Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 316

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nieruchomości gruntowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
Omówiono ustawę o zasadach nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w Danii. Prawo duńskie zostało znowelizowane tuż przed akcesją do Unii Europejskiej tak, aby nie pozostawało w sprzeczności z zasadą swobodnego przepływu pracowników, swobody świadczenia usług oraz zasady zakładania przedsiębiorstw.
Przedstawiono sprzedaż nieruchomości rolnych Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa dla cudzoziemców, jako osób fizycznych i prawnych. Analiza tego zagadnienia obejmuje lata 1990-2000.
Celem artykułu była analiza rynku nieruchomości rolnych w województwie wielkopolskim oraz wskazanie wpływu czynników prawnych (kolejnych nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego) na kształtowanie się tego rynku. Głównym elementem podjętych prac była analiza zmian ilościowych na rynku nieruchomości rolnych: liczby transakcji, powierzchni sprzedaży w obrocie państwowym oraz ceny transakcyjnej w obrocie państwowym i prywatnym. Zmiany wskaźników analizowane były w okresie prac legislacyjnych nad kolejnymi nowelizacjami ustawy. W wyniku sporządzonych zestawień wskazano możliwość występowania zależności pomiędzy wprowadzaniem kolejnych dokumentów prawnych a zmianami na rynku nieruchomości rolnych. Wskazano zmniejszenie ilości transakcji na rynku, a także łącznej powierzchni sprzedawanych gruntów rolnych. Pomimo zmian ilościowych dokonanych transakcji, nie wykazano trwałego spadku cen, a jedynie ich wahania w okresach wprowadzania nowelizacji. Przeprowadzona analiza rynku nieruchomości rolnych i czynników prawnych pozwoliła stwierdzić, że uwarunkowania prawne negatywnie wpływają na wielkość rynku nieruchomości rolnych poprzez ograniczenie ilości zawieranych transakcji i łącznej powierzchni sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
4
80%
W referacie przedstawiono możliwości zastosowania sztucznych sieci neuronowych w procesie sporządzania mapy wartości gruntów typu obiektowego w podejściu modelowym. W pierwszej jego części zawarto podstawowe zasady sporządzania ww. rodzaju mapy a także budowy modeli sztucznych sieci neuronowych. W drugiej części referatu opisano proces sporządzania mapy wartości gruntów, przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną dla fragmentu gminy Wołomin. W procesie tworzenia mapy, do określenia jednostkowej wartości gruntów w danej strefie wykorzystano sztuczne sieci neuronowe typu MLP - perceptron wielowarstwowy oraz RBF - sieci o radialnych funkcjach bazowych. W podsumowaniu opracowania przedstawiono korzyści jak i zagrożenia płynące z zastosowania sztucznych sieci neuronowych w procesie sporządzania mapy wartości gruntów. (abstrakt oryginalny)
5
80%
Głównym celem artykułu jest ukazanie zmian zachodzących w obszarze głównego kierunku nietrwałego rozdysponowania nieruchomości Zasobu WRSP, jakim jest dzierżawa w latach 1992-2011. Dane do analizy stanowią materiały wtórne, uzyskane z opracowań Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Go-spodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy oraz z raportów z działalności Agencji Nieruchomości Rolnych na Zasobie WRSP. W pracy za-prezentowano powierzchnię gruntów wydzierżawionych z Zasobu WRSP wg grup obszarowych oraz liczbę umów zawartych na dzierżawę gruntów z Zasobu WRSP w latach 2010 i 2011. Wspomniano również o zasadach opisywanej formy rozdysponowania gruntów oraz o kształtowaniu się wysokości czynszów w poszczególnych województwach kraju. W analizie zagadnienia zastosowano metody tabelaryczno-opisowe. W pracy założono dwie powiązane ze sobą tezy. Pierwsza dotyczy zmniejszania się roli dzierżawy w zagospodarowaniu gruntów Zasobu WRSP, która była dominującą na początku funkcjonowania Agencji. Druga hipoteza odnosi się do przyjętej polityki prywatyzacji, w wyniku, której zmierza się do ograniczenia powierzchni i liczby umów dzierżaw na konto ich sprzedaży. Dane wtórne wykorzystane w niniejszym artykule poddano analizie opisowej i porównawczej.(fragment tekstu)
Celem artykułu była analiza dokumentów planistycznych - studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - w kontekście regulacji związanych z podziałami na działki budowlane. Analiza została przeprowadzona na przykładzie wybranych gmin podwarszawskich, a ocenie poddano dokumenty planistyczne uchwalone w latach 1995-2016. Przedmiotowa analiza wykazała, że kwestia scaleń i wtórnych podziałów jest wręcz pomijana w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Również w planach miejscowych wyjątkowo dokonuje się korekty istniejących parametrów działek. W większości są one adaptowane nawet gdy są nieodpowiednie (np. zbyt wąskie) do zabudowy. W gestii właścicieli pozostawia się sposób podziału nieruchomości, łącznie z wewnętrzną obsługą komunikacyjną. Wprowadzane zasady podziału terenów na działki budowlane mają przeważnie charakter postulatów. Jedynym powszechnie występującym ustaleniem planistycznym jest minimalna powierzchnia działki budowlanej. Brak regulacji planistycznych lub znaczy stopień ich ogólności w danym zakresie może prowadzić do tworzenia wadliwych struktur przestrzennych, kosztochłonnych w ewentualnym przyszłym procesie poprawy standardów użytkowych. Na analizowanych obszarach występują nie tylko pojedyncze kwartały zagospodarowane w ten sposób, ale nawet całe rejony, pocięte siatką długich i zbyt wąskich ulic, obsługujących działki trudne do prawidłowego zabudowania. (abstrakt oryginalny)
Interesującym źródłem wiedzy o poglądach na temat państwa, prawa i polityki doby Królestwa Polskiego w latach 1815-1830, jak również świadectwem kształtowania się rodzimej kultury politycznej, była toczącą się w tym okresie debata parlamentarna. W tym kontekście na uwagę zasługuje dyskusja prowadzona podczas pierwszego sejmu w roku 1818. Prezentowanym podówczas poglądom społeczno-politycznym warto przyjrzeć się bliżej. Był to bowiem początek istnienia Królestwa Polskiego w unii z Rosją pod rządami Aleksandra I. (fragment tekstu)
We wszystkich państwach Unii Europejskiej istnieją ograniczenia dotyczące obrotu nieruchomościami. W państwach przystępujących do Unii Europejskiej w latach 70. okresy przejściowe w dziedzinie liberalizacji obrotu nieruchomościami wynosiły średnio od 2 do 30 miesięcy, przystępujących w latach 80. od 2 do 6 lat, w latach 90. okresy przejściowe wynosiły 5 lat. W artykule omówiono formalnoprawne uregulowania kwestii zakupu nieruchomości wśród państw członkowskich w podziale na trzy grupy.
Zanalizowano z punktu widzenia polityki gospodarczej RFN zarządzanie gruntami przemysłowymi na poziomie lokalnym.
Przepisy prawa w zakresie gospodarki nieruchomościami określają szereg procedur, na których potrzeby rzeczoznawca majątkowy zobowiązany jest do szacowania wartości nieruchomości zabudowanych przy teoretycznym założeniu, iż stanowią one grunty niezabudowane, tj. bez uwzględniania części składowych nieruchomości. Określenie wartości takich gruntów z wykorzystaniem metodologii podejścia porównawczego przysparza licznych problemów związanych z prawidłowym doborem nieruchomości podobnych, szczególnie w wypadku obszarów o zwartej zabudowie śródmiejskiej oraz obszarów, w odniesieniu do których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Artykuł wskazuje na problemy związane z ustalaniem wartości nieruchomości zabudowanych przy założeniu, że stanowią one grunty niezabudowane. W sposób syntetyczny przedstawiono procedury gospodarowania nieruchomościami wymagające przeprowadzenia takiej wyceny. Wskazano trudności praktyczne przy stosowaniu wybranych procedur. Autorzy zwracają uwagę na istotność omawianego zagadnienia w kontekście jego skutków finansowych, szczególnie w perspektywie wprowadzenia powszechnej taksacji nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Obrót gruntami rolnymi w Danii podlega licznym ograniczeniom. Ustawowo określono warunki, które muszą być spełnione przy zawieraniu transakcji kupna/sprzedaży czy dzierżawy.
Omówiono projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego państwa. W tym projekcie znalazły się rozwiązania, które stworzą trwałe podstawy gospodarowania w polskim rolnictwie, jak również takie które budzą wątpliwości, a w szczególności dotyczą norm obszarowych oraz kręgu osób uprawnionych do nabywania nieruchomości.
W opracowaniu przedstawiono zmiany natężenia i struktury przychodu oraz trwały rozdział zasobów Państwowego Funduszu Ziemi w latach 1988-1990. Badaniami objęto 19 gmin, reprezentujących trzy rejony o zróżnicowanych warunkach produkcji rolnej: strefę nizinną, z podgrupami A - o najlepszych warunkach glebowo-klimatycznych i B - w której warunki są nieco gorsze, oraz strefę górską, o warunkach mało sprzyjających rolnictwu.
W artykule, w części teoretycznej przedstawiono problematykę mienia komunalnego i jego klasyfikację. W części empirycznej omówiono formy gospodarowania zasobem nieruchomości gruntowych w gminie Kraków.
W artykule przedstawiono kolejno: pozycję finansową gmin w systemie samorządu terytorialnego, wyrażoną znaczeniem dochodów szczebla gminnego w ogólnych dochodach budżetów samorządowych, a także podstawowe źródła tych dochodów, możliwości prowadzenia przez gminy polityki dochodowej w odniesieniu do każdej z podstawowych grup źródeł dochodów oraz działania związane ze zmianą klasyfikacji gruntów i jej wpływ na dochody gminy Wodzierady. (fragment tekstu)
Łódzki rynek nieruchomości charakteryzuje się istotną specyfiką na tle rynków innych dużych miast Polski. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest relatywnie mała wielkość i chłonność w stosunku do istniejącego potencjału. Spowodowane jest to przede wszystkim trudną sytuacją społeczno-gospodarczą miasta, będącą konsekwencją wieloletniej monokultury gospodarczej oraz problemów społecznych i gospodarczych związanych z procesami przemian, zapoczątkowanych w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Pomimo tego w ostatnich latach daje się zaobserwować pewną poprawę na łódzkim rynku nieruchomości. Zaobserwowane w okresie od początku 2001 do połowy roku 2003 transakcje kupna - sprzedaży nieruchomości gruntowych zlokalizowanych w Łodzi wskazały na istotne zróżnicowania w poziomie cen oraz w częstotliwości dokonywanych transakcji. Jest to prawidłowość występująca w każdym dużym mieście, u jej podłoża leżą podobne dla każdego ośrodka miejskiego mechanizmy. Zaprezentowane analizy można traktować jako pewien wstęp do głębszych i przede wszystkim dotyczących dłuższych szeregów czasowych badań, które mogą się okazać wielce pomocne zarówno dla uczestników rynku nieruchomości, jak i władz lokalnych, odpowiedzialnych za kształtowanie warunków z jednej strony jak najbardziej przyjaznych dla funkcjonowania rynku nieruchomości, z drugiej strony spełniających wymogi trwałego i zrównoważonego rozwoju. (fragment tekstu)
17
Content available remote The Characteristics of the Land Use in Polish Cities
61%
Powierzchnia geodezyjna Polski wynosi 31 267 938 hektarów, z czego obszary zabudowane i zurbanizowane to 1 529 364 hektary, co stanowi 4,89% powierzchni kraju - z tego tereny zurbanizowane to 568 409 hektarów (1,82%) a obszary wiejskie to 960 955 hektarów (3,07% powierzchni kraju). Przyjmując, całość oficjalnej powierzchni Polski jako 100%, tereny zurbanizowane i zabudowane, wynoszące na dzień 01.01.2009 1 530 tys. hektarów, stanowią w ewidencji 4,90% powierzchni kraju. Liczba użytków gruntowych klasyfikowanych jako zabudowane i zurbanizowane, w okresie 5 lat, tj. w latach 2005 - 2009, wzrosła o 7763 tys. hektarów, średniorocznie o 1553 tys. hektarów, czyli miesięczny przyrost wyniósł 1293,87 ha, dzienny 42,49 ha. Instytut Rozwoju Miast prowadzi specjalną stronę internetową, poświęconą zagadnieniom rynku nieruchomości i gospodarki gruntami na obszarach miejskich: http://www.mprn.pl/nieruchomosci - Baza Danych o Nieruchomościach, oraz http://www.mprn.pl - baza danych o gruntach. W roku 2010 IRM przygotował raport zawierający charakterystykę użytkowania gruntów w miastach, który był także wykorzystany przez OECD. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem wpływu dewelopera gruntowego na wartość gruntu. Autorka podjęła próbę przeanalizowania cech, które wpływają na wartość gruntu, oraz działania podejmowane przez dewelopera gruntowego, którym może być każdy deweloper do momentu przystosowania gruntu do zabudowy. Dlatego działania dewelopera gruntowego stanowią część procesu deweloperskiego. (fragment tekstu)
19
61%
Okres transformacji ustrojowej doprowadził do dynamicznego rozwoju rynku nieruchomości. Po okresie obowiązywania normatywów w budownictwie mieszkaniowym pojawiło się zapotrzebowanie na reprezentacyjną zabudowę mieszkaniową. Przedmiotem opracowania jest rozkład przestrzenny zabudowy rezydencjonalnej postrzegany na rynku nieruchomości oraz faktyczny rozkład przestrzenny na tle zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, powstały w oparciu o terenową inwentaryzację przeprowadzoną w 2007 roku. Ponadto uwzględniono w opracowaniu szczegółową lokalizację oraz charakterystyczne cechy nowej miejskiej zabudowy rezydencjonalnej w Łodzi. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Special Value of Landfill Land
61%
According to the law applicable in the Republic of Slovenia, the Municipality shall dispose of its assets as a good manager. Thus, in the case where the Municipality wishes to invest the land of the existing landfill as portion into the investment project of the new regional waste-management centre, the land value shall be estimated as special value, i.e. a value that is higher than the market value of the existing land of landfill. The difference between the market value and the higher special value needs to be substantiated. This article presents an estimation model of special value in his particular case. Higher value was substantiated by estimating the value of land that constitutes the opportunity cost of missed opportunities for the particular land to be intended for residential/housing construction, by estimating the nondepreciated value of improvements, by estimating the external costs on account of untaxed portion of land of the landfill and on account of lower taxation of the surrounding property. These external costs may be taken into account only if taxes on property are in fact collected and in cases where the proximity of a landfill affects the value of the surrounding property. A greater problem in using the model constitutes the acquisition of appropriate data, including the data on improvements as well as data on sales prices of land at different development levels. The model presented may be extended by including the advantages for other municipalities involved in the investment project of waste-management centre construction. However, it needs to be pointed out that the estimated special value may be regarded as a starting-point only for an agreement between the municipalities on the division of costs of investment project of waste-management centre construction. (fragment of text)
first rewind previous Strona / 16 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.