Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 67

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Network economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Społeczna odpowiedzialność agrobiznesu w gospodarce sieciowej
100%
Na obecnym etapie modernizacji zmienia się dynamika mediów określających kierunki zmian społeczno- -gospodarczych. Nie tylko pieniądz i władza, ale głównie wpływy i wartości decydują o celach działań zbiorowych, ponieważ mechanizmy powstającej gospodarki sieciowej: popytowe efekty skali i pozytywne sprzężenia zwrotne, nie redukują automatycznie ryzyka i niepewności jako cech współczesności. Praca wskazuje na zagrożenia występujące w agrobiznesie sieciowym. Omówione zostały nowe regulatory instytucjonalne zapewniające bezpieczeństwo i wysoką jakość procesów i produktów żywnościowych. Szczególną uwagę zwrócono na instytucjonalizację powiązań konsumentów z dostawcami, innymi konsumentami i ekspertami oraz ich uprawomocnienie w polityce konsumenckiej UE.(fragment tekstu)
Celem niniejszego referatu jest przedstawienie firmy w nowej koncepcji gospodarki i wyróżniających ją właściwości oraz reguł rządzących funkcjonowaniem gospodarką sieciową. (fragment tekstu)
3
Content available remote Procesy integracji w gospodarce sieciowej
80%
Gospodarka sieciowa rozwija się dynamicznie niezależnie od przewidywanych zagrożeń. Pionierzy gospodarki sieciowej potwierdzają, że warto poszukiwać ciągle nowych rozwiązań stanowiących dźwignię rozwoju społecznego i ekonomicznego na przełomie XX i XXI wieku. Niewątpliwie zwrócenie szczególnej uwagi na technologie ICT jest bardzo istotne, choć wykorzystanie ICT samo w sobie nie jest źródłem osiągania korzyści ekonomicznych w gospodarce sieciowej. Poziom tych korzyści zależy w znacznej mierze od zasięgu zmian organizacyjnych wynikających ze strategii gospodarczej i informatycznej oraz wytyczonych celów, struktur organizacyjnych, a przede wszystkim procesów biznesowych. (fragment tekstu)
4
Content available remote Identyfikacja sieci w gospodarce
80%
Celem niniejszego artykułu jest omówienie kluczowych elementów struktur nazywanych sieciami. Ich wskazanie ma ułatwić poprawne identyfikowanie sieci na potrzeby różnych analiz natury ekonomicznej. W pierwszej części przedstawiono przegląd wybranych definicji sieci. Ma on na celu wskazanie głównych sposobów rozumienia sieci: od matematyki po biznes. Dalej omawiane są różne próby konkretyzacji pojęć węzłów i krawędzi (relacji). Pokazują one, że przełożenie abstrakcyjnych pojęć matematycznych na grunt praktycznych analiz nie jest proste i jednoznaczne. W ostatniej części zaproponowano klasyfikację strategicznych orientacji sieciowych przedsiębiorstw. Pokazuje ona sposoby wykorzystania sieci w konkretnych kontekstach biznesowych i ułatwia rozpoznawanie sieci(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęty został problem funkcjonowania czarnego rynku w gospodarce sieciowej. Niektóre cechy Internetu, takie jak: względna anonimowość, możliwość maskowania połączeń, a także asynchroniczność interakcji, powodują, że w wielu przypadkach sprzyjać on może rozwojowi czarnego rynku. Celem opracowania jest zatem wskazanie istoty czarnego rynku i prawidłowości związanych z jego funkcjonowaniem w gospodarce opartej na sieciach komputerowych. Realizacja założonego celu wymaga w pierwszej kolejności przedstawienia teorii czarnego rynku oraz kształtowania cen czarnorynkowych, a następnie omówienia istoty gospodarki sieciowej. Na tej podstawie, przy uwzględnieniu własnych obserwacji, opisany został mechanizm funkcjonowania czarnego rynku w gospodarce sieciowej. W artykule przedstawiono też skalę wymiany czarnorynkowej przede wszystkim w przypadku nielicencjonowanego obrotu dobrami wirtualnymi oraz substancjami psychoaktywnymi. We wnioskach wskazane zostały przyczyny rozwoju nielegalnego rynku w sieci Internetu. Są to przede wszystkim: niskie koszty reprodukcji dóbr wirtualnych, rozwój technik maskowania, możliwość wykorzystania kryptowalut, a także rozproszenie popytu i podaży.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Human Development Index and Informatisation of Society in CIS
61%
Knowledge and know-how of calculation methods of indicators and indices allow to evaluate, compare and correlate if not fully then to a considerable extent the situation in different countries and regions of the world. Moreover, in countries with "transitional economy" to which Russia and other countries of former Soviet Union are attributed to, the situation has significantly changed and it is necessary to adjust the directions and perspectives of development considering the changed environment. The article characterizes a position of Russia and other CIS's countries (Commonwealth of Independent States) on the international rating of Human Development Index and Networked Readiness Index. (original abstract)
Od lat popularna tematyka sieci jest obiektem zainteresowania wielu dyscyplin naukowych. Spowodowało to, na co wskazują wybitni specjaliści, zamieszczenie terminologiczne i brak przejrzystości wynikłej z wielkości koncepcji teoretycznych. Celem artykułu jest przedstawieni obecnego stanu dyskusji wokół tej formy organizacyjnej i zagadnień z nią związanych oraz wskazanie najistotniejszych pozycji literaturowych. (fragment tekstu)
Nowoczesny wymiar prowadzenia biznesu otwiera nowe przestrzenie determinujące wysoką efektywność organizacji. W takich ramach kreowana jest twórczość organizacyjna, sprzyjająca tworzeniu twórczych modeli biznesu. Twórcze modele biznesu oparte są na permanentnym testowaniu i eksperymentowaniu a ich konfiguracja rozpościera nowe kierunki wzrostu i rozwoju przedsiębiorstw. Naturalnym środowiskiem konceptualizacji i operacjonalizacji twórczych modeli biznesu jest środowisko sieciowe. To w nim nakreśla się droga generowania nowych formuł generowania dochodów i zarysowuje się unikatowa propozycja wartości. Tak zaprezentowana zależność zachęca do tworzenia i aplikacyjności twórczych modeli biznesu. Artykułu ma na celu przedstawienie kluczowych założeń konstruowania i operacjonalizacji twórczych modeli biznesu osadzonych w koncepcji gospodarki sieciowej. Zakres artykułu obejmuje mechanizmy konfiguracji twórczych modeli biznesu wraz ze zdefiniowaniem kluczowych interfejsów zachodzących między modelem biznesu, a przestrzenią sieciową dla osiągania przez przedsiębiorstwa wysokiej efektywności w znacznie krótszej perspektywie czasowej. W artykule postawiono tezę, iż źródłem osiągania przez przedsiębiorstwa wysokiej efektywności jest odpowiednie zaprojektowanie i dynamiczna implementacja twórczych modeli biznesu przedsiębiorstw zakorzenionych w sieci. Artykuł ma charakter teoriotwórczy i jest wynikiem obserwacji własnych autora artykułu oraz prowadzonych badań longitudinalnych modeli biznesu w latach 2007-2017 na terenie Polski.(abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę zwrócenia uwagi na najważniejsze zmiany w zakresie rozwoju regionalnego. Omówiono procesy polaryzacji i tworzenia się sieci w przestrzeni gospodarczej. Podkreślono, że zjawiskiem występującym w strukturze poszczególnych regionów jest narastanie dysproporcji rozwojowych.
W artykule wskazano na istotę gospodarki sieciowej, społeczeństwa sieciowego, przedstawiono twierdzenia teorii sieci, modele sieciowe, które nawiązują do paradygmatu innowacji otwartych. Wskazano na istotę, cechy i przydatność sieci w zarządzaniu organizacją w warunkach GOW. Ukazano istotę i znaczenie struktur sieciowych oraz rangę myślenia sieciowego. Przedstawiono rolę organizacji sieciowej w nowej gospodarce oraz dokonano porównania wybranych cech struktury hierarchicznej i sieci. Wskazano na różny charakter sieci, jakie mogą wystąpić między organizacjami. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problem związków przyczynowych, a szczególnie ich niejednoznaczności, w naukach o zarządzaniu. Przedstawiono istotę zagadnienia z punktu widzenia imitacji oraz zasobowej teorii firmy. Rozwinięto trzy wyzwania badawcze, które z niego wynikają: przyczynowości, determinizmu oraz jednoznaczności. By udokumentować metaforę okruchów wiedzy, wykorzystano metodykę systematycznego przeglądu literatury dotyczącej tworzenia współpracy sieciowej. Zidentyfikowano 12 różnych kategorii stosowanych przez badaczy, by odnieść się do antecedencji współpracy sieciowej. Zidentyfikowano także 881 związków pomiędzy antecedencjami a zmiennymi zależnymi. W konkluzji przedstawiono dwa rozwiązania problemu, tj. analizę semantyczną oraz teoretyzowanie.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Kształtująca się gospodarka sieciowa jako pole badawcze geografii przemysłu
61%
Autor podjął trud rozważenia funkcjonowanie przemysłu w przestrzeni gospodarki sieciowej. We wnioskach stwierdził, że geografia potrzebuje nowych narzędzi, np. lokalizacji własności intelektualnej (postulat miernika wartości rynkowej własności intelektualnej, jej umiejscowienia w siedzibie zarządu korporacji zawłaszczającej wartości informacyjne itd.), a szerzej aparatu pojęciowego do uchwycenia relacji zachodzących w sieciach w odniesieniu do przestrzeni geograficznej (topologia relacji sieciowych, np. w postaci zastosowania teorii grafów).(fragment tekstu)
Omówiono znaczenie środowiska sieciowego dla rozwoju gospodarki, problemy definicyjne sieci, standaryzowanie indywidualnych produktów oraz tworzenie wartości produktu w gospodarce sieciowej.
14
61%
Wiele opracowań naukowych przedstawia Scrum jako najlepsze podejście do wytwarzania oprogramowania. Mimo to, metoda Scrum nie jest optymalnym podejściem do zarządzania pracą w organizacji sieciowej, gdzie interesariusze mogą nie wiedzieć nic o metodzie Scrum czy metodologii Agile. W publikacji tej użyliśmy modelu 3C w celu określenia typów współpracy pomiędzy uczestnikami procesu Scrum i innymi usługodawcami (zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi). Wierzymy, że przedstawiona analiza pomoże znaleźć lepiej dopasowane podejście do zarządzania wytwarzaniem oprogramowania w bardzo rozproszonym środowisku (tj. organizacji sieciowej). (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest wskazanie, w jaki sposób poszczególne grupy nabywców mogą przejmować korzyści sieciowe w ramach platformy wielostronnej. Autor wskazuje także, w jaki sposób firmy działające jako platformy wielostronne mogą zabezpieczać się przed oportunistycznymi działaniami nabywców. Na podstawie literatury przedmiotu i dostępnych publikacji przeanalizował wpływ zmiany dystrybucji korzyści sieciowych na sytuację firmy. Następnie autor przedstawił przypadek firmy Allegro.pl, wskazując na przyczynę zawierania transakcji poza platformą oraz środki zaradcze podjęte przez firmę. Wnioski z opracowania dotyczą odpowiedniego zaprojektowania oraz monitorowania platformy, a także użycia narzędzi cenowych, technologicznych czy instytucjonalnych w celu ograniczenia zachowań oportunistycznych. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Financialisation as a Result of the Network Economy's Development
61%
In the last thirty years, the world's economies have changed significantly. New technology developments have enabled the transition from the industrial economy to the network economy. The network economy is based on information technology, connectivity and human knowledge. Its development has caused changes in the way of life, consumer behaviour on the markets and companies' business models, especially the process of goods and services creation and distribution. Electronic commerce and services have become one of the fastest developing fields of the economy. As a result, the role of government has diminished while the role of markets has increased economic transactions between countries and their citizens have substantially risen, and financial transactions have grown remarkably. This changing landscape has been characterised by globalization and financialisation. The increasing role of financial motives, financial markets, and financial institutions have influenced domestic and international transactions. A new category of finance called e-finance has been created and implemented. Despite the advantages of electronic finance networks, concurrently there are some disadvantages of their diffusion. The purpose of the paper is to present both aspects of financialisation and its influence on the financial and banking system. This purpose determines the structure of the paper. As financialisation is a relatively new term the first section of the paper focuses on defining its phenomenon. This part presents different authors' perspectives and definitions. Next, the influence of financialisation on the Polish financial system's quantitative and qualitative structure is discussed. The last section focuses on the current role and functions of banks in the finance system network structure as a result of a rapidly changing technological environment. (original abstract)
17
Content available remote Władza sieciowa i jej efekty społeczne
61%
Artykuł prezentuje logikę funkcjonowania nowej formy władzy społecznej, zwanej sieciową. Analiza przeprowadzona została na dwóch poziomach - makro-struktralnym, odnoszącym się do układów globalnych, ponadnarodowych oraz mezzo- i mikrostrukturałnym, dotyczącym działalności współczesnych " elastycznych " organizacji gospodarczych. Poziom globalny władzy zrekonstruowany został na podstawie syntezy teorii " społeczeństwa sieciowego " Manuela Castellsa oraz koncepcji przemocy symbolicznej Pierre 'a Bourdieu. Konkretne, społeczne efekty tej władzy oraz nierówności konstytuowane w oparciu o strukturę sieciową ukazano dzięki zestawieniu dwóch form organizacyjnych: wczesnonowoczesnej pionowej biurokracji oraz współczesnej, płaskiej organizacji postfordystycznej. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Teorie sieci gospodarczej współcześnie - założenia i konkretyzacja7
61%
Artykuł ma charakter przeglądowy i koncepcyjny. Celem artykułu jest identyfikacja podstawowych cech sieci gospodarczej. Głównym problemem konceptualizacji sieci gospodarczej jest jej złożony charakter i wielość występujących w niej powiązań. Badania prowadzono w oparciu o studia krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu oraz analizę opisową i porównawczą. Konkretyzacji pojęcia sieci gospodarczej dokonano w oparciu o teorię ekonomii. Podstawową przesłanką wyodrębnienia sieci gospodarczej wśród innych regulatorów i sposobów funkcjonowania gospodarki jest jej specyfika. Racjonalizując teoretyczne kategorie sieci gospodarczej przyjęto założenia w oparciu, o które możliwa staje się ocena jej znaczenia we współczesnej gospodarce. Wartością dodaną artykułu jest wskazanie na specyficzne cechy sieci gospodarczej jako podstawowego sposobu funkcjonowania gospodarki sieciowej, a zarazem wskazanie głównych różnic między siecią gospodarczą, a innymi sposobami funkcjonowania gospodarki. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej części omówiono cele sieci gospodarczej. W drugiej części porównano sieć gospodarczą z innymi sposobami funkcjonowania gospodarki. W ostatniej rozważano najważniejsze przesłanki teorii sieci gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki związanej z kształtowaniem się nowych realiów gospodarczych. Szczególną uwagę zwrócono na kształtowanie się gospodarki opartej na wiedzy oraz formowanie się sieci gospodarczych. W artykule wskazano także na podstawowe czynniki dynamizujące współczesne społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Komunikacja elektroniczna należy do podstawowy instrumentów kształtowania i rozwoju społeczeństwa informacyjnego z gospodarką opartą na wiedzy w Unii Europejskiej. Wynika to z jej uniwersalizmu w życiu gospodarczym i społecznym. Specyficzna pozycja komunikacji elektronicznej rodzi podwyższone zainteresowanie tą dziedziną gospodarki w organach Wspólnoty oraz państw członkowskich. Przejawia się to między innymi w stworzeniu specjalnego otoczenia prawnego dla działalności w tym sektorze, które charakteryzuje się znacznie większym rygoryzmem kontroli ze strony administracji unijnej i państw członkowskich, aniżeli ma to miejsce w innych gałęziach gospodarki. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.