Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 80

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nadużycia gospodarcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Real-Time Market Abuse Detection with a Stochastic Parameter Model
100%
This paper develops a new model of market abuse detection in real time. Market abuse is detected, as Minenna (2003) proposed, on the basis of prediction intervals. The model structure is based on the discrete-time, extended market model introduced by Monteiro, Zaman, Leitterstorf (2007) to analyze the market cleanliness. Parameters of the expected return equation are assumed, however, to be time-varying and estimated under the state-space framework using the extended Kalman filter postulated by Chou, Engle, Kane (1992) to capture the GARCH effect in returns. QML estimation is performed on intraday data; its utilization is proposed as an alternative to the continuous time modeling by Minenna (2003). This framework is generalized to the bivariate case which enables the analysis of daily open/close data. The paper also extends procedures of the statistical verification of the estimated state-space model to include the uncertainty arising from time-invariant parameters. (original abstract)
Artykuł porusza problematykę obowiązku sporządzania listy osób mających dostęp do informacji poufnych (lista insiderów), o której mowa w art. 18 MAR. Główny problem badawczy analizowany przez autorów polega na udzieleniu odpowiedzi na pytanie, czy przepisy MAR stworzą podstawę do uwzględniania pracowników spółek zależnych od emitenta (spółkę matkę) na liście insiderów. W ocenie autorów, pracowników spółek zależnych, mających preferencyjny dostęp do informacji poufnych tworzonych w otoczeniu tych spółek zależnych, należy uznać za osoby, które powinny zostać uwzględnione na liście osób mających dostęp do informacji poufnych prowadzonej przez emitenta. Zaproponowana wykładnia jest spójna z poglądami traktującymi grupę kapitałową jako jeden organizm gospodarczy (single economic unit).(abstrakt oryginalny)
Istotną konsekwencją rozwoju cywilizacji, a co za tym idzie pojawienia się nowych, coraz bardziej zaawansowanych korporacji jest zwiększenie się liczby nadużyć gospodarczych. Dzieje się tak na skutek rosnącej konkurencji oraz dążenia do większych zysków, kosztem społeczeństwa, środowiska naturalnego, a także państwa. Milczenie w takich sytuacjach jest niekorzystne nie tylko dla pracowników, ale również dla firmy, jak i całego jej otoczenia. Ważną linią obrony przed takimi zjawiskami jest whistleblowing. Mimo że termin ten znany jest już od średniowiecza, dopiero 40 lat temu został skojarzony z ujawnianiem przestępczości oraz nieprawidłowości w organizacjach. Jego znaczenie podkreśla również fakt, że stał się on terminem prawniczym. Whistleblowing to etyczne ujawnianie informacji dotyczących przestępstw i nadużyć występujących w firmach. Działanie to w coraz większej mierze staje się aprobowane przez państwo, uważa się go za przejaw bohaterstwa. Jednak mimo wsparcia ze strony państwa whistleblowerzy coraz częściej mogą być narażeni na ataki ze strony przełożonych czy kolegów z pracy. Ich działania często postrzegane są jako zdrada. W takich sytuacjach trudno przeciwstawić się całemu otoczeniu, narażając się na nieprzyjemne konsekwencje, a nawet utratę pracy. Jednak ustawodawstwo w coraz większej mierze stara się chronić swoich informatorów. Celem artykułu jest przedstawienie whistleblowingu, jako systemu anonimowego informowania o występujących w przedsiębiorstwie nieprawidłowościach. W artykule zaprezentowano definicję whistleblowingu, narzędzia jego stosowania, podział oraz znaczenie tego zjawiska w Polsce. (fragment tekstu)
4
Content available remote Przestępstwa gospodarcze w przedsiębiorstwach i sposoby ich przeciwdziałania
100%
Przestępstwa gospodarcze stanowią ważny czynnik zagrażający funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. W pracy przedstawiono różne rodzaje tych przestępstw oraz ukazano ich skalę na świecie i w Polsce. Przedstawiono też ważniejsze sposoby zapobiegania i wykrywania nadużyć gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
Asset misappropriation is a kind of fraud that may cause severe damages to the businesses. The internal control system is expected to provide a reasonable assurance for the management of the businesses in preventing and detecting frauds, including asset misappropriation. The study is conducted to examine the effect of internal control system on asset misappropriation in Vietnamese firms. Based on questionnaires collected from internal auditors, accountants and department managers in Vietnamese firms, the study assess the impact of COSO five internal control components on the popularity of asset misappropriation in the firms. The results show that of the five components, control environment presents the strongest impact, followed by control activities, information and communication in respective order. Determinants with the mildest impact are risk assessment and monitoring of control. Based on the findings, it is important that the management of the firms improve the internal controls to effectively reduce the chance of fraud in their firms. (original abstract)
6
100%
Artykuł prezentuje wybrane kryminalistyczne metody śledcze - badanie dokumentów, przesłuchanie, oględziny, ekspertyzy i analizę kryminalną, wskazując na możliwość ich wykorzystania w toku audytu śledczego. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia związane z oceną wiarygodności dokumentów, wyjaśniając pojęcia dokumentu i fałszerstwa oraz sygnalizując problematykę związaną z oceną autentyczności podpisów. Przedstawiono najważniejsze psychologiczne aspekty formowania się zeznań, które powinny być uwzględnione w ocenie prawdomówności wyjaśnień odbieranych w toku audytu śledczego. Wskazano na możliwość przeprowadzenia w toku audytu śledczego czynności zbliżonych oględzinom i badaniom eksperckim. W artykule wyjaśniono także istotę analizy kryminalnej, przedstawiając jej typologię i zakres zastosowań. Zasygnalizowano również podobieństwa elektronicznych form nadzoru stosowanych przez przedsiębiorstwa do kryminalistycznych metod śledczych - obserwacji i podsłuchu. (abstrakt oryginalny)
Nadużycia stanowią na świecie poważny problem, który implikuje często ogromne straty finansowe. Ryzyko oszustwa, które popełniane są w przedsiębiorstwach często jest uznawane za mało istotne i nie są stosowane żadne środki zapobiegawcze, które zminimalizowałyby możliwość jego wystąpienia. Często również firmy nie posiadają żadnych narzędzi, które pozwoliłoby na szybkie wykrycie nadużyć oraz jego sprawców. W ostatnich latach jednak, rośnie wśród przedsiębiorców zainteresowanie wdrożeniem niezależnego i obiektywnego audytu wewnętrznego, który jest podstawą dobrego zarządzania. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie istoty i roli audytu wewnętrznego w wykrywaniu różnego rodzaju nadużyć w przedsiębiorstwach oraz wskazanie jego rosnącej roli w procesie zarządzania ryzykiem. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące nadużyć w przedsiębiorstwach. Szczególną uwagę zwrócono na wyeksponowanie znaczenia procesu zarządzania ryzykiem w działalności audytu wewnętrznego. (abstrakt oryginalny)
8
100%
Jednym z celów właściciela lub zarządu spółki jest zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa. Dla większości osób bezpieczeństwo jednoznacznie kojarzy się z bezpieczeństwem fizycznym - ochroniarzami, kontrolą dostępu czy monitoringiem. Jednak samo bezpieczeństwo jest terminem dużo szerszym i obejmuje - obok bezpieczeństwa fizycznego - także takie aspekty, jak zapewnienie ochrony przed nadużyciami dokonywanymi przez pracowników. Tutaj bardzo cenne okazuje się uczestnictwo pracowników w działaniach kontrolnych, które łączą z rolą obserwatora, demaskatora, który informuje o bezprawnych lub niemoralnych praktykach w organizacji. Celem artykułu jest przedstawienie systemu anonimowego informowania o nadużyciach jako instrumentu umożliwiającego uzyskanie informacji o nadużyciach w przedsiębiorstwie.(adstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi pierwszą część opracowania poruszającego tematykę oszustw korporacyjnych, genezy tego zjawiska oraz typów przestępstw popełnianych przez "białe kołnierzyki". Tematyka ta, jakkolwiek będąca niezwykle interesującym polem badawczym, jest zagadnieniem zarówno dość kontrowersyjnym, budzącym wiele emocji, jak i stanowiącym swoisty, smutny wskaźnik naszych czasów. W obliczu bowiem spektakularnych skandali, nieuczciwego działania firm, wykorzystywania tych uczestników rynku, którzy nie mają dostępu do wielu informacji o spółce czy chciwych i łamiących podstawowe zasady etyki członków zarządu, prowadzone analizy każą zastanowić się nad rolą przedsiębiorstwa oraz miejscem menedżerów w społeczeństwie. Należy jednocześnie dodać, że oszustwa korporacyjne to, zgodnie z przedstawionymi danymi, jedynie 13% wszystkich przestępstw popełnianych przez firmy. Dane takie nie tylko wpisują się w ogólnoświatową debatę nad rolą i miejscem firmy w systemie ekonomiczno-społecznym oraz zagadnieniami odpowiedzialnego i etycznego biznesu. Przypadki oszustw korporacyjnych, które często prowadzą do kryzysów, a nawet upadków firm, wskazują jednocześnie na rosnące wyzwania dla przedsiębiorstw. Współczesne firm powinny bowiem prowadzić świadomą politykę wykrywania i zwalczania oszustw korporacyjnych i tworzyć w tym celu konkretne struktury i narzędzia.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Exploitation in the Face of Justice
100%
The paper refers to selected issues of exploitation in the face of justice. The analysis is based on the definitions of exploitation contained in the Polish Penal and Civil Codes. The main goal is the identification of the necessary and sufficient conditions for the recognition of exploitation as being unjust. A supplementary question will refer to a specific type of justice which should be considered in this case. In this respect, we should consider retributive, distributive and social justice. Another important factor in this regard is the accepted theory of value. In the presented considerations, we will focus on the labour theory of value. The principal issue can be expressed by the questions whether exploitation is ipso facto unjust and how the phenomena of exploitation and justice are related to each other. (original abstract)
11
100%
Celem artykułu jest ocena wykorzystania audytu w wykrywaniu nadużyć w przedsiębiorstwach. To próba odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu audyt wewnętrzny jest wykorzystywany w procesach zapobiegania ryzyku nadużyć. Realizując cel, postawiono hipotezę, że audyt jest narzędziem skutecznie minimalizującym ryzyka nadużyć. Oceny dokonano na podstawie analizy badań statystyk światowych oraz własnych w obszarze województwa mazowieckiego.(fragment tekstu)
12
Content available remote Dziesięciu największych oszustów XXI wieku
100%
Jednym ze znaków naszych czasów są nieetyczne zachowania uczestników życia gospodarczego zaliczanych do finansowej elity świata. Powstało już kilka list, swoistych "rankingów", owych oszustów, gdzie za kryterium przyjmowano albo wysokość zawłaszczonych sum albo rozmiary strat spowodowanych w stosunku do własnej instytucji lub jej klientów. Jedną z nich zamieszczono na łamach anglojęzycznego wydania słynnej internetowej "Wikipedii", inną - na łamach wyspecjalizowanej w problemach finansowych witryny internetowej "StockSastra". W tym opracowaniu ostanowiłem skorzystać z listy sporządzonej przez Małgorzatę Zdziechowską, opublikowaną na łamach "Rzeczypospolitej" w listopadzie 2010 r. Znaleźli się na niej: Bernard Madoff, Allen Stanford, Jérôme Kerviel, Ramalinga Raju, Nevin Shapiro, Stein Bagger, Wu Ying, Kevin Foster, Hannu Kailajärvi oraz Kenneth J. Starr. (fragment tekstu)
Od dłuższego czasu spotykamy się w naszym życiu gospodarczym z poruszaniem tematu patologii występującej w sferze działalności ubezpieczeniowej. Nierzadko omawiane są szerzej pojedyncze przypadki nadużyć ubezpieczeniowych, gdzie zwraca się uwagę na sposób ich popełnienia, kwoty strat, osobę sprawcy. Używa się w związku z tym określenia przestępczość ubezpieczeniowa. Oczywiście jest to nazwa zbiorcza, w której skład wchodzą różne jej odmiany, zależnie od rodzaju dobra, na które dokonuje się zamachu. Rodzaj dóbr w tym przypadku, to w ogólnym ujęciu katalog usług oferowanych przez przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe swoim klientom. W przytłaczającej części odnotowanych sytuacji to właśnie oni są sprawcami przestępstw ubezpieczeniowych. Pojawiające się publikacje, jak również lektura akt sądowych, skłaniają do bliższego zainteresowania się tą problematyką.(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę "pustych faktur" w podatku od towarów i usług, związanych z oszustwami i nadużyciami podatkowymi - pojęcia niezdefiniowanego w przepisach prawa podatkowego, niefunkcjonującego we wspólnym obszarze podatku od wartości dodanej, a wypracowanego w krajowym orzecznictwie sądowym. Autorka prezentuje stosowany w orzecznictwie sądowoadministracyjnym sposób rozumienia pojęcia "pustych faktur", wskazując jednocześnie, jakie czynniki uznać należy za decydujące w procesie jego odkodowania. Rozważa także implikacje wystawiania i wprowadzania "pustych faktur" do obrotu prawnego w aspekcie prawa do odliczenia podatku naliczonego.(abstrakt oryginalny)
Objective: The phenomenon of fraud and abuse is currently one of the greatest threats to the effective functioning of organisations. The purpose of this article is to assess the scale of the fraud phenomenon, taking into account the main types of fraud and their perpetrators. The paper also presents the anti-fraud mechanism used by organisations to reduce the risk of fraud and abuse over the past years. Based on the results of the study, conclusions have been formulated.Research Design & Methods: This article uses a combination of quantitative and qualitative methods to describe the development of the phenomenon of fraud and abuse.Findings: The analysis undertaken in the article showed that among anti-fraud controls, the whistleblowing tool has the highest effectiveness. In contrast, among the perpetrators of fraud, the highest percentage is taken by the employees of the organisation. The study also showed the progress of companies in implementing anti-fraud mechanisms when compared to previous years. However, it is still not sufficient enough to effectively reduce the rate of growth of committed fraud and abuse.Implications / Recommendations: The discussion undertaken in the publication around the development of fraud and abuse indicated that the implementation of appropriate control mechanisms is essential to reduce this phenomenon. Technological advances are giving fraudsters much greater opportunities, which means that anti-fraud mechanisms will prove insufficient in the long run. It is, therefore, necessary to better adjust anti-fraud control mechanisms to the organisational structure as well as its level of culture and ethical maturity. This should be accompanied by legal initiatives at the national and international level, such as sanctioning mandatory reporting in this regard by entities.Contribution / Value Added: The phenomenon of fraud and abuse is a significant problem for the development of organisations. Meanwhile, the controls to reduce it are still insufficient. Organisations should put much more emphasis not only on implementing anti-fraud controls, but also on monitoring their effectiveness. Legal support aimed at creating tighter anti-fraud systems is also necessary. (original abstract)
16
Content available remote Nadużycia gospodarcze jako niedoceniane zagrożenie przedsiębiorstw
100%
Celem niniejszego opracowania nie jest analiza rodzajów nadużyć dokonywanych przez pracowników. Dlatego autor ograniczył się do wyszczególnienia kradzieży i przywłaszczenia jako nadużyć, które bardzo często pojmowane są jako jeden rodzaj przestępstwa. Należy wskazać, że według kodeksu karnego, kradzież (art. 278 KK) polega na zabraniu cudzej rzeczy ruchomej w celu przywłaszczenia. Chodzi tu o rzeczy mające wartość ekonomiczną, ponieważ kradzież, przywłaszczenie lub niszczenie cudzych rzeczy o wartości niemajątkowej (np. bezwartościowych w sensie ekonomicznym, fotografii lub innych pamiątek) stanowi wykroczenie z art. 126 KW. Rzecz będąca przedmiotem kradzieży musi być cudza, tj. stanowić czyjąś własność lub być przedmiotem czyjegoś posiadania w sensie cywilnoprawnym; nie wchodzi więc w grę np. kradzież rzeczy, którą właściciel wyrzuca w celu pozbycia się. Przywłaszczenie (art. 284 KK) popełniane jest albo, tak jak kradzież, w stosunku do rzeczy, albo w stosunku do prawa majątkowego. Przywłaszczone może być np. prawo akcjonariusza do udziału w zyskach firmy, które przez pomyłkę zapisano w pamięci komputera na rzecz innej osoby. Przy przywłaszczeniu nie występuje element zaboru, bowiem sprawca włada już rzeczą lub prawem faktycznie, np. znajduje rzecz zgubioną, rzecz została mu wypożyczona lub powierzona albo znalazła się w jego władaniu, bo doręczono mu ją przez pomyłkę. Zachowanie się sprawcy określono w art. 284 KK zwrotem "przywłaszcza sobie". Oznacza to bezprawne włączenie przez sprawcę cudzej rzeczy lub prawa do swego majątku, lub wykonywanie wobec niego w inny sposób uprawnień właściciela, co może się przejawiać w sprzedaniu lub darowaniu rzeczy, dokonaniu w niej przeróbek, zniszczeniu.(fragment tekstu)
Wyłączenie prawa do odliczenia podatku naliczonego stanowi ważny instrument przeciwdziałania oszustwom i nadużyciom podatkowym. Jednak jego stosowanie może prowadzić do naruszenia praw podatnika i zaburzenia systemu VAT. Dlatego organy podatkowe mogą odmówić podatnikowi prawa do odliczenia tylko w wyjątkowych okolicznościach. Ważne znaczenie dla ich oceny ma wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 25.05.2023 r., C-114/22, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie przeciwko W. sp. z o.o. - dalej wyrok TS C-114/22, W. sp. z o.o.(abstrakt oryginalny)
Coraz poważniejszym problemem we współczesnej gospodarce światowej stają się oszustwa i nadużycia finansowe. Ich wzrost następuje m.in. w związku z procesem internacjonalizacji. Na świecie istnieje wiele różnych instytucji zajmujących się tym problemem. W Unii Europejskiej zadanie to zostało powierzone Europejskiemu Urzędowi ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych. Bada on sprawy, które mogą mieć negatywny wpływ na interesy i działalność UE. Celem niniejszej pracy jest przedstawienie Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych oraz charakterystyka jego działalności.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Dylematy terminologiczne wokół pojęcia nadużycia w przedsiębiorstwach
100%
Z chwilą, gdy pojawiła się działalność gospodarcza, pojawiła się chęć oszukiwania i naginania rzeczywistości w imię własnej korzyści (łac. pro bono sua). Artykuł jest próbą uporządkowania panującego chaosu terminologicznego wokół pojęcia nadużyć (ang. fraud) w przedsiębiorstwach prywatnych poprzez traktowanie nadużyć jako pojęcia parasolowego. Sugestia ta została wysunięta w ramach pracy magisterskiej obronionej w 2015 roku w Katedrze Finansów i Rachunkowości MŚP UŁ. Promotorem była dr A. Skoczylas-Tworek. Zastosowana przeze mnie metoda badawcza to krytyczna analiza obecnego piśmiennictwa. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Rola audytu finansowego w wykrywaniu nadużyć gospodarczych
100%
Nadużycia gospodarcze ze względu na swoją specyfikę ulegają permanentnym zmianom. Globalizacja, swobodny przepływ kapitału i ludzi, niespotykany rozwój technologii informatycznych, nowe możliwości komunikowania się i nawiązywania transakcji sprzyjają wyjątkowo rozwojowi nadużyć gospodarczych. Praktyka pokazuje, że sprawcy dysponują profesjonalną wiedzą w tym zakresie i są w stanie wykorzystać każdą lukę prawną w celu zalegalizowania nadużycia lub jego skutecznego ukrycia. Stwierdza się także, iż im bardziej konkurencyjne warunki życia gospodarczego, tym bardziej wyrafinowane oszustwa. Stąd też opracowanie i wdrożenie w podmiotach efektywnego systemu wykrywania nadużyć nie jest procesem łatwym. Jednym z narzędzi pomocnym w wykrywaniu nadużyć, w tym tych o charakterze finansowym, jest audyt. Ze względu na skalę nadużyć gospodarczych i ich wzrastającą tendencję warto sprawozdania finansowe poddawać badaniu, nawet jeśli nie nakłada na podmiot tego obowiązku ustawa o rachunkowości. Ma to także wpływ na pozytywną opinię o organizacji wśród potencjalnych inwestorów. Celem artykułu jest przedstawienie najczęściej używanych określeń definiujących nadużycia gospodarcze oraz teoretycznych i praktycznych aspektów audytu jako narzędzia wspomagającego wykrywanie nadużyć gospodarczych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.