Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Narodowa Strategia Rozwoju Regionalnego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Nowy paradygmat polityki rozwoju znacznie przedefiniował swój wymiar terytorialny w kierunku postrzegania wewnętrznej różnorodności regionów, zarządzania wielopoziomowego, tworząc zintegrowane programy poświęcone strategicznym obszarom interwencji (National Strategy for Regional Development, s. 15). W tym artykule analizuję politykę rozwoju w stosunku do terytoriów dwóch polskich powiatów - Janowa Lubelskiego i Miechowa. Chociaż oba obszary są podobne pod względem statystycznym, różnią się one znacznie pod względem polityki rozwoju. Wynika to z różnic w polityce władz regionalnych, a także samorządów lokalnych, zwłaszcza władz powiatowych. Różnice są widoczne zarówno przy porównywaniu dokumentów strategicznych obu powiatów, jak i wypowiedzi przedstawicieli obu jednostek zebranych podczas badań terenowych. Na podstawie analizy można stwierdzić, że władze lokalne niektórych jednostek są coraz bardziej świadome swoich działań w szerszym kontekście rozwoju. Ale wciąż istnieją miejsca, w których polityka rozwoju rozumiana jest jako pozyskiwanie środków zewnętrznych.(abstrakt oryginalny)
Podstawą do negocjacji z UE są dwa obszerne dokumenty. Jeden z nich to Strategia rozwoju kraju 2020. Jest to rozbudowany i najważniejszy dokument w perspektywie średniookresowej. Zawarte są w nim podstawowe cele strategiczne rozwoju państwa do 2020 roku. Opisuje on szczegółowo trzy podstawowe obszary strategiczne: sprawne i efektywne państwo, konkurencyjną gospodarkę, spójność społeczną i przestrzenną. Zostały w nim zawarte strategiczne zadania państwa i priorytety rozwojowe oraz niezbędne do ich wdrożenia środki finansowe. Drugim dokumentem jest umowa partnerstwa - programowanie perspektywy finansowej 2014-2020. Umowa składa się z pięciu sekcji problemowych oraz jedenastu celów tematycznych, do których przyporządkowane są odpowiednie priorytety ich realizacji. Umowa ujmuje również strategię wykorzystywania środków europejskich dla realizacji celów rozwojowych kraju, a także całkowitą alokację środków dla Polski w ramach polityki spójności, w ujęciu ogólnym i z podziałem na województwa. Ciekawym elementem Umowy partnerstwa jest kontrakt terytorialny. Ważne znaczenie tych dokumentów uzasadnia celowość syntetycznego ich omówienia. (fragment tekstu)
Projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego (KSRR) został 12 marca 2010 r. przedstawiony jako propozycja polityki rozwoju regionalnego na lata 2010-2020. Referat przedstawia ewaluację tego dokumentu, w której przedstawiono umiejscowienie KSRR w systemie dokumentów strategicznego programowania rozwoju kraju. Główna część referatu poświęcona jest strategicznym problemom i związanym z tym dylematom w zakresie proponowanych rozwiązań. Przeanalizowano takie zagadnienia Jak: klasyczne i nowoczesne podejście do rozwoju regionalnego w KSRR, zastosowanie polityki zorientowanej terytorialnie (placed based policies) do mniejszych obszarów niż administracyjne regiony, dalszą decentralizację zadań i finansów publicznych, a także wzmocnienie pozycji ministra rozwoju regionalnego w strukturach administracji centralnej. Istotnej krytyce poddano system wskaźników monitorowania oraz ubogi system instrumentów wdrażania proponowanej strategii. Ogólna ewaluacja projektu dokumentu jest jednak pozytywna, jako wyjściowego do dalszych dyskusji z resortami sektorowymi przed ostatecznym przyjęciem go przez Radę Ministrów. (abstrakt oryginalny)
Dokonano oceny przygotowania Polski do członkostwa w UE w zakresie polityki regionalnej w sferach: prawnej, programowania (Wstępny Narodowy Plan Rozwoju oraz Narodowa Strategia Rozwoju Regionalnego), instytucjonalnej, edukacji, monitoringu i kontroli oraz finansowej.
W artykule przedstawiono sposoby zwiększenia konkurencyjności regionów określone przez NSRR na lata 2007-2013. Procesy rozwoju regionalnego są procesami długotrwałymi, zachodzącymi w ciągu wielu lat. Rozwój regionalny, to zarówno rozwój całego kraju uwzględniającego jego regionalne zróżnicowania, jak i rozwój poszczególnych regionów. W obydwu tych płaszczyznach występują regionalne - władze samorządu wojewódzkiego, które z przypisanymi im uprawnieniami prowadzą własną politykę rozwoju, wchodząc w interakcje z organami państwa na szczeblu centralnym - rządem, który prowadzi politykę regionalną państwa - oraz z podmiotami samorządu lokalnego odpowiedzialnymi za politykę rozwoju lokalnego. Cele i instrumenty regionalnego rozwoju odnoszą się więc do określonego, wyodrębnionego obszaru i są realizowane przez wyraźnie określony podmiot władzy publicznej. Cele te dotyczą głównie procesów społecznych i ekonomicznych, co określa również instrumentarium, za pomocą którego podmiot realizujący te cele stara się je osiągnąć. (abstrakt oryginalny)
Tworzenie i realizowanie odpowiedniej polityki regionalnej jest jednym z kluczowych elementów oddziałujących na skuteczne funkcjonowanie Unii Europejskiej. Pozwala ona na kształtowanie pożądanej sytuacji gospodarczej1 oraz społecznej poszczególnych regionów, a w rezultacie na rozwój Wspólnoty jako całości. Jednym z najistotniejszych działań w ramach unijnej polityki regionalnej jest opracowanie oraz realizowanie polityki rynku pracy, a w jej ramach wpływanie na wzrost zatrudnienia. Troska o stworzenie skutecznych metod walki z bezrobociem przejawia się w wielu dokumentach, określających cele, strategie i metody skutecznych działań na rynku pracy. Poszczególne kraje członkowskie rozwijają i wprowadzają w życie powyższe koncepcje, tworząc ramy prawne umożliwiające skuteczne działanie zarówno na szczeblu ogólnokrajowym, jak i regionalnym. Na tle istoty i głównych zasad polityki regionalnej, celów i instrumentów pozwalających na jej skuteczną realizację w opracowaniu zaprezentowane zostaną najważniejsze dokumenty, zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym, ich powiązania oraz sposoby i zakres uregulowań odnoszących się do działań na rynku pracy. Znajomość tych uwarunkowań pozwoli na lepsze prowadzenie skutecznych inicjatyw na rzecz zwiększania zatrudnienia. (fragment tekstu)
W 1998 r. weszła w życie ustawa o samorządzie województwa, zgodnie z którą samorząd województwa jest podmiotem polityki regionalnej, to znaczy ma obowiązek ustalenia i realizacji strategii rozwoju województwa. Pierwsze koncepcje strategii nowo utworzonych województw, które powstały na przełomie lat 1999 i 2000 charakteryzowały się wieloma niedostatkami natury metodycznej i merytorycznej, a także formalnej. Nieuwzględnienie standardów spowodowało duże zróżnicowanie dokumentów strategicznych oraz poważnie utrudniało ich porównywanie. Do podstawowych różnic należały: horyzont czasowy strategii, zakres strategii oraz metoda ich opracowania. Strategie różniły się znacznie podejściem do integracji europejskiej i oceną absorpcji środków europejskich na poziomie regionu. W swoich strategiach rozwoju regionalnego samorządy województw nie podejmowały się rozstrzygania istotnych dylematów rozwojowych. Mimo stwierdzonych usterek były jednak podstawą wykorzystania funduszy europejskich w okresie przedakcesyjnym oraz w pierwszym okresie członkostwa Polski w UE. (fragment tekstu)
8
Content available remote Fundusze unijne a rozwój regionalny w Polsce
51%
W opracowaniu przeanalizowano wpływ funduszy unijnych na rozwój regionalny w Polsce. Jego pierwsza część dotyczy polityki regionalnej i funduszy unijnych oraz ich rosnącej roli w budżecie unijnym. Następnie opisano proces dostosowania polskiej polityki regionalnej do wymogów przed i poakcesyjnych. Przedstawiono również efekty wykorzystania funduszy unijnych w rozwoju regionalnym Polski. Podkreślona została rola lokalnych czynników politycznych, ekonomicznych i instytucjonalnych, które mają największy wpływ na politykę regionalną. Fundusze unijne miały pełnić rolę narzędzia ułatwiającego realizację zaplanowanych programów operacyjnych, których celem był stabilny rozwój gospodarczy oraz zmniejszenie dywergencji między regionami.(abstrakt oryginalny)
Poziom kapitału intelektualnego w Polsce znacznie odbiega od wartości uzyskiwanych w państwach rozwiniętych, a województwa wschodnie dodatkowo wykazują niedobór tego kapitału w relacji do średniej krajowej. Mimo obserwowanego w latach 2003-2009 wzrostu poziomu tego kapitału tak w całym kraju, jak i w poszczególnych regionach obawy budzi zbyt wolna (w stosunku do potrzeb) dynamika tych przekształceń w Polsce Wschodniej. Istotną barierę akumulacji, jak i spożytkowania nagromadzonego kapitału intelektualnego w Polsce Wschodniej stanowią niekorzystne relacje makroekonomiczne, charakteryzujące sferę realną gospodarek tych województw. Luka w zakresie kapitału intelektualnego nakłada się na tradycyjne linie podziału polskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej i dodatkowo je wzmacnia. Utrwala także dotychczasową (tradycyjną) specjalizację wschodnich regionów. Tendencje te wzmacniać będzie przyjęty na lata 2010-2020 polaryzacyjno-dyfuzyjny model rozwoju regionalnego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.