Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nationality
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wielonarodowa carska Rosja była na początku XX w. jednym z największych państw na świecie. Zamieszkujące ją narody i narodowości znajdowały się jednak na różnym stopniu rozwoju politycznego, gospodarczego i kulturalnego1. Niektóre spośród nich osiągnęły już wówczas fazę rozwoju kapitalistycznego, inne były na etapie feudalnym, zaś wiele (zwłaszcza tych najmniejszych, żyjących na Dalekiej Północy, Syberii i na Dalekim Wschodzie) pozostawało jeszcze na etapie patriarchalnorodowym, posługując się wyłącznie językiem mówionym i nie posiadając własnego alfabetu. Z tego też względu w literaturze przedmiotu dokonywane jest słuszne, moim zdaniem, wyodrębnienie trzech podstawowych grup narodów i narodowości żyjących w tym państwie; jako kryterium rozróżniające brany jest pod uwagę ogół cech poszczególnych narodów i narodowości, w tym przede wszystkim ich historyczne tradycje. Pier- wszą grupę stanowią narody, które posiadając już wcześniej swoją państwowość, utraciły ją następnie w wyniku ekspansji Rosji. Drugą tworzą narody nie mające nigdy w przeszłości swojej państwowości, których jednakże stopień rozwoju ekonomicznego, politycznego i kulturalnego umożliwiał zbudowanie samodzielnych państw, do czego nie dopuściły władze carskiej Rosji. Wreszcie trzecia grupa obejmuje wszystkie pozostałe narody i narodowości, nie posiadające żadnych warunków do utworzenia własnej państwowości2. (fragment tekstu)
2
Content available remote Salvaging the EU : Two-Speed or Dual-Track Reform?
100%
In the most recent decade, the European Union has shown itself to be less robust than globalists imagined. Globalists believed that supranationality was weatherproof - that it would always outperform national alternatives and would survive adversity. Economic stagnation and Brexit belied these expectations. This essay investigates one aspect of the EU's supranational plight: incompatible goals and the difficulty of mutual accommodation, especially during hard times. EU supranationalists contend that the shared dreams assure harmonious results, but experience reveals that supranational government is shakier than advocates claim because shared ideals and benefits have not been enough for members to put aside conflicting national interests. These rivalries do not doom the European Union's globalizing project, but they do expose the vulnerabilities of its premises. Supranational union is proving to be unsatisfactory to both many centralizers demanding "more Europe" and decentralizers insisting on "less Europe". EU leaders are aware of the problem but are wedded to a one-track, two-speed supranational approach that is destined to fail. A dual-track supranational solution analogous to China's "one country, two systems" offers a better alternative. (original abstract)
Karta Polaka jest aktem prawnym bardzo długo oczekiwanym przez Polaków, szczególnie tych mieszkających na Wschodzie. Ustawa ta stanowi wyraz spełnienia przez Państwo Polskie moralnego obowiązku wobec Rodaków, którzy z różnych powodów znaleźli się poza jego obecnymi granicami, a stanowią około 1/3 Narodu Polskiego2. Karta Polaka to także wyraz realizacji art. 6 ust. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej zgodnie, z którym Państwo Polskie "udziela pomocy Polakom zamieszkałym za granicą w zachowaniu ich związków z narodowym dziedzictwem kulturalnym"3. Obowiązek opieki Państwa Polskiego nad Diasporą dotyczy wprawdzie wszystkich Polaków, mieszkających na całym świecie, niemniej Karta Polaka odnosi się tylko do wybranej grupy Rodaków, co jest podyktowane głównie faktem, że sytuacja materialna i prawna Polaków zależy w dużej mierze od regionu ich zamieszkiwania. Na tym tle ustawodawca polski podjął decyzję o uregulowaniu sytuacji tych Polaków, którzy w świetle obiektywnych względów, znajdują się w najtrudniejszych warunkach, a są to Polacy mieszkający na Wschodzie. (fragment tekstu)
Cel: zasadniczym celem badań było sprawdzenie, czy w obrębie serwisów regionalnych jednej grupy medialnej (Agory SA) narracja na temat Ukraińców jest spójna, czy też dostrzec można w niej jakieś odmienności. Metody badań: podstawę metodologiczną stanowiła analiza zawartości, która objęła nagłówki zapowiadające teksty o Ukraińcach w dwóch portalach regionalnych "Gazety Wyborczej" - www.wroclaw.wyborcza.pl oraz www.rzeszow.wyborcza.pl - w latach 2015-2019. Zbadano zarówno aspekty formalne, m.in. długość nagłówków, sposób ich formułowania (relacje między twierdzeniami, pytaniami i wykrzyknieniami), jak i elementy treściowe, m.in. zasadnicze funkcje spełniane przez nagłówki, środki językowe, jakie się w nich pojawiają, oraz występowanie stereotypów. Wyniki i wnioski: uzyskane wyniki wskazują na wielowymiarowy wizerunek Ukraińców kształtowany przez regionalne serwisy "Gazety Wyborczej". Między serwisami podkarpackim i dolnośląskim dostrzeżono wyraźne różnice, przede wszystkim w samej ekspozycji tematu (wyższej na Podkarpaciu) oraz w waloryzacji Ukraińców i Polaków, wzmacnianej przywoływanymi stereotypami. Podobny był natomiast rozkład funkcji nagłówków (dominacja funkcji ekspresywnej) oraz udział nagłówków, w których wzmiankowano o ważnej osobie lub instytucji. Autorzy tekstów korzystali również ze zbliżonych środków językowych (m.in. kolokwializmów, kontrastowych zestawień, pytań retorycznych). Zakodowane w nagłówkach medialne wizerunki Ukraińców na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu, pomimo formalnych cech wspólnych, różnią się pod zasadniczym, treściowym względem, na co wpływa prawdopodobnie specyfika wydarzeń relacjonowanych przez dziennikarzy w każdym z tych regionów. Oryginalność i wartość poznawcza: przeprowadzona analiza wypełnia lukę w badaniach nad wizerunkiem Ukraińców w regionalnych internetowych portalach informacyjnych. Wskazanie podobieństw oraz różnic, występujących w nagłówkach jednej grupy medialnej w dwóch województwach, inspirować może do dalszych, bardziej obszernych badań dotyczących lidów oraz zasadniczej treści przekazów, kształtujących medialny obraz migrantów z Ukrainy w Polsce.(fragment tekstu)
Okazała twórczość Aleksandra Świętochowskiego, jako jednego z najbardziej reprezentatywnych postaci pozytywizmu warszawskiego badana jest współcześnie pod kątem XIX - wiecznych koncepcji "pracy organicznej" i "pracy u podstaw" oraz oceny jego roli w ówczesnym dyskursie publicystycznym. Niemniej jednak, analizując jego utwory z różnorodnych gatunków literackich, odnaleźć w nich można szereg treści o charakterze społeczno-politycznym. W szerokim wachlarzu zainteresowań pozytywisty pozostawała nie tylko literatura, filozofia, czy socjologia, lecz także historia i historiografia Polski. Szczególne miejsce w zakresie tych rozważań zajmowało społeczeństwo, badane na tle historycznym, ideologicznym oraz pragmatycznym. Poseł Prawdy (jak brzmiał jeden z jego pseudonimów) był także działaczem społecznym, który poprzez realizację generalnego postulatu pozytywistów - konieczności propagowania szeroko pojętego postępu - dążył do wywołania głębokich przemian wewnątrzspołecznych. (fragment tekstu)
W kontekście zbliżającego się rozszerzenia Unii Europejskiej i burzliwej debaty przedakcesyjnej, mającej obecnie miejsce w Polsce, warto zbadać, czy wspomniane wyżej doświadczenia historyczne miały wpływ na sposób, w jaki kraje te postrzegały integrację europejską. Koncentrując się na irlandzkich i polskich argumentach przeciwko UE/EWG w sferze tradycyjnych wartości takich, jak wartości narodowe, katolicyzm i tożsamość narodowa, można się doszukiwać bliskich, zdaniem autorki, choć dotychczas nie omawianych szerzej związków. Artykuł podzielony jest na cztery części. W części pierwszej przedstawiono tło porównania, a więc analogie w historii Polski i Irlandii, które zadecydowały o pewnych podobieństwach w narodowym postrzeganiu integracji europejskiej. W części drugiej poddano analizie argumenty polskich i irlandzkich przeciwników Europy odwołujących się do wartości narodowych. Część trzecia stanowi głębsze spojrzenie na debatę na temat tożsamości Polaków i Irlandczyków. Część czwarta zawiera podsumowanie wywodu i wnioski. (fragment tekstu)
The Brexit referendum will remain as a milestone in contemporary European history. The British exit from the EU is not going only to shape future relations between the EU and the UK, but it will shape the relation between Brussels and other member states as well. This study aims to investigate the main claims for the leave campaigns which affected the general opinion to vote for the exit. The two main points investigated in this paper are: first, the historical background regarding the UK and the EU, the reasons for the first refusal to the European integration projects during the 1950, and the changes in the British situation which pushed the UK to seek the membership for a decade before being able to join the EEC in the 1970s; and second, national identity, which affected Britain's late entry to the EU, and shaped relations between London and Brussels during the British membership. The paper concludes that, unfortunately, British citizens in general were not aware of the full facts regarding the above two points. (original abstract)
Artykuł poświęcony jest problematyce kształtowania się poczucia odrębnej narodowości austriackiej po rozpadzie monarchii austrowęgierskiej w roku 1918. Kryterium wyodrębnienia republiki austriackiej była przynależność ludności do narodowości niemieckiej. Przeważające początkowo dążenie do przyłączenia do Niemiec uniemożliwiał Traktat z Saint-Germain z 1919 roku. Stopniowo zyskiwała jednak na sile "idea austriacka", propagowana głównie przez obóz katolicki i monarchistyczny. Po 1933 roku dążenie do Anschlussu zostało zmonopolizowane przez austriackich narodowych socjalistów, przeciwstawiali mu się zaś przedstawiciele chrześcijańskiego państwa korporacyjnego. Brak widocznego oporu przeciw przyłączeniu Austrii do hitlerowskiej III Rzeszy w 1938 dowodzi, że patriotyzm austriacki nie zapuścił wystarczająco głębokich korzeni w całym społeczeństwie. Dopiero klęska Hitlera w II wojnie światowej sprawiła, że Austriacy zaczęli postrzegać swoją tożsamość narodową w opozycji do Niemców. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Skuteczność inwestycyjna a narodowość inwestora
75%
Czy inwestorzy różnych narodowości różnią się pomiędzy sobą stylem inwestowania? Jest to problem badawczy, jaki starano się w tym artykule rozwiązać. Celem opracowania jest opisanie różnic pomiędzy inwestorami odmiennych narodowości, którzy uczestniczyli w konkursie międzynarodowym zorganizowanym przez firmę XTB w 2014 r. na rynku FOREX. (fragment tekstu)
Poniższy artykuł podejmuje kilka prawnych problemów związanych z separatystyczną prowincją Azerbejdżanu - Górskim Karabachem. Ormianie twierdzą, że w 1991 roku Górski Karabach skutecznie opuścił Azerbejdżan i stanowi obecnie oddzielne państwo, podczas gdy Azerowie twierdzą, że była to nielegalna, zbrojna secesja, zaś de jure obszar ten pozostaje pod jurysdykcją Azerbejdżanu. W artykule poddano analizie wszystkie główne argumenty prawne podnoszone przez strony sporu. Stwierdzono, że na gruncie prawa radzieckiego secesja była dokonana w sposób naruszający prawo. Na gruncie prawa międzynarodowego ogółem zasada integralności terytorialnej ma pierwszeństwo przed zasadą samostanowienia narodów, aczkolwiek wszystkie mniejszości, także ludy i grupy etniczne, muszą mieć zagwarantowane w danym państwie prawo do zapewnienia rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Choć Azerbejdżan ma prawo roszczenia o sprawowanie jurysdykcji nad spornym obszarem, to niezbędne jest zagwarantowanie przez jego władze przestrzegania paktów praw człowieka i Europejskiej konwencji praw człowieka. (abstrakt oryginalny)
This article investigates anti-Ukrainian language policy in Ukraine during the 60's - 70's of the twentieth century, whose main objective was artificial exclusion of the use of the Ukrainian language and the acceleration of the Ukrainians' assimilation. Narrowing the Ukrainian language in higher educational institutions of Ukraine was felt especially painfully, where the younger generation of the Ukrainians was trained and brought up. Teaching most special and general subjects in higher education resorted to Russian more and more frequently. Those features of Ukrainian higher education showed the wealth of the national language, culture, facilitated the study of their national history, promoted a national idea, the ideas of Ukrainian statehood were leveled under the influence of the Russification policy. Also, the paper examines the denationalization of the titular nation - the Ukrainian SSR by the media, which were a part of the informational space of the Soviet totalitarian state. The article reveals the destructive role of the media in narrowing the Ukrainian national outlook and "undermining" their social and psychological stability, showing a ban on national-patriotic materials in the Ukrainian printed word, radio, television. Russification of all spheres of the Ukrainian people significantly reduced the use of the Ukrainian language and formed the status of its inferiority and laid the basis for all intensive large-scale assimilation of the Ukrainians. (original abstract)
The article explores the link between the circle dance and its cultural and political environment, its situational context. I analyze this phenomenon using the notion of communitas, created by Victor Turner, which relates to the state of a group when the unity, uniformity, and communality become more important than the internal diversity and social structure. The article is based on various material including interviews, records of observation, and visual documentation that I have gathered during fieldwork in ethnic Buryatia in 2000, 2010, 2012, 2013 and 2014, and in Yakutia in 2013. Presently in both republics circle dances often accompany ceremonies, celebrations, or cultural festivals organized by the authorities (state or local administrations, or non-governmental organizations. (original abstract)
13
Content available remote Żydzi mesjanistyczni jako nazwa hebrajsko - chrześcijańskiego ruchu religijnego
75%
Określenie Żyd występuje w językach zachodniosłowiańskich. Jest nazwą, która bywa używana na wiele sposobów. Pomijając kwestie występujących pod nią różnych pejoratywnych znaczeń nadanych przez licznych w czasie i przestrzeni wrogów narodu żydowskiego chciałbym sprecyzować pochodzenie i znaczenie oraz wykazać jej głębię. Najogólniejsze współczesne wyjaśnienie zakresu nazwy Żyd to: członek narodu izraelskiego, który żyje w rozproszeniu (diasporze) lub na terenie dzisiejszego państwa Izrael. Do Żydów należy zaliczyć również osoby, które pomimo więzów krwi czyli pochodzenia żydowskiego nie deklarują tej przynależności z powodu świadomego utajnienia swojej tożsamości lub nieświadomości wynikającej z braku wiedzy o rodzinnych przodkach (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę opisania pewnych procesów narodowościowych w Kazachstanie. Omówiono historyczne i demograficzne warunki rządzące rozwojem państwowości Kazachstanu. Przedstawiono wyniki badań nad identyfikacją narodową i sposobem jej powstawania w świadomości ludzi. Przeprowadzono badania na wybranej grupie studentów Kazachskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Ekonomii uczących się na II (ostatnim) roku MBA.
Kwestia wielonarodowości jest istotną okolicznością, wpływającą na strukturę podmiotów Federacji Rosyjskiej oraz relacje między centrami władzy, regionami, narodami czy poszczególnymi jednostkami. W literaturze często spotyka się informację, że terytorium Federacji Rosyjskiej zamieszkuje ponad 100 narodów i narodowości. Istotne jest określenie tych dwóch terminów i uzasadnienie użycia, podczas gdy "posługujący się tymi pojęciami często nie rozróżniają ich znaczeń ponieważ używają tych pojęć zamiennie". Zdaniem Edwarda Shilsa "narody są społeczną strukturą złożoną z jednostek, które są wzajemnie świadome tego, że są członkami tego narodu", natomiast "narodowość jest stanem zbiorowej samoświadomości". To narodowość tworzy naród, ale jednocześnie nim nie jest, gdyż jej świadomość ma wymiar indywidualny. Naród, poza odniesieniem do zbiorowości, posiada swoją strukturę, która przesądza o jego funkcjonowaniu. Z przytoczonych definicji wynika również, że jednostka nie otrzymuje od innych potwierdzenia swojej narodowości (chociaż jako wyraz pewnego stanu prawnego może ona, ale nie musi, znajdować swoje urzeczywistnienie w obywatelstwie), podczas gdy w narodzie funkcjonuje element wzajemności. Ogólnie więc pojęcia "narodu" używa się na określenie wspólnoty, natomiast "narodowość" jest cechą. Z kolei pod pojęciem nacji można rozumieć i naród i narodowość, wobec czego będzie on używany, by uniknąć zbyt wielu powtórzeń. Będzie również traktowany jako stała część wyrażenia "nacja tytularna" na określenie nazw tych narodów, od których wzięły swoje nazwy podmioty o charakterze narodowym. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie procesów asymilacyjnych grup etnicznych i językowych (polskiej - Warmiacy i Mazurzy, litewskiej - Litwini Pruscy) żyjących w Prusach Wschodnich w drugiej połowie XIX w. Należy stwierdzić, że wśród ludności mazurskiej, warmińskiej i litewskiej w Prusach Wschodnich na żadnym etapie rozwoju wymienionych grup nie zaistniały przesłanki do wykształcenia przez nie własnego narodu ani też asymilacji do narodów polskiego lub litewskiego. Po 1870 r. poczucie etniczne ludności nieniemieckiej w Prusach stało się anachronizmem, sięgającym wcześniejszej, przednarodowej fazy rozwoju. Proces asymilacji, wspomagany przez wiele czynników, prowadzony dość konsekwentnie, choć nie bezwzględnie, wobec grup nieniemieckich wytworzył wśród nich tożsamość prusko-niemiecką. Stały się one przykładem etnosów, które ukształtowały swoją tożsamość wbrew językowo-kulturowemu podłożu.(abstrakt oryginalny)
Tekst omawia wpływ procesów modernizacyjnych na kształtowanie się nowoczesnego narodu ukraińskiego. Wybrany okres odpowiada przedziałowi czasu zaczynającemu się w momencie pojawienia się pierwszych ukraińskich organizacji politycznych i kończy w momencie wstąpienia na drogę budowy niepodległego państwa. Jako struktura społeczna Ukraińcy przeszli w tym czasie proces wynajdywania nazwy, określania granicy własnego terytorium etnicznego, kodyfikacji języka oraz rozwoju życia organizacyjnego i formowania elit politycznych. To jednak nie wystarczyło, aby uzyskać niepodległość u schyłku I wojny światowej, ponieważ jej zdobycie współzależy także od innych czynników. Analiza pokazuje, że proces modernizacji w przypadku Ukraińców zasadniczo wpisywał się w model charakterystyczny dla Europy Środkowo-Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
Okazała twórczość Aleksandra Świętochowskiego, jako jednego z najbardziej reprezentatywnych postaci pozytywizmu warszawskiego badana jest współcześnie pod kątem XIX - wiecznych koncepcji "pracy organicznej" i "pracy u podstaw" oraz oceny jego roli w ówczesnym dyskursie publicystycznym. Niemniej jednak, analizując jego utwory z różnorodnych gatunków literackich, odnaleźć w nich można szereg treści o charakterze społeczno-politycznym. W szerokim wachlarzu zainteresowań pozytywisty pozostawała nie tylko literatura, filozofia, czy socjologia, lecz także historia i historiografia Polski. Szczególne miejsce w zakresie tych rozważań zajmowało społeczeństwo, badane na tle historycznym, ideologicznym oraz pragmatycznym. Poseł Prawdy (jak brzmiał jeden z jego pseudonimów) był także działaczem społecznym, który poprzez realizację generalnego postulatu pozytywistów - konieczności propagowania szeroko pojętego postępu - dążył do wywołania głębokich przemian wewnątrzspołecznych. (fragment tekstu)
Społeczeństwa na całym świecie są dziś świadkami wyłaniania się radykalnej prawicy, często postrzeganej jako rezultat neoliberalnej globalizacji. Demokratyczne rządy, liberalizm, prawa człowieka i wartości są kwestionowane na rzecz populistycznych, autorytarnych i etnonacjonalistycznych form rządzenia. Burzliwe wydarzenia w Unii Europejskiej wystawiają na próbę stabilność wyznacznika europejskości i jego trwałość w państwach członkowskich UE. Jesteśmy świadkami znaczących zmian w dyskursie o identyczności i odmienności, zbieżności lewicowych i prawicowych ideologii, a także pojawienie się hybrydowych form autorytaryzmu i demokracji, które zostały nazwane nieliberalną demokracją lub autorytarnym liberalizmem. Powstanie radykalnej prawicy i jej coraz szerzej zakrojone działania w państwach członkowskich UE są odzwierciedleniem tych procesów, a celem autorki artykułu jest zrozumienie mechanizmów umacniania się, mobilizacji i normalizacji radykalnej prawicy na przykładzie Słowacji. W szczególności zaś chodzi o przybliżenie w jaki sposób skrajnie prawicowa partia Kotlebovci - Ľudová Strana Naše Slovensko (ĽSNS) na Słowacji ponownie skonceptualizowała pojęcie narodu i znormalizowała skrajnie prawicową ideologię jako pretekst do szerszej mobilizacji.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zbadanie niezależności ocen wystawianych przez sędziów orzekających, oceniających styl w skokach narciarskich. Chodziło głównie o sprawdzenie, czy sędziowie mają tendencję do korzystniejszego oceniania skoków zawodników pochodzących z tego samego kraju co sędzia. Materiał statystyczny na podstawie którego przeprowadzono analizy, pochodzi z sezonu 2007/2008, ze wszystkich zawodów Pucharu Świata w Skokach Narciarskich rozgrywanych na skoczniach 120-metrowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.