Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 85

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Natura 2000 Networking Programme
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem opracowania jest ocena implikacji środowiskowych oraz organizacyjno-ekonomicznych dla rolnictwa z gmin o różnym nasyceniu siecią Natura 2000 w Polsce. Dane dotyczące rozkładu obszarów Natura 2000 oraz przyrodniczych warunków gospodarowania w gminach w kraju pochodziły z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach za 2018 rok. Natomiast dane dotyczące cech potencjału organizacyjnego rolnictwa w ujęciu gmin zaczerpnięto z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wygenerowane zostały na podstawie wniosków składanych przez odpowiednio 1345,2 i 1269,5 tys. gospodarstw rolnych - beneficjentów wspólnej polityki rolnej (WPR) 2014-2020 - o przyznanie płatności bezpośrednich w ramach kampanii za 2016 i 2021 rok. Ustalono, że gminy z dużym i szczególnie dużym nasyceniem obszarów Natura 2000 na tle gmin bez tych obszarów cechowały się wyraźnie gorszymi warunkami gospodarowania oraz bardziej zróżnicowanym krajobrazem, a także większym udziałem użytków rolnych (UR) z produkcją ekstensywną charakterystyczną dla użytków rolnych o wysokiej wartości przyrodniczej (ang. high nature value farmlands - HNVf) wyznaczonych w Polsce w ramach WPR 2014-2020. Gospodarstwa rolne z obszarów Natura 2000 na tle gospodarstw pozostałych charakteryzowały się większą przeciętną powierzchnią UR, a także niższymi nakładami pracy w przeliczeniu na 1 ha UR. Cechowały je niższe koszty ogółem, w tym bezpośrednie, co wpłynęło na mniejszą produktywność czynników produkcji oraz dochód w przeliczeniu na 1 ha UR. W konkluzji stwierdzono, że miały one słabsze możliwości rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie znaczenia społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji dotyczących planowania obszaru Natura 2000, ponieważ zaangażowanie grup społecznych, nie związanych z ochroną przyrody, wpływa w dużym stopniu na treść planu ochrony. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba zdiagnozowania szans i zagrożeń płynących z Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 dla Polski. (fragment tekstu)
Sieć Natura 2000 stanowi podstawową formę ochrony zasobów naturalnych, poza parkami narodowymi, krajobrazowymi i rezerwatami przyrody. Wdrożenie tego systemu ujawniło jednak pewne formalne ograniczenia dla rozwoju przedsiębiorczości, chociaż należy w nim upatrywać także potencjalnych korzyści. Celem badań1 była identyfikacja opinii przedsiębiorców na temat wpływu programu Natura 2000 na lokalną przedsiębiorczość. Badania ankietowe przeprowadzono w 2016 r. wśród przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w województwie małopolskim. Podstawowy materiał empiryczny stanowiły wyniki badań jakościowych przeprowadzonych z wykorzystaniem metody wywiadu standaryzowanego wśród 160 przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na obszarach Natura 2000. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu dokonano oceny wpływu powołania sieci Natura 2000 na aktywność gospodarczą ludności gmin wiejskich należących do obszaru funkcjonalnego Zielonych Płuc Polski (ZPP). Od 2004 roku znaczną część gmin ZPP objęto obszarami specjalnej ochrony ptaków i siedlisk w ramach Natury 2000. Zaprezentowane badania miały na celu empiryczną weryfikację poglądu prezentowanego przez lokalne społeczności, że powołanie na obszarach wiejskich sieci Natura 2000 przyczynia się do ograniczenia rozwoju przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
Okres powstawania planów zadań ochronnych dla obszarów objętych siecią "Natura 2000" jest okazją do zapoznania społeczności lokalnych z założeniami tej formy ochrony przyrody. Obejmuje ona już około 20% powierzchni naszego kraju, a tworzone właśnie dokumenty będą obowiązującym prawem miejscowym, którego przepisów będzie należało przestrzegać. Artykuł przybliża zasady tworzenia planów oraz problematykę partycypacji społecznej. Omówiono również proces powstawania i konsultacji pierwszego w Polsce planu zadań ochronnych obszaru "Murawy w Haćkach". (abstrakt oryginalny)
Popularyzacja zagadnienia partycypacji społecznej jako strategicznego podejścia do procesu podejmowania decyzji związanych ze zrównoważonym rozwojem nastąpiła w szczególny sposób po opublikowaniu Brundtland Report w 1987 roku. W konsekwencji już na początku polskiej transformacji Unia Europejska pełniła aktywną rolę w przemianach społeczno-ekonomicznych obszarów wiejskich, przede wszystkim poprzez systematyczne wdrażanie nowych kierunków ich rozwoju, poparte stosownymi mechanizmami fi nansowania. Po roku 2004 wsparcie Unii Europejskiej dla inicjatyw rozwoju wsi promujących partycypację społeczną uległo znacznej intensyfi kacji. Dotyczy to zwłaszcza tych programów, które podkreślają wartość i znaczenie wiedzy oraz społeczności lokalnych w procesie zrównoważonego rozwoju. Dotyczy to m.in. programu Leader, który promuje nowe formy governance poprzez rozwój bazy do partnerstwa między sektorami publicznym, prywatnym i społecznym (Lokalne Grupy Działania). Duże znaczenie posiada w tym względzie również Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000 - najnowsza forma ochrony przyrody utworzona dla ochrony bioróżnorodności w krajach UE.(abstrakt oryginalny)
The setting of Natura 2000 sites in order to conserve, promote and exploit them as distinctive areas, is both a prerequisite and an opportunity regarding pupils` education also through geography as a discipline. In this context, the present paper aims to outline some practical and theoretical aspects towards familiarizing pupils with the necessity of protecting the environment, to use and depict tourist maps, to use spatial orientation, to recognize various species of plants and dwelling within Red Valley Nature 2000 site, in Bihor county.(original abstract)
Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy zidentyfikowane podczas badań zasoby ekonomiczne i społeczne obszarów przyrodniczo cennych dają szansę na ich zintegrowany rozwój. Badania miały charakter teoretyczno-empiryczny. Zaprezentowano wyniki badań empirycznych skonfrontowane z koncepcją rozwoju zintegrowanego. Prezentowane wnioski mają charakter aplikacyjny. Z przeprowadzonych analiz wynika, że wdrażanie koncepcji rozwoju zintegrowanego na obszarze objętym Naturą 2000 wymaga wielopłaszczyznowych działań władz samorządowych, m.in. w zakresie aktywizacji lokalnych liderów oraz mieszkańców gmin mających na celu eliminowanie barier rozwojowych, w tym wynikających z potrzeby ochrony zasobów przyrodniczych. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była próba wykazania, że zbyt duży nacisk na ochronę środowiska może przyczynić się zarówno do degradacji przyrody, jak i bankructwa gospodarstw rybackich. Przedstawiono problematykę gospodarki stawowej w Dolinie Baryczy w obliczu ograniczeń oraz możliwości rozwoju jakie wyznacza sieć "Natura 2000', ze szczególnym uwzględnieniem kwestii chronionych ptaków - rybożerców. Starano się dowieść, że skutecznym rozwiązaniem na pojawiające się konflikty na linii ekologia - gospodarka rybacka, może być dostosowanie przepisów prawnych do aktualnych warunków gospodarowania i wprowadzenie automatycznej rekompensaty z tytułu szkód wyrządzonych przez prawnie chronione ptactwo, które przetrzebia hodowle ryb na obszarach objętych siecią "Natura 2000". (abstrakt oryginalny)
W pracy zajęto się opisem ekonomicznych warunków, w jakich idea ochrony bioróżnorodności leśnej może być skutecznie realizowana. Przede wszystkim skoncentrowano się na nowych formach regulacji gospodarki zasobami leśnymi mających na celu zachowanie i pomnażanie różnorodności biologicznej na terenach leśnych włączonych do sieci Natura 2000. W następnej kolejności dokonano analizy implikacji ekonomicznych związanych z wprowadzaniem różnego typu regulacji zarówno od strony metodologicznej, jak i dodatkowych kosztów, jakie obarczą gospodarstwo leśne w takich przypadkach. W tym celu wykorzystano znany w teorii zarządzania model Przełożony-Podwładny. Warto zaznaczyć, że w leśnictwie naszego kraju tego typu narzędzie analizy nie było dotychczas stosowane. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była analiza funkcjonowania gospodarstw rolnych położonych na obszarze Natura 2000. Badaniami przeprowadzonymi w 2015 roku objęto 70 rolników, których gospodarstwa położone były na terenie SOO "Dolina Biebrzy" w woj. podlaskim. Podstawową metodą badawczą była metoda kwestionariuszowa. Badania wykazały, że program rolnośrodowiskowy jest dobrym instrumentem godzącym interesy ochrony przyrody i lokalnych producentów rolnych, wymaga jednak uzupełnienia o pakiety dostosowane do specyfiki terenu. Wykazano również, że o ile ekonomiczna część programu nie budzi żadnych wątpliwości, o tyle efekty środowiskowe są praktycznie nierozpoznane, co może skutkować niepełną ochroną cennych siedlisk i gatunków. (abstrakt oryginalny)
Szczegółowe rozwiązania związane z ochroną środowiska mogą być regulowane zarówno przez akty prawa miejscowego (na przykład miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego), jak i przez indywidualne decyzje administracyjne. Aby ochrona środowiska, przede wszystkim obszarów objętych szczególną ochroną, była realizowana w sposób optymalny, musi istnieć korelacja postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i rozstrzygnięć indywidualnych. Jeżeli taka korelacja nie wystąpi, to ochrona środowiska może nie być skuteczna, a jednocześnie pojawia się wątpliwość co do zaufania w postanowienia prawa miejscowego. W artykule, na przykładzie konkretnej miejscowości przeanalizowano brak korelacji między postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego a celami ochrony środowiska dla obszaru Natura 2000.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ocena funkcjonowania gospodarstw z chowem krów mlecznych beneficjentów pakietu 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 będącego częścią Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego realizowanego w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020 na tle analogicznych gospodarstw z tych samych gmin. Analizą porównawczą objęto 44 gospodarstw beneficjentów i 140 gospodarstw z chowem krów mlecznych z 36 gmin w Polsce. Analizę wykonano korzystając z danych gospodarstw rolnych prowadzących rachunkowość dla Polskiego FADN w 2016 roku. Ustalono, że gospodarstwa beneficjentów na tle gospodarstw pozostałych miały m.in. niewiele mniejszy dochód w przeliczeniu na 1 FWU, aczkolwiek z większym udziałem dopłat do działalności operacyjnej. Poza tym, w analizowanym roku obydwie grupy gospodarstw charakteryzowały się ujemną stopą inwestycji netto(abstrakt oryginalny)
Przedmiot i cel pracy: Przedmiotem pracy są obszary chronione w województwie podlaskim ze szczególnym uwzględnieniem obszarów Natura 2000, a jej celem rozpoznanie i ukazanie znajomości i atrakcyjności tych obszarów w opinii mieszkańców województwa podlaskiego. Materiały i metody: Badania ankietowe zostały przeprowadzone wśród 275 dorosłych mieszkańców województwa podlaskiego. Sposób doboru próby miał charakter przypadkowy. Wyniki: Znaczenie pojęcia Natura 2000 było wśród badanych powszechnie znane. Obszary te były przez respondentów uznawane za atrakcyjne turystycznie i dość często odwiedzane. Największym powodzeniem cieszyła się Puszcza Białowieska, Augustowska i Knyszyńska. Na ich obszarze podejmowana była najczęściej turystyka piesza, rowerowa i kajakowa. Wnioski: Obszary Natura 2000 w województwie podlaskim stanowią cenną i popularną destynację turystyczną. Koniecznym jest ich odpowiednie zagospodarowanie turystyczne, które przybliży odwiedzającym najważniejsze walory tych obszarów, a także umożliwi uprawianie turystyki zrównoważonej i ochronę tych obszarów.(abstrakt oryginalny)
Ekologiczny sposób gospodarowania w obrębie obszarów Natura 2000 jest jedną z rekomendowanych form działalności i wspieraną finansowo w ramach programów rolnośrodowiskowych. Rolnictwo ekologiczne w Polsce rozwija się dynamicznie. Świadczy o tym wzrost udziału użytków rolnych, objętych ekologicznym sposobem gospodarowania, w całkowitej powierzchni upraw rolnych - z 0,3% w 2002 roku do 2% w 2010 r. Celem artykułu jest analiza regionalnego zróżnicowania rolnictwa ekologicznego oraz jego współwystępowania z obszarami Natura 2000 w Polsce w 2010 r. (abstrakt oryginalny)
System przyrodniczy miasta tworzą tereny spełniające różne funkcje w jego przestrzeni. Część z nich charakteryzuje się szczególnie cennymi walorami środowiska przyrodniczego, przez co objęta jest prawną ochroną. Takie cenne przyrodniczo obszary mogą być rozpatrywane wielorako. W opracowaniu podjęto próbę zdefiniowania pojęcia oraz waloryzacji obszarów cennych przyrodniczo w obrębie dużego miasta, odnośnie ich potencjalnych i rzeczywistych funkcji. Za przykład posłużył Dębnicko-Tyniecki obszar łąkowy, który jest chronionym obszarem w ramach europejskiej sieci Natura 2000, mieszczącym się w obrębie Krakowa. Na funkcje tego terenu składają się różne świadczenia o charakterze ekologicznym, ekonomicznym oraz społeczno-kulturowym. Można założyć, że najważniejsze wśród nich są funkcje ekologiczne, zwłaszcza dotyczące zachowania bio-różnorodności i ochrony specyficznego dla danych enklaw przyrodniczych krajobrazu kulturowego. Ponadto w kształtowaniu przestrzeni miasta oraz najbliższego jego otoczenia nadal istotną, choć wydaje się zmniejszającą, rolę odgrywa rolnictwo, a stąd rolnicze i ogrodnicze zagospodarowanie ziemi. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Uwarunkowania inwestowania na obszarach Natura 2000
75%
Artykuł podejmuje próbę analizy uwarunkowań inwestowania, jakie występują na obszarach Natura 2000. W artykule zbadano, rodzaje inwestycji, które mogą znacząco lub potencjalnie znacząco oddziaływać na te obszary. Starano się zakreślić rodzaj przedsięwzięć, które mogą doskonale wpisać się w specyficzne uwarunkowania występujące na obszarach N2000. Należy zauważyć, iż omawiane tereny są bezcenne, ale ograniczenia działalności gospodarczej powodują utrudnienia w rozwoju gmin położonych w ich obszarze oraz w bezpośrednim sąsiedztwie, a dopuszczalny rodzaj działalności nie stanowi pewnego i satysfakcjonującego dochodu dla mieszkańców. (abstrakt oryginalny)
Warunki środowiskowe wpływają na ekonomikę gospodarstw rolnych. Potwierdzają to wyniki badania gospodarstw indywidualnych na terenach Zielonych Płuc Polski objętych siecią Natura 2000. Wpływ ten ustalono trzema sposobami. Po pierwsze na podstawie badań ankietowych 285 gospodarstw o powierzchni co najmniej 5 ha użytków rolnych w zakresie oceny subiektywnej rolników. Po drugie na podstawie gospodarstw rachunkowości rolnej (FADN) w zakresie relacji ekonomicznych oraz sprawności gospodarowania. Po trzecie także na podstawie danych rachunkowości rolnej, tylko w zakresie korzyści z realizacji pakietów programu rolnośrodowiskowego. W rezultacie prezentowane wyniki dają pewien obraz wpływu ograniczeń środowiskowych na ekonomikę gospodarstw rolnych na terenach objętych siecią Natura 2000. Obraz ten nie jest pełny ze względu na niedostatek informacji w wykorzystanych zbiorowościach gospodarstw, a przede wszystkim na zbyt krótki czas wprowadzania ograniczeń na terenach Natura 2000. Gospodarstwa na terenach ograniczeń środowiskowych niewątpliwie mają gorsze warunki środowiskowe dla produkcji rolniczej, zwłaszcza roślinnej. Transfery w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, zwłaszcza płatności z tytułu ONW i płatności rolnośrodowiskowe sprzyjają wyrównywaniu warunków ekonomicznych. Gospodarstwa na terenach naturowych mają też mniejsze możliwości podejmowania pracy najemnej. Ogólne warunki ekonomiczne sprzyjają przyspieszeniu zmian struktury agrarnej przez likwidowanie jednych gospodarstw rolnych a powiększanie innych. Problemem pozostaje zagrożenie depopulacją gmin naturowych. Wiele zależeć będzie od społecznego wartościowania dóbr i usług środowiskowych, co powinno przekładać się na płatności za tworzone dobra publiczne i usługi środowiskowe. (abstrakt oryginalny)
Sieć Natura 2000 obejmuje Specjalne Obszary Ochrony SOO (ostoje siedliskowe o kodzie PLH) oraz Obszary Specjalnej Ochrony OSO (ostoje ptasie o kodzie PLB). Celem sieci obejmującej kraje Unii Europejskiej jest zachowanie zagrożonych wyginięciem siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin i zwierząt w skali Europy oraz typowych, powszechnie występujących siedlisk przyrodniczych. Obecnie w Polsce sieć Natura 2000 zajmuje prawie 1/5 powierzchni lądowej. W jej skład wchodzi 849 obszarów mających znaczenie dla Wspólnoty (obszary "siedliskowe" - przyszłe specjalne obszary ochrony siedlisk) oraz 145 obszarów specjalnej ochrony ptaków. Na obszarze Roztocza położone są w całości lub częściowo, trzy ostoje ptasie (PLB060012 Roztocze, PLB060008 Puszcza Solska, PLB060021 Dolina Sołokiji) i 12 ostoi siedliskowych: PLH060070 Borowa Góra, PLH060003 Debry, PLH180017 Horyniec, PLH060089 Minokąt, PLH060017 Roztocze Środkowe, PLH060020 Sztolnie w Senderkach, PLH060022 Święty Roch, PLH060094 Uroczyska Lasów Adamowskich, PLH060034 Uroczyska Puszczy Solskiej, PLH060093 Uroczyska Roztocza Wschodniego, PLH060028 Zarośle, PLH060029 Żurawce. W artykule dokonano charakterystyki geograficzno-przyrodniczej ostoi Natura 2000 Roztoczu, wskazując również na ich powiązania z wcześniej istniejącymi obszarami chronionymi i przedmioty ochrony. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.