Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  National Development Plan
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W uzgodnionej przez szefów państw unijnych wersji budżetu przewidziano znacznie mniejsze wsparcie na dostosowywanie i wdrażanie regulacji unijnych w nowych państwach unijnych oraz państwach aspirujących do Unii. Z ogólnej sumy 307 mld euro przeznaczonych na spójność 12 nowych państw - łącznie z mającymi zostać niebawem przyjętymi Rumunią i Bułgarią - dostanie tylko 51,4% tej kwoty. Żaden kraj nie skorzysta w ramach nowej polityki spójności bardziej niż Polska. To do nas trafi co piąte euro z wydatków strukturalnych Brukseli. W latach 2007-2013 dostaniemy 59,65 mld euro na rozwój biednych regionów. Tym samym, będziemy głównym beneficjentem pomocy Unii. (fragment tekstu)
Przedstawiono główne zadania Unii Europejskiej w reformowaniu systemu edukacji w Polsce w świetle założeń Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013. Szczególną uwagę zwrócono na sferę edukacji w Strategii rozwoju województwa dolnośląskiego do roku 2020.
Obecność Polski w Unii Europejskiej stwarza ogromną szansę zmniejszenia polskiego dystansu do najwyżej rozwiniętych społeczeństw. Narodowy Plan Rozwoju (NPR) jest niezbędny, aby Polska mogła właściwie zagospodarować swoje członkostwo w Unii Europejskiej i dobrze rozdysponować środki przez nią oferowane.
Podstawowym instrumentem polityki strukturalnej Unii Europejskiej są fundusze strukturalne oraz Fundusz Spójności (Kohezji). Ich główne zadanie to wspieranie działań zmierzających do zmniejszenia zróżnicowania poziomów rozwoju gospodarczego państw członkowskich i poszczególnych regionów. Zadania te są realizowane poprzez środki przesyłane z funduszy do tych regionów i sektorów gospodarki, które bez pomocy finansowej nie są w stanie dorównać średniemu poziomowi ekonomicznemu Unii Europejskiej. Polska, aby móc korzystać z dobrodziejstw polityki strukturalnej UE, musi stać się członkiem Unii. Jednak przed przystąpieniem do Wspólnoty, polska administracja jest zobligowana do wykonania szeregu prac dostosowujących. Większość z nich jest w toku. Polska, spodziewając się objęcia całego terytorium Celem 1 polityki strukturalnej UE, przygotowuje Narodowy Plan Rozwoju (NPR) na lata 2004 - 2006. NPR określa cele, priorytetowe działania oraz ramy instytucjonalne i finansowe działań strukturalnych państwa. Narodowy Plan Rozwoju jest strategicznym średniookresowym dokumentem planistycznym, scalającym rozwiązania horyzontalne, sektorowe i regionalne na poziomie krajowym, wskazującym na kierunki rozwoju gospodarczego Polski w pierwszych latach po akcesji. Narodowy Plan Rozwoju będzie służył jako podstawa do negocjacji z Komisją Europejską Podstaw Wsparcia Wspólnoty (ang. Com- munity Support Framework - CSF) dla Polski, które określą wielkość pomocy z funduszy strukturalnych przyznanych Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiony jest plan rozwoju polskiej gospodarki w najbliższych latach dostosowując jej funkcjonowanie do standardów Unii Europejskiej. Opracowano w związku z tym kompleksowe dokumenty, będące efektem planowania strategicznego rozwoju gospodarki krajowej, które są adekwatne do założeń rozwoju gospodarczego UE. Są to np. Narodowe Plany Rozwoju na lata 2004-2006 i 2007-2013.
Niniejszy artykuł rozpoczyna serię publikacji prezentującą dokumenty programujące wykorzystanie środków strukturalnych w Polsce, przygotowane przez administrację centralną we współpracy z samorządem terytorialnym, sektorem bankowym, organizacjami gospodarczymi, stowarzyszeniami i ugrupowaniami przedsiębiorców, instytucjami otoczenia biznesowego, organizacjami społecznymi oraz pozarządowymi, a także środowiskiem naukowym. W kolejnych artykułach zaprezentowane zostaną dokumenty programujące wykorzystanie funduszy wspólnotowych w ujęciu sektorowym i regionalnym, jak też podstawy systemu wdrażania tych środków w Polsce. Przedstawione zostaną także warunki oraz możliwości absorpcji środków wspólnotowych przez Polskę. (fragment tekstu)
Przedstawiono rolę strategicznego programowania rozwoju społeczno-gospodarczego w Unii Europejskiej. Omówiono kluczowe zagadnienia Wstępnego Narodowego Planu Rozwoju dla Polski na lata 2000-2003 oraz szczegółowo scharakteryzowano Narodowy Plan Rozwoju na lata 2004-2006.
Przedstawiono główne problemy województwa mazowieckiego w zakresie realizacji idei zrównoważonego rozwoju oraz wskazano szanse na przezwyciężenie tych problemów, jakie daje przyjęty przez rząd Narodowy Plan Rozwoju na lata 2007-2013. Szczególny nacisk położono na sytuację obszarów wiejskich mających kluczowe znaczenie dla realizacji omawianej koncepcji. (oryg. streszcz.)
A nalizując wpływ funduszy pomocowych na rozwój polskich regionów i niwelowanie różnic w poziomie rozwoju pomiędzy najbiedniejszymi i najzamożniejszymi województwami, należy stwierdzić, że pojawiły się pierwsze symptomy świadczące o skuteczności podejmowanych działań. Lata 2004-2006 to okres dynamicznych przemian zarówno w skali gospodarczej, jak i społecznej. Dzięki dostępności środków pomocowych w ramach UE i realizowanych z ich pomocą inwestycji polskie regiony nadrabiają zaległości w poziomie rozwoju w stosunku do najbardziej rozwiniętych regionów europejskich.(fragment tekstu)
Działalność sektora małych i średnich przedsiębiorstw ma decydujące znaczenie dla rozwoju gospodarczego i zatrudnienia w Europie. Jednak rola tych przedsiębiorstw kontrastuje z ich niewielkim udziałem w programach UE. Aby "na dłuższą metę " wspierać MSP potrzebne są przede wszystkim wiedza i informacja. Poza tym, unijne cele polityczne i plany gospodarcze muszą skupić się w szczególnym stopniu na ich możliwościach i potrzebach. W artykule przedstawiono możliwości oraz skalę finansowania sektora MSP w Polsce z wykorzystaniem środków unijnych na lata 2007-2013. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza zróżnicowania przestrzennego projektów realizowanych w ramach działania 3.4. Mikroprzedsiębiorstwa Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na obszarze Dolnego Śląska. Badanie zostało oparte na analizie rodzajowej przedsięwzięć oraz wartościach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozwoliło to z jednej strony określić aktywność podmiotów gospodarczych w wykorzystaniu środków unijnych, z drugiej zidentyfikować obszary, które nadal wymagają wsparcia. Ocenie poddano również związki przestrzennego rozmieszczenia realizowanych projektów z poziomem rozwoju społeczno-ekonomicznego poszczególnych obszarów, w tym wpływ ZPORR na procesy konwergencji (dywergencji) w regionie. (fragment artykułu)
Artykuł omawia przyjęty niedawno przez rząd dokument: "Założenia Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013", opracowanego przez międzyresortowy zespół specjalistów, powołany w lutym 2004 roku. Zawiera on m.in. strategię wykorzystania funduszy unijnych i towarzyszących im środków krajowych, wskazuje kierunki rozwoju gospodarczego i społecznego Polski w pierwszych, najtrudniejszych latach po akcesji.
Polska ma szansę ma transfery w wysokości 13 mld euro (okres programowania 2004-2006) z tytułu realizowania przez Unię Europejską polityki regionalnej. W artykule omówiono zakres polityki regionalnej realizowanej w Polsce, system realizacji i cele polityki regionalnej w Polsce. Przedstawiono zarys programów operacyjnych realizowanych w Polsce. Dokonano analizy skutków makroekonomicznych realizacji Narodowego Planu Rozwoju. Zwrócono uwagę na potencjalną rolę sektora bankowego w obsłudze projektów dofinansowanych ze środków strukturalnych.
15
75%
We wstępie do swojego artykułu, profesor M. Żukowski pisze, że "cele społeczne i gospodarcze są niekiedy traktowane jako przeciwstawne". Zanim przejdę do zasadniczej części mojego głosu w dyskusji, jakim jest krytyka operacjonalizacji wybranych celów społecznych w projekcie Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013 (wersja z czerwca 2005), chciałabym dokonać konfrontacji spotykanych w polskiej literaturze przedmiotu określeń tego, jakie są główne cele polityki gospodarczej i polityki społecznej. (fragment tekstu)
Celem artykuł jest pokazanie możliwej „ścieżki dostępu” dla polskiego rolnictwa, które winno rozwijać się realizując strategię zrównoważonego rozwoju. Omówiono specyfikę tej strategii i pokazano jak ma się Narodowy Plan Rozwoju do realizacji strategii zrównoważonego rolnictwa i terenów wiejskich.
Skończyły się konsultacje nad Narodowym Planem Rozwoju 2007-2013, polską wersją strategii lizbońskiej. Jakie bariery Polska napotyka na swojej drodze do Lizbony? W rewidowanej obecnie wersji strategii lizbońskiej Komisja Europejska proponuje większe pole manewru dla państw członkowskich, w tym Polski.
Obecność Polski w Unii Europejskiej stwarza ogromną szansę zmniejszenia naszego dystansu do najwyżej rozwiniętych społeczeństw. Narodowy Plan Rozwoju (NPR) jest niezbędny, aby Polska mogła właściwie zagospodarować swoje członkostwo w Unii Europejskiej i dobrze rozdysponować środki przez nią oferowane. Prace nad przygotowaniem Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013 prowadzone są w ramach Międzyresortowego Zespołu do przygotowania Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013. Wstępny projekt NPR, po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów 11 stycznia 2005 r., został skierowany do ogólnonarodowej debaty. Projekt ten może ulec modyfikacjom, w szczególności w zakresie podziału i wielkości środków finansowych zaangażowanych w realizację poszczególnych programów operacyjnych. Zakres ewentualnych zmian będzie zależał od oceny zdolności absorpcyjnych poszczególnych programów operacyjnych, sektorów i regionów, możliwości zapewnienia współfinansowania krajowego, jak również od przebiegu konsultacji i uzgodnień z Komisją Europejską. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono europejskie wytyczne zaproponowane przez Komisję Europejską w sprawie zatrudnienia. Zgodnie z zaleceniami Rady Europejskiej będą one podstawą do formułowania krajowych polityk (narodowych planów działań na rzecz zatrudnienia) przez okres najbliższych trzech lat (do 2006 roku).
20
Content available remote Aksjologiczne dylematy inteligentnego rozwoju
75%
Problematyka prowadzonych tu rozważań skupia się wokół analizy aksjologicznych założeń Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz ewentualnych dylematów wartości, które te założenia mogą skrywać. Dylematy wartości są nieodłącznym elementem każdego systemu wartości, ale świadomość ich zachodzenia pomaga w przezwyciężaniu ich.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.