Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Należności banku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
The need for independence of the central bank results from the fiduciary nature of modern money. Independence of the central bank is generally understood as depriving the executive of the influence on the bank's decisions, while depriving the legislative authority of the right to interfere in the pursued monetary policy. Most talked about financial, functional and institutional independence. The results of the independence studies of the National Bank of Poland quoted in the article show that the level of NBP independence is high, often close to or equal to the maximum values for given measures. However, it should be noted that these studies relate to the formal (legal) independence of the NBP, and not the real one, because independence guaranteed by legal provisions does not necessarily correspond to the actual independence of the central bank. The legal regulations shape only the conditions of monetary authorities' actions, while the final result of these actions depends on the persons taking them. The article also presents arguments for both the central bank's independence and a summary.(original abstract)
Celem opracowania było przedstawienie procedur bankowego systemu windykowania kredytów. Autorka zaprezentowała podstawowe działania windykacyjne banku, przedstawiła postępowanie w przypadku stwierdzenia opóźnienia w zapłacie wierzytelności bankowej, a także czynności poprzedzające wszczęcie postępowania egzekucyjnego z uwzględnieniem kwestii dokumentacji windykacyjnej. Następnie przedstawiła dochodzenie wierzytelności w sądowym postępowaniu egzekucyjnym w Polsce. Opracowanie to powstało na bazie materiałów wewnętrznych kilku polskich banków, ich analizie i porównaniu stosowanych przez te placówki procedur windykacyjnych, ma zatem charakter ogólnego algorytmu postępowania windykacyjnego banków.
W artykule poddano analizie i porównano obowiązujące akty prawne oraz przykładowe sprawozdanie finansowe banku A. Celem artykułu jest przedstawienie na przykładzie banku A realizacji polityki bilansowej w obszarze tworzenia odpisu aktualizującego należności kredytowe.(fragment tekstu)
Biorąc pod uwagę znaczenie właściwego ustalenia poziomu rezerw celowych dla prawidłowego i rzetelnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej w sprawozdaniu finansowym banku, a także znaczenie tych rezerw jako instrumentu ograniczania ryzyka ponoszonego przez banki, zagadnienie to musi być istotne dla każdego audytora badającego sprawozdanie finansowe banku. Z przedstawionych tu rozważań wynika, że dodatkowo w dobie recesji i wysokiego bezrobocia działalność kredytowa jest obarczona stosunkowo wysokim ryzykiem, o czym świadczy pogarszająca się struktura należności kredytowych w bankach i rosnący poziom utworzonych na te należności rezerw celowych. Jednocześnie banki, chcąc pokazać korzystne wyniki finansowe tak wobec klientów jak i akcjonariuszy, przy braku normalnych możliwości wygenerowania zysku, uciekają się do zaniżania wymaganego poziomu tworzonych rezerw. Nie można zakładać, że jest to praktyka powszechna, jednak poważne zmiany prezentowanych wyników zdarzające się po przeprowadzonej inspekcji nadzoru bankowego lub zbadaniu sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta w niektórych przypadkach są spowodowane koniecznością utworzenia rezerw celowych we właściwej wysokości. (fragment tekstu)
5
Content available remote Zasady wyceny należności kredytowych w bankach w świetle regulacji MSR/MSSF
75%
W myśl Międzynarodowych Standardów Rachunkowości należności kredytowe zalicza się do aktywów finansowych, a to z kolei uzasadnia zastosowanie reguł ich ujmowania oraz wyceny i prezentacji w sprawozdaniu finansowym zgodnie przepisami właściwymi dla instrumentów finansowych (wykorzystanie MSR nr 32 i 39 oraz MSSF nr 7 i 9). Polskie banki, sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z MSR, stosują zasady wyceny oraz ujmowania w sprawozdaniu finansowym należności oraz ich korekt - odpisów z tytułu utraty wartości, określone przez przepisy MSR, a jedynie w kwestiach nieuregulowanych opierają się na normach wewnątrzkrajowych. Celem artykułu jest ukazanie zasad wyceny aktywów finansowych - należności kredytowych - w bankach w świetle obowiązujących uregulowań prawnych MSR/MSSF i występujących wybranych rozbieżności na gruncie prawa krajowego. W artykule wykorzystano literaturę krajową z tego zakresu oraz akty prawne, zastosowano metodę analizy i krytycznej oceny literatury oraz obowiązujących aktów prawnych. Na zakończenie przedstawiono wnioski. Artykuł może być wskazówką nie tylko dla głównych księgowych banku, ale również dla zarządu banku(abstrakt oryginalny)
Jednym z najistotniejszych obszarów działalności banków komercyjnych jest działalność kredytowa, której sposób ujęcia w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych determinuje obraz sytuacji majątkowej i finansowej odzwierciedlony w sprawozdawczości finansowej banku komercyjnego. Podstawowym celem artykułu jest zbadanie ujęcia w sprawozdaniach finansowych banków komercyjnych różnych form działalności kredytowej i ich metod wyceny. Zastosowanie różnych metod wyceny bilansowej wierzytelności kredytowych wpływa na obraz sytuacji majątkowej i finansowej banku komercyjnego. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wartość godziwa jako narzędzie pomiaru należności kredytowych banku
63%
Celem opracowania jest zaprezentowanie wartości godziwej jako miernika wyceny należności kredytowych oraz pokazanie wpływu wyceny na wynik finansowy banku. Przyjęte w pracy metody badawcze opierają się na studiach literatury, przeglądzie aktów prawnych oraz wnioskowaniu. (fragment tekstu)
Przedstawiono podejście do procesu zarządzania zagrożonymi i trudnymi kredytami hipotetycznymi. Podkreślono szczególną rolę w działaniach monitujących, nowoczesnych kanałów komunikacji z klientem, takich jak call center, SMS, Internet, zwłaszcza na wczesnym etapie obsługi. Zaprezentowano zakres działań restrukturyzacyjnych, a także egzekucje należności hipotetycznych.
Rezerwy celowe są tworzone w bankach obowiązkowo na należności kredytowe. Odpisy z tytułu rezerw celowych są elementem kosztów banku, jednak, zgodnie z przepisami podatkowymi, nie każda rezerwa celowa stanowi koszt uzyskania przychodów. Dlatego zazwyczaj banki komercyjne dążą do tego, by tworzyć jak najniższe rezerwy celowe. Po raz pierwszy w Polsce zagadnienie rezerw celowych zostało uregulowane w latach 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to pojawiło się Zalecenie Prezesa NBP nr 2/90. Od tego czasu zasady tworzenia odpisów z tytułu rezerw celowych zmieniały się kilkukrotnie - zmieniała się klasyfikacja należności kredytowych, formy prawnych form zabezpieczeń kredytów, dające pomniejszenie podstawy tworzenia rezerwa oraz wielkość minimalnych (progowych) rezerw celowych. Miało to niewątpliwy wpływ na osiągane rezultaty finansowe przez banki. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zmiany w adekwatności kapitałowej banków komercyjnych i spółdzielczych w latach 1993-2002 w Polsce. Przeanalizowano także zależność pomiędzy współczynnikiem wypłacalności i udziałem należności zagrożonych w należnościach w obu rodzajach banków. (oryg. streszcz.)
Artykuł poświęcono regulacjom zewnętrznym, które bezpośrednio dotyczą działalności kredytowej a mianowicie rezerwom celowym na ryzyko kredytowe.
Przedstawiono klasyfikację należności banku, przyczyny powstawania trudnych kredytów, identyfikację czynników ryzyka i profesjonalny monitoring portfela kredytów oraz instrumenty pozwalające na odzyskanie należności.
Bardzo duże ryzyko operacji bankowych stanowi zagrożenie dla systemu bankowego. Aby je zmniejszyć, nadzór bankowy wprowadził system rezerw celowych i obowiązkowych (rezerwy te służą także i innym celom). (fragment tekstu)
Celem pracy jest ukazania rezerw celowych w systemie rachunkowości banków - dokonanie charakterystyki tworzonych odpisów aktualizujących (rezerw celowych i z tytułu utraty wartości), ich sposobu ewidencji księgowej, ich wpływu na ryzyko kredytowe oraz kształtowanie wyniku finansowego banku. (fragm. tekstu)
W artykule rozważono kwestie związane z systemowymi regulacjami dotyczącymi wychwycenia i pomiaru ryzyka kredytowego w polskim sektorze bankowym w latach 1990-2003. W pierwszych latach transformacji kompetencje w zakresie klasyfikacji należności bankowych i zasad tworzenia rezerw miał Prezes Narodowego Banku Polskiego, który wydawał odpowiednie zalecenia i zarządzenia. Ustawa Prawo bankowe z 29 sierpnia 1997 r. przekazała te uprawnienia Komisji Nadzoru Bankowego, zaś od 2001 roku regulacje w tym względzie znajdują się w gestii Ministra Finansów.
Przedstawiono ewolucję form aktywności banków na rynku finansowym, będącą efektem przeobrażeń zachodzących na rynku finansowym zarówno w zakresie produktów, jak i sposobów świadczenia usług. Omówiono cele zarządzania aktywami i pasywami banku komercyjnego. Scharakteryzowano miejsce produktów w strategii banku, a następnie tradycyjne i nowoczesne produkty w strukturze aktywów i pasywów bankowych. Poruszono problem substytucyjności i komplementarności produktów w zarządzaniu aktywami i pasywami bankowymi. Dokonano oceny efektywności produktów substytucyjnych z punktu widzenia banku.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.