Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  National Programme for EU integration
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Narodowy Program Przygotowania do Członkostwa w Unii Europejskiej jest od 1998 roku - zgodnie ze Strategią Przedczłonkowską - podstawowym instrumentem polskiego rządu służącym programowaniu dostosowań w Polsce do wymogów członkostwa w Unii. Z uwagi na fakt, że w roku 2000 nastąpił istotny postęp w transpozycji prawa europejskiego do polskiego systemu prawnego, obecna edycja NPPC koncentruje się na harmonogramie przygotowywania i przyjmowania aktów wykonawczych do ustaw, tworzeniu odpowiednich instytucji oraz poprawie zdolności administracyjnej.
Omówiono stan zmian opracowanych w układzie obszarów negocjacyjnych, co zapewnia większą przejrzystość i spójność między procesem dostosowawczym, a zobowiązaniami podejmowanymi w toku negocjacji akcesyjnych.
4
Content available remote Aspiracje Republiki Serbii wobec Unii Europejskiej - zarys problematyki
61%
Podstawowym celem niniejszego opracowania jest próba określenia w jakim stopniu Republika Serbii jest przygotowana do pełnego członkostwa w Unii Europejskiej. W tym celu zostały zbadane kryteria określone przez Unię Europejską dla krajów aspirujących do członkostwa, w szczególności kryteria kopenhaskie z roku 1993. Została również uwzględniona rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 18 kwietnia 2013 r. Pod wieloma względami Republika Serbii nie jest w pełni przygotowana do członkostwa w Unii Europejskiej, niemniej jednak 20 stycznia 2014 r. rozpoczęły się negocjacje w sprawie przystąpienia Serbii do UE. Ich rezultat będzie uwarunkowany przebiegiem negocjacji w sprawie normalizacji stosunków między Serbią a Kosowem. Oczekuje się, że data ewentualnego przystąpienia Serbii do Unii Europejskiej to 2020 r.(abstrakt oryginalny)
Polska chcąc przystąpić do Unii Europejskiej wymaga stworzenia odpowiednich warunków instytucjonalnych. Wzmocnienie zdolności administracyjnej jest ważne dla każdego kraju kandydującego. Ponieważ leży to także w interesie UE - stąd jej pomoc przy tworzeniu i wzmacnianiu struktur administracyjnych w tych krajach. Głównym źródłem pomocy jest program Phare. Jednym z mechanizmów wsparcia rozwoju instytucjonalnego jest twinning - " porozumienie bliźniacze zawierane pomiędzy instytucjami krajów kandydujących i ich odpowiednikami w krajach członkowskich UE". W artykule, poruszono problem zarządzania projektem twinngowym oraz omówiono zaangażowanie państw kandydackich i członkowskich we współpracę bliźniaczą.
Opracowanie koncentruje się na kwestiach dotyczących sektora rolnego, zawartych w znowelizowanej wiosną 2000 roku nowej wersji Narodowego Programu Przygotowania do Członkowstwa w Unii Europejskiej (NPPC)
Procesy transformacji społeczno-ekonomicznej są następstwem zmian dokonywanych przez społeczeństwo wskutek podejmowania świadomych wyborów o charakterze ekonomicznym, społecznym i politycznym. Zdaniem L. Balcerowicza wyróżniamy pięć typów transformacji, z których cztery poprzedzają rynkową transformację w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a ostatnia z nich określona została przez autora jako "wielka instytucjonalna transformacja postkomunistyczna".Znaczenie procesów transformacji należy upatrywać nie tylko w jej wpływie na rozwój społeczno-gospodarczy krajów podmiotów nią objętych, ale także w ich wpływie w następstwie poddania się tym procesom na zachodzące w gospodarce światowej procesy globalizacji, integracji, a także dezintegracji. Procesy rynkowej transformacji stały się, obok globalizacji i integracji, trzecią siłą motoryczną głównych przemian zachodzących we współczesnej gospodarce światowej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.