Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 92

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nadzór właścicielski
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Referat podejmuje problematykę nadzoru właścicielskiego w kontekście specyfiki funkcjonowania grupy kapitałowej. O ile nadzór korporacyjny uwzględnia cele i dążenia wszystkich interesariuszy organizacji, to nadzór właścicielski jest w pewien sposób jego "częścią", która uwzględnia interesy jej właścicieli. Głównym narzędziem sprawowania nadzoru właścicielskiego jest rada nadzorcza. Rada może pełnić swą rolę w różny sposób, w zależności od warunkujących jej funkcjonowanie czynników, którymi mogą być m.in. relacje interpersonalne członków rad i zarządów, stopień niezależności rady, wewnętrzne i zewnętrzne powiązania, kompetencje przedsiębiorcze członków rady lub też przyjęte przez radę priorytety. Szczególnego znaczenia nabiera nadzór właścicielski w spółkach grupy kapitałowej, które z jednej strony są samodzielnymi, w sensie prawa, podmiotami, z drugiej zaś ich funkcjonowanie ma przyczyniać się do realizacji celów podmiotu nadrzędnego lub/i całego ugrupowania. Dlatego też sposób sprawowania przez radę nadzorczą nadzoru właścicielskiego będzie głównie uwarunkowany celem, którego realizację powierzyła danemu podmiotowi jednostka nadrzędna. Aby nadzór ten przyniósł zamierzone efekty, rada nadzorcza podmiotu zależnego musi orientować się na pewien szczególny zestaw działań, właściwy dla danego typu jednostki zależnej. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie funkcji zintegrowanego systemu informatycznego Ministerstwa Skarbu Państwa w zakresie wykonywania nadzoru właścicielskiego. W realizacji celu pracy posłużono się metodą analizy piśmiennictwa z zakresu sprawowania nadzoru właścicielskiego w podmiotach z udziałem Skarbu Państwa, a także metodą badania dokumentów Ministerstwa Skarbu Państwa i Najwyższej Izby Kontroli. W pierwszej części pracy przedstawiono istotę nadzoru właścicielskiego Ministerstwa Skarbu Państwa nad spółkami prawa handlowego, w których posiada swoje udziały bądź akcje. Scharakteryzowano także zintegrowany system informatyczny (ZSI) zakupiony i wdrożony w resorcie. W dalszej części wskazano na funkcje i możliwości modułów podsystemu "Monitorowania Przekształceń Własnościowych i Nadzoru nad Mieniem Skarbu Państwa". Ponadto na podstawie badań własnych oceniono moduł "Generator ankiet kwartalnych" pod kątem wspomagania wewnętrznego mechanizmu nadzoru właścicielskiego.(abstrakt oryginalny)
Finansjalizacja jest wielowymiarowym procesem, który rozpoczął się w rozwiniętych gospodarkach na początku lat osiemdziesiątych. Ogólnie finasjalizacja rozumiana jest jako proces autonomizacji sfery finansowej względem sfery realnej czy nawet zyskiwania dominującej roli. Pojawienie się doktryny neoliberalizmu, przejawiającej się między innymi w redukcji poziomu regulacji gospodarki oraz globalizacji aktywności firm, przyczyniło się do szybkiego rozwoju finansjalizacji. Proces ten znalazł swoje odzwierciedlenie również w formach sprawowania nadzoru właścicielskiego (corporate governance). Motywatory determinujące zachowania zaczęły kierować ich uwagę na decyzje sprzyjające wzrostowi zyskowności firm i wzrostowi wyceny rynkowej firm w krótkim horyzoncie czasowym. Skutkowało to ograniczeniem, w wielu przypadkach, niezbędnych nakładów na modernizację i rozwój aktywów trwałych. Zyski z aktywności firm produkcyjnych czy handlowych na rynkach finansowych firm zaczęły dorównywać zyskom z działalności podstawowej.(abstrakt oryginalny)
Problem nadzoru korporacyjnego i właścicielskiego rozpatrywany jest głównie w kontekście korporacji. Zauważa się brak, przynajmniej w Polsce, szerszego zainteresowania tą tematyką w odniesieniu do jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego, w tym gmin. Aby wypełniać swoje obowiązki właścicielskie i zapewnić właściwe, z punktu widzenia społeczności lokalnej, wykorzystanie majątku gminy, jej władze powinny stosować wybrane narzędzia, które zostały wypracowane i są efektywnie wykorzystywane w nadzorze przedsiębiorstw sektora prywatnego, jak też te, które znajdują zastosowanie i sprawdzają się w nadzorze właścicielskim sprawowanym przez Skarb Państwa nad przedsiębiorstwami państwowymi. Celem artykułu jest zaprezentowanie zakresu oraz celu realizowanego nadzoru właścicielskiego w polskich gminach. Teoretyczne rozważania zostały skonfrontowane z praktycznymi rozwiązaniami występującymi w pięciu wybranych gminach miejskich, tj. Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu oraz Rudzie Śląskiej. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł ma na celu ukazanie procedur badania sprawozdania finansowego jednoosobowej spółki Skarbu Państwa oraz współpracy rady nadzorczej z biegłym rewidentem, zgodnie z wytycznymi Ministra Skarbu Państwa jako reprezentanta Skarbu Państwa w procesie sprawowania nadzoru właścicielskiego nad tymi spółkami. (fragment tekstu)
Wśród różnorakich uwarunkowań pracy kierowniczej w przedsiębiorstwie niewątpliwie istotne miejsce zajmuje nadzór, pełniony przez właścicieli przedsiębiorstwa i/albo ich przedstawicieli. W tym ostatnim przypadku najczęściej mamy do czynienia z instytucją rad nadzorczych. Rola nadzoru właścicielskiego w obszarze oddziaływania na pracę kierowniczą przejawia się na dwóch płaszczyznach: kreowania składu naczelnego kierownictwa przedsiębiorstwa oraz pośredniego i bezpośredniego oddziaływania na zachowania/działania kadry kierowniczej. (abstrakt oryginalny)
Autor podjął problem relacji pomiędzy specyfiką funkcjonowania organizacji w formie grupy kapitałowej a sprawowaniem efektywnego nadzoru właścicielskiego. W artykule zdefiniowane zostały kryteria oceny efektywności nadzoru właścicielskiego, które następnie skonfrontowano z celami różnych rodzajów podmiotów należących do grupy kapitałowej. Przeprowadzona analiza teoretyczna wykazała, że w podmiotach grupy kapitałowej nie powinno się dokonywać oceny efektywności nadzoru właścicielskiego w taki sam sposób, jak w przedsiębiorstwach niezależnych kapitałowo. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano zarys metodyki transpozycji instrumentów zarządzania wiedzą na mechanizmy nadzoru właścicielskiego, pozwalającej na jego efektywne sprawowanie zgodne z wymaganiami stawianymi współczesnej gospodarce opartej na wiedzy (GOW). Kapitał wiedzy to niematerialne zasoby firmy, niemające fizycznego czy finansowego wymiaru, przyczyniające się do generowania strumienia przyszłych korzyści i wpływające istotnie na wartość firmy, a sposób sprawowania nadzoru nad efektywnym jego wykorzystaniem stanowi istotę współczesnego ładu korporacyjnego. Opracowana przez autorów metodyka opiera się na wykorzystaniu nowego narzędzia, tj. Corporate Governance Scorecard, koncentrującego się na procesie identyfikacji instrumentów zarządzania wiedzą, ich operacjonalizacji, określenia siły oddziaływania oraz przypisania mierników służących do zdefiniowania efektywności sprawowanego nadzoru. Pogłębiona analiza problematyki zarządzania wiedzą wykonana w procesie badawczym pozwoliła wyodrębnić składniki zarządzania, które mają relatywnie największy wpływ na zdolność innowacyjną, jak również można je wykorzystać w doskonaleniu nadzoru właścicielskiego nowoczesnych organizacji. Podstawowymi składnikami zarządzania wiedzą, które można zastosować w doskonaleniu nadzoru właścicielskiego w nowoczesnych organizacjach, są: narzędzia, procesy, relacje i innowacje. Wykorzystanie systemu karty wyników pozwala na dokonanie transpozycji tych instrumentów zarządzania wiedzą określonych (zoperacjonalizowanych) na efekty realizacji celów mierzone przez mierniki będące przedmiotem nadzoru według adekwatnych dla ich rodzaju sposobów postępowania, tj. mechanizmów nadzorczych. System sprawowania nadzoru właścicielskiego oparty na tak skonstruowanym narzędziu umożliwia skuteczny nadzór dzięki łatwo mierzalnym zmiennym wyrażonym w miernikach osiągnięcia efektów poszczególnych instrumentów zarządzania. W części końcowej zaprezentowano model struktury nadzorczej spółki z obszaru gospodarki opartej na wiedzy, a przeprowadzona przez autorów analiza przypadku dała szansę przedstawienia istotnych kwestii dotyczących badanego problemu. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano ewolucję nadzoru właścicielskiego realizowanego na poziomie jednostki samorządu terytorialnego, w wyniku przekształceń własnościowo-organizacyjnych w tzw. procesie korporatyzacji. Przedstawiono istotę prowadzenia działalności gospodarczej przez samorząd z wykorzystaniem różnych możliwości organizacyjnych. Omówiono zalety i wady funkcjonowania poszczególnych rozwiązań w kontekście zasad gospodarki budżetowej i sytuacji finansowej samorządów. Efektem istnienia tych różnorodnych rozwiązań jest konieczność znalezienia optymalnego rozwiązania pomiędzy efektywnością gospodarowania a funkcją użyteczności publicznej. Ponadto podjęto próbę analizy funkcjonowania nadzoru właścicielskiego realizowanego przez władze samorządowe nad jednostkami organizacyjnymi samorządu i spółkami prawa handlowego z jego udziałem. Określono podstawy instytucjonalne sprawowania nadzoru i problematykę wynikającą z Ustawy o finansach publicznych i Kodeksu spółek handlowych. Do głównych kwestii należy zaliczyć odmienne uwarunkowania instytucjonalne sprawowania nadzoru przed i po przekształceniu oraz brak zmian w strukturze własnościowej. Analiza niniejszych zagadnień została przeprowadzona na podstawie analizy przypadku przekształcenia zakładu budżetowego w spółkę z o.o. powołaną do realizacji celów związanych z gospodarką odpadami w gminie. Konkluzją artykułu jest konieczność pogłębionej identyfikacji i analizy instytucji i mechanizmów nadzorczych adekwatnych dla sektora publicznego, w tym samorządowego. Obszar ten wymaga szczególnego zainteresowania z uwagi na zwiększoną w ostatnich latach dynamikę przekształceń. Przeprowadzona przez autora analiza przypadku opisanego przekształcenia pozwoliła na zaprezentowanie kilku kwestii natury ogólnej dotyczącej badanego problemu.(abstrakt oryginalny)
W artykule skoncentrowano się na przybliżeniu relacji między koncepcją nadzoru korporacyjnego a koncepcją społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa, jednocześnie identyfikując obszary, w których zachodzą procesy integracyjne. Rozpatrzono w nim punkty wspólne koncepcji dotyczące cech tworzenia aparatu pojęciowego, teoretycznych źródeł oraz przejawy integracji w realizacji założeń nadzoru korporacyjnego oraz społecznej odpowiedzialności. Rozważania mają charakter teoretyczny.(abstrakt oryginalny)
Warunkiem niezbędnym, by przedsiębiorstwo rozwijało się prawidłowo, jest zapewnienie sprawnego i efektywnego zarządzania przez wykwalifikowaną osobę, zarówno jeżeli rozważamy funkcjonowanie przedsiębiorstwa prywatnego, jak i państwowego. Do niedawna z menedżerem w spółce z kapitałem państwowym można było zawierać standardową umowę o pracę lub zastosować kontrakt menedżerski. Od 9 września 2016 roku z członkiem organu zarządzającego spółka ma obowiązek zawrzeć umowę o świadczenie usług zarządzania. Zasadniczym zamiarem nadzoru właścicielskiego przedsiębiorstw komunalnych jest zapewnienie stanu, w którym zarządzający dąży do realizacji oczekiwań interesariuszy. Celem artykułu jest dokonanie wstępnego opisu i przywołanie badań dotyczących wykorzystania kontraktów menedżerskich w przedsiębiorstwach komunalnych oraz ocena ich efektywności. Przyjęto tezę, że kontrakt menedżerski jest efektywnym narzędziem nadzoru właścicielskiego przedsiębiorstw komunalnych. Za zasadniczy problem badań uznano opracowanie ramowej koncepcji analizy efektywności kontraktów menedżerskich w przedsiębiorstwach komunalnych. W artykule wykorzystano badania zawarte w literaturze przedmiotu, badanie koncepcyjne oparte na wnioskowaniu logicznym - zwłaszcza analizę czynników wpływu, metodę kwestionariuszową, badanie eksperckie i analizę przypadku. (abstrakt oryginalny)
Spółka z udziałem Skarbu Państwa odzwierciedla fakt zaangażowania kapitałowego państwa w sferę gospodarczą. Jeżeli zaangażowanie to dotyczy spółek giełdowych, to można postawić hipotezę, że państwo pośrednio determinuje sytuację na rynku kapitałowym. Celem artykułu jest weryfikacja tej hipotezy. Badaniem objęto spółki giełdowe, których udziałowcem jest Skarb Państwa. Scharakteryzowano stopień kontroli właścicielskiej, poddano analizie potencjał finansowy tych spółek oraz ich pozycję na rynku giełdowym. (abstrakt oryginalny)
Autorzy swe rozważania rozpoczną od przedstawienia fundamentalnych założeń teorii: agencji (agency theory), służebności (stewardship theory), jak również stagnacji (stagnation perspective). W drugiej części opracowania, z wykorzystaniem modelu regresji liniowej, zweryfikowano czy stopień zaangażowania rodziny ma znaczenie w kontekście wybranych wskaźników rentowności i struktury kapitału. Ostatnia część poświęcona została podsumowaniu uzyskanych wyników i wnioskom. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji oceny efektywności kontraktów menedżerskich w przedsiębiorstwach komunalnych oraz wyników badań empirycznych. Jako przedmiot badań przyjęto charakterystykę sektora przedsiębiorstw komunalnych, identyfikację uwarunkowań ekonomiczno- organizacyjnych i prawnych implementacji kontraktów menedżerskich, a także prezentację opinii prezesów badanych spółek. Jako problem badań uznano identyfikację korzyści i dysfunkcji wprowadzonych kontraktów menedżerskich oraz wskazanie sposobów usprawnienia tej formy zatrudnienia osób na stanowiskach kierowniczych. W badaniu wykorzystano metodę analizy wyników badań poprzedników, metodę analizy finansowej i technikę wywiadu z menedżerami badanych przedsiębiorstw, wywiady z przedstawicielami właściciela - jednostki samorządu terytorialnego. Artykuł podzielono na trzy znaczące części. Pierwsza to objaśnienie pojęcia kontraktu oraz omówienie procesu przygotowania kontraktu menedżerskiego. Wysunięto wniosek, że skuteczne zarządzanie może zapewnić tylko taki system motywacji, który pozwoli docenić kompetencje i uzyskane efekty oraz zrównoważy ryzyko i odpowiedzialność, jaka spoczywa na kadrze kierowniczej. Funkcję taką mają spełniać kontrakty menedżerskie, które odgrywają dużą rolę w teorii i praktyce nadzoru właścicielskiego. W drugiej części artykułu przedstawiono charakterystykę sektora przedsiębiorstw komunalnych. Ostatnia część to prezentacja wyników wstępnych badań empirycznych na temat stosowania kontraktów w praktyce przedsiębiorstw komunalnych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Nadzór właścicielski powiatów nad podmiotami leczniczymi
75%
W niniejszym artykule opisano wyniki badania dotyczącego nadzoru sprawowanego przez powiaty nad podległymi im podmiotami leczniczymi (szpitalami). Działania, jakie w tym zakresie podejmują powiaty, można uznać za niewystarczające. Mimo deklaracji dotyczących rozbudowanych struktur administracyjnych odpowiedzialnych za nadzór nie mają one wiedzy nie tylko na temat procesów zarządczych stosowanych w podległych im podmiotach, ale i stanu ich finansów. To, co powiaty nazywają nadzorem, polega w dużym stopniu na kontroli - wyrywkowej i formalnej. Luka informacyjna między nadzorującym a nadzorowanym jest na tyle duża, że istotnie wpływa na możliwość sprawowania przez powiaty nadzoru nad podległymi im podmiotami. (abstrakt oryginalny)
16
75%
W artykule zaprezentowano specyfikę nadzoru właścicielskiego spółek komunalnych będących podmiotami wewnętrznymi, tj. specyfikę funkcjonowania rad nadzorczych w tych spółkach. W pierwszej części artykułu przedstawiono dokładnie specyfikę tego typu spółek oraz specyfikę funkcjonowania ich rad nadzorczych. Materiał empiryczny do analizy uzyskano na podstawie wywiadów przeprowadzonych z członkami rad nadzorczych. Narzędziem badawczym był kwestionariusz wywiadu, w którym postawiono problemy badawcze. Przeprowadzone badania miały charakter pilotażowy dotyczący szeroko zakrojonych badań nt. funkcjonowania rad nadzorczych w tych spółkach. Efektem końcowym prowadzonych badań będzie opracowanie szczegółowych zasad i modelu nadzoru nad spółkami komunalnymi będącymi podmiotami wewnętrznymi. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji oceny efektywności kontraktów menedżerskich w przedsiębiorstwach komunalnych oraz prezentacja wyników pilotażowych badań empirycznych. Problemem badawczym jest identyfikacja korzyści i dysfunkcji wprowadzonych kontraktów menedżerskich oraz wskazanie sposobów usprawnienia tej formy zatrudnienia osób na stanowiskach kierowniczych. Dokonano charakterystyki sektora przedsiębiorstw komunalnych, identyfikacji uwarunkowań ekonomiczno-organizacyjnych i prawnych implementacji kontraktów menedżerskich oraz zaprezentowano opinie prezesów badanych spółek. W badaniu wykorzystano metodę analizy wyników badań poprzedników, metodę analizy finansowej oraz technikę wywiadu z menedżerami badanych przedsiębiorstw, wywiad z przedstawicielami właściciela - jednostki samorządu terytorialnego. Przeprowadzono pięć wywiadów z prezesami zarządu badanych spółek. Respondenci (prezesi) zastrzegli sobie anonimowość - nie zostały zatem ujawnione ich dane osobowe oraz informacje dotyczące kierowanych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badań dotyczących organizacji nadzoru właścicielskiego nad spółkami prawa handlowego, w których województwa posiadają udziały bądź akcje. W realizacji powyższego celu zostały wykorzystane metody analizy i krytyki piśmiennictwa oraz metody ilościowe i jakościowe przy użyciu badania dokumentów wewnętrznych oraz techniki obserwacji. W pierwszej części artykułu wskazano zadania własne województw, omówiono podejmowanie działalności gospodarczej przez samorząd województwa. Następnie zdefiniowano pojęcie spółek wojewódzkich oraz scharakteryzowano nadzór właścicielski nad spółkami z udziałem jednostek samorządu terytorialnego. Na podstawie uzyskanych wyników badań zaprezentowano organizację nadzoru nad spółkami z udziałem województw.(abstrakt oryginalny)
Poruszono problem sprawowania nadzoru nad spółkami z udziałem jednostek samorządu terytorialnego oraz zwrócono uwagę na wzajemne zależności pomiędzy controllingiem a nadzorem właścicielskim nad tymi spółkami.
20
Content available remote Instytucje nadzoru właścicielskiego nad spółkami samorządowymi
75%
Głównym celem artykułu jest zdefiniowanie pojęcia instytucji nadzoru właścicielskiego oraz wskazanie i omówienie ich znaczenia w systemie nadzoru nad spółkami z kapitałem jednostek samorządu terytorialnego. W pierwszej części artykułu dokonano charakterystyki pojęcia spółki z udziałem jednostek samorządu terytorialnego. Następnie omówiono istotę nadzoru właścicielskiego nad spółkami samorządowymi. W drugiej części, na podstawie rozważań teoretycznych, zdefiniowano pojęcie instytucji nadzoru oraz wymieniono i opisano rodzaje instytucji, wskazując na ich znaczenie we właściwym wykonywaniu uprawnień właścicielskich i nadzorczych nad spółkami. Autor przyjął, że przez pojęcie instytucje nadzoru właścicielskiego należy rozumieć formalne i nieformalne reguły i procedury oraz podmioty, które zostały ukonstytuowane w przepisach prawa i których uprawnienia i kompetencje determinują kształt instytucji(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.