Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nielegalne zatrudnienie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Materiał zawiera dane dotyczące efektów pracy w 1998 r. służb kontroli legalności zatrudnienia. Służby te powstały w ramach Systemu Urzędów Pracy, a usytuowane zostały w wojewódzkich urzędach pracy. Zakresem swojego działania objęły pracodawców, jednoosobowe podmioty gospodarcze oraz instytucje i osoby fizyczne.
2
Content available remote W poszukiwaniu kompromisu wokół problemu umów śmieciowych
100%
Wszyscy piętnują nadużycia w stosowaniu umów śmieciowych. Robią to dziś chórem politycy i ekonomiści. Ale przede wszystkim sami pracownicy. I ci na etacie, i ci na śmieciówkach, zwani polskimi prekariuszami. Wreszcie praktyki te są potępiane zarówno przez związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców. A państwo, poza potępieniem, również z patologią walczy, głównie podejmując próby uszczelniania systemu - czyli zmieniając regulacje rynku pracy, podatkowe czy ubezpieczeń społecznych. Duże nadzieje są pokładane w ograniczeniu unikania płacenia składek ZUS przy zawieraniu kilku umów zlecenia poprzez konieczność ich konsolidacji, co ma zostać wdrożone już na początku przyszłego roku. Z kolei Państwowa Inspekcja Pracy wskazuje w swoich raportach na zwiększenie wykrywalności fikcyjnego zatrudnienia. Już co czwarta umowa śmieciowa jest kwestionowana przez inspektorów PIP. Kontrolerzy ZUS z kolei, posiadający dokładniejsze interpretacje prawa, coraz skuteczniej zwalczają nadużycia. Wszystkie te zmiany, choć kierunkowo słuszne, są jednak niewystarczające, dopóki sama konstrukcja systemu nie ulegnie radykalnym zmianom. Nie ma się co łudzić, że skala zjawiska się zmniejszy, jeśli sam system będzie nadal stwarzał - odwrotną do zamierzonej - motywację do omijania kodeksowych form zatrudnienia. (abstrakt oryginalny)
Jedną z cech transformacji polskiego rynku pracy jest upowszechnianie się pracy nierejestrowanej, zwanej często pracą "na czarno" lub w "szarej strefie". Do takiego stwierdzenia upoważniają szacunki dokonywane przez GUS dla 1993-1994. Czy było ono aktualne dla Polski roku 1995?
Artykuł zawiera opinie na temat przyczyn podejmowania pracy nierejestrowanej. Omawia rodzaje wykonywanych zajęć oraz kto pracuje "na czarno" i kto zatrudnia, a także dochody z pracy nierejestrowanej.
5
Content available remote Migration into the shadow : unregistered work in Poland
75%
The paper focuses on the causes, dynamics and consequences of the existence and development of the informal labour market in Poland. It is based on recent research findings, including a nation-wide survey on unregistered work conducted in 2009 by the Polish Central Statistical Office (GUS). The author makes an attempt to provide an overview of basic issues related to the informal labour market in Poland and its social and economic implications. (original abstract)
Artykuł przedstawia problem szarej strefy (produkcji ukrytej) istniejącej w polskiej gospodarce. Autor przedstawia w raporcie następujące aspekty: przyczyny występowania tego zjawiska oraz jego skutki, charakterystyka i zakres pracy nierejestrowanej, jak również rozmiar szarej strefy. Jak wynika z artykułu, im więcej uregulowań państwo narzuca i im większymi kosztami obarcza przedsiębiorców i pracowników, tym więcej pracy, produkcji i handlu przechodzi do szarej strefy. Jak więc walczyć z tym zjawiskiem i czy w ogóle jest to możliwe?
Kontrola legalności zatrudnienia przeszła w Polsce na przestrzeni prawie dwudziestu lat pewną ewolucję. W artykule przedstawiono wyniki tej kontroli w latach 2010-2012.
Praca przymusowa jest zjawiskiem społecznym, które ze względu na swój wyjątkowy charakter jest trudne do zrozumienia, zaakceptowania i ścigania. Biorąc pod uwagę nieudane próby radzenia sobie z tym problemem w Polsce, oraz podobne doświadczenia w innych krajach, trzeba szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak jest. Odpowiedź wydaje się oczywista: bo pracy przymusowej nie widać. A jest tak być może dlatego, że mamy problem ze zrozumieniem samego zjawiska. Proponuję odejście od perspektywy prawno-karnej i spojrzenie na pracę przymusową jako na zjawisko społeczne, w duchu współczynnika humanistycznego, bliskiego koncepcjom pragmatyzmu społecznego i interakcjonizmu symbolicznego. Kluczowym pojęciem staje się znaczenie nadawane pracy w procesie komunikacji społecznej, a nie praca, jako taka. Moje rozważania koncentrują się wokół dylematu: skoro praca jest zjawiskiem szlachetnym i w jakimś sensie ostentacyjnym, to jak to się dzieje, że praca przymusowa jest tak mało widoczna dla ludzi, ale także dla organów ścigania? Być może jest ona obciążona jakimś kulturowym tabu i skrywa się za fasadą szczytnego trudu? W celu identyfikowania tych mechanizmów poddaję pogłębionej analizie dwa typowe przypadki pracy przymusowej. To jest pierwszy z dwóch artykułów. W tym zawarłem próbę wstępnej diagnozy problemu, w drugim przedstawię propozycję nowej definicji. (abstrakt oryginalny)
W roku ubiegłym legalnie wysłano do pracy za granicę 228 tys. osób, w tym do Niemiec aż 220 tys. Inną grupą są tzw. pracownicy goście, których co roku może jechać do Niemiec i Francji po 1000 osób (pracują a także doskonalą swoje kwalifikacje zawodowe i język). Osoba, która zarobiła "na czarno", jeśli nie rozliczy się z naszym urzędem skarbowym, musi liczyć się, iż na podstawie przepisu o opodatkowaniu dochodów z nieujawnionych źródeł zobowiąże się ją do zapłacenia w formie podatku 75 proc. nieudokumentowanych dochodów.
Zjawisko pracy w szarej strefie jest trudne do zaobserwowania statystycznego. Nasza wiedza w tym zakresie ogranicza się do informacji pozyskanych w drodze szacunków prowadzonych w Departamencie Pracy GUS od trzech lat. Dotychczasowe wyniki szacunków dotyczyły jedynie osób pracujących wyłącznie w szarej strefie (z pominięciem osób, dla których było to dodatkowe źródło zarobku). Aby poszerzyć zakres danych zdecydowano się na przeprowadzenie specjalnego badania modułowego. Badanie dało informacje o pracujących w szarej strefie oraz pracodawcach korzystających z pracy nierejestrowanej.
Ustawa o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu z 14 grudnia 1994 r. wraz z rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 lipca 1995 r. i innymi ustawami dały podstawę do powstania służb kontroli legalności zatrudnienia, zwanymi potocznie policją pracy.
W wyniku wejścia w życie nowelizacji przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia z kwietnia 2007 r. uległ zmianie katalog organów, którym przysługują uprawnienia oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia związane z legalnością wykonywania pracy przez cudzoziemców. De lege lata funkcje te mogą pełnić wyłącznie prokurator i inspektor pracy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje tematykę nielegalnego zatrudnienia jako jednego z najbardziej niekorzystnych zjawisk na europejskim rynku pracy. Poświęcony jest także działalności inspektorów kontroli legalności zatrudnienia, którzy mają duży wpływ na ograniczanie patologii tj. tworzenie fikcyjnych miejsc pracy czy praca na czarno oraz porządkowanie rynku pracy. Analiza wyników działalności owych służb kontroli za 2004 rok ukazała, że nastąpił wzrost o 4,7 procent wskaźnika efektywności kontroli.
Brak oficjalnych danych dotyczących wielkości "szarej strefy" ma istotne, negatywne konsekwencje dla polityki gospodarczej. Brak znajomości rozmiarów, przyczyn istnienia oraz czynników sprzyjających rozwojowi "szarej strefy" uniemożliwa ponadto skuteczne zmniejszenie skali, czy wręcz zlikwidowanie tego zjawiska. Celem tego opracowania jest jest przedstawienie definicji "szarej strefy", metod jej pomiaru oraz omówienie pomiaru rozmiarów tego zjawiska w Polsce na tle analogicznych pomiarów z krajów członkoskich OECD.
Od końca lat 90. XX w. zauważa się wzmożony ruch migracyjny do Europy, szczególnie z Ameryki Południowej, Azji i Afryki. Częściowo jest to spowodowane proimigracyjną polityką rządów krajów członkowskich UE z uwagi na niski przyrost demograficzny, starzenie się społeczeństw, zapotrzebowanie na siłę roboczą oraz powiązania pokoleniowe. Omówiono zagadnienia związane z przepływami migracyjnymi cudzoziemców na terytorium Unii Europejskiej, w szczególności zjawiska nielegalnej imigracji oraz jej wpływu na społeczeństwa danych krajów.
Przedmiotem artykułu jest określenie skutków nielegalnego delegowania pracowników tymczasowych do pracy w Niemczech w zakresie prawa zabezpieczenia społecznego. Analiza dotyczy możliwości podporządkowania zagranicznego pracownika tymczasowego niemieckiemu systemowi ubezpieczenia społecznego w sytuacji, gdy zaświadczenie A1 potwierdza właściwość systemu ubezpieczeniowego państwa pochodzenia pracownika. Zastosowanie wynikających z niemieckiej ustawy o udostępnianiu siły roboczej sankcji za nielegalne świadczenie pracy tymczasowej prowadzi do kolizji z europejskim prawem zabezpieczenia społecznego. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote The Social Consequences of Government Intervention in Labor Management in Russia
63%
W artykule omówiono problem rozrostu nieformalnego zatrudnienia w Rosji w wyniku regulacji rynku pracy. Celami niniejszego artykułu są: poszukiwanie wzorców zatrudnienia nieformalnego oraz identyfikacja czynników wpływających na gotowość pracowników do tej formy zatrudnienia. To pozwoli przewidzieć konsekwencje interwencji rządu w sferze pracy. Empiryczną podstawą artykułu są wyniki badań socjologicznych z lat 2006-2016 przeprowadzone w regionie Tyumen. Wykorzystano metody klastrowe, analizę korelacji oraz test U Manna Whitneya. Wykazano, że nieformalne zatrudnienie jest podzielone na dwa zasadniczo różne klastry: przymusowe zatrudnienie wynikające z braku doświadczenia, edukacji, relacji społecznych oraz świadomie wybierane nieformalne zatrudnienie, którego powodem są większe zyski. W artykule przedstawiono różnice między tymi grupami według rodzaju motywacji, poziomu dobrobytu społecznego, sposobów zaangażowania w nieformalną pracę oraz reakcji na działania podejmowane przez rząd.(abstrakt oryginalny)
Zatrudnienie w nieformalnej gospodarce jest przedmiotem zainteresowania Międzynarodowej Organizacji Pracy od wielu lat. W ciągu ostatnich 10 lat MOP rozważała, jaką politykę społeczną prowadzić wobec osób zatrudnionych w tym systemie. Spośród trzech możliwych rozwiązań: promowania, tolerowania lub potępienia takiej formy zatrudnienia, MOP zdecydowała się na podjęcie działań, mających na celu zagwarantowanie ochrony prawnej "godnemu zatrudnianiu" w nieformalnej gospodarce.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.