Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 323

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nadzór
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Arbitraż regulacyjny na rynku ubezpieczeniowym może się rozwijać jako następstwo fundamentalnych uwarunkowań stanowienia prawa w UE (specyfika dyrektyw, prawo zwyczajowe i prawo cywilne), może być powiązany z istniejącymi wspólnotowymi regulacjami specjalnie dedykowanymi dla rynku ubezpieczeniowego (tworzenie produktów ubezpieczeniowych, nadzór nad zakładami ubezpieczeń) oraz może być efektem przepisów, które dopiero zaczną obowiązywać (Solvency II). Arbitrażu regulacyjnego na rynku ubezpieczeniowym (i finansowym) nie da się wykluczyć, ponieważ zawsze tam, gdzie będą różnice w restrykcyjności prawnej, będą się pojawiać arbitrażyści, którzy owe różnice będą chcieli wykorzystywać, jednak można go minimalizować drogą skutecznej współpracy między unijnymi i narodowymi regulatorami oraz między krajowymi i sektorowymi organami nadzoru.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rola instytucji rynku produktów jako mechanizmu nadzoru korporacyjnego
100%
Niniejszy artykuł porusza kwestie związane z nadzorem korporacyjnym. Na gruncie Nowej Ekonomii Instytucjonalnej szczególną rolę pełnią w jego sprawowaniu instytucje, których zasadniczą funkcją jest zmniejszanie niepewności poprzez określenie norm rządzących zachowaniami różnych podmiotów, w tym przedsiębiorstw, oraz definiowanie granic tego, co jest zgodne z prawem. W ramach rynkowego mechanizmu corporate governance jednym z zasadniczych obszarów jest rynek produktów i działająca w jego ramach instytucja - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Problematyka i modele nadzoru korporacyjnego
100%
Artykuł dotyczy szeroko pojętej tematyki nadzoru korporacyjnego. Przedstawiono różnice oraz tendencje zmian systemów nadzorczych, występujące w poszczególnych krajach. Zaprezentowana została rola mechanizmów kontroli wewnętrznej i zewnętrznej oraz zalety i dysfunkcje obecnie stosowanych rozwiązań. Poruszono także kwestie nadzoru korporacyjnego w skali globalnej. (abstrakt autora)
Skuteczny nadzór nad wyrobami medycznymi jest podstawą prawidłowego funkcjonowania wewnętrznego rynku UE. Jego elementem jest europejski system zgłaszania i oceny wypadków, które powstały w związku z używaniem urządzeń medycznych oraz Działania Korygujące w dziedzinie Bezpieczeństwa (Field Safety Corrective Action), (FSCA), które są podejmowane w następstwie zgłoszonych incydentów. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia krótką historię czterokołowców za granicą i w Polsce. Ponadto zawiera opis problemów dotyczących rejestracji i dopuszczenia do ruchu po drogach publicznych w Polsce. Podsumowanie nowej klasyfikacji i definicji pojazdów kategorii L6e i L7e opublikowanej w rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 168/2013 w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- lub trzykołowych oraz czterokołowców. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Nadzór nad realizacją zadań w administracji skarbowej
100%
Celem nadzoru jest zapewnienie przestrzegania prawa przez jednostki podległe lub nadzorowane, jak też zagwarantowanie realizacji ich celów i zadań. Skutecznie prowadzony nadzór powinien chronić jednostkę przed negatywnymi skutkami ryzyka. Winien również stanowić instrument wspomagający osiąganie celów kontroli wewnętrznej, a tym samym - zapewniający skuteczność i efektywność działania jednostki. W wyniku przeprowadzonej kontroli organ nadzorujący może podejmować działania władcze względem jednostek nadzorowanych. Działania te mają zapewnić wyeliminowanie uchybień i nieprawidłowości, jak również przyczynić się do zachowania zgodności między stanem obowiązującym a stanem rzeczywistym. Celem artykułu jest przedstawienie wpływu nadzoru na skuteczność i efektywność działania w jednostkach administracji skarbowej. Na potrzeby opracowania wykorzystano treść literatury przedmiotu oraz obowiązujących aktów prawnych(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia koncepcję ładu przedsiębiorstwa rodzinnego w oparciu o doświadczenia zdobyte w firmach Roleski (Konstytucja firmy rodzinnej Roleski, 2010) oraz Łapaj (Statut dziedzictwa grupy Łapaj, 2011). Ład przedsiębiorstwa rodzinnego wyewoluował z nadzoru korporacyjnego poprzez uwzględnienie specyfiki oddziaływania rodziny na biznes, przejawiającej się przede wszystkim w respektowaniu wartości rodzinnych. W oparciu o zdobyte doświadczenia w wyżej wymienionych firmach, omówiony został proces tworzenia ładu przedsiębiorstwa rodzinnego, który może posłużyć innym firmom rodzinnym we wdrożeniu podobnego narzędzia i w efekcie przyczynić się do ich długotrwałego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Komitet Stabilności Finansowej zapewnia ochronę stabilności systemu finansowego w Polsce. W artykule zostały omówione kompetencje Komitetu Stabilności Finansowej w zakresie nadzoru makroostrożnościowego oraz ryzyka systemowego. Ponadto uprawnienia i obowiązki wynikające z jego organizacji i trybu pracy. Autor przedstawił uwagi de lege lata oraz postulaty de lege ferenda. Temat pracy jest niewątpliwie aktualny i ważny, gdyż systemy finansowe, które są dominującym elementem większości gospodarek, cechują się dużą podatnością na zakłócenia stabilności.(abstrakt oryginalny)
W artykule poddano analizie wpływ decyzji, podjętej przez zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego 15 czerwca 2007 r., w której na nowo zdefiniowano zakres nadzoru i jego formy. Decyzja z 2007 r. rozszerzyła zakres działań funduszu, jednak pełne jej wdrożenie okazało się trudne, ponieważ w praktyce nie wyposażono MFW w narzędzia ani też kodeks postępowania, który pozwoliłby zrealizować mandat funduszu dotyczący wspierania stabilności kursów w skali międzynarodowej. Sprawiło to, że MFW pozostał forum wielostronnego monologu, systematycznie tracąc kontrolę nad polityką kursową krajów członkowskich. Niska skuteczność IMF nadzoru nad polityką kursów walutowych podważa stabilność międzynarodowego systemu walutowego, zwłaszcza że w następstwie obecnego światowego kryzysu finansowego rządy poszczególnych państw zaczęły ingerować w funkcjonowanie rynku walutowego. W artykule zidentyfikowano sposoby, dzięki którym fundusz może zwiększyć skuteczność nadzoru.(abstrakt oryginalny)
10
100%
Using Goold's categorization the heuristics of the customs office's CCTV-operators at Schiphol Airport (Amsterdam, The Netherlands) are mapped. Then, Weick's sensemaking concept is applied to explain the difference in heuristics - and also in effectiveness - between the two customs office regions studied. It turns out that the inability of one of the regions to apply all of Weick's properties provides the answer. (original abstract)
W pracy zaproponowano metodę nadzoru nad obszarem kontrolowanym stosując systemy wizyjne. Poza kontrolą wjazdu i wyjazdu przedstawiona została metoda nadzoru ruchu w obszarze kontrolowanym oraz identyfikacja pojazdów. Wszystkie przedstawione metody opierają się o obrazy uzyskiwane z kamer wideo. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zdefiniowane i scharakteryzowane zostało zjawisko arbitrażu nadzorczego na rynku finansowym. Omówione zostały podstawowe zależności między arbitrażem regulacyjnym i nadzorczym na podstawie kryteriów wyróżniających (interes w wykorzystaniu różnic pomiędzy rynkami, motyw zaistnienia, moment pojawienia się zjawiska, "twarde" lub "miękkie" podejście do procesu nadzorczego). Zakres uprawnień, kompetencji i intensywności działania organów nadzoru determinuje skalę zjawiska, a wykorzystywanie różnic w poziomach restrykcyjności nadzorczej jest z jednej strony zjawiskiem naturalnym i na swój sposób zrozumiałym, ale może mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie rynków finansowych, co również zostało zasygnalizowane.(abstrakt oryginalny)
Jednym z istotnych czynników wpływających na efektywność prac rad nadzorczych jest posiadanie w ich składzie określonej liczby niezależnych członków, którzy swoją pracą i opiniami w określonych, szczególnie istotnych dla spółki obszarach w znaczący sposób podnoszą jakość pełnionych przez radę funkcji i podejmowanych w ich ramach decyzji. Jednak niezależność członka, pomimo że jest powszechnie uznawana za istotną, nie jest jak dotychczas jednoznacznie zdefiniowana. Autor postuluje, by poza formalnymi zapisami w przepisach miękkiego i twardego prawa zwracać też szczególną uwagę na niezależność rzeczywistą. Poprzestanie jedynie na formalnych wkluczeniach niezależności może z dużym prawdopodobieństwem wprowadzić w błąd, obniżając przy tym jakość prac rady i jej komitetów. W artykule autor prezentuje zestaw czynników o charakterze zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym, mających według niego istotny wpływ na rzeczywisty poziom niezależności członka rady nadzorczej(abstrakt oryginalny)
Sektor publiczny odgrywa szczególną rolę w kreowaniu mechanizmów obronnych, jak również łagodzeniu negatywnych następstw ewentualnego załamania. Nie oznacza to oczywiście, że jest odporny na kryzys. Kreowanie skutecznej polityki wymaga bowiem poniesienia odpowiednich obciążeń związanych ze spadkiem przychodów, jak również ze wzrostem wydatków budżetowych zrównano na szczeblu państwowym, wojewódzkim, powiatowym, jak i gminnym. W obliczu kryzysu jednostki samorządu terytorialnego powinny zwrócić szczególną uwagę na efektywniejszą alokację środków publicznych. Ich skuteczne wydatkowanie powinien wspierać odpowiednio skonstruowany system nadzorczy, zwłaszcza ten sprawowany na najniższych szczeblach struktur samorządu. Na poziomie gminy odpowiednio skonstruowane mechanizmy nadzorcze mogą być z powodzeniem wykorzystane do monitorowania spółek znajdujących się w jej zasobach. Dobrze ukształtowany zbiór dobrych praktyk może prowadzić do wzrostu transparentności, a zarazem poprawy efektywności stosujących go podmiotów. Zwiększenie przejrzystości funkcjonowania spółki wzmacnia poczucie odpowiedzialności, co w następstwie może wpływać na lepszy dobór kadry kierownicze Oprawę jakości zarządzania mieniem publicznym. System nadzoru korporacyjnego z pogodzeniem sprawdza się w spółkach publicznych, tak więc rodzi się pytanie natury technicznej dlaaczego nie zastosować pewnych jego elementów na poziomie zasobów gminnych?(fragment tekstu)
Przedstawiono problemy agencji wykonujących czynności nadzorcze nad działalnością związku komunalnego. Agencjami pełniącymi obowiązki nadzorcze mogą być: wojewoda, premier, a w zakresie spraw finansowych regionalne izby obrachunkowe.
Celem głównym artykułu jest identyfikacja zmian poziomu koncentracji na rynku usług audytorskich świadczonych na rzecz spółek publicznych notowanych na GPW w Warszawie. Celem dodatkowym jest identyfikacja zmian poziomu rotacji wśród firm świadczących usługi audytorskie na rzecz spółek publicznych notowanych na GPW w Warszawie. Wnioski badawcze sformułowano na podstawie analizy 2652 raportów rocznych sporządzonych w latach 2011-2016 przez te spółki. Raporty pochodziły ze stron internetowych badanych spółek. Dane były zbierane ręcznie. W ramach badania ustalono, że w latach 2011-2016 zwiększyła się koncentracja na rynku usług audytorskich świadczonych na rzecz spółek publicznych. Sześć firm audytorskich, określanych w artykule jako "czołowe" firmy, świadczyło swoje usługi na rzecz ponad połowy spółek publicznych. Ich udział w rynku usług audytorskich był różny w poszczególnych sektorach. Różny był również poziom rotacji firm audytorskich świadczących swoje usługi na rzecz spółek publicznych należących do poszczególnych sektorów. Wskazać należy, że poziom koncentracji na rynku usług audytorskich świadczonych na rzecz spółek publicznych w Polsce jest mniejszy od średniego poziomu koncentracji dla wszystkich krajów UE. W Polsce w 2015 roku wskaźnik CR4 wynosił ok. 41%, podczas gdy średnia wartość tego wskaźnika dla krajów UE wynosiła ok. 70%. W literaturze przedmiotu nie przedstawiono dotychczas w sposób kompleksowy analizy polskiego rynku usług audytorskich świadczonych na rzecz spółek publicznych. Zagadnienie to stanowi lukę badawczą, której uzupełnienia podjęto się w niniejszym artykule. (abstrakt oryginalny)
Konsolidowanie narodowych instytucji nadzorczych nad rynkiem finansowym jest obecnie w modzie, jednak raczej ze względów politycznych, jako że wyższość nadzoru zintegrowanego nie została dowiedziona. Nowy impuls dla rozwoju idei jednolitego rynku przyniosło dopiero przyjęcie w 2000 roku Planu Działań w Zakresie Usług Finansowych (Financial Services Action Plan) jako fragmentu Strategii Lizbońskiej Unii Europejskiej. Realizacja tego planu w latach 2000-2004 może być uznana za IV etap tworzenia infrastruktury regulacyjnej jednolitego rynku ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
Zmieniające się warunki funkcjonowania przedsiębiorstw i trendy gospodarcze sprawiły, że pojęcie nadzoru korporacyjnego, tak jak i pojęcie zarządzania rozszerzone zostało również na relacje międzyorganizacyjne. Celem artykułu jest przedstawienie istoty i specyfiki nadzoru międzyorganizacyjnego w łańcuchach dostaw. Analizie poddano pojęcie, różne definicje nadzoru międzyorganizacyjnego, funkcje oraz mechanizmy nadzoru w kontekście łańcucha dostaw. Dokonano przeglądu badań literaturowych w zakresie stosowanych mechanizmów nadzoru relacji wewnątrz łańcucha dostaw. (abstrakt oryginalny)(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote New Developments and Reform Proposals of the Macroeconomic Imbalance Procedure
76%
The European Union (EU) has had a five-year experience with the Macroeconomic Imbalance Procedure (MIP) that was introduced by the European Commission in December 2011 as a response to accumulation of huge imbalances with the EU and the euro area. This paper evaluates results of the MIP and aims to examine what kind of imbalances have been revealed by the MIP, evaluate the current settings of the MIP and propose reforms that would enhance functioning and applicability of the MIP in practice. Based on results published in Alert Mechanism Reports and In-Depth Reviews and evaluation of the yearly cycle of the MIP, we propose several reforms and changes in the MIP and the scoreboard of indicators in particular. We bring forward a concept of relative thresholds that reflect economic development much better than currently applied absolute thresholds. Moreover, we recommend modification of some of the indicators involved in the MIP and introduction of maximally three flagship indicators that would receive special attention in assessment of the risk stemming from macroeconomic imbalances.(original abstract)
The paper consists of two parts. The first part is devoted to discussing currently effective provisions of the Act on the Regional Accounting Chambers within organisation and operation rules of the rios (Polish abbreviation for regionalne izby obrachunkowe - regional accounting chambers) rio's college, rio's chairman, and the structure as well as tasks performed by rios. The second part presents comments to the government bill of 13 July 2016 on amendments to the Act on the Regional Accounting Chambers1. The study has been performed as comparison between effective legal state of the Act on rio and projected amendments. Due to the fact that solutions adopted by law on the regional accounting chambers concerning supervision and control are undoubtedly innovative not only compared to European solutions but also national ones2, comparison of Polish solutions with others used in European countries has intentionally been rejected. The analysis of suggested amendments has been performed in relation to their compliance with the Constitution of the Republic of Poland, principles of law and advisability.(original abstract)
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.