Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Negotiation system for setting average wages
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Wybrane aspekty negocjacyjnego modelu ustalania wynagrodzeń za pracę w Polsce
100%
Gdy mowa o kierunkach rozwoju zarządzania zasobami ludzkimi, warto wskazać na rolę związków zawodowych w procesie ustalania wynagrodzenia za pracę. W początkowej części rozważań Autor wyjaśnia zasady działania podmiotów indywidualnych i zrzeszonych w związki zawodowe na konkurencyjnym rynku. W dalszej części artykułu zestawiono siłę przetargową pracodawców oraz związkowców, następnie przedstawiono model partycypacyjny w zakresie negocjacji płacowych. Artykuł kończy podsumowanie dotyczące współczesnych związków zawodowych w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Autor identyfikuje termin "negocjacyjny" w skali mikro- i makro, postuluje konieczność zdecentralizowania mechanizmu regulacji płac i ograniczenia tutaj roli państwa oraz budowę odpowiedniego systemu negocjacji zbiorowych.
Przedmiotem artykułu jest zdecentralizowane kształtowanie płac na poziomie przedsiębiorstwa bądź większych zbiorowości pracowniczych. Autor odnosi się z uznaniem do projektowanych zmian w tej mierze opisanych w "Strategii dla Polski" zwracając uwagę na fakt, że niewiele się w praktyce zmieniło, upatrując przyczyn tego stanu w ograniczonych możliwościach finansowych przedsiębiorstw państwowych. Podkreśla konieczność aktywizacji tej formy regulacji płac, a także umożliwienie pracownikom partycypacji w zyskach w znacznie szerszym zakresie niż to ma miejsce dotychczas.
Przedstawiono zalety negocjacyjnego systemu kształtowania wynagrodzeń, ogólne zasady funkcjonowania tego systemu w Polsce i charakterystykę jego funkcjonowania w niektórych krajach Unii Europejskiej (RFN, Belgia).
W artykule omówiono teoretyczne i praktyczne założenia dotyczące negocjacji płacowych. Omówiono strony, warunki skuteczności, strategie i taktyki negocjacji pracowniczych oraz negocjacje płacowe w praktyce w badanych przedsiębiorstwach.
W ostatnich trzydziestu latach gospodarka hiszpańska nie była w stanie znacząco zwiększyć liczby zatrudnionych w ujęciu netto, a ponadto okres kryzysu 1991-1993 został zamknięty wielkością zatrudnionych nieco poniżej poziomu z początku lat 60., a wskaźnik aktywności zawodowej był mniejszy w porównaniu ze średnim poziomem dla krajów europejskich. Pomimo braku pozytywnych efektów w kreowaniu zatrudnienia netto, hiszpański rynek pracy charakteryzuje się ogromną dynamiką przepływów między zasobem aktywnych zawodowo a zasobem bezrobotnych: powstało wiele miejsc pracy, ale także wiele zostało zlikwidowanych. W okresie ekspansji kreacja zatrudnienia była bardziej intensywna niż w innych krajach europejskich, podczas gdy recesja charakteryzowała się także dużo większymi redukcjami zatrudnienia. Do dwóch pierwszych zjawisk należy dodać wysokie bezrobocie i negatywny kierunek jego zmian. Gospodarka hiszpańska nie zawsze miała do czynienia ze stopą bezrobocia wyższą od tej w krajach sąsiednich. Dopiero począwszy od drugiej połowy lat 70. wskaźnik ten wyraźnie zaczyna przewyższać poziom w UE i Stanach Zjednoczonych. Obecnie kształtuje się on na dużo wyższym poziomie. (fragment tekstu)
8 Sesja Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów poświęcona była negocjacyjnemu mechanizmowi kształtowania płac - wprowadzonemu ustawą z dnia 16 grudnia 1994 roku. Przedmiotem dyskusji były trzy zlecone przez Radę ekspertyzy i stanowisko strony rządowej w osobie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej i szefa URMu.
Przedmiotem artykułu są aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Autor omówił koncepcję robót publicznych i różnych programów przeciwdziałania bezrobociu.
28 czerwca 1994 roku powołana została Rada Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów. Przedmiotem pierwszej Sesji Rady był rządowy program "Strategia dla Polski". W Raporcie znajduje się pełny tekst tego opracowania i opinie Rady dotyczące tego programu.
Autorzy pracy zajęli się kwestiami istotnymi, wg nich, dla współczesnego zarządzania. Sprecyzowali podstawy teoretyczne zarządzania potencjałem pracy, omówili problem ludzkiego wymiaru zarządzania oraz warunki pracy w kontekście zarządzania potencjałem pracy. Zajęli się także problemem planowania zasobów pracy, doborem pracowników (rekrutacją i selekcją), zaprezentowali układową metodę kształtowania płac oraz system płac jako kategorię instrumentu zarządzania.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.