Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 258

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nauki ekonomiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
1
Content available remote O nowym paradygmacie w naukach ekonomicznych
100%
Opracowanie składa się z czterech części. W części pierwszej autorka przybliża pojęcie paradygmatu. Część drugą poświęcono założeniom obowiązującego paradygmatu. Część trzecia prezentuje założenia paradygmatu opartego na teorii ludzkiego działania. Część ostatnia zawiera wnioski. (fragment tekstu)
Przedstawiono najważniejsze problemy nauk ekonomiczno-rolniczych w pięćdziesięcioletniej działalności Komitetu Ekonomiki Rolnictwa PAN. Wskazano historycznie trzy okresy tej działalności i szczegółowo je scharakteryzowano. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono głos w dyskusji odnośnie potrzeby ukierunkowywania badań ekonomicznych w większym stopniu na rozwiązywanie rzeczywistych problemów praktyki rolniczej i gospodarczej. (fragment tekstu)
Celem Konferencji było przedstawienie ważniejszych problemów związanych z badaniami naukowymi w zakresie nauk ekonomicznych, wymiana poglądów na tematy sporne lub wymagające interpretacji, związane z badaniami i pracami realizowanymi w celu uzyskania kolejnych stopni i tytułu naukowego, zasad recenzowania opracowań i dorobku naukowego, wymogów redakcyjnych stosowanych wobec referatów, artykułów i rozpraw naukowych. (fragment tekstu)
Każdy racjonalnie myślący człowiek dąży do poprawy swego bytu. Jednym z elementów służących jego poprawie jest bogacenie się, czyli poprawa własnej pozycji materialnej w społeczeństwie. Część społeczeństwa kojarzy termin inwestycja z zakupem papierów wartościowych na giełdzie lub poza nią, część z budową domu, zakupem mieszkania, inni za inwestycję uznają budowanie dróg i mostów lub szerzej - infrastruktury technicznej. Za inwestycję uważane może być również nabywanie pojedynczych dzieł sztuki lub całych kolekcji. Wiele aktywów rzeczowych gromadzonych przez ludzi ma cechy inwestycji. Potencjalną inwestycją może być zakup przedmiotów kolekcjonerskich, np. znaczków pocztowych, starych monet, autografów, porcelanowych lalek, dywanów orientalnych czy zabytkowych samochodów. Za inwestycję można również uznać nakłady na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, edukację własną lub swoich dzieci (nierzadko zdarza się traktowanie potomstwa jako inwestycji), ale także poprawę wizerunku własnego czy firmy lub instytucji. Są osoby, które nawet sumy przeznaczone na gry losowe traktują jako inwestycję. Dla bardzo małej części z nich jest to działalność przynosząca zysk. zdarza się niemały, jednak zdecydowana większość tych "inwestorów" odnotowuje stratę.(fragment tekstu)
6
Content available remote Wspomnienie o profesorze Konradzie Bajanie
80%
Profesor Konrad Bajan zmarł w wieku 86 lat. Zajmował się problematyką ekonomiczną w zróżnicowanych układach politycznych kraju i świata. Z WSM w Warszawie był związany od 2002 roku. (abstrakt oryginalny)
The experience of highly developed western countries shows a growing importance of human factor in agricultural management along with introducing methods based on achievements of biological and technological progress. In view of rachid changes occurring recently in Poland in the field of introducing those methods, similar trend in human factor as in western countries may likewise be expected. Thus studying the influence of that factor and developing appropriate investigation methods (e. g. factorial analysis) should gain at the period in question particular importance. (original abstract)
Kategoria wartości ekonomicznej powinna być rozważana w różnych wymiarach. Powołując się na prace S. Amsterdamskiego, E. Fromma, T.S. Kuhna, B. Malinowskiego, R.E. Nisbetta, M. Stratherna i M. Webera, autor podejmuje problem kontekstualizmu w naukach ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Encyklika Populorum progressio o popieraniu rozwoju ludów
80%
Prezentowany tekst stanowi kontynuację cyklu prezentującego dokumenty Katolickiej Nauki Społecznej, jako dorobek ważnego nurtu myśli ekonomicznej. Poprzednie ukazały się w numerach: Zeszyt 1-4 Tom I, Zeszyt 3-4 Tom III i 1-4 Tom IV Rocznika i dotyczyły tak zwanej kwestii robotniczej, totalitaryzmu i pokoju. Tym razem podjęty został temat stanowiska Kościoła katolickiego w sprawie niedorozwoju, który po odsunięciu zagrożenia totalnym konfliktem jądrowym, jest obecnie największym problemem ludzkości. Temat ten jest słabiej opracowany w literaturze krajowej, o czym świadczy chociażby fakt pominięcia go przez W. Stankiewicza (2007) w jego pracy poświęconej historii myśli ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote O pięknie nauk ekonomicznych
80%
Celem artykułu jest identyfikacja przejawów (aspektów) piękna nauk ekonomicznych. Przez nauki ekonomiczne rozumie się w tym tekście cztery dyscypliny obowiązującej w Polsce do września 2018 r. klasyfikacji dyscyplin, zaliczone do dziedziny nauk ekonomicznych (w kolejności alfabetycznej): ekonomię, finanse, nauki o zarządzaniu i towaroznawstwo. Podstaw koncepcyjnych poszukiwania piękna nauk ekonomicznych należy doszukiwać się w filozofii, a szczegółowiej rzecz ujmując w jej fragmencie, jaki stanowi estetyka. W tekście wykorzystano dwa sposoby pojmowania piękna: piękno apollińskie i piękno dionizyjskie, przy czym ten pierwszy sposób potraktowano jako tradycyjny, klasyczny, a drugi jako alternatywny. Oba te sposoby wykorzystano do zidentyfikowania przejawów piękna nauk ekonomicznych ze względu na przedmiot badania oraz ze względu na zastosowaną metodę badawczą. Podstawową metodą badawczą wykorzystaną przy powstawaniu tego opracowania była analiza literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Profesor Sierpiński był przez wiele lat szefem zespołu historyków myśli ekonomicznej. Zespół ten funkcjonował jako Zakład w Katedrze Ekonomii Politycznej na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym a później jako samodzielna Katedra Historii Myśli Ekonomicznej. Sposób kierowania przez niego zakładem a następnie Katedrą pozostanie dla mnie za zawsze wzorem. Styl kierowania nie dotyczył tylko strony merytorycznej. Wszystkie pisane przez nas teksty były przedmiotem dyskusji na regularnie organizowanych zebraniach.
The study aims to give a comprehensive review of young business scholars in the Visegrad countries (Poland, the Czech Republic, Slovakia and Hungary), describing their scientific performance, prospects and possibilities. The study provides a detailed analysis of the specific situation of the Visegrad countries through examining young scholars facing the challenge of 'publish or perish' in a changing academic world.(fragment of text)
13
Content available remote Miejsce polskich nauk ekonomicznych w nauce światowej
80%
Na przełomie pierwszej i drugiej dekady dwudziestego pierwszego wieku, która zbiegła się z dwudziestą rocznicą początku transformacji ustrojowej w naszym kraju, nasiliła się dyskusja o różnych wyznacznikach miejsca Polski we współczesnym świecie, w tym o nauce. Szczególne zainteresowanie nauką i ściśle z nią powiązanym szkolnictwem wyższym ma uzasadnienie w obecnym etapie rozwoju gospodarczego określanego popularnie mianem gospodarki opartej na wiedzy. Dyskusja o rozwoju nauki w Polsce jest przede wszystkim skoncentrowana na tych dziedzinach, które bezpośrednio wiążą się z tworzeniem fundamentów teoretycznych lub wdrożeniami z zakresu techniki czy technologii. Znacznie mniej uwagi poświęca się w niej naukom humanistycznym i społecznym, a w tym naukom ekonomicznym. Poza zakres opracowania wykracza skądinąd bardzo ważna kwestia: na ile widoczna w Polsce, choć nie tylko w niej, tendencja do traktowania nauk społecznych i humanistycznych jako prawie że z definicji mniej istotnych niż nauki ścisłe, przyrodnicze i techniczne ma obiektywne i bezdyskusyjne przesłanki. (fragment tekstu)
The main studied objects for midieconomics are midiproducers and midiconsumers. Midieconomics will not appear as an auxiliary science, but rather as an independent theoretical economic science quite similar to microeconomics and macroeconomics. (short original abstract)
Artykuł niniejszy został poświęcony rozważaniom na temat powojennej historii gospodarki Japonii od czasów zakończenia okupacji amerykańskiej do współczesności. Okres ten obejmuje czasy tzw. cudu gospodarczego trwającego od lat pięćdziesiątych XX wieku oraz czasy zrównoważonego rozwoju, jakie nastąpiły w Epoce Showa po kryzysie paliwowym w gospodarce światowej. W artykule wyjaśnione zostały główne przyczyny warunkujące spektakularne sukcesy japońskiej gospodarki w okresie niezwykle dynamicznego rozwoju gospodarczego, a także po krótkim kryzysie w latach siedemdziesiątych, tkwiące m.in. w skutecznej, choć niekonwencjonalnej polityce gospodarczej japońskich rządów. W artykule objaśnione zostały także przyczyny, które doprowadziły do kryzysu japońskiej gospodarki wraz z nastaniem Epoki Heisei oraz przyczyny sprawiające niespodziewaną długotrwałość owego kryzysu. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Metodologia badań naukowych : o wiedzy i prawdzie w naukach ekonomicznych
80%
Esej, który przedstawiam Czytelnikom, jest przyczynkiem do metodologii badań naukowych, zwłaszcza w naukach ekonomicznych. Zastanawiam się nad tym, kim są naukowcy, i co to jest wiedza szeroko pojmowana. Rozwijając te myśli, przechodzę do określenia podstawowych struktur nauki, a następnie do scharakteryzowania błędnych koncepcji metod naukowych. Jest to bardzo ważne zagadnienie, zwłaszcza że przy wielości uczelni w Polsce, w "zamkniętych" środowiskach kreują się grupy pseudouczonych, szczególnie w obszarze tzw. inżynierii finansowej. Dlatego sięgam do teorii złudzeń F. Bacona i indukcjonizmu. Wreszcie przypominam redukcjonizm i hipotetyzm Isaaca Newtona. Zwłaszcza młodym naukowcom dedykuję falsyfikację Karla Poppera, czyli odmianę jednego z rozumowań zwanego sprawdzaniem. Powyższe przemyślenia prowadzą do postawienia kwestii: wiedza i prawda. W ten sposób dochodzę do konkluzji, że istotą prawdy jest zgodność myśli i przekonań z rzeczywistością. Wyrażam nadzieję, że moje przemyślenia zmobilizują młode pokolenie uczonych do prowadzenia kompetentnych i rzetelnych badań w tym nowym stuleciu wszechobecnej globalizacji. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest identyfikacja cech charakterystycznych dla monografii, w tym monografii ekonomicznej oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy monografia ekonomiczna może korzystać z metod badawczych charakterystycznych dla nauk idiograficznych, choć sama jest nauką nomotetyczną. W artykule przedstawiono monografię jako metodę badawczą. Zaproponowano podział metody monograficznej na makromonografię i mikromonografię. Monografia jako metoda naukowa powinna wykorzystywać więcej niż jedną metodę badawczą, a także reprezentatywny dobór prób do badań (makromonografia) oraz dobór celowy do badań (mikromonografia). W opracowaniu omówiono ogólne zalecenia monografii, przedstawiono istotę monografii branżowej (rolniczej) oraz zalecenia dla mikromonografii. Następnie przedstawiono cechy charakterystyczne dla studium przypadku jako metody przydatnej głównie dla dydaktyki, lecz niepozbawionej walorów metody naukowej. Ponadto przedstawiono zakres wykorzystania metody monograficznej (makro- i mikromonografii) w "Rocznikach Naukowych Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu". Wykazano wzrastającą rolę monografii, szczególnie makromonografii w badanym czasopiśmie. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Interdyscyplinarność w naukach ekonomicznych
80%
Nauki ekonomiczne funkcjonują jako system wiedzy, który powinien gwarantować obiektywne poznanie zachowań ludzi, zjawisk i procesów gospodarczych. Naukowy dyskurs i korelacja pomiędzy naukowcami z różnych dziedzin może wygenerować odpowiedź na nurtujące pytania. Artykuł analizuje zjawisko interdyscyplinarnego charakteru nauk ekonomicznych. Głównym celem pracy było uzasadnienie tezy użyteczności współpracy badawczej dla rozwoju całej nauki. (abstrakt oryginalny)
Omawiana książka ma nie tylko walory naukowe, ale i praktyczne. Polecamy jej lekturę dla ekonomistów-naukowców, studentów kierunków ekonomicznych oraz praktyków, zwłaszcza polityków, mających wpływ na poziom debaty publicznej oraz wyznaczanie kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju.Po zapoznaniu się z treścią tej książki nasuwa się pytanie: ekonomiści - dokąd zmierzacie? Przyszłość polskiej ekonomii zależy od nas. Budujmy ją wspólnymi silami pokazując intelektualną atrakcyjność tej nauki. Celu tego nie da się osiągnąć, czerpiąc wyłącznie z wzorców zachodnich.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono kilka refleksji nad kategorią integracji i jej podstawowymi rodzajami. Przyjęto, że nie jest to pojęcie wieloznaczne, bowiem istnieje bardzo duża zbieżność poglądów co do podstawowej intuicji tego terminu, a rzeczywista integracja odbywa się zawsze w oparciu o jakieś zwiększające się (w wyniku scalania) podobieństwo elementów scalanych - jakąś cechę wspólną decydującą o przynależności scalanych części do istniejącej lub tworzącej się w tym procesie całości. Ukazano integrację jako jedno z kluczowych pojęć nauk humanistycznych, a zwłaszcza nauk ekonomicznych, w których integracja ma wyjątkowo wiele obrazów. Wykorzystanie kategorii integracji zilustrowano na dwóch przykładach: integracji cech rozwoju, generujących pojęcie rozwoju zintegrowanego oraz na integracji różnych odmianach odpowiedzialności biznesu, generujących kategorię odpowiedzialności zintegrowanej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.