Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  National Investment Funds companies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł prezentuje wybrane fragmenty badań ankietowych członków rad nadzorczych i zarządów 500 spółek parterowych funkcjonujących w ramach NFI. Badania te prowadzone są w zakresie prac własnych Zakładu Zarządzania Przedsiębiorstwem Wydziału Zarządzania AGH.
Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć fakt, czy program NFI był porażką, czy sukcesem. Na plus można zapisać udane restrukturyzacje spółek, które gdyby nie wdrożono programu nadal borykały by się z kłopotami finansowymi. Jednak według części ekspertów pieniądze wydane na organizacje programu NFI były wydatkiem bezproduktywnym.
W artykule omówiono założenia programu prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz ścieżkę powszechnej prywatyzacji poprzez NFI. Przedstawiono analizę części wyników badań przeprowadzonych w latach 2002-2003 we wszystkich firmach Podkarpacia uczestniczących w programie NFI. Uwagę zwrócono na aspekt społeczny programu, w szczególności na jego wpływ na bezrobocie.
Narodowy Fundusz Inwestycyjny Hetman należy do największych pod względem wartości aktywów netto funduszy z prywatyzacyjnej piętnastki. Działania, które podjęli zarządzający w restrukturyzacji portfela akcji należących do niego spółek parterowych sprawiły, że Hetman jest zarazem jednym z najbardzej przejrzystych NFI. Dotychczasowe inwestycje i koncentracja portfela na kluczowych branżach przekształciły go z funduszu o niezwykle zdywersyfikowanym portfelu w przedsięwzięcie, które można śmiało nazwać holdingiem sektorowym.
Jednym z głównych zadań, jakie powinny sobie postawić dbające o swoich akcjonariuszy NFI jest umożliwienie dokonania precyzyjnej wyceny ich portfeli. Część funduszy próbuje ukazać swoją rzeczywistą wartość, publikując wyceny dyrektorskie. Jednak choć wyceny dyrektorskie są krokiem w dobrym kierunku, chyba najlepszym sposobem urealnienia wartości rynkowej akcji funduszy będą wysiłki w kierunku poprawienia przejrzystości portfela i sformułowania klarownej strategii działania. NFI Piast jest jednym z niewielu z piętnastki funduszy znajdujących się na właściwej drodze do zrealizowania tego celu.
Inwestorzy giełdowi dokonali weryfikacji początkowych, pozytywnych ocen stawianych przez analityków odnośnie do NFI. W rezultacie okazało się, że tylko nieliczne spośród piętnastki Narodowych Funduszy Inwestycyjnych wykazują się stałymi zyskami i zarazem są nieco lepiej traktowane przez rynek od pozostałych. Do takich funduszy można zaliczyć NFI Magna Polonia.
Przeprowadzone badania potwierdzają bardzo niski stan zastosowań rachunku kosztów działań w przedsiębiorstwach województwa kujawsko- pomorskiego. Metodę tę (lub pewne jej elementy) stosuje jedynie 5 z 66 ba- danych podmiotów. Oprócz jednego, wszystkie z nich to przedsiębiorstwa prywatne z kapitałem zagranicznym. Lepiej przedstawia się sprawa znajomości omawianego systemu rachunku kosztów. 2/5 pytanych twierdzi, że zna tę koncepcję bardzo dobrze, a jedynie co l0 ankietowany nigdy o niej nie słyszał. Z grupy podmiotów z kapitałem zagranicznym RKD zna prawie dwukrotnie więcej respondentów niż z przedsiębiorstw państwowych i jednostek z prywatnym kapitałem polskim. Porównując wyniki dotyczące znajomości RKD oraz opinii o jego przydatności w zarządzaniu, można zaryzykować stwierdzenie, że większość z tych osób, którzy dobrze znają ten rachunek kosztów, uznają także jego zalety i widzą jego przydatność w zarządzaniu. Wskazane jest zatem szersze rozpowszechnienie wiedzy na temat tego systemu. zdecydowanie najlepiej do wdrażania nowoczesnych metod zarządzania kosztami są przygotowane podmioty z prywatnym kapitałem zagranicznym i głównie one stosują rachunek kosztów działań, a także najlepiej znają tę koncepcję.(abstrakt oryginalny)
Impulsem do reorientacji strategicznej spółki i rozpoczęcia budowy strategii na okres kryzysu jest uświadomienie takiej potrzeby. Inicjatywę zmiany strategii spółki podejmować winna rada nadzorcza, bowiem odpowiedzialny za realizację dotychczasowej strategii zarząd spółki unikał będzie propozycji zmiany, obawiając się zarzutu nieudolności. Potwierdzają to badania 127 członków rad nadzorczych z krajów zachodnich. Na pytanie: na czym koncentruje się praca rady 75% badanych członków rad odpowiedziało, że na "ustalaniu strategii, polityki przedsiębiorstwa, ogólnego kierunku, misji i wizji", a 45% stwierdziło że na "nadzorze i monitorowaniu najwyższego kierownictwa" i 26% - że na "zapewnianiu prawidłowej sukcesji przy zwalnianiu dyrektora generalnego i najwyższego kierownictwa". Spróbujmy więc znaleźć, w wynikach badań członków rad nadzorczych spółek parterowych NFI odpowiedzi na pytanie: czy członków rad nadzorczych cechuje umiejętność dostrzegania potrzeby zmiany strategii spółki na strategię kryzysową. (fragment tekstu)
Program NFI w ostatnich kilku latach poddawany był ocenie przez fundusze inwestycyjne, biura maklerskie i polityków. Dyskusja ożywiła się na nowo po ogłoszeniu raportu NIK, badającego ten program. Niestety wyniki kontroli nie były zbyt optymistyczne, co jest wynikiem wielu błędów w realizacji programu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.