Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nadzór zintegrowany
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zaprezentowano założenia modelu nadzoru zróżnicowanego i zintegrowanego nad rynkiem finansowym oraz przykład krajów, w których obowiązuje koncepcja nadzoru zintegrowanego, także przedstawiono przesłanki wdrożenia oraz argumenty za i przeciw wprowadzeniu nadzoru zintegrowanego nad rynkiem finansowym płynące z doświadczeń krajów, które go stosują. Dokonano również oceny propozycji integracji nadzorów nad rynkiem finansowym w Polsce na tle doświadczeń krajów, które już dokonały integracji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono zagrożeniom związanym z reformą polskiego nadzoru. Przyznano, że nadzór zintegrowany może ułatwić współpracę z krajami, w których taki model nadzoru już funkcjonuje, a należą do nich główne gospodarki Unii Europejskiej. Podkreślono jednak, że jego wprowadzenie jest zadaniem ogromnym i długotrwałym. Od jakości funkcjonowania Komisji Nadzoru Finansowego zależeć bedzie stabilność całego rynku finansowego.
Od 1 stycznia 2008 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przejęła zadania, którymi zajmował się Główny Inspektorat Nadzoru Bankowego (GINB). KNF planuje poszerzenie listy tych zadań o nowelizację prawa bankowego, analizę skarg klientów, ukrócenie handlu licencjami na prowadzenie banku, powołanie sądu polubownego,
W związku z zaletami i wadami poszczególnych modeli nadzoru nad rynkiem finansowym uważa się, że nie ma jednej struktury systemu nadzoru dobrej dla wszystkich krajów. Dzieje się tak dlatego, że struktura i zasady funkcjonowania nadzoru powinny być dopasowane do systemu finansowego w danym kraju. Argumentuje się również, że rzeczą istotniejszą niż kształt struktury systemu nadzoru są umiejętności i wiedza pracowników oraz odpowiednie zasoby instytucji nadzorczych. (fragment tekstu)
Integracja organów nadzoru nad rynkiem finansowym w Wielkiej Brytanii była wydarzeniem bezprecedensowym. Proces integracji, jak również warunki w których ta integracja przebiegała wyróżniają Wielka Brytanii wśród krajów, w których istnieje nadzór zintegrowany. W przeciwieństwie do krajów skandynawskich, integracja nastąpiła skokowo i objęła aż dziewięciu odrębnych nadzorców. Warto także podkreślić, iż FSA - to organ wolny od nacisków politycznych i jej działalności nie jest finansowana z budżetu. Istotnym elementem działalności FSA, który nie jest akcentowany w przypadku zdecydowanej większości pojedynczych organów nadzorczych w innych krajach, stało się zorientowanie działalności na klienta instytucji finansowych, tzn. jego ochronę i edukację. Do tej pory nie nastąpił żaden kryzys finansowy o charakterze systemowym, który mógłby sprawdzić efektywność działania i szybkość reakcji FSA. Wydaje się jednak, iż ścisła współpraca z Bankiem Anglii pomoże FSA skutecznie interweniować w razie ewentualnego kryzysu. Ze względu na krótki czas istnienia trudno ocenić, czy integracja nadzoru nad rynkiem finansowym w Wielkiej Brytanii powiodła się. Jednak ze względu na duża liczbę pojedynczych nadzorców przed integracja i wielkość nadzorowanego rynku finansowego można wnioskować, że integracja organów nadzorczych była nieunikniona i konieczna. (fragment tekstu)
Podsumowując, wprowadzenie systemów zintegrowanego nadzoru nad rynkiem finansowym w Norwegii, Danii i Szwecji, pomimo licznych, jednak mało istotnych różnic w ich funkcjonowaniu, z których większość można wręcz nazwać detalami, przyniosło niewątpliwie wiele korzyści. Analizowane kraje zdecydowały się na taki krok, ponieważ chciały uregulować kwestię rozwoju i efektywniejszego nadzoru nad konglomeratami finansowymi (zwłaszcza w zakresie bankowości i ubezpieczeń - bancassurance), które zaczynały odgrywać znaczącą rolę na rynku i których kontrola stawała się coraz trudniejsza. Ponadto omawiane kraje skan-dynawskie wdrożyły koncepcję nadzoru zintegrowanego, ponieważ komunikacja, koordynacja, wymiana informacji i współpraca w poprzednim systemie stawały się coraz bardzej skomplikowane i żmudne. W Danii i Szwecji argumentem za przeprowadzeniem zmian był również przebyty wcześniej kryzys bankowy. We wszystkich krajach jako przesłankę integracji nadzorców podawano także dążenie do wykorzystania efektu synergii oraz korzyści skali, jakie integracja niewątpliwie ze sobą niesie. Dotychczasowe doświadczenia krajów skandynawskich wskazują, że słuszna idea integracji nadzorców nad rynkiem finansowym jest trudna do wdrożenia przede wszystkim w aspekcie organizacyjnym i legislacyjnym. Powyższe aspekty determinowane są natomiast głównie grą interesów dotychczasowych nadzorców, trudnością rezygnacji z partykularnych interesów, na rzecz ogólnego rozwoju rynku finansowego
Przedstawiono opinie na temat wprowadzania nadzoru zintegrowanego nad rynkiem finansowym. Zaprezentowano propozycję analizy czynników, które mają wpływ na podjęcie decyzji o wprowadzeniu nadzoru zintegrowanego.
Nadzór nad rynkiem finansowym działając sprawnie i skutecznie powinien być filarem, na którym rozpostarta jest sieć bezpieczeństwa finansowego. Może on przyjmować postać nadzoru zróżnicowanego lub zintegrowanego. W przypadku przyjęcia pierwszego modelu, nadzór nad rynkiem finansowym sprawuje kilka odrębnych, ale często współpracujących ze sobą instytucji.
Analiza systemowa pozwala wyodrębnić dwa podstawowe rodzaje nadzoru nad rynkiem finansowym, tj.: - zróżnicowany nadzór nad rynkiem finansowym, - zintegrowany nadzór nad rynkiem finansowym. Model nadzoru zróżnicowanego polega na powołaniu kilku odrębnych (często współpracujących) instytucji nadzorujących poszczególne segmenty rynku finansowego (przede wszystkim rynek bankowy, kapitałowy, ubezpieczeniowy, emerytalny). Model nadzoru zintegrowanego przejawia się natomiast w powołaniu jednej instytucji ("supernadzorcy") działającej na zasadzie nadzoru skonsolidowanego "pod jednym dachem", nadzorującej wszystkie lub większość segmentów rynku finansowego. Przykładem zastosowania modelu zróżnicowanego w praktyce jest polski system nadzoru, gdzie nadzór nad rynkiem finansowym sprawują przede wszystkim cztery, współpracujące2, powołane do życia odpowiednimi ustawami, instytucje: Komisja Nadzoru Bankowego - KNB (nad systemem bankowym), Komisja Papierów Wartościowych i Giełd - KPWiG (nad rynkiem kapitałowym), Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń - PUNU (nad rynkiem ubezpieczeniowym) i Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi - UNFE (nad systemem emerytalnym). Model nadzoru zintegrowanego jest realizowany w praktyce w następujących państwach: Norwegii (Kredittilsy- net od 1986 roku), Danii (Finanstilsynet od 1988 roku), Szwecji (Fincinsinspek- tionen od 1991 roku), Wielkiej Brytanii (Financial Service Authority od 2000 roku). (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie argumentacji dotyczącej zalet i wad tworzenia instytucji nadzoru zintegrowanego z punktu widzenia funkcjonowania sektora bankowego i nadzoru nad działalnością banków. (fragment tekstu)
Podjęta w artykule próba określenia pojęcia rynku bankowego w oparciu o analizę przepisów ustawy Prawo bankowe ma charakter refleksji naukowej, której wnioski należałoby potraktować jako punkt wyjścia do głębszej dyskusji nad potrzebą zdefiniowania pojęcia rynku bankowego w naukach prawnych. Zagadnienie to wydaje mi się o tyle istotne, że chociaż rynek bankowy jest definiowany na gruncie nauk ekonomicznych, to takie jego rozumienie w naukach prawnych nie zawsze jest wystarczające. (fragment tekstu)
Nadzór finansowy to bardzo ważny element sieci bezpieczeństwa finansowego. Jego podstawowym zadaniem jest monitorowanie ryzyka podejmowanego przez instytucje finansowe oraz eliminowanie nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu. Działania instytucji nadzoru na rzecz ochrony stabilności rynku finansowego to: • opracowywanie regulacji ostrożnościowych oraz • sprawowanie nadzoru ostrożnościowego. Celem artykułu jest zatem, po pierwsze, analiza obowiązujących na obszarze Unii Europejskiej nadzorczych norm ostrożnościowych narzuconych bankom, zakładom ubezpieczeń, firmom inwestycyjnym i funduszom emerytalnym, oraz ocena przebiegu procesu ich harmonizacji; po drugie, prezentacja aktualnych rozwiązań w zakresie nadzoru instytucjonalnego (przyjętych w poszczególnych państwach unijnych) i dyskutowanych zmian w tym zakresie, spowodowanych trwającym globalnym kryzysem finansowym; po trzecie wreszcie, ocena podejmowanych na szczeblu unijnym działań na rzecz centralizacji wspólnotowego nadzoru finansowego, wymuszonych przez pogłębiające się procesy globalizacji finansowej. (abstrakt oryginalny)
Nowoczesne kampanie promocyjno - sprzedażowe wymuszają systemowe połączenia między narzędziami, na które dodatkowo nakłada się tzw. lejek sprzedaży. Na horyzoncie marketerów pojawiają się takie tematy jak CX, LTE/5G, Internet Rzeczy itp, słowem technologie, za pomocą których urządzenia elektroniczne komunikują się ze sobą tworząc globalną sieć. Zarządy oczekują zatem od marketerów pomysłów na aktywność w tych obszarach, i to pomysłów spójnych ze strategią oraz dotychczasowymi skutecznymi działaniami. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.