Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nadzór rynku papierów wartościowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rozważania zawarte w niniejszym artykule będą koncentrować się na tematyce nadzoru sprawowanego nad regulowanymi rynkami instrumentów pochodnych w krajach ESW. Dokonując w pierwszym kroku uporządkowania procedur zapewniających bezpieczeństwo i uczciwość obrotu derywatami na ciągle rozwijających się rynkach giełdowych, podjęta zostanie następnie próba ich uogólnienia, poprzez budowę a posteriori modelu nadzoru nad wskazanym obrotem w krajach regionu. Ponieważ w ramach grupy CEE-10 jedynie w trzech państwach funkcjonują giełdy, na których notowanie są finansowe instrumenty pochodne, przedmiotem analizy będzie w szczególności nadzór nad giełdowym rynkiem terminowym w Polsce (w ramach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., GPW), na Węgrzech (Budapest Stock Exchange, BSE) i w Rumunii (Sibiu Monetary & Financial Commodities Exchange, SMFCE). (fragment tekstu)
Problem zadłużenia państw strefy euro jest jednym z wielu złożonych zagadnień, którym Unia Europejska musi stawić czoła w ramach szeroko rozumianego zarządzania kryzysowego. Dramatyczne położenie niektórych państw strefy euro, takich jak stojąca u progu bankructwa Grecja, jest następstwem największego od 1929 r. kryzysu na światowych rynkach finansowych. Ogniskiem zapalnym dla tych wydarzeń była zapaść na amerykańskim rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka (ang. subprime mortage). W 2008 r. wraz z upadkiem banku Lehman Brothers kryzys rozprzestrzenił się także na europejskie rynki finansowe. W ramach zakrojonego na szeroką skalę planu zwalczania skutków tego załamania na europejskim rynku wewnętrznym Unia Europejska podjęła szereg działań, wśród których na szczególną uwagę zasługuje stworzenie nowej struktury instytucjonalnej europejskiego nadzoru finansowego. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie istniejących instytucji nadzorczych nad polskim rynkiem finansowym, przyznanych im kompetencji oraz stworzonych ram organizacyjnych ich funkcjonowania, zgodnie ze stanem prawnym na dzień 31 grudnia 2002 r. Autor skupia się na kluczowych instytucjach nadzorczych: Komisji Nadzoru Bankowego, Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
Celem artykułu jest zweryfikowanie hipotezy badawczej dotyczącej poziomu i perspektyw rozwoju zasad bezpieczeństwa obrotu giełdowymi akcjami na GPW w Warszawie SA. Wzmiankowane bezpieczeństwo rozumiane jest jako zapewnienie gwarancji i zdobycie zaufania alokujących, angażujących swoje fundusze na rynku inwestycyjnym przez działanie określonych instytucji. (fragment tekstu)
Wiele wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni ostatniego roku dotyczyło rynków finansowych. Wydarzenia te potwierdziły jak ważna a zarazem aktualna jest potrzeba zapewnienia właściwej regulacji tych rynków. Wszystko zaczęło się od kryzysu na rynku obligacji subprime. Potem dalsze zdarzenia potoczyły się już nowym, niepożądanym torem. Do najbardziej istotnych należały trudności banków. Wobec zaistniałej sytuacji można postawić pytanie, dlaczego kryzys wystąpił i co było jego przyczyną? (abstrakt oryginalny)
W związku z liberalizacją rynków finansowych we Wspólnocie oraz stworzeniem możliwości dostępu firm i inwestorów do rynków i giełd w innych państwach UE pojawiła się konieczność harmonizacji regulacji i wymogów odnośnie do informacji publikowanych przez spółki, których papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu giełdowego. Istotne różnice wymogów występujące wcześniej w państwach członkowskich bardzo negatywnie wpływały na proces uzyskiwania zgody przez spółki na notowanie ich papierów wartościowych na giełdach innych państw WE. Ograniczały też możliwości oceny przez inwestorów papierów wartościowych notowanych na giełdach innych państw Wspólnoty. Autorka analizuje dyrektywy WE zajmujące się tym zagadnieniem.
Na rynku bonów skarbowych zastosowano rozwiązanie instytucjonalne w postaci dwóch organów nadzorujących rynek. Jednakże rozwiązanie takie może budzić wątpliwości z punktu widzenia prawa administracyjnego. Jeśli występuje brak przepisów do stosowania instrumentów władczych, wówczas instytucje regulujące rynki finansowe powinny sięgać po instrumenty umowne, co spowoduje wzrost efektywności prawnych instrumentów zarządzania.
Zdaniem autora Niemcy zintegrowali nadzór nad rynkami finansowymi raczej z przyczyn politycznych, a nie merytorycznych. Na razie tego nie żałują. Polska chce jednak trzymać się własnego modelu. Zdaniem większości naszych ekspertów, ważniejszy od przypadku Wielkiej Brytanii i Niemiec jest fakt, że na poziomie międzynarodowym nadal funkcjonują odrębne organizacje nadzorcze, dobrze oceniające polską praktykę i dopóki tak będzie, nie ma podowou do zmian.
Purpose. In countries with a developed economy, including Poland, the state seeks to retain control of enterprises (companies)operating in so-called strategic sectors, such as fuel and energy, chemical industry, transport, and telecommunicationsinfrastructure. Proper control of these entities not only determines the effective implementation of economic policy, but it is alsoimportant to ensure the economic sovereignty of the state and public security.The purpose of this study is to identify and analyze control-enhancing mechanisms in SOEs listed on the Warsaw Stock Exchange(WSE), taking into account the division between majority and minority state ownership. Methodology. Analysis of documentation. Findings. Based on the analysis of statutes and shareholder structures of the investigated entities, it is established that forcompanies with minority state ownership, the state uses control-enhancing mechanisms to gain effective control of the company.Similar mechanisms are also applied in companies with majority state ownership, where these mechanisms contribute toachieving full control of the company. The most commonly used mechanism is a dominant shareholder status and limitation ofvoting rights for shareholders other than the state. Originality. Apart from state-owned companies, this analysis also included companies indirectly controlled by the state. (original abstract)
W dniu 12 kwietnia 2003 r. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowana została Dyrektywa 2003/6/EC Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wykorzystania informacji poufnych i manipulacji (nadużyć) na rynku, zwana dyrektywą Market Abuse. Celem tej regulacji było dążenie do zapewnienia integralności rynków finansowych Wspólnoty oraz zwiększenia zaufania inwestorów do papierów wartościowych i instrumentów pochodnych notowanych na tych rynkach. Instrumenty nadzoru nad obrotem, przyjęte w trzech ustawach uzupełniających, są w znacznej mierze kontynuacją wprowadzonych w poprzedniej nowelizacji ustawy "Popw". Implementacja powyższych regulacji na gruncie prawa polskiego odbyła się w dwóch etapach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.