Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 427

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Negocjacje
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Celem artykułu jest zaprezentowanie roli BATNA w procesie projektowania negocjacji, w kontekście potencjalnego porozumienia. Zwrócono uwagę na konieczność konfrontowania projektowanego porozumienia z BATNA, gdyż chroni to przed podpisaniem niekorzystnej umowy. Narzędzie to jest nadal niepopularne i mało rozpoznane, stosowane głównie w dużych firmach, korzystających z elektronicznych systemów wspomagania negocjacji, które dokonują analizy możliwych pakietów i między innymi wyznaczają BATNA. Rozważania oparto na studiach literaturowych oraz na przemyśleniach, będących efektem wieloletnich badań autorki.(abstrakt autora)
Przedstawiono procedurę przyjmowania nowych krajów członkowskich do UE, procedurę akcesji w przypadku dotychczasowego rozszerzenia UE. Ponadto omówiono formalno-prawne podstawy koordynacji procesu przygotowań do negocjacji z UE w Polsce, strukturę organizacyjną Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Określono wstępny podział obszarów negocjacyjnych w Polsce i dodatkowe podzespoły zadaniowe. Artykuł zawiera 3 tablice i 1 rysunek.
W pracy przedstawiono model słabo ustrukturyzowanego problemu negocja-cyjnego z wykorzystaniem technik wielokryterialnego podejmowania decyzji w środowisku rozmytym. Pokazano możliwości zastosowania rozmytej metody SAW do oceny ofert nego-cjacyjnych w sytuacji, gdy ocena ofert przebiega w warunkach niepewności, informacja o wartościach opcji jest nieprecyzyjna, niedokładna lub określona za pomocą wyrażeń wer-balnych. Rozpoznano różne techniki wyostrzania wartości rozmytych z punktu widzenia możliwości ich zastosowania do oceny oraz porządkowania ofert negocjacyjnych.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wybrane własności i odmiany procedury SAW w kontekście wspomagania negocjacji
100%
W artykule dokonano przeglądu własności metody SAW (Simple Additive Weighting), jednej z najprostszych oraz najczęściej stosowanych technik wielokryterialnych, w kontekście wspomagania negocjacji dwustronnych. Metoda SAW oparta na funkcji wartości/użyteczności wykorzystującej agregację preferencji opartą na wartościach wariantów decyzyjnych jest wykorzystywana w wielu systemach wspomagania negocjacji, w tym w Inspire [Kersten i Noronha 1998], SmartSettle [Thiessen i Soberg 2003], NegoCalc [Wachowicz 2008]. W artykule omówiono zalety i ograniczenia proponowanego podejścia, a także przedstawiono propozycje modyfikacji klasycznego algorytmu z punktu widzenia możliwości jego zastosowania w procesie negocjacji. Funkcja przypisująca pakietom negocjacyjnych ocenę punktową (tzw. funkcja scoringowa) wyznaczona za pomocą zmodyfikowanej procedury SAW jest użytecznym narzędziem umożliwiającym m.in. liniowe uporządkowanie pakietów negocjacyjnych, szacowanie wartości potencjalnych ustępstw lub korzyści, programowanie strategii postępowania oraz analizę porozumień negocjacyjnych. (fragment tekstu)
Rozdział jest przeglądem psychologicznych, socjologicznych oraz wy-wodzących się z nauk o zarządzaniu, koncepcji i empirycznych badań dotyczących błędów poznawczych będących barierami w stosowaniu innowacyjnych technik oraz rozwiązań w negocjacjach. Przegląd został dokonany według następujących kategorii: (a) teorie, które uznają nieuchronność heurystyk w procesie podejmowania decyzji, (b) teorie, które podejmują próbę wskazania możliwości zminimalizowania, a nawet zniwelowania wpływu heurystyk na podejmowane decyzji oraz (c) teorie, które oferują alternatywne rozwiązania. Studia literaturowe dotyczą przed wszystkim badań procesu negocjacji, ale także innych procesów zarządczych. Celem teoretycznej analizy jest wskazanie psychologicznych i społecznych barier, które mają wpływ, tak na proces, jak też wynik negocjacji. Punktem wyjścia dla prezentowanych rozważań jest socjologiczna teoria interakcjonizmu symbolicznego. Przyjęcie takiego podejścia wynika ze stosunkowo częstego definiowania negocjacji jako interakcji społecznej, ale także z faktu, że to podejście uwzględnia zarówno czynniki kontekstu negocjacji, jak i wzajemne relacje pomiędzy stronami negocjacji wykorzystujące techniki komunikowania werbalnego i niewerbalnego oraz wywierania wpływu (fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: jak mogło dojść do sytuacji, że ukraiński Awto-ZAZ wykupuje FSO i w dodatku jest jedynym zainteresowanym partnerem do rozmów? Postawiono tezę, że obecna sytuacja jest pośrednio skutkim negocjacji, jakie odbywały się dziesięć lat temu pomiędzy Daewoo a stroną polską. Omówiono strategię i interesy Daewoo oraz sytuację i przygotowania strony polskiej. Przedstawiono kalendarium negocjacji z Daewoo i warunki umowy.
Autor wykazuje, że komisja konkursowa, mimo formalnoprawnej równości stron negocjacji, może uzyskać wobec oferentów władzę faktyczną. Istota tej władzy polega na możliwości podejmowania działań na korzyść jednych oferentów, a niekorzyść innych. Władza faktyczna komisji konkursowej jest władzą kauzalną, polegającą na zdolności wywoływania zamierzonych skutków. W artykule wyróżniono rodzaje władzy faktycznej komisji konkursowej, między innymi władzę negocjacyjną, władzę dystrybucyjną, władzę akceptacyjną, władzę wycinkową, władzę chwili. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie przeglądu (usystematyzowanie) koncepcji badania negocjacji (gospodarczych) na podstawie analizy porównawczej literatury przedmiotu. Wzięto pod uwagę zarówno tradycyjne (klasyczne), jak i nowsze propozycje metodyczne. Najpierw przedstawiono główne kierunki badań dotyczących negocjacji jako kontekst rozważań. Następnie omówiono wybrane propozycje typologii podejść badawczych w rozważanej dziedzinie. Wreszcie scharakteryzowano negocjacje jako specyficzny proces. Podsumowanie zawiera syntezę przedstawionych koncepcji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę negocjacji w sprawie pracy prowadzonej na zewnętrznym rynku pracy. W ich efekcie kandydaci poszukujący nowego pracodawcy mogą osiągać równowagę pomiędzy pracą a życiem, której miarą w założeniach autorki jest poziom satysfakcji życiowej. Na przebieg i wynik negocjacji wpływają różne cechy i umiejętności, których związek z psychologicznym rezultatem negocjacji badała autorka. Wyniki tych eksploracji mają zarówno wymiar poznawczy, jak i aplikacyjny, mogąc stać się wskazówką dla kandydatów do pracy, jak i rekruterów występujących z ramienia organizacji. (abstrakt oryginalny)
Cel - Sprecyzowanie wymiarów i parametrów sytuacji negocjacyjnej w firmie. Metodologia badania - Przegląd, wybór, studiowanie oraz analiza krytyczna i porównawcza literatury (rezultatów badań) z zakresu negocjacji i dziedzin wspomagających, tj. zarządzania firmą, teorii podejmowania decyzji, zachowań organizacyjnych, analizy strategicznej, metodologii badań itp. Wynik - Opracowanie pogłębionej, autorskiej koncepcji analizy sytuacji negocjacyjnej, wzbogaconej o zestaw jej skonkretyzowanych wymiarów i parametrów. Oryginalność/wartość - W aspekcie teoretycznym: stworzenie podstaw do uściślenia parametrów negocjacji i ich kwantyfikacji w kolejnym etapie badań. W aspekcie praktycznym: dostarczenie narzędzia przydatnego do analizy praktycznych przypadków negocjacyjnych w przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
Przedstawione zagadnienia są niezwykle istotne w obecnych warunkach gospodarki RP. Przechodzenie z gospodarki nakazowo-dyrektywnej do gospodarki rynkowej wymaga zarówno upowszechniania wiedzy z zakresu metod zarządzania poszczególnymi dziedzinami gospodarki, jak i znajomości uniwersalnych technik prowadzenia działalności gospodarczej. Sztuka negocjacji i podpisywania kontraktów nie może być jednak sprowadzona do aspektu technicznego, tj. mechanicznego powtarzania technik czy do sposobów formalnych. Rozwój międzynarodowych więzi międzyludzkich powoduje z jednej strony potrzebę zrozumienia pozycji negocjacyjnych strony przeciwnej, z drugiej zaś strony potrzebę negocjowania obustronnie korzystnych kontraktów. Prowadzenie skutecznych negocjacji i zawieranie umów wymagają umiejętności szczególnie ważnych w biznesie międzynarodowym. (fragment tekstu)
13
Content available remote Active listening skills in crisis negotiations
80%
The article discusses the issue of the role of active listening in crisis negotiations. Author defines the phenomenon of crisis intervention and provides techniques used in active listening during crisis negotiations. In addition, discusses the specific characteristics of an effective crisis negotiators (original abstract)
W artykule przedstawiono koncepcję negocjacji, bazującą na dwóch podejściach: harvardzkiej szkoły negocjacji w trzech wymiarach Davida Laxa i Jamesa Sebeniusa oraz strategii "szachowej" w ujęciu Rogera Perrotina i Pierra Heusschena. Istotą takiego synergicznego podejścia jest położenie akcentu na fazę przygotowania się do negocjacji i napisania scenariusza wydarzeń. W artykule zaproponowano kontrolę trzech wymiarów negocjacji: "przy stole", przy desce kreślarskiej", "z dala od stołu" (koncepcja Laxa i Sebeniusa). W ramach technicznych przygotowań do negocjacji zaproponowano kontrolę następujących parametrów negocjacji (zawsze dla obydwu stron): kody poszczególnych elementów negocjacyjnych, elementy podlegające negocjacjom, ważność poszczególnych elementów negocjacyjnych, cele, oferty wyjściowe, BATNA (koncepcja Perrotina i Heusschena). (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza zależności pomiędzy negocjacjami a tożsamością organizacji. Negocjacje definiowane są jako proces komunikacji i wymiany, którego celem jest zawarcie porozumienia w sytuacji wzajemnej zależności i konfliktu interesów. Negocjacje analizowane są z punktu widzenia roli, jaką pełnią w organizacji: organizowania wymiany z otoczeniem, zawłaszczania wartości oraz uczenia się. Tożsamość organizacji definiowana jest w ujęciu wizerunkowym oraz atrybutowym. Relacja pomiędzy negocjacjami a tożsamością analizowana jest w kontekście typów strategii negocjacyjnej charakteryzowanej poprzez formułowane cele negocjacji, rozważane alternatywne sposoby realizacji interesów (BATNA) oraz procesy komunikacji i wymiany. W artykule sformułowana jest propozycja badania strategii i taktyk negocjacyjnych w kontekście tożsamości. Celem takich badań będzie określenie, jakie cechy tożsamości organizacji sprzyjają widzeniu sytuacji negocjacyjnej w określony sposób. Badania strategii negocjacyjnych mogą pomóc w tworzeniu typologii tożsamości organizacyjnych, zgodnie z koncepcją pętli tożsamości organizacji. Z punktu widzenia praktyki negocjacje mogą być bardzo skutecznym narzędziem manifestowania i umacniania tożsamości traktowanej w ujęciu wizerunkowym. Negocjacje mogą być również narzędziem zmiany tożsamości, tym bardziej, jeśli uda się uruchomić mechanizm sprzężenia zwrotnego dodatniego pomiędzy działaniami organizacji a odpowiedziami partnerów rozmów. Z tego punktu widzenia kontrola nad sposobami, w jaki reprezentanci organizacji negocjują, jest krytycznym elementem w podejmowaniu jakichkolwiek zmian strategicznych.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Concession-Making in Multi-Bilateral Negotiations and Multi-Attribute Auctions
80%
Aukcje odwrotne (holenderskie) oraz negocjacje wielo-dwustronne, w których jeden nabywca negocjuje z wieloma sprzedawcami, to dwa często spotykane mechanizmy w transakcjach pomiędzy organizacjami. W artykule porównujemy odwrotne aukcje wielo- atrybutowe z wielo-dwustronnymi negocjacjami. Ustępstwa w obu procesach dotyczą zarówno cen, jak i innych atrybutów sprzedawanego produktu. Od tych ustępstw zależy uzyskanie kontraktu na sprzedaż. W artykule proponujemy oraz weryfikujemy eksperymentalnie taksonomię ustępstw, która jest oparta na dwóch kryteriach. Wyniki sugerują, że: (1) zarówno negocjatorzy, jak i uczestnicy aukcji używają wszystkich możliwych rodzajów ustępstw, (2) uczestnicy aukcji robią większe ustępstwa niż negocjatorzy, oraz (3) motywacja eksperymentatorów wpływa na zakres ustępstw uczestników. Wyniki sugerują także, iż nabywcy osiągają najwyższy zysk w aukcjach, następnie w negocjacjach kompetytywnych, a najniższy zysk w negocjacjach kooperatywnych. Dla sprzedawców najlepsze są kooperatywne negocjacje, a najgorsze aukcje.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Negocjacje w budowaniu partnerstwa wewnętrznego
80%
W artykule przedstawiono jedno z podejść do negocjacji, traktując je jako narzędzie budowania partnerstwa wewnętrznego. Dzięki kreatywnemu dialogowi i przepływowi informacji o potrzebach oraz oczekiwaniach stron, negocjacje pozwalają na połączenie interesu jednostki z interesem organizacji. Otwierają tym samym drogę do tworzenia relacji partnerskich. Rozważania o partnerstwie wewnętrznym zostały poparte badaniami własnymi.(abstrakt oryginalny)
W schemacie działań przedstawiciela zakładu ubezpieczeń zarządzającego klientem instytucjonalnym bardzo ważne miejsce zajmuje proces negocjacji. Czasy narzucania sztywnych warunków ubezpieczeń i taryf składek ubezpieczeniowych minęły bezpowrotnie. Zarządzający ryzykiem w podmiotach gospodarczych, zwłaszcza dużych i średnich, wypracowują własną koncepcję pokrycia ryzyk i zakresu ich finansowania, optymalną z punktu widzenia interesów tegoż podmiotu. Z kolei przedstawiciel zakładu ubezpieczeń precyzuje cele ilościowe i jakościowe wobec swojego klienta wynikające z założonych planów i priorytetów.(fragment tekstu)
W obliczu intensywnie rozwijających się nowoczesnych technologii informatycznych oraz gospodarki sieciowej w procesach negocjacji coraz częściej wykorzystuje się komputerowe systemy wspomagania negocjacji oraz systemy negocjacji elektronicznych. Podstawą działania takich systemów są odpowiednio skonstruowane modele formalne negocjacji. W niniejszej pracy zaprezentowano koncepcję tworzenia systemu oceny ofert negocjacyjnych za pomocą metody PROMETHEE. Zaletą tej metody jest to, iż wymaga od negocjatora jedynie określenia istotności kryteriów oceny (kwestii negocjacyjnych) oraz zdefiniowania pewnych progów wartości realizacji każdej kwestii. Przedstawiono również przykład wykorzystania metody PROMETHEE do wspomagania negocjacji między inwestorem a deweloperem. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Preferencje państw członkowskich wobec budżetu unijnego nowej Europy
80%
Celem niniejszej pracy była próba określenia preferencji płatników i beneficjentów netto w zakresie wielkości i struktury wieloletniego budżetu unijnego po 2020 r. oraz konsekwencji dla Polski wynikających z Brexitu i zmiany układu sił przetargowych w UE. Postawiono hipotezę, że zmiana układu sił między państwami członkowskimi po Brexicie wzmocni dotychczasowe tendencje do utrzymania status quo względem budżetu unijnego. Badania wykazały, że wraz z Brexitem oraz falą eurosceptyzmu następuje w Europie przewartościowanie założeń, na których opierał się dotąd projekt integracji europejskiej. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE osłabi obóz reform budżetu unijnego i instytucji unijnych. Będzie więc sprzyjać zachowaniu status quo w negocjacjach budżetowych. Zagrożeniem może być konsolidacja państw strefy euro, prowadząca do marginalizacji w procesie decyzyjnym innych państw(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.