Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Negotiation strategies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w regionie świętokrzyskim (na próbie 308 małych i średnich przedsiębiorstw). Autorzy koncentrują się na outsorcingu jako metodzie wzrostu efektywności działania małych i średnich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Z doświadczeń empirycznych i modelów zachowań można wnioskować, że strategia negocjacyjna używana przez strony negocjacji, jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na proces negocjacji i jego wynik. Dlatego ustalenie strategii, która pozwala negocjatorom najlepiej zaspokajać ich cele jest głównym zadaniem dla mediatora albo systemu wspomagania negocjacji w negocjacjach wspieranych zewnętrznie. W artykule autor proponuje opisywanie sytuacji negocjacyjnych jako dwuosobową grę, której strategie korespondują z wszystkimi możliwymi strategiami negocjacyjnymi, które strony mogą stosować podczas procesu negocjacji. W ten sposób wykazano, że przez ustalanie rozwiązania gry, skuteczna mieszanina strategii negocjacji maksymalizuje wyniki negocjacji dla obu stron. Aby porównać wyniki podane jako wektory wartości dystrybucji, autorzy zastosowali model wieloatrybutowej dominacji stochastycznej zaproponowanej przez Zarasia i Martela. Aby znaleźć rozwiązanie gry zastosowano procedurę ustalania puli negocjacji połączonych z modelem Zarasia i Martela. Zaprezentowano ogólną procedurę ustalania rozwiązań gry negocjacyjnej i przykład liczbowy jej zastosowania oparty na empirycznym zestawie danych "Inspire". (AT)
Technicyzacja opanowała większość aspektów życia człowieka, w tym handel, czyli jedną z najstarszych dziedzin towarzyszących człowiekowi na przestrzeni wieków. Wraz z postępem, biznes przeniósł się do sieci, czego następstwem była automatyzacja wszystkich jego aspektów oraz procesów w nim występujących. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych narzędzi wspomagających proces negocjacji elektronicznych i ich charakterystykę oraz najważniejszych funkcji na podstawie literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono jeden z ważniejszych sposobów negocjowania, których wynikiem jest kontakt integracyjny. Przybliżono sposoby integracyjnego rozwiązywania konfliktów interesów w firmie handlowo-usługowej. Omówiono istotę integracyjnych negocjacji handlowych.
Autor definiuje w opracowaniu pojęcie i cechy negocjacji gospodarczych. Ponadto, określa wymagania dotyczące wiedzy, zdolności i umiejętności niezbędnych w negocjacjach. Precyzuje także pożądane cechy osobowości negocjatorów. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Ograniczenia w kooperacji na przykładzie gier planszowych i symulacyjnych
84%
Cel: Celem artykułu jest zbadanie uwarunkowań wyboru określonej strategii negocjacyjnej w grach symulacyjnych i planszowych. Metodologia: Jako metodę badawczą wybrano wywiad standaryzowany z odpowiedziami zapisywanymi przez samych respondentów. Ze względu na możliwość przeprowadzenia eksperymentu w warunkach kontrolowanych zdecydowano się na grupę badawczą składającą się ze studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki: Badane osoby najczęściej wybierały strategię konfrontacyjną i w większości uzasadniały to postępowaniem drugiej strony. Część uczestników decydowała się dodatkowo uwzględnić takie czynniki jak wyznawane przez siebie wartości czy też wyniki poprzednich gier. Mimo to prawie wszyscy uczestnicy deklarowali, że wykorzystane przez nich podeście do negocjacji było kooperacyjne i integratywne. Negocjatorzy często bowiem nie postrzegają negocjacji jako całościowego procesu, lecz interesuje ich jedynie własny rezultat, bez zwracania uwagi na łączną sumę wygranych. Ponadto negocjacje dystrybutywne czy też konfrontacyjne są na tyle silnie zakorzenione w świadomości uczestników, że możliwość odejścia od schematu wymaga znaczącej wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat uwarunkowań rozwiązywania konfliktów. Oryginalność: Artykuł jest unikalnym przykładem zastosowania gier planszowych do analizy uwarunkowań wyboru strategii w grach negocjacyjnych. (abstrakt oryginalny)
O sukcesach ekonomicznych i dobrobycie narodów decyduje wiele czynników, wśród których bez wątpienia znajduje się sposób wykorzystania kapitału społecznego. Fakt ten jest ciągle niedoceniany w takim kraju jak Polska, gdzie zaniedbania w dziedzinie oświaty, kultury, prawa są znaczne i nie ułatwiają niezbędnych zmian mentalnościowych. Jak wynika z doświadczeń innych krajów, to sposób zagospodarowania kapitału społecznego decyduje o sukcesie lub porażce podejmowanych działań społecznych zarówno w skali mikro, jak i makrospołecznej. Jeśli za Colemanem uznamy bowiem, że kapitał społeczny oznacza umiejętność współpracy międzyludzkiej w obrębie grup i organizacji, podejmowanej w celu realizacji wspólnych interesów, a zdolność, zwłaszcza do łączenia się w grupy, do realizacji wytyczonego celu jest szczególnie istotna nie tylko dla gospodarki, ale w innych społecznie ważnych aspektach działalności ludzkiej, to ranga problemu wydaje się być oczywista. Niniejsze opracowanie spośród ogromu problemów z tym związanych, zajmuje się kwestią umiejętności zarządzania konfliktem rozpatrywanym jako ważny element kapitału społecznego. Nie ulega bowiem wątpliwości, że stosunki społeczne naznaczone sprzecznością interesów, celów i wartości wywołują różne sposoby zachowań, których charakter często prowadzi do poważnych zakłóceń w relacjach międzyludzkich i ładzie społecznym. Celem poniższych rozważań jest wskazanie na rolę konfliktu społecznego, niezbędne zmiany mentalnościowe w sposobie traktowania tego zjawiska i nabywania kompetencji negocjacyjnych jako warunku rozstrzygania konfliktów, bez naruszania zasad społecznego consensusu, gdzie konflikt jest rozumiany jako sprzeczność ról, wartości, celów, interesów. (fragment tekstu)
Modelowanie postaw i zachowań negocjatorów jest od lat przedmiotem intensywnych badań prowadzonych przez nauki behawioralne, w szczególności psychologię negocjacji (Birkenbihl, Mastenbroek, Fisher, Ury). Publikacje w tym zakresie skupiają się jednak na opisie i klasyfikacji taktyk oraz technik negocjacyjnych, przedstawiając jedynie ogólne sytuacje konfliktowe, w których mogą zostać zastosowane i nie dając odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące optymalnych postaw i zachowań negocjatorów. Wybór oraz kreowanie konkretnych zachowań pozostawione są przeważnie doświadczeniu negocjatorów i moderujących proces negocjowania mediatorów. W pracy „Dylematy w modelowaniu zachowań uczestników negocjacji" (T. Wachowicz) przedstawiono model wspomagania dwustronnych negocjacji handlowych, który może zostać wykorzystany przez mediatora do kreowania sprzyjającej porozumieniu atmosfery rozmów. Dzięki temu modelowi mediator może dokonać analizy stylu negocjowania stron konfliktu oraz zidentyfikować optymalne, z punktu widzenia przyjętych kryteriów oceny, zachowania negocjatorów. Takie modelowanie sytuacji negocjacyjnej nie jest jednak sprawą prostą i wymaga przyjęcia wielu założeń. W artykule przedstawiono problemy związane z dostosowaniem proponowanej koncepcji wspomagania negocjacji (opartej na założeniach nauk behawioralnych) do wymogów stawianych przez formalne narzędzia wykorzystywane w procesie optymalizacji decyzji. (abstrakt oryginalny)
This study examines the linkages between GVC involvement and wages in Poland given different wage bargaining schemes. The analysis is based on microdata from the European Structure of Earnings Survey for Poland combined with sectoral data from the World Input-Output Database. In particular, two measures of GVC involvement were used: the share of foreign value added (FVA) to export and the measure of traditional offshoring. The institutional settings are represented by the wage bargaining scheme which reflects the level at which the collective pay is agreed. The results show that despite the lack of a significant relationship between the sectoral involvement in GVC and the level of wages in Poland, on average workers covered by the collective pay agreement receive higher wages. Moreover, the wage-GVC nexus is conditioned on the type of pay agreements: the positive wage effect from national agreements is eliminated for a certain range of GVC intensity. (original abstract)
Opracowanie koncentruje się na problemie alokacji zasobów w procesie kształtowania rozproszonej struktury sieciowego systemu wytwarzania. Celem opracowania jest przedstawienie propozycji protokołów negocjacyjnych mających zastosowanie w procesie organizacji sieciowego systemu wytwarzania w warunkach rozproszenia zasobów. Protokoły negocjacyjne umożliwiają przeprowadzenie negocjacji alokacji zasobów według odgórnie zdefiniowanych założeń. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest scharakteryzowanie zagadnienia formułowania problemów i celów negocjacji jako jednego z najważniejszych etapów metodyki planowania negocjacji w przedsiębiorstwie. Krótko omówiono istotę i rodzaje tego rodzaju negocjacji oraz przedstawiono metodykę ich planowania. Scharakteryzowano elementy owej metodyki odnoszące się do etapu formułowania problemów i celów negocjacji, mianowicie ich interpretację, sam proces ich formułowania oraz narzędzia (zasady i metody) pomocnicze stosowane do rozwiązywania poszczególnych problemów w tym procesie. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Determinanty skutecznych negocjacji biznesowych
84%
W artykule podjęto próbę przedstawienia wybranych czynników warunkujących skuteczność w negocjacjach gospodarczych. Negocjacje stanowią wyzwanie i często są postrzegane w kategoriach trudnej sztuki, w wymiarze czysto jakościowym. Warto jednak podejmować działania zmierzające do usystematyzowania uwarunkowań procesu negocjacyjnego, sprzyjających odniesieniu sukcesu, takich jak umiejętność zbudowania spektrum negocjacyjnego, dokonania hierarchizacji celów negocjacyjnych, rozpoznania pozycji negocjacyjnej partnerów, opracowania alternatywnych rozwiązań czy doboru i pozyskania niezbędnych informacji. Rozważania celowo skupiono na czynnościach fazy prenegocjacyjnej, koncentrując się na wskazaniu zadań, które powinny być zrealizowane w ramach odpowiedniego przygotowania się do negocjacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problematykę dotyczącą negocjacji jako funkcji menedżerskiej. Problemy związane z tym pojęciem nie były do tej pory impulsem do znaczących rozważań teoretycznych oraz badań empirycznych w naukach o organizacji i zarządzaniu czy socjologii i psychologii. W tym wypadku skupiono się na teoretycznych aspektach znaczenia negocjacji w strategicznych procesach zarządzania przedsiębiorstwem, przedstawiając pozytywne elementy związane z prezentacją negocjacji w ujęciu procesowym. Określono zasady stosowania wybranych strategii negocjacyjnych w tak ważnym dla przedsiębiorstwa obszarze, jakim są negocjacje. Podkreślono, że negocjacje mogą stanowić istotne źródło przewagi konkurencyjnej nad innymi przedsiębiorstwami funkcjonującymi na rynku. Choć wynik jednostkowych negocjacji może w niewielkim stopniu oddziaływać na ogólną sytuację firmy, to niezliczone procesy negocjacyjne, które zachodzą w typowym przedsiębiorstwie, wywierają ogromny wpływ na kształt jego strategii i osiągane rezultaty. Zaleca się zatem przejście od sytuacyjnego do instytucjonalnego sposobu traktowania negocjacji. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Procesowe koncepcje negocjacji
84%
Celem artykułu jest omówienie negocjacji w przedsiębiorstwie (wewnętrznych i zewnętrznych) w ujęciu procesowym. Negocjacje te mają charakter pomocniczy w stosunku do procesów podstawowych, ukierunkowanych na osiąganie kluczowych celów przedsiębiorstwa. Najpierw przedstawiono interpretację negocjacji jako procesu. Następnie omówiono trzy typologie procesowych koncepcji negocjacji. Wreszcie przedstawiono własną propozycję w tym zakresie oraz kierunki dalszych badań. (fragment tekstu)
15
Content available remote Wybór strategii prowadzenia negocjacji (zasady metodyczne i studium przypadku)
84%
Celem artykułu było przedstawienie koncepcji metodycznej rozwiązania problemu doboru strategii prowadzenia negocjacji gospodarczych. Najpierw podano interpretację pojęcia strategii negocjacyjnej oraz omówiono jej rodzaje. Następnie scharakteryzowano problem jej doboru w kontekście ogólnej metodyki planowania negocjacji. Wreszcie zaprezentowano studium przypadku dotyczące doboru strategii prowadzenia negocjacji inwestycyjnych.(abstrakt oryginalny)
The objective of the paper is to describe the author's concept of considering the negotiations between internal stakeholders as a specific tool for the creation of company's strategy. Firstly, the definition of such negotiations is presented, in the context of the general interpretations of negotiations. The most important is their definition as interactive decision making process. Secondly, specific features of such negotiations as a tool for business strategy creation are discussed. Two types of those negotiations are distinguished: multiparty and multiply ones. Thirdly, the possible strategies for conducting such negotiations are suggested, according to their two types. Finally, the assessment of proposed concept is presented, i.e. its advantages and disadvantages are listed as well as the directions for further research are pointed out. (original abstract)
17
Content available remote Kłamstwo w negocjacjach
84%
Negocjowanie to gra. Oczywiście to przede wszystkim gra strategiczna jak szachy. Wymaga analizy sytuacji, przewidywania kolejnych posunięć na kilka zagrań do przodu, widzenia całej szachownicy, a czasem i znacznie dalej, brania pod uwagę, że gracz po drugiej stronie może realizować różne strategie działania. Trudno odpowiedzieć na pytanie czy można kłamać w negocjacjach. Warto ten proces traktować jak grę, w której gracze w zależności od sytuacji, transakcji, stawki, czasu, relacji wybierają różne strategie żeby zrealizować cel. Warto pamiętać, iż sztuka blefu doskonałego powinna być sztuką szlachetnych manier i finezyjnych metod. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Strategia koalicji w negocjacjach (wielostronnych)
84%
Celem artykułu jest scharakteryzowanie koncepcji metodycznej tworzenia strategii koalicji, którą można potraktować jako najbardziej efektywną spośród potencjalnych strategii negocjacji wielostronnych. Uwzględniono zarówno własne pomysły rozwiązań, jak i syntezę wybranych propozycji innych autorów. We wprowadzeniu przedstawiono definicję negocjacji wielostronnych (w kontekście ogólnych interpretacji negocjacji) i typologię ich strategii. W kolejnych częściach artykułu omówiono trzy zasadnicze elementy proponowanej koncepcji. Po pierwsze, zaprezentowano definicję i rodzaje koalicji oraz pojęcie i specyficzne cechy strategii koalicji. Po drugie, opisano proces (etapy) konstrukcji tego rodzaju strategii. Po trzecie, wyszczególniono wybrane narzędzia szczegółowe (zasady i techniki) stosowane w tym procesie.(abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza kwestie manipulacji komunikacją interpersonalną w procesie negocjacji. Autorka analizując ten problem odniosła się do trójstronnego modelu komunikacji, który jest podstawą do rozpatrywania manipulacji z perspektywy nadawcy, odbiorcy i przedmiotu komunikacji. Negocjacje zostały ujęte jako gra tocząca się pomiędzy stronami, a reguły obowiązujące w niej dopuszczają manipulację jako metodę negocjacji. Rozważania zilustrowane są badaniami empirycznymi autorki, które ukazują wykorzystanie technik negocjacyjnych przez kandydatów ubiegających się o pracę. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Strategie i taktyki, stosowane w trakcie rozmów negocjacyjnych
84%
Celem artykułu jest zaprezentowanie strategii i taktyk negocjacyjnych, sprzężonych z profilem negocjatora oraz uwarunkowaniami negocjacyjnymi. W ramach pojedynczej taktyki negocjacyjnej można realizować wiele technik. Negocjator, mając na uwadze etap rozmów, może wykorzystać właściwą technikę/techniki czy też taktykę/taktyki, których celem jest możliwie jak najdalej idące osiągnięcie założonego rezultatu negocjacyjnego, zgodnego z oczekiwaniami organizacji. W literaturze przedmiotu dostępne są informacje z zakresu stosowanych technik i taktyk negocjacyjnych, nie mniej jednak opisane są one najczęściej w odniesieniu do pojedynczego przypadku. W niniejszej pracy opisano i porównano poszczególne rodzaje technik i strategii negocjacyjnych, z jednoczesnym wskazaniem obszarów i sytuacji, w których mogą być wykorzystane na różnych etapach procesu negocjacyjnego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.