Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nationalization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Nacjonalizacja w Europie Zachodniej w drugiej połowie lat 40. XX wieku
100%
Termin "nacjonalizacja" występuje w literaturze naukowej i obiegu potocznym w różnych zakresach znaczeniowych: od bardzo wąskich do bardzo szerokich, przy czym największe problemy sprawia nadawanie mu kontekstów zbyt pojemnych. Czytamy i słyszymy o fali nacjonalizacji na Zachodzie Europy po wielkim kryzysie gospodarczym, o nacjonalizacji niektórych banków podczas kryzysu finansowego 2008+ czy wreszcie - by przejść na rodzime podwórko - o nacjonalizacji części aktywów Otwartych Funduszy Emerytalnych. Niekiedy można odnieść wrażenie, że nacjonalizacja to po prostu każdy przypadek poszerzania sektora publicznego bez względu na sposób w jaki się dokonuje. Tymczasem takie podejście jest grubą nadinterpretacją. (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań w prezentowanym opracowaniu jest próba dokonania oceny aktów prawnych wydanych w Polsce po transformacji ustrojowej, których celem było uporządkowanie zastanych stanów faktycznych (stosunków własnościowych). Przełomowe znacznie w tym zakresie ma art. 73 ustawy z 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną. Dokonana publicznoprawna ingerencja w prawo własności została przez Trybunał Konstytucyjny nazwana wywłaszczeniem ex lege, a więc wprost z mocy prawa. Tymczasem przeprowadzenie odjęcia prawa własności w tym trybie co do zasady właściwe jest nacjonalizacji, która w obecnych realiach ustrojowych jest de lege fundamentali niedopuszczalna. Stąd bezpośrednim celem artykułu jest przede wszystkim rozróżnienie obu instytucji przeprowadzania przekształceń własnościowych, a następnie krytyczna analiza przyjętych rozwiązań. W konkluzjach końcowych wskazuje się, że jeśli wywłaszczenie ex lege spełnia standardy konstytucyjne, to jest instytucją różną od nacjonalizacji i tym samym jest dopuszczalne. Jednakże wskazany powyżej art. 73 i inne jemu podobne standardów tych nie spełniają ze względu na szczegółowe zasady jego dokonywania. Wątpliwości bowiem budzi między innymi wypłacanie odszkodowania wyłącznie na wniosek, a także możliwości jego przedawnienia się. (abstrakt oryginalny)
Objective: The study goal was the investigation of relationships between accelerated internationalisation descriptors and antecedent firm- and entrepreneur-related factors in Polish and Czech SMEs. Research Design & Methods: In order to compare Polish and Czech companies, the data collected in two independent studies were used. The study of 233 Polish companies was conducted with the use of CATI method in 2014; 108 Czech companies were surveyed in 2013/2014 with the use of CAWI method. In both samples half of the surveyed SME-exporters were conforming to the accelerated internationalisation criteria. Findings: In both samples the "global vision" elements and company internationalisation scale and speed were interrelated. In the Polish companies this relationship was moderated by company size. There was the lack of strong positive relationships between innovativeness and internationalisation speed and scale in both samples. Implications & Recommendations:The managerial mindset has a decisive role for accelerated internationalisation in both Czech and Polish SMEs. The innovativeness of offering is not indispensable for fast foreign expansion. Larger companies may expand abroad faster if they have internationally oriented managers. Contribution & Value Added:This work addresses a research gap concerning idiosyncrasies of internationalisation antecedents in Polish and Czech enterprises. As the results show, there is no common internationalisation pattern for Polish and Czech SMEs. (original abstract)
4
Content available remote Ewolucja interwencji państwa w gospodarkę - na przykładzie Francji i Słowenii
75%
W artykule przedstawiono, w jaki sposób poziom zaangażowania państwa w gospodarkę przez bezpośredni i pośredni udział we własności przedsiębiorstw zmieniał się w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci. Podstawą opisu jest sytuacja dwóch różnych pod wieloma względami krajów członkowskich Unii Europejskiej: Francji, starego kraju kapitalistycznego, i równocześnie jednej z najstarszych europejskich demokracji, oraz Słowenii, niewielkiego kraju postkomunistycznego, jednej z najmłodszych demokracji europejskich. Niezależnie od odmiennego dziedzictwa historycznego i różnych dróg rozwojowych państwo pełni ponadprzeciętną rolę w gospodarkach obydwu tych krajów. Nawet kiedy w szczególnym momencie rozwoju rola ta zaczynała być kwestionowana i zaczęła się zmniejszać, to istniejąca w obydwu krajach tradycja i inne względy (w tym znacząca inercja strukturalna) utrzymywały ją na ponadprzeciętnym poziomie.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Renacjonalizacja i recentralizacja w gospodarce Węgier, 2010-2016
75%
W artykule przedstawiono krótkie podsumowanie procesów renacjonalizacji i recentralizacji gospodarki, realizowanych pod skrzydłami drugiego i trzeciego rządu premiera Viktora Orbána. W wyniku jego rządów Węgry, wcześniej lider reform w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, wykonały ostry zwrot w przeciwnym kierunku. Przywrócono wiele cech charakterystycznych dla znanego z przeszłości centralnego systemu planowania. Zmianom w gospodarce towarzyszyła przebudowa całego instytucjonalnego systemu kraju w kierunku scentralizowanego państwa rządzonego w sposób autorytarny, co zostało krótko zasygnalizowane w artykule. W konkluzji autor twierdzi, że zmiany w strukturze własności mimo ich istotnego znaczenia mogą zostać przez przyszły rząd o nastawieniu rynkowym odwrócone stosunkowo szybko, jednak wycofanie nowego porządku instytucjonalnego, wprowadzonego zmianami w konstytucji i ustawami wymagającymi kwalifikowanej większości, byłoby trudne i czasochłonne.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Nacjonalizacja na Węgrzech w kontekście międzynarodowym
75%
Po roku 2008 sektor publiczny w wielu krajach powiększył się przede wszystkim, choć nie wyłącznie, w wyniku dokapitalizowania banków. Niniejszy artykuł stanowi próbę przedstawienia zakrojonej na szeroką skalę nacjonalizacji na Węgrzech na tle europejskiego trendu. Zdaniem autorki, mimo wielu podobieństw odnośnie do sektorów, metod czy deklarowanych celów, przemiany własnościowe są w tym szczególnym przypadku nieodłączną częścią systemowej polityki rządu, dążącej do wzmocnienia roli państwa, centralizacji procesów decyzyjnych oraz redystrybucji bogactwa.(abstrakt oryginalny)
Kryzysy bankowe powodują znaczące zniszczenia w systemie finansowym, w przypadku, gdy nie są odpowiednio zarządzane. Przez wiele lat gwarancje państwa, jak również ogromna skala dokapitalizowania banków pozwoliły na szybkie przeciwdziałanie ich negatywnym skutkom w gospodarce. Ostatnie zmiany regulacyjne, takie jak Dyrektywa dot. naprawy i restrukturyzacji oraz uporządkowanej likwidacji instytucji kredytowych, dalej zwanych "bankami" (ang. Bank Recovery and Resolution Directive - BRRD) ma stworzyć mechanizmy interwencyjne umożliwiające restrukturyzację zagrożonych upadłością banków bez ingerencji państwa. Powstaje jednak pytanie, czy i w jakich okolicznościach dostępne metody okażą się skuteczne podczas zdarzeń kryzysowych, a w szczególności podczas zdarzeń systemowych. Celem naszego badania jest empiryczna analiza skuteczności określonych w dokumencie BRRD mechanizmów restrukturyzacyjnych na próbie 215 banków, które doświadczyły różnych działań interwencyjnych podczas 39 systemowych kryzysów bankowych w latach 1992-2017. Wyniki badania wskazują, że skuteczność mechanizmów zależy w dużej mierze od skali kryzysu i jego fazy. Podczas gdy sprzedaż zagrożonego upadłością banku przez instytucję nadzorczą jest skuteczna w początkowej fazie kryzysu, w trakcie zdarzeń systemowych nie przyczynia się do przywrócenia zaufania do rynku, co jest kluczowe w rozprzestrzenianiu się tego typu zjawisk. W czasie kryzysów systemowych jedynym skutecznym mechanizmem okazuje się dokapitalizowanie problematycznego banku wraz z przeprowadzeniem głębokiej restrukturyzacji w ramach Asset Management Vehicle ("AMV"). W dalszej kolejności wyniki wskazują, że dokapitalizowanie powinno odbyć się przy mniejszościowym udziale państwa w akcjonariacie banku. Wyniki badania są znaczące dla organów regulacyjnych, które muszą dostosować swoje regulacje do dyrektywy, jak również opracować swoje własne plany dotyczące uporządkowanej restrukturyzacji sektora bankowego na wypadek kryzysów bankowych. (abstrakt oryginalny)
W działaniach nad ograniczeniem konsekwencji globalnego kryzysu finansowego zmarginalizowano niektóre paradygmaty rynku finansowego, czego przykładem jest kwestia hazardu moralnego deponentów czy ratunkowa nacjonalizacja instytucji kredytowych. Podjęte działania ratunkowe nie dają gwarancji przezwyciężenia kryzysu, a banki centralne i regulatorzy coraz ściślej nadzorują bieżącą działalność w obawie przed jego nawrotem. Zasadne jest jednak pytanie, czy rozległa regulacja, nadzór i kontrola rynku finansowego to remedium na kryzysy? A może nieskuteczność regulacji, nadzoru i kontroli bierze się z ryzyka modelu? Na tle sformułowanych dziesięciu współczesnych tendencji rynku finansowego prowadzone są analizy stabilności sektora bankowego uwzględniające niefinansowe cechy pośrednictwa finansowego, a zwłaszcza relację kapitału intelektualnego instytucji kredytowych z kapitałem społecznym oraz ludzkim, jaki reprezentują klienci.(abstrakt oryginalny)
At the end of 2012, there were 174 churches and religious associations operating in Poland (GUS 2014). Most of the individuals (nearly 96%) are the followers of the Roman Catholic Church. The Catholic Church and its organizational units have legal personality, thereby enabling them to acquire, possess and dispose of the title to real estate and other property rights, and administer the properties. In the years 1944-1962, almost all ecclesiastical real estates were nationalized. The asset-related situation of church legal persons was regulated upon the entry into force of the Act of 17 May 1989 on the relations between the State and the Catholic Church in the Republic of Poland. In 1991-2004, the legislator also regulated the legal status of many other churches and religious associations. Moreover, a fairly uniform system of ecclesiastical reprivatization was developed. For the purposes of the publication, analyses of selected aspects concerning the management of real estates owned by legal persons of churches and other religious associations in Poland have been carried out. Cases of the approaches adopted in other exemplary countries have also been presented. The intention is to indicate the rules in force as well as the problems encountered in this regard. (original abstract)
"Racjonalizacja wydatków publicznych" jest obecnie bardzo modnym pojęciem, które używane jest przeważnie do określenia zespołu działań zmierzających do ograniczenia rozmiarów publicznych wydatków socjalnych, a co za tym idzie ograniczenia deficytu finansów publicznych i długu publicznego. Nacjonalizacja wydatków publicznych jest postrzegana jako sposób przeciwdziałania negatywnym skutkom między innymi: kryzysu państwa opiekuńczego, starzenia się społeczeństw, globalizacji gospodarki, obniżenia stopnia konkurencyjności gospodarek poszczególnych krajów. Racjonalizacja wydatków publicznych jest procesem pozytywnym i nieodłącznie związanym z gospodarowaniem, czyli racjonalnym wykorzystaniem ograniczonych zasobów. Jednak proces racjonalizacji wydatków publicznych zawężany jest, coraz częściej do wąsko ekonomicznego punktu widzenia, w duchu doktryny liberalnej i monetarystycznej. Powoduje to ograniczenie pola analizy i pozostawia poza jej obszarem wiele zjawisk natury społecznej. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na fakt istnienia granic dokonywania zmniejszenia wydatków publicznych, po przekroczeniu których koszty społeczne przewyższają osiągane korzyści. (fragment tekstu)
The strategic situation of Iran has always drawn the attention of foreign powers including England, Russia and America and these powers have always attempted to utilize this situation for reaching their own interests in the Middle East. Discovery of large oil reserves in Iran intensified the competition of foreign powers. This research seeks to respond the question of how foreign powers intervened with the 19th August, 1953 Coup d'état. In the 19th August, 1953 Coup d'état, the Americans and English having after made sure that they could not seize the Iranian oil through political channels, they decide to launch a Coup d'état. With the victory of the 19th August, 1953 Coup d'état and subversion of the Dr. Mosadegh's government, the United States and Britain consolidated their own dominate in Iran via returning Mohamad Reza Shah and the oil reserves were once again made available to foreign powers. This research via applying comparative-descriptive methodology is based on documents and evidence. Findings of the research and examination of the 19th August, 1953 Coup d'état demonstrate that the significance of oil and energy and fear of the spread of the Oil National Movement to other oil producing countries and compromise of oil resources as well resulted in intervention by cross regional foreign powers like England, America with respect to the 19th August, 1953 Coup d'état. (original abstract)
12
Content available remote Is Labour Law a Hindrance in India's Public Enterprises Reforms?
63%
With a growing dependency on the private participation across the globe, India also implemented the economic reforms process but these reforms have not been supported by any major amendments in the labour Laws though privatization of public enterprises, is one of the key issues in the ongoing economic reforms and India has a major workforce employed in the PEs. Global experiences in privatization appear to suggest that there should be a clear-cut privatization law, which will sustain the logic of what to privatize, how to privatize and for whom to privatize, but till today India has not even considered enacting such a law. The presence of old labour laws and the absence of a privatization law present a complex situation at the time of the second generation of economic reforms undertaken by India. This paper tries to investigate how the Indian Labour law is helpless in helping the labour and in protecting the larger interest of the PE's reforms. (original abstract)
Artykuł traktuje o znaczeniu interwencji państwa włoskiego w XX wieku w wybrane sektory gospodarki (w ujęciu regionalnym) na późniejszą sytuację społeczno-ekonomiczną regionów. Ze względu na obserwowane współcześnie bardzo duże zróżnicowanie gospodarcze regionów, postawiono sobie pytanie, czy i w jakim stopniu centralna polityka państwa włoskiego okresu postzjednoczeniowego wpłynęła na występujące dziś dysproporcje? Artykuł składa się z trzech zasadniczych części: w pierwszej nakreślono współczesne zróżnicowanie społeczno-ekonomiczne regionów, w drugiej przedstawiono kondycję gospodarczą regionów po zjednoczeniu kraju oraz stanowisko państwa i podjęte przez nie działania, w tym programy naprawcze służące poprawie warunków społeczno-ekonomicznych regionów, w trzeciej części dokonano oceny trafności i zasadności realizacji tych działań w kontekście aktualnej sytuacji gospodarczej kraju. Celem artykułu jest wskazanie na znaczenie roli polityki państwa i decyzji podjętych w przeszłości na współczesną kondycję gospodarczą regionów włoskich. Tym samym autor na podstawie kwerendy literatury oraz przy zastosowaniu wybranych metod statystycznych podejmuje próby wyjaśnienia permanentnych, a w niektórych obszarach nadal pogłębiających się, różnic w rozwoju społeczno-ekonomicznym włoskich regionów, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu działań politycznych podjętych po zjednoczeniu kraju.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wpływu takich działań państwa, jak nacjonalizacja i prywatyzacja ziemi na kształt i kierunki zmian w użytkowaniu ziemi rolniczej w Polsce. Zakres analizy obejmuje działania interwencyjne powadzone przez Agencję Nieruchomości Rolnych, polegające na wykonywaniu prawa pierwokupu i wykupu nieruchomości rolnych oraz sprzedaży gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. W ramach polityki kształtowania ustroju rolnego, państwo wpływa na rozdysponowanie ziemi pomiędzy sektor prywatny publiczny. Wspierany jest przepływ ziemi do gospodarstw rodzinnych, co ogranicza rozwój innych jednostek gospodarczych. Jest to sprzeczne z racjonalnością ekonomiczną, gdyż w efekcie takiego modelowania rolnictwa blokowany jest przepływ ziemi do tych przedsiębiorstw, które wykazują największą zdolność do zaspakajania potrzeb konsumentów. (abstrakt oryginalny)
W pierwszych latach po zwycięstwie rewolucji (styczeń 1959 r.) na Kubie dokonały się głębokie i ważne zmiany. Zmiany te, nie mające precedensu na kontynencie amerykańskim, są częścią składową procesu tworzenia się własności socjalistycznej . W procesie tym można wyraźnie wyróżnić dwa etapy: pierwszy - ludowo-demokratyczny, rolny i antyimperialistyczny - który rozpocząć się po zwycięstwie armii powstańczej i drugi - socjalistyczny - który się rozpoczął w połowie lat sześćdziesiątych. 6 sierpnia 1960 r. znacjonalizowane zostały główne kompanie amerykańskie, 17 września cała sieć banków północno-amerykańskich, 13 października banki kubańskie i pozostałe banki zagraniczne oraz 382 duże firmy o kapitale narodowym, zaś 24 października w odpowiedzi na embargo nałożone przez USA na towary kubańskie zostały znacjonalizowane pozostałe firmy północno-amerykańskie na terytorium Kuby. Nacjonalizacja była ważnym krokiem, który pozwolił państwu na planowanie i przebudowę gospodarki oraz na zarządzanie gospodarką w ten sposób, aby mogła się ona rozwijać równomiernie i we wszystkich dziedzinach. W tym kontekście kubański handel zagraniczny, ukształtowany w ciągu sześćdziesięciu lat neokolonialnych rządów pseudo republiki, nosił na sobie wyraźne ślady zależności od pozostałych gałęzi gospodarki narodowej i był ściśle. powiązany z interesami kapitału północno-amerykańskiego. Poza tym handel zagraniczny Kuby posiadał cechy charakterystyczne dla krajów słabo rozwiniętych. (fragment tekstu)
Autor przedstawia najważniejsze z punktu widzenia problemów inflacji cechy odróżniające gospodarkę socjalistyczną od kapitalistycznej. Są to: nacjonalizacja podstawowych środków produkcji oraz systemu bankowego; centralizacja decyzji w odniesieniu do proporcji między akumulacją a spożyciem; oddzielenie popytu na przedmioty spożycia od popytu na środki produkcji; jedyność banku państwa w zakresie emisji pieniądza gotówkowego i bankowego; założenie pełnego wykorzystanie zasobów środków trwałych oraz siły roboczej; inne znaczenie stopy procentowej; ustalanie cen przez państwo. Następnie przedstawia dwie postacie inflacji: inflację początkową i pełną oraz ich przejawy w zakresie inflacji pieniądza gotówkowego i pieniądza bankowego.
Własność publiczna ma w gospodarce komplementarne znaczenie w stosunku do własności prywatnej. Pełnienie przez państwo funkcji asekuracyjnych w gospodarce prowadzi w okresie kryzysu gospodarczego do przejściowego zwiększenia zakresu sektora publicznego. Podstawowym instrumentem jest w tym przypadku nacjonalizacja, która jest jednym z elementów pakietu stabilizacyjnego wdrożonego w latach 2007-2009 w Stanach Zjednoczonych. (abstrakt oryginalny)
Problematyka mienia zabużańskiego stanowi jedno z najbardziej złożonych zagadnień społecznych, ekonomicznych i prawnych związanych ze skutkami II wojny światowej. Pozostaje ona przedmiotem orzecznictwa sądów krajowych i europejskich oraz prac legislacyjnych, a praktyka zaspokojenia roszczeń dotyczących mienia zabużańskiego jest postrzegana jako swoisty "poligon doświadczalny" przed potencjalnym ustawowym rozwiązaniem kwestii reprywatyzacji.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza porównawcza historii i stanu obecnego przedsiębiorstw państwowych (pp) w Wielkiej Brytanii i Norwegii. Oba kraje są zaliczane do najbardziej rozwiniętych krajów świata, a jednocześnie diametralnie różnią się pod względem roli oraz znaczenia pp w gospodarce. Analiza wartości wskaźników IPE, PMR, CSS oraz udziału pp w zatrudnieniu wskazuje, że znaczenie pp w gospodarce norweskiej jest dość wysokie, natomiast w gospodarce brytyjskiej - bardzo niskie. Przeprowadzona analiza wykazała, że obie gospodarki w odmienny sposób podlegały trendom ogólnoświatowym, duży wpływ na przebieg zmian miały wybory polityczne społeczeństwa a obecny kształt sektora przedsiębiorstw państwowych jest uwarunkowany otoczeniem instytucjonalnym, jak też doraźnymi reakcjami na wydarzenia gospodarcze.(abstrakt oryginalny)
This paper compares nationalisation campaigns in the German Democratic Republic and socialist Poland, with particular focus on industry. It is based on secondary literature as well as material from both the German and Polish statistical offices. The main finding is a surprising lack of simultaneity in the nationalisation campaigns in the two countries, which possibly had a significant impact on the course of economic transforma-tion in East Germany and in Poland.(original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.