Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Naukowe zarządzanie personelem
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Idealny podwładny
100%
Tematem rozważań autora było zagadnienie statusu jednostki jako przywódcy bądź jako podwładnego, a także problem struktur, w których pełni on tę lub inną rolę.
Niniejszy artykuł przedstawia w ujęciu chronologicznym, dominujące w okresie od Kartezjusza do Fredericka W. Taylora, dyrektywy i refleksje na temat organizowania pracy, sprawnego działania, kierowania, przywództwa, podejmowania decyzji i strategii działania. Na wstępie zaprezentowano wkład nauk społecznych i inżynieryjnych oraz z zakresu wojskowości na rozwój naukowego zarządzania. Następnie przeprowadzono przegląd dokonań prekursorów zarządzania na przestrzeni XVI-XIX wieku. Zwrócono uwagę na fakt, że nauki o zarządzaniu ukształtowały się na przełomie XIX i XX wieku w wyniku kumulowania od czasów starożytnych wiedzy na temat rozwiązywania problemów występujących we wszelkich formach zorganizowanego działania. Na zakończenie ukazano społeczne, techniczne i ekonomiczne uwarunkowania rozwoju naukowego zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja elementów podejścia badawczego współcześnie nazywanego action research w naukowym zarządzaniu. W pierwszej części artykułu przedstawiono istotę action research jako metodyki badawczej tłumaczonej jako "badania w działaniu", "badania uczestniczące" i "badania interwencyjne", zwracając uwagę na zróżnicowania terminologiczne i metodologiczne. Następnie, wykorzystując metodę analizy studiów przypadków, omówiono wyselekcjonowane przykłady pierwszych, kluczowych badań, które stanowiły podwalinę kształtowania się naukowego zarządzania. W dalszej kolejności dokonano ich porównania z action research. W tej części analitycznej wykazano, że specyficzne warunki kształtowania się nowej dyscypliny naukowej wymagały odmiennej metodologii niż action research we współczesnym rozumieniu. W wyniku przeprowadzonej analizy sformułowano wniosek o średniej zbieżności podejścia badawczego stosowanego przez prekursorów zarządzania z action research. Opracowanie kończy wskazanie ograniczeń przeprowadzonej analizy i wytyczenie kierunków przyszłych badań w zakresie rozwoju metodologii nauk o zarządzaniu. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Zarządzanie zasobami ludzkimi w perspektywie pedagogicznej
63%
W prezentowanej publikacji podjęto próbę ukazania pedagogicznych aspektów głównych założeń teorii zarządzania zasobami ludzkimi oraz przeanalizowania na ich tle klasycznych koncepcji kierowania personelem. W związku z tym, w ramach merytorycznej struktury opracowania, wyodrębniono trzy części składowe obejmujące: - pedagogiczną interpretację istoty i głównych założeń teorii zarządzania zasobami ludzkimi; - kierowanie autokratyczne, utożsamiane w literaturze pedagogicznej z kierowaniem arbitralnym; - kierowanie demokratyczne, oparte na zasadzie "obopólnej satysfakcji". Należy nadmienić, że teoriopoznawcze rozważania oparto na podstawowych wskazaniach pedagogiki pracy dotyczących kierowania zespołami ludzkimi i jednocześnie nawiązujących do idei programów zwanych Quality of Working Life, oznaczających "jakość życia w pracy". (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono retrospektywny przegląd krytycznych komentarzy dotyczących pracy F.W. Taylora, w szczególności z uwzględnieniem literatury francuskiej lat 1910-1920. Zaprezentowano także współczesne spojrzenie na pracę Taylora autorstwa F. Guerina, próbującego przywrócić dobre imię amerykańskiemu pionierowi teorii zarządzania.
Przedmiotem zainteresowania autora jest ewolucja funkcji personalnej przedsiębiorstwa od przełomu XIX i XX wieku po czasy współczesne. Na zakończenie autor podkreśla, że zasygnalizowane w referacie zmiany i ewolucja funkcji personalnej najszybciej następują w USA, Europie Zachodniej i Azji (Japonia i Korea Płd.). Wysuwa postulat przyspieszenia zmian i zaawansowania poziomu zarządzania kadrami w praktyce organizacyjnej polskich przedsiębiorstw.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.