Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nawozy naturalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem badań było wskazanie ekonomiczno-środowiskowych aspektów nawożenia gleby, a w szczególności zwrócenie uwagi na koszty ponoszone przez rolników w związku z nawożeniem oraz obciążenie środowiska następujące wskutek nawożenia gleby. Wymieniono wybrane innowacyjne produkty wykorzystywane do nawożenia gleby. Szczególną uwagę poświęcono popiołom paleniskowym oraz możliwościom zastosowania ich do wapnowania gleb. (abstrakt oryginalny)
The aim of the paper was to discuss commercialisation possibilities of research findings pertaining to the biopreparation for plant growth stimulation in unfavourable soil conditions, which is based on specialized bacterial consortium. The production foundation of the biopreparation is the technology regarding the immobilisation of micro-organisms on mineral-organic media and sodium alginate, taking the form of a capsule. As a result of the conducted analyses, the potential effectiveness of investment in the technology and available solutions on the market were assessed in addition to strengths and weaknesses of the biopreparation. It was also stated that the prospective benefits following from the commercialization of the invention are very high. (original abstract)
W artykule omówiono zmiany gospodarowania nawozami naturalnymi w Polsce i w poszczególnych województwach kraju. Analiza dotyczyła zmian liczby i udziału gospodarstw indywidualnych stosujących nawożenie naturalne, powierzchni nawożonej i poziomu zużycia poszczególnych rodzajów nawozów naturalnych. Analiza porównawcza na poziomie województw dotyczyła lat 2007 i 2016. Oceniono także aktualną sytuację w zakresie nawożonej powierzchni oraz dawek nawozów naturalnych na podstawie danych za lata 2018-2019. Na podstawie wyników analiz wykazano, że w Polsce wyraźnie zmniejszyła się liczba gospodarstw stosujących nawozy naturalne. Mimo wzrostu zainteresowania stosowaniem gnojowicy, nadal najbardziej popularnym nawozem naturalnym był obornik, który w latach 2018-2019 stosowano na 18% użytkowanej rolniczo powierzchni. W Polsce średnioroczne dawki stosowanego obornika, gnojówki i gnojowicy wynosiły odpowiednio: 17 t/ha, 22 m3/ha i 26 m3/ha. Z przeprowadzonej analizy organizacji i intensywności gospodarowania nawozami naturalnymi wynika, że najbardziej wiodącym pod tym względem było województwo podlaskie, co potwierdza jego dominującą pozycję w produkcji zwierzęcej w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki analizy wielkości zużycia poszczególnych makroskładników w nawozach naturalnych w Polsce. Analizą objęto zużycie azotu, fosforu i potasu w poszczególnych rodzajach nawozów naturalnych, zarówno w odniesieniu do powierzchni nawożonej, jak i użytków rolnych. Okres badań obejmował dane za lata 2018-2019. Wielkość zasobów makroskładników nawozów naturalnych określono na poziomie województw. W wyniku analizy danych wykazano, że ponad 80% makroskładników NPK zaaplikowano do gleby w postaci obornika. Łączne zużycie NPK w nawozach naturalnych w Polsce oszacowano na poziomie ok. 80 kg/ha UR w dkr, w tym 27,4 kg N, 17,3 kg P2O5 i 33,5 kg K2O. Największe dawki składników NPK w nawozach naturalnych na powierzchni nawożonej stosowane były w województwach lubuskim, podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. W żadnym z województw średnia dawka stosowanego azotu w nawozach naturalnych nie przekraczała dopuszczalnego poziomu 170 kg N/ha. Pod względem intensywności nawożenia makroskładnikami z nawozów naturalnych wiodącym było województwo podlaskie, co potwierdza jego znaczenie w aspekcie produkcji zwierzęcej oraz istotność dla rozwoju biogospodarki w Polsce.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wykorzystanie użyźniacza glebowego UGmax w uprawie ziemniaka
75%
Celem podjętych badań było określenie wpływu użyźniacza glebowego UGmax na plon suchej masy, plon skrobi i plon białka ogólnego dwóch odmian ziemniaka jadalnego. Wyniki badań pochodzą z doświadczenia polowego przeprowadzonego w latach 2008-2010. Założono je metodą losowanych podbloków jako dwuczynnikowe, gdzie czynnikiem I były dwie odmiany ziemniaka jadalnego Satina i Tajfun, a czynnikiem II pięć sposobów stosowania użyźniacza glebowego UGmax. Po zastosowaniu użyźniacza glebowego UGmax, w porównaniu z obiektem kontrolnym, uzyskano średni wzrost plonów suchej masy, skrobi i białka odpowiednio o 30,6, 24,6 i 37,9%. (abstrakt oryginalny)
Nawozy naturalne (obornik, gnojówka, gnojowica) poprawiają właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby, powinny więc być stosowane regularnie i zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej. Zmniejszające się pogłowie zwierząt gospodarskich oraz zmiany w systemie ich utrzymania powodują, że ilość obornika jest niewystarczającą, a produkcja gnojowicy na niektórych obszarach zbyt duża w porównaniu z powierzchnią gleb, na których można ją aplikować. Badania, których celem było przedstawienie stanu gospodarki nawozami naturalnymi w gminie Uście Gorlickie oraz określenie skali produkcji rolniczej w tej gminie, przeprowadzono w 2015 r. metodą ankietową. Wykazano, że w gminie Uście Gorlickie powierzchnia większości gospodarstw nie przekraczała 10 ha. Produkcja zwierzęca obejmowała głównie produkcję mleka i przetworów mlecznych oraz chów bydła mięsnego, a w badanych gospodarstwach wytwarzano przede wszystkim obornik i gnojówkę, podczas gdy objętość powstającej gnojowicy była mała. We wszystkich badanych gospodarstwach obornik składowano na płycie gnojowej. Również we wszystkich gospodarstwach stosowano nawozy naturalne, ale znajomość zasad ich stosowania przez respondentów nie była zadawalająca. Wykazano bardzo silne korelacje dodatnie między wielkością powierzchni gospodarstw a liczbą zwierząt i ilością wytwarzanych nawozów naturalnych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Influence of Processing Methods on Biological Value of Winter Triticale Grain
75%
W artykule przedstawiono wyniki trzyletnich badań nad wzrostem wydajności i wartości biologicznej ziarna pszenżyta ozimego uzyskanego poprzez nawożenie dolistne z zastosowaniem mieszaniny składającej się z naturalnego regulatora wzrostu Ecosil i mikroelementów (MicroStim - bor, miedź). Celem badań jest ocena wpływu zastosowania wybranych metod wytwarzania pszenżyta ozimego odmiany Mikhas. Stwierdzono, że wytwarzanie pszenżyta ozimego z zastosowaniem analizowanych preparatów doprowadziło do wzrostu wydajności ziarna rzędu 4,4 - 5,8%, w zależności od zastosowanego nawozu mineralnego. Najbardziej efektywne było zastosowanie preparatów mineralnych N60 + 30 + 30, które doprowadziły do zwiększenia zbiorów białka surowego w ilości 4,1% na hektar. Frakcyjne zastosowanie 120 kg aktywnego składnika azotu mineralnego i stosowanie Ecosil i MikroStim - bor, miedź umożliwiło osiągnięcie 83,1 kg na hektar, bez negatywnych zmian w składzie aminokwasowym ziarna. (abstrakt oryginalny)
Wzrost potencjału rolnictwa jest zależny od skali wykorzystania środków produkcji pochodzenia przemysłowego. W tym kontekście niezmiernie ważne są nawozy mineralne, będące najważniejszym plonotwórczym czynnikiem produkcji rolnej o dużych potencjalnych możliwościach. Z drugiej strony nadmierne nawożenie mineralne stwarza zagrożenie dla środowiska przyrodniczego. W artykule podjęto próbę identyfikacji znaczenia aspektów ekonomicznych i środowiskowych w gospodarce nawozowej. Rozważania dotyczące aspektów ekonomicznych i ekologicznych stosowania nawozów mineralnych poprzedzono analizą ich zużycia w Polsce. W artykule omówiono zagrożenia wynikające z nieprawidłowej gospodarki nawozowej oraz kierunki postępowania mające na celu ograniczenie negatywnych następstw. (abstrakt oryginalny)
Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązana do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Ze względu na to, że w energetyce coraz częściej jako paliwo stosowana jest biomasa, wzrasta zainteresowanie popiołami, które powstają po jej spaleniu. Doświadczenie przeprowadzono w 2012 roku koło Stargardu Szczecińskiego na glebie lekkiej. Przedmiotem badań były popioły powstające w wyniku spalania mieszaniny zrębków drzewnych, wierzby energetycznej, kukurydzy i słomy w Elektrociepłowni Czechnica. W pracy oceniono plon, skład chemiczny oraz pobranie makroskładników przez kukurydzę zwyczajną (Zea mays L.). Doświadczenie obejmowało cztery bloki, stanowiące kolejne powtórzenia, w każdym z nich uwzględniono po pięć obiektów; cztery obiekty odpowiadały poszczególnym dawkom popiołów (A - 15,0 Mg-ha-1, B - 30,0 Mg-ha-1,C-60Mg-ha-1, D - 120 Mg-ha-1), pozostały obiekt to kontrola K - nawożenie mineralne NPK. Zastosowany popiół z biomasy, jako substytut nawożenia mineralnego NPK, pod względem plonotwórczym jest skuteczniejszy od tradycyjnego nawożenia mineralnego. W stosunku do obiektu kontrolnego (K) plon w obiektach nawożonych popiołami był nieco wyższy. Zebrane z doświadczenia ziarno kukurydzy było bogate w fosfor, magnez oraz potas, a ubogie w wapń i sód. Pobranie makroskładników (K, P) było największe w obiektach C nawożonych dawką popiołów 60 Mg-ha-1. Powrót popiołów z biomasy do gleby, a zwłaszcza do tej, z której został zebrany plon przeznaczony na cele energetyczne jest zgodny ze zrównoważonym rozwojem i stanowi dobry sposób ich zagospodarowania. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań zmian zawartości fosforu przyswajalnego oraz aktywności fosfatazy kwaśnej w glebie płowej typowej pobranej spod uprawy kukurydzy. W doświadczeniu zastosowano zróżnicowane nawożenie obornikiem (0, 20, 40, 60, 80 t • ha-1) i azotem mineralnym (0, 45, 90, 135 kg • ha-1). Stosowanie obornika i azotu mineralnego istotnie wpłynęło na zawartość fosforu przyswajalnego w glebie, przy czym zwiększające się dawki obornika powodowały wzrost PE.R. Maksymalne dawki azotu mineralnego spowodowały spadek oznaczonej frakcji fosforu w glebie. Zawartość PE.R w glebie zmieniała się w trakcie sezonu wegetacyjnego kukurydzy.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie zmian zawartości fosforu ogółem i fosforu związków organicznych w glebie wywołanych wieloletnim zróżnicowanym nawożeniem mineralno-organicznym. W doświadczeniu zastosowano 14 kombinacji nawozowych. Próby glebowe pobierano dwukrotnie: wiosną - w maju, i jesienią - we wrześniu. Stwierdzono istotny wpływ nawożenia mineralno-organicznego na dynamikę zawartości fosforu w badanych frakcjach. Zawartość Pog i Porg, a także aktywność fosfataz glebowych zmieniała się w zależności od terminu pobierania prób. Wartości stosunku Corg:Porg świadczą o intensyfikacji procesów mineralizacji Porg w badanej glebie.(abstrakt oryginalny)
W trzyletnim wazonowym doświadczeniu zastosowano osady ściekowe i ich mieszaniny z torfem. Rośliną testową w każdym roku była kukurydza odmiany San. Doświadczenie prowadzono na trzech glebach różniących się składem granulometrycznym. Nawożenie osadami ściekowymi i mieszaninami tych osadów z torfem działało korzystniej na plony kukurydzy niż wyłączne nawożenie nawozami mineralnymi. Tylko nawożenie mineralne, w porównaniu ze stosowanymi doglebowo materiałami organicznymi, istotnie zwiększyło zawartość fosforu w częściach nadziemnych kukurydzy. Zrównoważenie nawozami mineralnymi ilości fosforu wprowadzanego z materiałami organicznymi i jego zbilansowanie mogą powodować zwiększenie zasobności gleby w fosfor przyswajalny w zależności od składu granulometrycznego i zasobności wyjściowej tego składnika. Mieszaniny osadów z torfem działały nieznacznie korzystniej na plon części nadziemnej kukurydzy, jednak decydujące znaczenie miał przede wszystkim skład chemiczny osadu ściekowego.(abstrakt oryginalny)
Badano wpływ podłoża popieczarkowego samego oraz uzupełnionego mineralnym nawożeniem potasowo-azotowym, a także obornika bydlęcego na zawartość, pobranie i wartość współczynnika wykorzystania fosforu przez życicę wielokwiatową w doświadczeniu wazonowym. Największą zawartość fosforu w plonie testowanej trawy stwierdzono na obiektach nawożonych podłożem popieczarkowym uzupełnionym nawożeniem potasowym w ilości 50% dawki optymalnej. Zawartość i pobranie fosforu były większe w drugim niż w pierwszym roku uprawy. Największe pobranie i wartość współczynnika wykorzystania fosforu zanotowano na obiektach nawożonych podłożem popieczarkowym z niższą dawką azotu. Życica pobrała nieco więcej fosforu i większe było jego wykorzystanie na obiektach nawożonych podłożem popieczarkowym niż nawożonych obornikiem. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była analiza sposobów magazynowania odchodów zwierzęcych z gospodarstw rolnych we wsi typowo rolniczej. Badania przeprowadzono we wsi Paśmiechy, gminie Kazimierza Wielka. Zakres badań terenowych obejmował inwentaryzację gospodarstw rolnych oraz istniejących obiektów magazynowych nawozów naturalnych. Wśród grupy gospodarstw przeprowadzono również badania ankietowe dotyczące sposobów magazynowania odchodów z produkcji rolniczej oraz planowanych inwestycjach i modernizacjach. Na podstawie analizy wyników badań stwierdzono, że obsada zwierząt w dużych jednostkach przeliczeniowych wyniosła łącznie 150,7 DJP. Obliczono, że taka obsada zwierzęta produkuje łącznie 4198,4 ton obornika i 8642,1 m3 gnojówki i wód gnojowych w ciągu roku. Pomimo tak dużej ilości odchodów, gospodarstwa nie posiadają obiektów do składowania i magazynowania nawozów naturalnych. Aż 74% ankietowanych gospodarzy składuje obornik bezpośrednio na gruncie. Jednak deklarację chęci modernizacji bądź budowy płyt gnojowych i zbiorników na gnojówkę lub wody gnojowe złożyło aż 52% ankietowanych gospodarstw.(abstrakt oryginalny)
Frakcja stała, zgodnie z wieloma badaniami, jest skutecznym nawozem organicznym, którego działanie jest na poziomie nawozów mineralnych, a nawet przewyższa ich efektywność, podczas gdy używanie frakcji płynnej nie zawsze daje pozytywne wyniki. Nie określono jednak, które dokładnie stężenia frakcji płynnej pofermentu po zastosowaniu jako nawóz organiczny dały wynik ujemny lub dodatni. W związku z tym, w artykule ustalono optymalne stężenie frakcji płynnej w wodnym roztworze do nawożenia roślin podczas uprawy cebuli na szczypiorek w glebie. Osad z produkcji biogazu otrzymano przy termofilnej fermentacji (50ºC) obornika bydlęcego w zakładzie laboratoryjnym, który działał przy okresowym reżimie załadunku. Czas fermentacji wynosił 25 dni. Oceniono siedem wariantów żywienia roślin: czysta woda (kontrola), nawozy mineralne (roztwór azotanu amonu w wodzie o koncentracji 1:25), nierozcieńczoną ciekłą frakcję biopaliwową i mieszaninę ciekłej frakcji z pofermentu z woda w stężeniach 1:10, 1:50, 1:100, 1:500. Ustalono, że najwyższa wydajność zaobserwowano przy nawożeniu roślin mieszaniną ciekłej frakcji z pofermentu o stężeniu 1:500. Wraz ze wzrostem stężenia płynnej frakcji i nawożeniem roślin wodnym roztworem nawozów mineralnych, wydajność cebuli nieco spadła. Nawożenie roślin stężoną frakcją ciekłą z pofermentu spowodowało częściową śmierć roślin i spadek wydajności. Kontrola uprawy na zawartość azotanów wykazała, że przy codziennym podlewaniu cebuli czystą wodą i mieszaniną ciekłej frakcji o stężeniu wody 1:100-1:500, nie przekroczono maksymalnego, dopuszczalnego stężenia (PDK), które wynosi 800 mg·kg-1 . W związku z tym, w przypadku uprawy cebuli na szczypiorek, biorąc pod uwagę wzrost plonu i niską zawartość azotanów, zaleca się stosowanie mieszaniny frakcji płynnej z wodą o stężeniu 1:500.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Analiza cen nawozów mineralnych w latach 2000-2010
75%
W latach 2000-2010 nastąpił gwałtowany wzrost cen środków produkcji rolnej w Polsce, w tym zwłaszcza nawozów mineralnych. W niniejszym opracowaniu przedstawiono analizy cen nawozów mineralnych na krajowym rynku w tym okresie, ze szczególnym uwzględnieniem zmian sezonowych. Syntetyczny obraz sezonowości badanego zjawiska uzyskano obliczając bezwzględne wskaźniki sezonowości (addytywne). Wyniki badań wykazały, że ceny wszystkich przyjętych do analizy nawozów charakteryzowały się sezonowością, jednak różna była jej skala. Wskaźniki sezonowości cen saletry amonowej były wyższe niż w przypadku pozostałych nawozów. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Ceny i oferta asortymentowa nawozów mineralnych w opinii producentów rolnych
75%
Nawozy mineralne są podstawowym środkiem produkcji, stosowanym przez producentów rolnych w celu polepszenia wielkości i jakości plonów roślin uprawnych. W ostatnich latach wyraźnie wzrosły ceny detaliczne najpopularniejszych na rynku nawozów mineralnych. W artykule zaprezentowano wyniki badań empirycznych dotyczących opinii producentów rolnych odnośnie cen nawozów mineralnych oraz oferty asortymentowej nawozów w placówkach handlowych. Badania wykazały, że problematyka bardzo wysokich cen nawozów mineralnych i niekorzystnych relacji cen nawozów do cen płodów rolnych dotyka producentów rolnych. (abstrakt oryginalny)
19
75%
The paper studies agricultural crops' yield depending on quality of entering of mineral fertilizers. It is established that determining average productivity, under square-law dependence of yield on a dose, there is not necessity to set the law of fertilizers distribution across the field and will be sufficient to know expected value D and standard deviation sD. The paper considers approaches to economic-mathematical model of optimization of fertilizers' doses at the differentiated entering. The produced result provides a new approach to the quality control in technological process of fertilizers application. Also, it allows formulating requirements to perspective technical means used for entering of mineral fertilizers.(original abstract)
Gnojowicę po składowaniu na lagunach, w których następowała redukcja zawartości suchej masy i składników, stosowano na grunty orne w dawce 2600 m3/ha rocznie. Po 15 latach stwierdzono, że 54 - 73% wniesionego z gnojowicą fosforu pozostało w glebach. Fosfor kumulował się w górnych poziomach gleb. Więcej fosforu zatrzymywały gleby o wyższej zawartości substancji organicznej. 74 - 97% zasorbowanego fosforu pozostało w formach rozpuszczalnych w 0,5 M HCl a 16 - 59% w formach przyswajalnych dla roślin. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.