscem wyjątkowym, emanującym harmonią i ładem. Jednakże zaadaptowana na Galerię Sztuki XX wieku skrywa w swoich wnętrzach niezwykłe dzieła przedstawicieli różnych nurtów artystycznych i epok. W arty-kule przedstawiono i scharakteryzowano ślady - dzieła pozostawione przez artystów związanych z Zakopanem, które czynią willę Oksza miejscem jeszcze bardziej wyjątkowym i ponadczasowym. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Museums and the Commercialisation Dilemma of the Cultural Institutions
100%
Jesteśmy świadkami wprost rewolucyjnych zmian w programach i sposobach zarządzania placówkami kultury, ich postępującej komercjalizacji. Zadaniem współczesnego muzeum jest już nie tylko realizacja tradycyjnych misji związanych z przechowywaniem dzieł sztuki, badaniami naukowymi oraz udostępnieniem zbiorów publiczności dla celów edukacyjnych. Placówki muzealne są coraz częściej miejscami urządzanymi dla turystów i społeczności lokalnej z myślą o rozrywce, atrakcyjnym spędzaniu czasu wolnego, dysponujące bogatym programem uwzględniającym zainteresowania i potrzeby różnych grup wiekowych i społecznych. Zarówno nowa formuła ekspozycji jak i dodatkowa działalność to nie tylko wychodzenie naprzeciw potrzebom współczesnego społeczeństwa, ale i próba poprawy zawsze zbyt skromnego budżetu, jakim dysponują zarządzający muzeami. Ważnym pytaniem pozostają jednak granice między misją muzeum jako strażnika dziedzictwa - a jego ofertą komercyjną. Wyniki naszych badań dowodzą, że odpowiednia funkcja, program i polityka zarządzania pomagają osiągnąć pożądany rozsądny kompromis pomiędzy różnorodnymi zadaniami tych instytucji kultury - bez uszczerbku dla wypełniania istotnych społecznie misji muzeum w dziedzinie edukacji, nauki i kultury(abstrakt autora)
The aim of the article is the analysis of the educational services provided by a museum taking as an example the historical museum Basteja in Stargard, in Poland (West Pomeranian Region). This institution could be considered exemplary for the new type of modern museum - the narrative museum. It is situated in one of the lesser towns of Poland. The article enumerates the main educational services, focusing on historical ones. It tells how it is important to build local social awareness and to instill the historical knowledge especially to the young generation living in the small communities.(author's abstract)
Zalety istnienia społecznych placówek muzealnych i powodów ich utrzymania siłami społeczników oraz przykłady zapotrzebowania na niezbędne merytoryczne wsparcie ze strony samorządów można by mnożyć. Koniecznym, wydawałoby się oczywistym i nie wymagającym dodatkowych apelów działaniem powinno być nawiązywanie współpracy z organizacjami pozarządowymi i wszelkimi instytucjami działającymi w obszarze turystyki. Niewątpliwie tworzone z pasją społeczne placówki muzealne są możliwym do wykorzystania potencjałem, zapleczem regionalnej turystyki kulturowej. Jak wszelkie inne działania wymagają pracy u podstaw i profesjonalizmu - wszystkich zainteresowanych. (fragment tekstu)
6
Content available remote Muzea etnograficzne na wolnym powietrzu a ich wartość marketingowa dla regionu
100%
Artykuł jest próbą przedstawienia współczesnych muzeów etnograficznych na wolnym powietrzu. Analizę ich charakteru i pełnionych funkcji w opinii etnografów - pracowników muzeum zestawiono z ich pożądaną, z marketingowego punktu widzenia, rolą w regionie. Autorka pragnie znaleźć punkty styczne w poglądach muzealników na funkcje i przyszłość takich muzeów, z poglądami stanowiącymi bazę dla, podejmowanych na poziomie regionalnym, działań marketingowych. Dla propagatorów dziedzictwa kultury ludowej muzea te są, przede wszystkim, placówkami mającymi z mocy ustawy gromadzić i chronić zabytki, a w dalszej kolejności udostępniać je zwiedzającym. Z punktu widzenia praktyki marketingu stanowią one natomiast potencjał w kreowaniu turystycznych funkcji regionu i w budowaniu atrakcyjnego wizerunku miejsca. Umiejętność połączenia obu tych, skądinąd sprzecznych poglądów w spójną i wzajemnie uzupełniającą się całość, wydaje się w opinii autorki, kluczową dla rozwoju, a może nawet istnienia muzealnictwa tego typu w przyszłości.(abstrakt autora)
7
Content available remote Polskie judaika jako magnes turystyczny
100%
Polskie judaika są niewątpliwie bardzo atrakcyjną ofertą turystyczną. Powstaje pytanie: kto z niej korzysta, jaki rodzaj turystyki generuje ta oferta? Nie zrealizowano jak dotąd kompleksowych badań, które dawałyby jednoznaczną odpowiedź w tej kwestii. Od lat grupowe przyjazdy Żydów amerykańskich do Polski organizują m.in. American Jewish Committee, American Jewish Congress, Federation of Jewish American Congregations. Polski "Orbis" w rocznicę powstania w getcie warszawskim przygotowuje "March of Living" ze zwiedzaniem głównie miejsc martyrologii żydowskiej. W niniejszym opracowaniu celowo nie poświęcono uwagi Oświęcimiowi, Majdankowi, Treblince, Sobiborze i innym miejscom kaźni, ponieważ imprezy mających za cel zwiedzanie głównie obozów zagłady wciąż dominują liczebnie w zorganizowanej turystyce przyjazdowej z Ameryki i Izraela. (fragment tekstu)
Minął kolejny rok działalności naszego nadal jedynego w świecie MUZEUM UBEZPIECZEŃ. Pora więc do następnych rozważań w tym zakresie na łamach "Wiadomości Ubezpieczeniowych", zawsze życzliwego nam pisma zawodowego.(abstrakt oryginalny)
W artykule opisano założenia i funkcje systemu EEQRA, wspierającego proces gromadzenia i analizy wyników badań kwestionariuszowych prowadzonych wśród użytkowników e przewodników w muzeach oceanograficznych, a także omówiono jego wykorzystanie przez trzy południowobałtyckie muzea oceanograficzne w ramach projektu międzynarodowego BalticMuseums 2.0 Plus. (abstrakt autora)
10
Content available remote In City Museums in the context of the Cultural Tourism in Bulgaria
100%
W artykule przedstawiono możliwości rozwoju muzeów w Bułgarii w aspekcie regionalnym i krajowym. Z badań wynika, że około 40% turystów należy do grupy turystów przypadkowych, którzy nie wiedzieli wcześniej o istnieniu danej atrakcji. Analizę funkcjonowania muzeów przeprowadzono w oparciu o metodologię pięciu zasad rozwoju muzeów T. Trujillo(abstrakt oryginalny)
W maju 1997 r. Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie obchodziło 10-lecie swojej działalności. Była to doskonała okazja podsumowania pierwszego, jakże ważnego okresu w dziejach placówki zajmującej się historią ubezpieczeń na ziemiach polskich. Uroczystości jubileuszu Muzeum zamknęły jeden etap w jego rozwoju, otwierając jednocześnie nowe perspektywy.(abstrakt oryginalny)
Tekst poniższy jest propozycją stworzenia deklaracji misji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Sformułowania misji dokonano w oparciu o tzw. model Ashridge. Został on stworzony przez badaczy z Ashridge Strategic Management Centre i opublikowany w roku 1990. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono relacje między działaniem marketingowym a wypełnianiem swojej roli przez jednostki muzealne na przykładzie Muzeobrania. Omówiono rolę muzeum oraz miejsce marketingu w działalności muzeum.
Powstanie syberyjskie z 1866 roku - ostatni etap wojskowy powstania styczniowego, pozostaje żywe w miejscowej pamięci syberyjskiej. Powstanie i polscy odkrywcy Syberii są istotną częścią lokalnego dziedzictwa. W Polsce, kontrastowo, pamięć o powstaniu syberyjskim wygląda inaczej. Dlatego oprócz artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz pamiątkowej inscenizacji rozsądnym wydaje się szukanie trwałego i atrakcyjnego sposobu upamiętniania tego historycznego epizodu. Powstanie może pozostać w zbiorowej pamięci Polaków dzięki Muzeum Pamięci Sybir w Białymstoku. Wystawa dziewiętnastowiecznej Syberii zostanie umieszczona na drugim piętrze budynku muzeum i będzie oddzielną częścią instytucji. W tej części znajdzie się stała ekspozycja wydarzeń, które miały miejsce w pobliżu jeziora Bajkał w 1866 roku: początek buntu w Kułtuk, bunt wokół południowej części jeziora Bajkał i egzekucja głównych przywódców powstania na przedmieściach Irkucka.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Jak turyści zwiedzają muzea sztuki? Propozycja klasyfikacji
75%
Cel. Analiza zachowań turystów w muzeach sztuki - kwestie motywacji, celów, sposobów zwiedzania, traktowania sztuki, przestrzeni muzealnej itd. Propozycja klasyfikacji turystów ze względu na przyjmowane w muzeum role. Wskazanie na ich poważny charakter. Metoda. Antropologiczne, empiryczne badania prowadzone wśród indywidualnych turystów zwiedzających muzea sztuki. Badania o charakterze wstępnym miały charakter otwartej ankiety. Badaniem ankietowym objęto 150 osób zwiedzających Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, Galerię Uffizi we Florencji oraz Luwr w Paryżu. Dalsze, zasadnicze badania jakościowe stanowiły pogłębione wywiady z 30 osobami, trwające średnio 1,5 godziny. Wyniki. Wyniki przeprowadzonych badań, które ujęte zostały w niniejszym artykule, to proponowana klasyfikacja turystów zależnie od przyjmowanej w muzeum roli: Ciekawego Wiedzy, Admiratora, Konesera, Ciekawego Atrakcji i Towarzysza. Ograniczenia badań i wnioskowania. Praca dotyczy jedynie turystów indywidualnych, którzy zwiedzają muzea sztuki. Nacisk położono na muzea sztuki w Europie, nie podjęto problematyki związanej z postrzeganiem np. sztuki egzotycznej. Implikacje praktyczne. Ustalenia badawcze mogą nie tylko posłużyć do dalszych badań antropologicznych, lecz również wykazać swą przydatność w praktyce muzealnej. Oryginalność pracy. Dotąd powstało niewiele prac, w których prezentowano szczegółowo problematykę turystów zwiedzających muzea sztuki. Zaproponowana w artykule klasyfikacja jest o tyle oryginalna, że choć wpisuje się w pewną tradycję badawczą, to jednak starano się w niej unikać popełnianych wcześniej błędów (m.in. wartościowania) oraz oparto ją na rzadkich w tym kontekście badaniach antropologicznych. Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący część wyników badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Cel. Prezentacja modelu wspólnego zarządzania terytorium przez tworzenie centrów interpretacyjnych, uwzględniających wyniki badań w dziedzinie archeologii, etnografii i historii. Wyniki. Interpretacja lokalnego dziedzictwa i rodowej wiedzy społeczności z danego terytorium. Ograniczenia badań i wnioskowania. Studium przypadku dotyczy jedynie turystów i mieszkańców wyspy Millahuapi. Implikacje praktyczne. Propozycja rozwoju lokalnego wspólnie z miejscową społecznością. Oryginalność pracy. Strategia, która z jednej strony pozwala na organizację głównych zadań ochrony dziedzictwa, z drugiej zaś - umożliwia rozwój społeczności zamieszkującej wyspę Millahuapi, La Misión de Niebla (pol.: Misja Mgły) i jej historii. Metoda: Studium przypadku. Rodzaj pracy: Komunikat. (abstrakt oryginalny)
Na wstępie niniejszej pracy omówiono działalność wydawniczą Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie. Dla zrozumienia specyfiki kalendariów twórczości Tadeusza Kantora przywołano w artykule najważniejsze fakty oraz krótko scharakteryzowano jak zmieniał się profil instytucji założonej przez samego artystę.
18
Content available remote Zarządzanie wydarzeniami muzealnymi na przykładzie "Oblężenia Malborka"
75%
Od kilkunastu lat pod koniec lipca Muzeum Zamkowe w Malborku organizuje kilkudniowy Festiwal Kultury Średniowiecznej "Oblężenie Malborka". Ta muzealna oferta wydaje się interesującym przykładem zarządzania procesami rynkowymi poprzez organizację wydarzenia z zakresu odtwórstwa historycznego. Najbardziej newralgicznym zadaniem w tego rodzaju przedsięwzięciach jest zbudowanie zaufania pomiędzy instytucją kultury, która jest głównym organizatorem wydarzeniu, a środowiskiem rekonstruktorów średniowiecznej historii. Przeprowadzone w 2016 roku badania ankietowe umożliwiają lepsze rozpoznanie najważniejszych partnerów malborskiego muzeum. Organizowane od lat wydarzenia "żywej historii" w Malborku odbywają się w zmieniającym otoczeniu społeczno-politycznym i ekonomicznym, co ma wpływ także na pozyskiwanie profesjonalnych grup rycerskich. W okresie dynamicznie rozwijającego się ruchu rycerskiego przedmiotem szczególnej uwagi dla malborskich muzealników jest pozyskanie stosunkowo stałej grupy odtwórców, którzy będą w stanie - bez większego zagrożenia dla zabytku architektury - zrealizować scenariusz kilkudniowego eventu. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Odzyskiwanie skradzionych dóbr kultury po latach od ich kradzieży
75%
W obecnych czasach popyt na dzieła sztuki i zabytki gwałtownie wzrasta, jednak liczba samych zabytków i dzieł sztuki nie zwiększa się wraz z tym popytem. Kradzież dzieła sztuki lub zabytku nie skutkuje utratą jego wartości, wręcz przeciwnie - wieloletnie przechowywanie powoduje dalszy wzrost jego wartości. Z tego względu dzieła sztuki i zabytki stanowią kuszący przedmiot przestępstwa. Sytuacja ta została dostrzeżona przez grupy przestępcze, które znają i wykorzystują potrzeby rynku kolekcjonerskiego. W latach 90. odnotowano wiele włamań do obiektów sakralnych, muzeów i domów prywatnych, w trakcie których przedmiotem przestępstwa były głównie dzieła sztuki. Obecnie można zaobserwować, że skradzione w tamtych latach zabytki coraz częściej pokazują się na rynku sztuki.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego rozdziału jest przedstawienie i ocena wybranych obszarów działalności instytucji kultury - na przykładzie muzeów działających w Polsce - oraz wskaźników mierzących uczestnictwo w przedsięwzięciach kulturalnych. Wyniki przeprowadzonej analizy pozwolą ocenić postępy w zakresie wdrażania inicjatyw zrównoważonego rozwoju oraz rekomendować działania w tych obszarach, w których zidentyfikowane zostaną deficyty. Rozdział opracowano w oparciu o kwerendę literatury przedmiotu, zarówno krajowej, jak i zagranicznej, a do analizy danych statystycznych, pozyskanych z bazy Głównego Urzędu Statystycznego, wykorzystano metodę badawczą typu desk research. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.