Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 174

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nadzór nad rynkiem finansowym
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
Content available remote Ewolucje koncepcji nadzoru finansowego w Unii Europejskiej
100%
Integrujący się rynek finansowy w Europie silnie uwypukla potrzebę opracowania adekwatnej do dynamicznie zmieniających się realiów gospodarczych koncepcji nadzoru, który obecnie przypisany jest krajom członkowskim. Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji nadzoru finansowego nad zjednoczonym rynkiem usług finansowych w Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Amerykański kryzys na rynku kredytów subprime, który szybko stał się kryzysem globalnym, nie po raz pierwszy pokazał kluczowe znaczenie nadzoru finansowego dla stabilności systemów finansowych tak w skali kraju, jak i świata. Doskonalenie światowego nadzoru finansowego jest niezwykle istotne dla zapobiegania zakłóceniom w systemach finansowych. Celem opracowania jest ukazanie głównych problemów nadzoru finansowego, a zwłaszcza kwestii stosowanych rozwiązań instytucjonalnych w skali kraju i świata. Należy podkreślić, że problem nadzoru finansowego jest bardzo złożony i wieloaspektowy, zaś opracowanie zarysuje niektóre kwestie z nim związane. (fragment tekstu)
Omówiono główne założenia reformy nadzoru finansowego w UE opracowane przez Komisję Europejską. Scharakteryzowano Europejską Strukturą Nadzorczą, składająca się z Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ERRS) oraz Europejskiego Systemu Organów Nadzoru Finansowego (ESONF).
Amerykański kryzys finansowy, rozprzestrzeniający się na kolejne kraje świata, stawia w nowym świetle praktykę nadzoru nad rynkiem finansowym, szczególnie tę stosowaną w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W opracowaniu poddano krytycznej analizie rozwiązania instytucjonalne, stosowane w tych krajach. Uwaga koncentruje się na poszukiwaniu najbardziej efektywnego modelu nadzoru nad rynkiem finansowym. (abstrakt oryginalny)
Omówiono przeobrażenia na rynku finansowym w kontekście stabilności finansowej instytucji finansowych. Przedstawiono model nadzoru nad rynkiem finansowym oraz wymieniono wady i zalety nadzoru zintegrowanego i wyspecjalizowanego. Opisano różne modelu nadzoru, w tym: w Niemczech, w Wielkiej Brytanii oraz we Francji.
Cel - Celem artykułu jest analiza roli Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w rozwoju sektora FinTech w Polsce. Metoda badań - Tekst powstał w oparciu o analizę literatury, aktów prawnych, raportów branżowych, materiałów publikowanych przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Wnioski - Opisane w artykule narzędzia UKNF pozwalają dogłębnie poznać potrzeby sektora FinTech i przyjść z odpowiednio dopasowaną do danej potrzeby pomocą. Wymienione w tekście działania pozwalają podmiotom na rozwijanie produktów i usług, testowanie ich we współpracy z nadzorem. Eliminuje to ryzyko odrzucenia wprowadzonego produktu czy usługi na rynek w okresie późniejszym, pozwala zatem na redukcję kosztów działalności rozwojowej. Jednoczenie UKNF zyskuje możliwość efektywnego wsparcia prężnie rozwijającego się sektora gospodarki narodowej. Oryginalność/wartość/ implikacje /rekomendacje - Opisano rolę nadzorcy w kształtowaniu rynku finansowego i zapewnieniu jego bezpieczeństwa, a także zapobieganiu negatywnych zjawisk na tym rynku, następnie dokonano analizy wartości UKNF, którymi kieruje się Urząd przy realizacji swoich zadań. W kolejnej części przedstawiono zestaw narzędzi, z których UKNF korzysta, by wspierać rozwój innowacji finansowych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Nadzór nad rynkiem finansowym : wybrane problemy nadzoru transgranicznego
100%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie pewnych problemów, głównie prawnych, odnoszących się przede wszystkim do nadzoru nad firmami inwestycyjnymi, a w pewnym zakresie również i bankami. Chodzi w szczególności o te ograniczenia polskiego systemu prawnego, które mogą utrudniać, lub wręcz uniemożliwiać sprawną realizację funkcji nadzorczych poza granicami Polski. Ze względu na zakres tego artykułu a jednocześnie tematykę wymagającą pogłębionej analizy (również prawno porównawczą) możliwe jest jedynie zasygnalizowanie pewnych wybranych problemów, uznawanych przez autora subiektywnie za istotne. Można przyjąć, że znacząca część tych problemów dotyka również systemy prawne innych państw unijnych. W konsekwencji główną tezą tego tekstu, czy słuszną - Czytelnik sam oceni, jest teza iż przyjęta na rynkach finansowych Unii zasada nadzoru państwa siedziby instytucji finansowej jest albo błędna albo w niepokojąco znaczącym zakresie niedopracowana. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie działań podjętych przez IOSCO, w szczególności po 2007 r. (czyli w dobie kryzysu finansowego, w okresie niestabilności), dla zapewnienia bezpieczeństwa międzynarodowego systemu finansowego oraz współpracy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) jako organu nadzorującego z IOSCO.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest analiza współzależności pomiędzy prawem a gospodarką i związanych z tym implikacji dla struktury nadzoru nad polskim rynkiem finansowym. Integracja organizacyjna organów nadzoru nad rynkiem finansowym w Polsce rozpoczęta się w 2006 r., a jej główne przyczyny miały zarówno charakter gospodarczy, jak i polityczny. Niemniej jednak, podczas gdy w Polsce tworzono zintegrowany model nadzoru, na szczeblu Unii Europejskiej postulowano potrzebę wprowadzenia dualistycznego systemu nadzoru finansowego, opartego na podziale zadań pomiędzy dwa organy nadzoru, gdzie jeden z nich sprawuje nadzór ostrożnościowy, a drugi - pełni nadzór nad prowadzoną działalnością. Koncepcja taka znalazła poniekąd odzwierciedlenie w nowej architekturze europejskiego nadzoru finansowego, przyjmując w obszarze nadzoru makroostrożnościowego podejście zintegrowane, zaś w płaszczyźnie nadzoru mikroostrożnościowego - podejście sektorowe. Unia Europejska wyraźnie postawiła w ten sposób akcent na krajowe banki centralne oraz Europejski Bank Centralny jako te instytucje, które wywierają największy wpływ na efektywność sieci bezpieczeństwa finansowego. Argumentów za łączeniem funkcji polityki pieniężnej i nadzoru bankowego w banku centralnym jest wiele, a ostatni kryzys globalny dowiódł ponadto, że pierwszą instytucją, która może skutecznie zareagować na problemy związane z zarządzaniem płynnością i złagodzić tego typu kryzys jest właśnie bank centralny. W Polsce integracja organizacyjna nadzoru nad rynkiem finansowym zakończyła się w styczniu 2008 r., natomiast nowa architektura nadzoru finansowego w Unii Europejskiej funkcjonuje od stycznia 2011 r. Po ponad czterech latach działalności Komisji Nadzoru Finansowego nadszedł więc czas do podjęcia na nowo dysputy na temat redefinicji najbardziej odpowiedniego modelu nadzoru w Polsce, którym zdaniem autorki jest model nadzoru "Twin Peaks". (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Nadzór finansowy w Unii Europejskiej
100%
Unia Europejska tworząc na swym obszarze jednolity rynek finansowy wzbudziła nowe ryzyka. Wynikały one między innymi z działalności na rynku finansowym, prowadzonej w sposób nieskrępowany na terenie całej UE (przejawiającej się przede wszystkim swobodą transferu płatności i kapitału). Kryzys, który miał miejsce w latach 2007-2009 obnażył wiele słabości i luk w nadzorze finansowym Unii Europejskiej. Pokazał, że ryzyka nie zostały w porę wykryte, a nadzór nie był skuteczny. Dlatego też, aby przeciwdziałać takim sytuacją w przyszłości, powstała nowa koncepcja/struktura europejskiego nadzoru finansowego. Zadaniem jej jest działanie w sposób skoordynowany i skuteczny, wykrywający w porę zagrożenia tak aby skutecznie na nie reagować. W artykule podjęto próbę przedstawienia znaczenia nadzoru finansowego w kontekście funkcjonowania Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Stabilność finansowa jest dobrem publicznym i każdy kraj powinien dążyć do jej osiągnięcia. Nowe trendy, jakie od wielu lat obserwujemy na globalnym rynku finansowym, tzn. powstawanie konglomeratów finansowych oraz wzrost transgranicznej działalności instytucji finansowych, rodzą nowy problem w zakresie zmniejszenia skuteczności nadzoru nad rynkiem finansowym. Może on zachwiać stabilnością rynku finansowego. Brak jakichkolwiek zmian w obecnej strukturze grozi pojawieniem się kryzysu systemowego na jednolitym rynku finansowym. Temat nowej architektury sieci bezpieczeństwa w Europie jest tematem wciąż otwartym. Nie ulega wątpliwości, że należy wprowadzić nowe rozwiązania, jednak ciągle brak jest jasnej koncepcji, jak powinny one wyglądać. (fragment artykułu)
We wrześniu 2006 r. powstanie zintegrowany nadzór nad rynkiem finansowym, a dokładnie tylko nad jego częścią. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, instytucje pożyczkowe, pośrednicy kredytowi, firmy faktoringowe, leasingowe itp. nadal będą prowadzić swoją działalność bez żadnego nadzoru państwowego. Rynek bankowy w kraju objęty zostanie nadzorem dopiero od 1 stycznia 2008 roku, co dowodzi, iż proces integracji nadzorów nie będzie przedsięwzięciem łatwym ani prostym.
Doświadczenia płynące z ostatniego kryzysu na globalnych rynkach finansowych uwypuklają znaczenie stabilności finansowej. W odpowiedzi na kryzys nastąpił wysyp propozycji zmian w zakresie rozwiązań instytucjonalnych i regulacyjnych. Do istotnych projektów w zakresie zmiany kształtu sieci bezpieczeństwa należy zaliczyć: stworzenie nowych sformalizowanych struktur nadzoru europejskiego nad rynkiem finansowym, zmianę regulacji w zakresie adekwatności kapitałowej, propozycję wprowadzenia specjalnych podatków/opłat nakładanych na banki oraz modyfikację zasad gwarantowania depozytów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł kontestujący projekt ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym w Polsce. Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" prace nad nową ustawą powinny mieć charakter wyłącznie merytoryczny. W opinii Konfederacji poważnym brakiem ustawy jest m.in. całkowite pominięcie w procesie nadzoru postulatów stowarzyszeń i organizacji zrzeszających podmioty, które nadzorowane będą w przyszłości przez nowo utworzoną Komisję Nadzoru Finansowego.
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie i analiza wybranych elementów koncepcji normatywnej nowego europejskiego nadzoru finansowego oraz wykazanie jej podobieństw i różnic w stosunku do koncepcji normatywnej Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC). Zauważyć bowiem można, że prawodawca europejski posłużył się dla tworzenia struktury nadzoru europejskiego niektórymi elementami właściwymi i charakterystycznymi dla konstrukcji prawnej ESBC. W artykule podjęto również próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy swoiste podobieństwo koncepcji normatywnych nadzoru europejskiego i ESBC służyć ma jakimś szczególnym celom i pełnić szczególne funkcje ochronne w systemie unijnego prawa. W szczególności przedmiotem zainteresowania stała się analiza podobieństw aktów prawnych powołujących struktury nadzoru finansowego i ESBC,budowy tych struktur, przydania im osobowości prawnej, ich zdecentralizowanego sposobu działania i zadań oraz kompetencji nowych organów europejskiego nadzoru finansowego, a także wyposażenia ich w instrumenty prawnego oddziaływania. (fragment tekstu)
Konsolidowanie narodowych instytucji nadzorczych nad rynkiem finansowym jest obecnie w modzie, jednak raczej ze względów politycznych, jako że wyższość nadzoru zintegrowanego nie została dowiedziona. Nowy impuls dla rozwoju idei jednolitego rynku przyniosło dopiero przyjęcie w 2000 roku Planu Działań w Zakresie Usług Finansowych (Financial Services Action Plan) jako fragmentu Strategii Lizbońskiej Unii Europejskiej. Realizacja tego planu w latach 2000-2004 może być uznana za IV etap tworzenia infrastruktury regulacyjnej jednolitego rynku ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano założenia modelu nadzoru zróżnicowanego i zintegrowanego nad rynkiem finansowym oraz przykład krajów, w których obowiązuje koncepcja nadzoru zintegrowanego, także przedstawiono przesłanki wdrożenia oraz argumenty za i przeciw wprowadzeniu nadzoru zintegrowanego nad rynkiem finansowym płynące z doświadczeń krajów, które go stosują. Dokonano również oceny propozycji integracji nadzorów nad rynkiem finansowym w Polsce na tle doświadczeń krajów, które już dokonały integracji. (abstrakt oryginalny)
Znaj­du­je­my się obec­nie w fa­zie roz­wo­ju, w któ­rej konsolido­wa­nie na­ro­do­wych in­sty­tu­cji nad­zor­czych nad rynkiem fi­nan­so­wym jest w mo­dzie. Szczególny wpływ na obecny kształt kom­pe­ten­cji nad­zo­ru ubez­pie­cze­nio­we­go w Pol­sce mia­ły re­ko­men­da­cje eks­per­tów Ko­mi­sji Europejskiej, sfor­mu­ło­wa­ne na pod­sta­wie dwukrotne­go przeglą­du (pe­er re­view) pra­wa kra­jo­we­go w 2001 oraz w 2003 ro­ku. Re­ko­men­da­cje ko­mi­sji kła­dły nacisk na wzmocnie­nie nie­za­leż­no­ści or­ga­nu nad­zo­ru zarówno gdy chodzi o aspekt or­ga­ni­za­cyj­ny, fi­nan­so­wy, jak i polityczny. Za­le­ci­ły wzmoc­nie­nie je­go dotychczasowej auto­no­mii oraz utrzy­ma­nie za­sa­dy finansowa­nia nad­zo­ru przez pod­mio­ty nad­zo­ro­wa­ne, aby unie­za­leż­nić je­go budżetu od ogra­ni­czeń bu­dże­tu pań­stwa. Ko­mi­sja zwró­ci­ła tak­że uwa­gę na ko­niecz­ność utrzy­ma­nia spe­cjal­nych regulacji pła­co­wych dla pra­cow­ni­ków or­ga­nu nad­zo­ru.
Idea utworzenia unii bankowej zrodziła się w związku z poszukiwaniem sposobów na przezwyciężenie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Założeniem jej pomysłodawców jest stworzenie paneuropejskiego nadzoru nad bankami, zbudowanie jednolitego systemu gwarantowania depozytów w strefie euro oraz powołanie wspólnej instytucji ratującej banki przed upadłością i zajmującej się upadłymi instytucjami kredytowymi. Autor artykułu przedstawia genezę koncepcji unii bankowej, przesłanki jej utworzenia, argumenty przeciw oraz główne filary, na których powinna się opierać.
Niniejsza praca zawiera informacje na temat naruszeń prawa na rynku kapitałowym. Opisano w niej najważniejsze techniki stosowane przez nieuczciwych uczestników rynku, takie jak insider trading, wykorzystanie tajemnicy zawodowej, manipulacja rynkiem, uprzedzanie oraz przelewanie. Praca podaje metody, jakie są stosowane w celu obrony przed tymi działaniami oraz problemy, jakie stoją na przeszkodzie w ich całkowitym wyeliminowaniu. W podrozdziale drugim zawarte zostały przykłady znanych przestępstw zarówno na rynku polskim, jak i światowym, takich jak: firmy Ernon, poznańskiej WORR-ówki i Michaela Milkena oraz konsekwencji jakie zostały przez nie poniesione zarówno dla rynku jak i dla nieuczciwych uczestników. Podrozdział trzeci stanowi opis struktury Komisji Nadzoru Finansowego, zadań jakie spełnia w zakresie nadzoru nad rynkiem kapitałowym oraz przedstawienie jej miejsca w przeciwdziałaniu przestępczości.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.