Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 81

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Negocjacje handlowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Trade Regionalism in the Asia-Pacific
100%
Celem opracowania jest analiza regionalizmu handlowego w Azji i Pacyfiku oraz zidentyfikowanie zmian cech tego procesu, jakie nastąpiły w latach 1885- 2015. Opracowanie podzielono na dwie części. W części pierwszej scharakteryzowano preferencyjne porozumienia handlowe w regionie Azji i Pacyfiku, w drugiej - ukazano rolę megaregionalnych porozumień handlowych w procesie tworzenia nowego modelu integracji w regionie Azji i Pacyfiku. Przeprowadzona analiza ma posłużyć weryfikacji dwóch hipotez, które sformułowano następująco: 1) trzecia fala regionalizmu handlowego zapoczątkowana po utworzeniu Światowej Organizacji Handlu stanowi okres największego wzrostu i zasięgu preferencyjnych porozumień handlowych w regionie Azji i Pacyfiku; 2) proliferacja preferencyjnych porozumień handlowych w regionie jest konsekwencją kryzysu negocjacji Rundy Doha.(abstrakt oryginalny)
Zgodnie z przedstawioną w 2006 r. strategią "Globalna Europa" UE planuje zawarcie dwustronnych porozumień z najważniejszymi partnerami handlowymi, w tym z Japonią. W marcu 2013 r. rozpoczęły się oficjalnie negocjacje pomiędzy UE oraz Japonią, których celem jest wynegocjowanie i zawarcie porozumienia o utworzeniu strefy wolnego handlu. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie oczekiwań oraz motywów stron stojących za rozpoczętymi negocjacjami. O ile strona japońska pragnie zapewnić sobie lepszy dostęp do rynku UE dla swoich produktów przemysłowych, o tyle UE postrzega nową umowę jako okazję do poprawy dostępu do rynku Japonii dla swoich artykułów rolnych, żywności oraz specyficznych produktów przemysłowych. Wśród priorytetów UE znajdują się także takie kwestie, jak wymiana usług, BIZ, zamówienia publiczne oraz prawo konkurencji(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Konsekwencje przystąpienia Ukrainy do światowej organizacji handlu
100%
Po długim okresie negocjacyjnym w 2008 roku Ukraina przystąpiła do Światowej Organizacji Handlu, w której ramach odbywa się liberalizacja wymiany handlowej między należącymi do niej państwami. Celem artykułu jest wskazanie głównych ekonomicznych efektów związanych z przystąpieniem Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu, ze szczególnym uwzględnieniem tych sektorów gospodarki, dla których są dostępne dane statystyczne. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Aspekty kulturowe międzynarodowego biznesu na przykładzie negocjacji handlowych
100%
Komunikowanie w międzynarodowym otoczeniu biznesowym jest uwarunkowane kulturowo. Świadomość różnic kulturowych jest absolutnie konieczna, jeśli chcemy odnieść sukces w biznesie. Wiedza ta jest niezbędnym atrybutem w trakcie spotkań i negocjacji handlowych z partnerami pochodzącymi z innych kręgów kulturowych. Znani badacze kultury tacy jak Richard Gesteland czy Geert Hofstede przedstawili swoje klasyfikacje kultur, dzięki którym można zdefiniować i opisać większość kulturowych aspektów międzynarodowego biznesu. Zatem zanim przystąpimy do negocjacji z zagranicznym partnerem biznesowym, warto dowiedzieć się, jakie tradycje, zwyczaje, normy i zasady obowiązują w jego kręgu kulturowym, gdyż brak tej wiedzy może doprowadzić do nieporozumień i konfliktów, a w konsekwencji możemy stracić możliwość podpisania umowy.(abstrakt oryginalny)
W 2001 roku w Doha, w Katarze odbyła się IV Konferencja Ministerialna Światowej Organizacji Handlu. W Deklaracji Ministerialnej podpisanej w Doha, kraje członkowskie zobowiązały się do rozpoczęcia nowej rundy wielostronnych negocjacji handlowych nazwanych Dohijską Agendą Rozwoju. Artykuł stanowi próbę znalezienia odpowiedzi na pytania o to co udało się już osiągnąć i wskazuje czynniki, które stanowić mogą o efekcie końcowym tej rundy.
Umiejętność interpretowania przekazów niewerbalnych to bezcenne narzędzia profesjonalnego sprzedawcy. Oprócz odczytywania takich sygnałów podczas sprzedaży pomocne jest również umiejętne wykorzystanie własnych czynności fizycznych, gestów i pozycji ciała. Sygnały te przekazują zasadniczo trzy rodzaje wiadomości: akceptację, ostrzeżenie lub brak zgody.
7
Content available remote Kulturowe aspekty międzynarodowych negocjacji handlowych
100%
Współcześnie wzrasta aktywność gospodarcza na rynkach nie tylko krajowych, ale przede wszystkim zagranicznych. Powszechnym zjawiskiem jest ekspansja na nowe rynki zbytu, dzięki czemu zacieśnia się międzynarodowa współpraca, która z kolei prowadzi do utrwalenia wzajemnych powiązań gospodarczych. Wraz z postępującą globalizacją biznesu nasilają się kontakty międzynarodowe,w których negocjacje odgrywają coraz istotniejszą rolę. Warto zauważyć, że dotyczą one nie tylko aspektów ekonomicznych, ale także politycznych, kulturowych, etnicznych i ekologicznych. Współcześnie trudno przecenić rolę negocjacji. Negocjowanie to umiejętność mająca istotne znaczenie w procesie skutecznego osiągania celów zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Stopień jej opanowania ma duży wpływ na osiągane sukcesy osobiste i zawodowe. Współczesna negocjacja to wiedza, którą tworzyły i rozwijały całe pokolenia,to dorobek cywilizacji, zweryfikowany przez życie codzienne (gospodarcze,polityczne, społeczne)(fragment tekstu)
Celem opracowania jest charakterystyka polityki handlowej Chin w warunkach kryzysu negocjacji handlowych prowadzonych na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO). Współcześnie polityka handlowa Chin opiera się nie tylko na zobowiązaniach wynikających z umów wielostronnych przyjętych w ramach wielostronnego systemu handlowego WTO, lecz również tych zawartych w wynegocjowanych przez ten kraj preferencyjnych porozumieniach handlowych. Wzrost znaczenia porozumień o wolnym handlu w polityce handlowej Chin wpisuje się w ogólnoświatową tendencję liberalizacji handlu towarami i usługami na podstawie dwustronnych umów handlowych, co stanowi bezpośredni efekt przedłużających się negocjacji Rundy Doha. Artykuł został podzielony na dwie części. W pierwszej zidentyfikowano przyczyny tworzenia przez ChRL stref wolnego handlu. W drugiej dokonano analizy zawartych przez ten kraj porozumień tego typu oraz scharakteryzowano proces ewolucji strategii ChRL w odniesieniu do preferencyjnych porozumień handlowych(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest kulturowym różnicom w postrzeganiu i wykorzystaniu czasu i ich konsekwencjom dla negocjacji. Czas jest jednym z bardziej istotnych elementów kulturowego zróżnicowania zachowań w sferze biznesu. Artykuł służy usystematyzowaniu tych różnic i spojrzeniu na nie w sposób bardziej uporządkowany. Ich rozpoznanie jest niezbędne dla uniknięcia powstałych na tym tle pomyłek i nieporozumień.
10
Content available remote The Concept of Business Negotiations Analysis
75%
The objective of this paper is to present the author's methodological concept (framework) of business negotiations analysis. Such an analysis constitutes one of the crucial stages of the first phase (sub-process) of business negotiations planning, which is called, identification and pre-negotiations analysis. Firstly, the general idea of the entire negotiations planning process and its phases and stages were presented. Secondly, in the subsequent parts of the paper the three following components of the suggested concept were characterized: a general description of business negotiations as an object of research, the process of negotiations analysis as well as particular tools being applied to solve key problems within that analysis. Finally, summing up the paper, the areas of future research were pointed out, focusing on improving the presented concept. (original abstract)
W wyniku niepowodzenia wielostronnych negocjacji handlowych rundy rozwoju z Doha, grupa państw rozwiniętych zainicjowała w 2013 r. rozmowy z zamiarem osiągnięcia porozumienia liberalizującego handel usługami, nazwanego TiSA. Negocjacje początkowo były prowadzone poza strukturami WTO, ale projekt porozumienia bazował na tekście GATS z rundy urugwajskiej. Zakładano, że TiSA zostanie włączona do WTO jako porozumienie plurilateralne. Do grudnia 2016 r. odbyło się 21 rund rozmów z udziałem 22 państw i UE. Oczekiwano zakończenia negocjacji do końca 2016 r. Jednakże wiele spraw pozostało nieuzgodnionych. Głównymi punktami spornymi był transport morski i usługi finansowe na poziomie stanowym po stronie Stanów Zjednoczonych oraz ochrona danych osobowych w e-handlu i zobowiązanie do objęcia liberalizacją przyszłych rodzajów usług po stronie UE. Mimo że potencjalny wpływ makroekonomiczny TiSA na dochód narodowy, zatrudnienie i środowisko naturalne oszacowano jako marginalny, negocjacje wywołały falę krytyki ze strony różnych instytucji, głównie organizacji pracowniczych. Celem artykułu jest dokonanie przeglądu potencjalnych skutków TiSA i ocena szans jego wdrożenia.(abstrakt oryginalny)
Celem przedstawionych wyników badań ankietowych przeprowadzonych w polskich przedsiębiorstwach było pozyskanie informacji i opinii o procesie negocjacji handlowych z zagranicznymi kontrahentami. W ocenie wszystkich badanych firm negocjacje z partnerami zagranicznymi różniły się od negocjacji krajowych. W opinii znakomitej większości przedsiębiorstw duży wpływ na przebieg i efekty procesu negocjacji wywierały różnice kulturowe, a w szczególności odmienny stosunek do czasu, różnice w stopniu ceremonialności oraz odmienności werbalnego sposobu wyrażania się. Specyfika negocjacji międzynarodowych była również wiązana z koniecznością ich prowadzenia w języku obcym oraz z wielością walut i systemów walutowych. Relatywnie mało firm wskazało na znaczenie różnic w systemach prawnych, politycznych i ideologicznych w komunikacji z zagranicznymi partnerami. Na podstawie przeprowadzonych badań można więc stwierdzić, że pomimo postępujących współcześnie procesów globalizacyjnych w gospodarce światowej, negocjacje międzynarodowe wciąż znacznie się różnią od negocjacji krajowych.(abstrakt oryginalny)
Należy zauważyć, że szczególnie w ostatnich latach, nastąpiła wyraźna fragmentaryzacja handlu globalnego, znajdująca wyraz przede wszystkim w jego regionalizacji. W ramach tworzących się nowych bloków handlowych ma miejsce szersza i bardziej kompleksowa liberalizacja handlu niż ta, która odbywa się na forum WTO. Dlatego też porozumienia te określane są często jako "WTO-plus". Celem artykułu jest przedstawienie istoty negocjacji TTIP w kontekście dalszego funkcjonowania WTO, na tle narastającej regionalizacji handlu światowego.(fragment tekstu)
W artykule podjęto próbę oceny możliwości realnej integracji gospodarczej w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG). Ugrupowanie utworzone z inicjatywy Rosji, jest kolejną próbą reintegracji obszaru byłego ZSRR. Celem powołania EUG było stworzenie alternatywy dla państw byłego ZSRR w stosunku do zacieśniania relacji gospodarczych z Unią Europejską lub dynamicznie rozwijającymi się gospodarkami Azji. Koncepcja EUG ma silne podstawy polityczne, za którymi nie zawsze nadążają konkretne rozwiązania w gospodarce. Wyniki badań wskazują, że integracja między Białorusią, Kazachstanem i Rosją nie spełnia obecnie większości istotnych warunków uważanych za niezbędne do powodzenia procesu. Potwierdza to postawioną hipotezę badawczą, że koncepcja EUG jest przede wszystkim realizacją celów politycznych Rosji. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Regionalne porozumienia handlowe Unii Europejskiej i EFTA
75%
Celem artykułu jest przedstawienie preferencyjnych porozumień handlowych zawartych przez Unię Europejską i EFTA, przede wszystkim z państwami europejskimi oraz blisko położonymi krajami basenu Morza Śródziemnego, a także podejmowanych działań prowadzących do uproszczenia i rozwoju wielostronnej wymiany handlowej w tym regionie, zgodnej z zasadami Światowej Organizacji Handlu. W artykule syntetycznie ujęto problematykę regionalnych porozumień handlowych, notyfikowanych przez WTO. Przeprowadzono analizę umów UE i EFTA umożliwiających preferencyjne warunki wymiany. W ostatniej części zwrócono uwagę na inicjatywy podejmowane głównie przez Unię Europejską we współpracy z krajami EFTA w zakresie ograniczenia efektu spaghetti w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. (abstrakt oryginalny)
Współczesne międzynarodowe stosunki ekonomiczne cechuje tendencja do regionalizmu i proliferacji regionalnych porozumień integracyjnych (RTA). Na tle dominującego trendu bilateralnych ugrupowań integracyjnych w strukturze RTA, cechą trzeciej fali regionalizmu jest tworzenie porozumień o charakterze międzyregionalnym (międzykontynentalnym), megastref wolnego handlu (FTA). Jednym z najważniejszych negocjowanych ugrupowań tego typu jest Porozumienie o Partnerstwie Transpacyficznym (TPP). Celem artykułu jest zaprezentowanie stanu zaawansowania negocjacji TPP oraz możliwego terminu ich zakończenia w kontekście zróżnicowanych interesów krajów uczestniczących i przesuwającej się w czasie daty zakończenia rokowań. W artykule wykorzystano metodę analizy krytycznej literatury przedmiotu oraz dokumentów dotyczących negocjacji TPP. Opracowanie jest przyczynkiem do dyskusji nad determinantami nowego wymiaru regionalizmu XXI wieku. (abstrakt oryginalny)
Negocjacje prezentowane są w mediach z reguły jako dyskusje przedstawicieli dwóch stron. Jest to jednak duże uproszczenie, ponieważ chodzi o wielopłaszczyznowy proces a decydująca praca wykonywana jest zwykle za kulisami. Artykuł jest znakomitym poradnikiem dla osób pragnących zaznajomić się ze sztuką negocjacji w biznesie.
Rola pojęcia negocjacji w procesie internacjonalizacji jest coraz bardziej znacząca, zwłaszcza w przypadku transakcji międzynarodowych. Negocjacje stają się coraz bardziej skomplikowane pod względem treści ekonomicznej i prawnej. Autor zastanawia się nad wpływem internacjonalizacji na proces negocjacyjny. Omawia także bariery występujące w negocjowaniu transakcji międzynarodowych.
W artykule przedstawiono proces negocjacji, które zostały potraktowane jako rodzaj gry. Przedstawiono wskazówki jak grać, aby wygrać. Zaprezentowano efekty biznesowe, które przynosi w negocjacjach wykorzystanie metody negocjacji będących grą.
Rezultaty negocjacji rolnych Rundy Milenijnej zmuszą Unię Europejską do istotnych zmian Wspólnej Polityki Rolnej. Zmiany te wpłyną niekorzystnie na sytuację ekonomiczną unijnego rolnictwa i unijnej gospodarki żywnościowej, a w długim okresie mogą nawet doprowadzić do utraty samowystarczalności żywnościowej i w konsekwencji bezpieczeństwa żywnościowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.