Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 117

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nieruchomości komercyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
100%
Wzrost oczekiwań klientów, nieustannie rozwijająca się konkurencja, duża liczba ofert na rynku powodują, że coraz większą rolę w kształtowaniu wartości nieruchomości komercyjnych biurowych odgrywają czynniki niematerialne. Celem artykułu jest identyfikacja tożsamości przestrzeni jako wybranego czynnika przyczyniającego się do podnoszenia wartości nieruchomości. W części badawczej wykorzystano wywiad swobodny przeprowadzony wśród najemców kompleksu biurowo-handlowego w Częstochowie, aby pozyskać dane identyfikujące oczekiwania najemców w badanym obszarze, ich preferencje. Zebrane informacje mogą przyczynić się do świadomego tworzenia przestrzeni funkcjonalnej, uniwersalnej, bezpiecznej, ułatwiającej koegzystencję najemców, ich współpracę, uwzględniającej ich potrzeby, do sprawniejszego zarządzania, efektywnej współpracy pomiędzy poszczególnymi grupami interesariuszy, wzrostu zadowolenia klientów, ich satysfakcji, lojalności, polecania wynajmowanego obiektu innym najemcom, utożsamiania się z przestrzenią, do budowania wartości nieruchomości.(abstrakt oryginalny)
Rynek nieruchomości możemy rozpatrywać między innymi jako rynek nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych. Poniższy tekst prezentuje sytuacje na tych rynkach na przykładzie dawnych państw "bloku wschodniego" - Słowacji, Rumunii i Węgier.
Artykuł o moskiewskim rynku nieruchomości komercyjnych, który zdaniem autora już za kilka lat będzie oferował możliwości inwestycyjne, jak najbardziej rozwinięte rynki krajów Unii Europejskiej.
Nieruchomości komercyjne cechują się dużym zróżnicowaniem, złożonością oraz niepowtarzalnością rynkową, dlatego decyzje inwestycyjne podejmowane na tym obszarze musi poprzedzać rzetelna i kompleksowa analiza ekonomiczna. Czynnikiem rozstrzygającym o inwestowaniu są najczęściej warunki lokalizacyjne, inwestor zwraca bowiem uwagę na istniejącą infrastrukturę nieruchomości, uwarunkowania komunikacyjne z punktu widzenia potencjalnych nabywców usług, atrakcyjność lokalizacji oraz dostępność dla inwestorów zagranicznych. Prezentowane rozważania dotyczące ryzyka inwestowania w nieruchomości odnoszono do nieruchomości zurbanizowanych w sytuacjach, gdy uzasadnione jest przeprowadzenie procesu rozwojowego, najczęściej związanego z ponoszeniem nakładów o charakterze robót budowlanych. Za punkt odniesienia dla kwestii ryzyka przyjęto wartość rynkową jako kategorię obiektywizującą rynek oraz decydującą o ocenie efektywności inwestycji w nieruchomości komercyjne. Jest to uzasadnione, gdyż tego rodzaju nieruchomości korzystają w pełni z koordynacji rynkowej, stąd ich wartość rynkowa stanowi zarówno motywację dla podejmowania inwestycji, jak i podstawowe kryterium dla oceny rezultatów podjętych działań. (fragment tekstu)
Skutkiem rozwoju gospodarczego Krakowa jest rosnący metraż nowych powierzchni biurowych do wyjęcia. W ciągu ostatnich czterech lat powierzchnia biurowa w mieście wzrosłą o ponad 50% do poziomu ponad 730000 m2 wynajęcia. Zjawisko to ma istotny wpływ na lokowanie w mieście firm z sektora usług biznesowych. Artykuł charakteryzuje poziom i czynniki wpływu usług biznesowych na podaż powierzchni biurowych w Krakowie. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest zaprezentowanie współczesnej metodyki analiz rynku nieruchomości przedsiębiorstw (ang. Corporate Real Estate, dalej w publikacji wykorzystywany jest skrót CRE), co ma umożliwić na dalszych etapach badań dokonanie oceny wymagań informacyjnych dotyczących organizacji i sposobu gromadzenia danych i udostępniania informacji w bazach cen transakcyjnych prowadzonych przez podmioty publiczne w Polsce. Metodologia badania - Przegląd literatury krajowej i zagranicznej, analiza i ocena prowadzonych badań rynku CRE w Polsce oraz własne badania regionalnego rynku CRE. Wynik - Uporządkowanie i rekomendacja do stosowania w Polsce współczesnej metodyki analiz rynku CRE oraz przygotowanie podstawy metodycznej do badań zakresu niezbędnych zmian w publicznych bazach gromadzących dane o transakcjach sprzedaży nieruchomości. Oryginalność/wartość - Na tle hipotezy o niskiej efektywności informacyjnej rynku nieruchomości CRE wskazano na potrzeby i możliwości jej poprawy poprzez uzupełnienie aktualnego przedmiotowego ujęcia rynku nieruchomości stosowanego w badaniach GUS i innych podmiotów publicznych o ujęcie podmiotowe z wyodrębnieniem rynku CRE. Przeniesienie z rynków rozwiniętych do stosowania w Polsce części rozwiązań metodycznych wyznacza aktualne potrzeby informacyjne inwestorów w zakresie badań rynku CRE, a to determinuje kierunki zmian w publicznych bazach danych o sprzedaży nieruchomości. Wprowadzenie tych rozwiązań miałoby poprawiać efektywność informacyjną rynku CRE i obniżać ryzyko inwestorów.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Gospodarowanie nieruchomościami przedsiębiorstw
75%
Przedmiotem opracowania jest specyficzna grupa nieruchomości, określana mianem nieruchomości przedsiębiorstw. Nieruchomości te odgrywają w przedsiębiorstwach zróżnicowaną rolę, w każdym jednak przypadku umożliwiają realizację ich statutowych zadań. Nieruchomości przedsiębiorstw występują w działalności produkcyjnej, handlowej, usługowej, jak również w administracji. Ich rola, cel nabycia i pełnione funkcje uzasadniają podjęcie szczegółowej klasyfikacji, co stało się trzonem rozważań. Za kluczowe uznano rozróżnienie nieruchomości operacyjnych i inwestycyjnych.(fragment tekstu)
Under the provisions of the standard Valuation to Secure Debt made by the Polish Federation of Valuers' Associations, in preparing the appraisal report for this purpose, the valuer, among other things, is "obligated to identify risk areas related to the property concerned, including the anticipated changes in the property market and the risk related to how the property is assessed by investors". The article discusses the assessment of the risk of incomes generated by a commercial property which is to constitute loan security. Factors influencing the variability of incomes taken into consideration in the income approach to property valuation are subject to detailed analysis. The article analyses the assessment of the risk of earning income different from that expected from the property constituting loan security with the use of statistical measures. The main purpose of the article is to propose the application of statistical measures for income risk assessment. Auxiliary goals are listing the factors which influence the variability of incomes in property valuation and characteristic features of modern office space in the Polish Tricity (i.e. Gdansk, Sopot, Gdynia) near the Baltic Sea, with the analysis of rents and vacancies. The article analyzes data from the Tricity property market over the period 2009 - 2016. (original abstract)
Niniejsze opracowanie przybliża problematykę przekształcania nieruchomości poprzemysłowych na cele mieszkaniowe i komercyjne na przykładzie loftów. Wyjaśnia zasadnicze pojęcia, charakteryzuje analizowaną przestrzeń, prezentuje dostępną na rynku polskim ofertę i przedstawia pierwsze wnioski z badań kontynuowanych w przyszłości. We wstępie dokonano przeglądu definicji funkcjonujących w ofercie deweloperskiej. Definicja loftu nawiązuje do cech typowych dla lokalu tego typu: dużej otwartej przestrzeni poprzemysłowej (nierzadko bez jakichkolwiek ścian działowych), przetworzonej jedynie w stopniu niezbędnym, wynikającym z warunków i wymogów technicznych (zachowane elementy konstrukcji przemysłowej, betonowe podłogi, ściany z czerwonej cegły, surowy fabryczny klimat). Lofty stanowią więc starą przestrzeń postindustrialną dostosowaną do współczesnych wymagań i komfortu życia. Formą łagodniejszą jest soft loft, czyli lokal w obiekcie nowo budowanym, noszący znamiona przestrzeni nowoczesnej, stylizowanej na pomieszczenia poprzemysłowe. W dalszej części referatu przedstawiono materiały obrazujące najbardziej typowe inwestycje przekształcające przestrzeń poprzemy słowa na współczesną formę lokalu do komfortowego życia i pracy człowieka (opracowane na podstawie analizy ofert rynku pierwotnego z ośrodków miejskich w Polsce o charakterze przemysłowym w przeszłości, takich jak Łódź, Warszawa, Poznań, Kraków, Trójmiasto). Analizowane przykłady mają charakter zarówno loftów, jak i soft loftów, zdefiniowanych wcześniej. Według deweloperów oferujących lokale tego typu popyt na tę specyficzną przestrzeń zgłaszają ludzie o określonych cechach, takich jak chęć wyróżnienia się w grupie, indywidualizm, niezależność, odwaga, a częściowo także snobizm. Wśród wstępnych wyników z analizowanego tematu wskazano uwarunkowania i determinanty rozwoju tej części rynku nieruchomości w Polsce oraz nawiązano do problemu zarządzania nieruchomościami tego typu, zwracając uwagę, że do ostatecznych wniosków w tym zakresie konieczne są dalsze badania.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiamy rozwój nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce i 16 województwach, który jest ściśle powiązany z rozwojem gospodarczym regionów. Najpierw pokazujemy, jak rozwijał się zasób tych nieruchomości w całym kraju oraz ich wartość. W drugiej części analizujemy zmiany zasobu nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych (biurowych i handlowych) w poszczególnych województwach. Na bardziej rozwiniętych rynkach (USA, Europa Zachodnia) takie badania są już dostępne jednak w Polsce jest to badanie pionierskie, które wymagało stworzenia nowej bazy o zasobie nieruchomości komercyjnych w poszczególnych województwach. Z racji krótkiego okresu wolnorynkowego oraz jeszcze krótszego okresu rozwoju nieruchomości komercyjnych analiza opiera się na dość krótkim szeregu czasowym. Niemniej jednak na jej podstawie możliwe jest wyciąganie pierwszych wniosków oraz obserwacja zależności i specyfiki polskiego rynku nieruchomości. Zauważyć można następujące zależności. Powierzchnia mieszkaniowa rozwijała się w podobny sposób w różnych województwach, wzrost ich podaży występował około 2 lata po wzroście gospodarczym. Gdy poprawia się sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych, te chcą też poprawić swoją sytuację mieszkaniową. Natomiast rozwój powierzchni komercyjnych towarzyszy rozwojowi ekonomicznemu z jednorocznym opóźnieniem. Uwzględniając, że proces fizycznej budowy trwa około 2 lata, oznacza to istnienie silnej endogeniczności pomiędzy zatrudnieniem w sektorach usług lub handlu i wzrostem dochodów. Rozwój nieruchomości komercyjnych w poszczególnych województwach nasilał się w różnych okresach. Wiąże się to prawdopodobnie z napływem kapitału z zagranicy, który w pierwszej kolejności płynął do Warszawy i aglomeracji warszawskiej, potem do dużych ośrodków (Trójmiasto, Poznań), a dopiero z pewnym opóźnieniem do pozostałych województw. (abstrakt oryginalny)
Wynajęcie magazynu na potrzeby składowania zapasów to dobra alternatywa wobec zamrażania kapitału we własne aktywa - nieruchomości magazynowe - umożliwiająca przedsiębiorstwom alokację zasobów w inne działania. Gdy zapasy te są dedykowane zaspokajaniu popytu tworzonego przez tak duży rynek, jakim jest Warszawa, warto rozważyć lokalizację ich utrzymywania poza granicami miasta, również ze względu na koszty składowania. W opracowaniu przedstawiono charakterystykę rynku wynajmowanych nieruchomości magazynowych, wskazano główne czynniki ich lokalizacji wraz z prezentacją miejsca położenia w województwie mazowieckim. (abstrakt oryginalny)
In the last few years, there has been a visible change in the structure of the fuel station market in both Poland and the United Kingdom. The changes taking place both in the fuel station market structure and the management forms of fuel stations, along with the increasing significance of convenience goods sales, result in the necessity of verifying the existing Polish valuation standards of the income approach. Moreover, there is an urgent need to develop specific fuel station valuation guidelines. Fuel station valuation requires both the specific approach and profits method adjustment to be able to account for the specificity of the valuation. The universal character of property valuation in Poland cannot result in ignoring the specificity of fuel station valuation and the market where it operates. Property valuers undertaking valuations of this type of facilities must be familiar with the rules operating on the fuel station market. This paper focuses on the comparison analysis of the fuel station market structure in Poland and the United Kingdom along with the specificity of the way fuel stations operate. Its emphasis is on the comparison analysis of fuel station valuation methods under Polish and RICS standards in order to show their similarities and differences. The aim of the paper is to present the methods of fuel station valuation in Poland and the United Kingdom, though mainly to show the areas of changes in the Polish valuation standards with regards to the profits method under the income approach that would take into account the specificity of fuel stations and their market. (original abstract)
Project finance może być z powodzeniem zastosowane w celu sfinansowania budowy np. statku lub ciągu technologicznego w fabryce przemysłowej. W artykule autor skupi się jednak na zastosowaniu metody project finance w finansowaniu inwestycji w nieruchomości, z uwzględnieniem możliwości dalszego refinansowania inwestycji realizowanej w spółce celowej za pośrednictwem sekurytyzacji jej obecnych lub przyszłych aktywów finansowych. Finansowanie budowy nieruchomości komercyjnych to nowe wyzwanie dla polskich instytucji finansowych, w tym przede wszystkim banków. Można ocenić, że rynek nieruchomości komercyjnych jest w Polsce na początku okresu rozwoju i ważną rolę w tym procesie może spełnić wykorzystanie zaawansowanych technik finansowania inwestycji, w tym w postaci project finance i sekurytyzacji. (fragment tekstu)
Celem prezentowanego opracowania jest próba zastosowania modelu VaR - wartości narażonej na ryzyko do określenia skawantyfikowanego ryzyka wyłącznego przedsięwzięcia inwestycyjnego scharakteryzowanego podstawowymi wskaźnikami rachunku efektywności NPV i IRR. W opracowaniu zaadaptowano i wdrożono model ryzyka VaR oparty na metodzie kowariancji, wykorzystywanej dotychczas w zarządzaniu ryzykiem aktywami podmiotów rynku finansowego, głównie portfeli inwestycyjnych. Wykorzystanie VaR na płaszczyźnie analiz opłacalności przedsięwzięć inwestycyjnych rzeczowych, segmentu rynku nieruchomości jest działaniem mało rozpoznanym, obarczonym ograniczonym zaufaniem ze względu na odmienny charakter instrumentów rynku finansowego i inwestycji rzeczowych. Prezentowana analiza ryzyka obejmuje głównie aspekty związane z procesem decyzyjnym kredytodawcy, dla którego fundamentalne znaczenie ma wiarygodność spełnienia warunków umowy w okresie kredytowania oraz poziom zabezpieczenia wierzytelności. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł związany jest z jednym z aspektów realizacji projektów inwestycyjnych w sektorze nieruchomości komercyjnych. Autorzy podjęli próbę oceny znaczenia systemu kontroli, jako jednego z kluczowych czynników wpływających na przebieg procesu zarządzania projektami inwestycyjnymi w ww. sektorze. Podjęcie tej właśnie problematyki badawczej wynika z przekonania o istotnym wpływie działań kontrolnych na proces realizacji projektów w specyficznym sektorze nieruchomości. Autorzy opierając się na własnym doświadczeniu zawodowym związanym z zarządzaniem projektami twierdzą, że odpowiednio zaprojektowany i implementowany w trakcie realizacji projektów inwestycyjnych system kontroli, jest jednym z krytycznych czynników wpływających na przebieg realizowanych projektów oraz decydującym o ich ostatecznym rezultacie. W pierwszej części artykułu scharakteryzowano specyfikę projektów inwestycyjnych oraz procesu zarządzania projektami; w drugiej części opracowania przedstawiono wyniki badań ankietowych, jakimi objęto osoby zarządzające projektami inwestycyjnymi w sektorze nieruchomości komercyjnych. Zaprezentowane wyniki badań ankietowych stanowią część większych badań związanych z problematyką uwarunkowań działalności kierowników zespołów projektowych i zarządzania zespołami projektowymi. Badania te zostały przeprowadzone przez dr A. Wojsę na użytek pracy doktorskiej, przygotowanej pod kierunkiem prof. dr hab. S. Lachiewicza na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Przedstawione wyniki badań potwierdzają przyjętą tezę dot. priorytetowego znaczeniu systemów kontrolnych w procesie zarządzania projektami inwestycyjnymi w sektorze nieruchomości komercyjnych. (abstrakt oryginalny)
Autor w artykule pokazuje wyniki badań ankietowych na rynku nieruchomości komercyjnych i zestawia je z danymi liczbowymi pokazując, jak ważne dla rzeczoznawcy są informacje uzyskane bezpośrednio z rynku. Nawet najlepszy system baz danych nie jest w stanie przenieść emocji i nastrojów rynku w czasie rzeczywistym. To może dostarczyć tylko bezpośredni wywiad z uczestnikami rynku lub badania ankietowe. Na przykładzie porównania wyników kolejnych ankiet przeprowadzonych w odstępie kilku lat uzyskano dodatkowe informacje, które pozwoliły na sformułowanie prawa "drugiego dna" w badaniach ankietowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę rozpoznania możliwości kształtowania przez atrakcyjne nieruchomości komercyjne wartości dodanej w postaci efektów marketingowych dla miasta. Celem artykułu jest sprawdzenie, jak walory estetyczne budynków postrzegane są przez przedstawicieli jednostek administracji samorządowej. Temu celowi służy badanie ankietowe skierowane do władz Łodzi, Poznania i Wrocławia.(abstrakt oryginalny)
Czynsz i inne opłaty związane z najmem powierzchni biurowej stanowią zazwyczaj istotną część kosztów działalności przedsiębiorstwa, a dodatkowo tworzą najczęściej długoterminowe zobowiązanie - szczególnie w przypadku umów najmu. W artykule scharakteryzowany został problem podstawowych czynników ryzyka związanych z komercyjną umową najmu przez pryzmat interesów najemcy. W dobie niestabilnej koniunktury, decyzje związane z polityką najmu wydają się być strategiczne dla większości firm, dlatego powinny być - zdaniem autora - istotnym elementem świadomego zarządzania ryzykiem całego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Zamieszczono raport dotyczący rynku wysokiej klasy apartamentów. Stabilność tego rynku wynika z niedużej podaży mieszkań, które szybko znajdują nabywców. Wejście Polski do Unii Europejskiej będzie oznaczało zwiększony popyt na tego typu nieruchomości.
Nieodłącznym elementem krajobrazu są drzewa i krzewy. Spełniają one wielorakie funkcje, w zależności od gatunku, formy zwarcia oraz od tego gdzie rosną. Najszerszy zakres funkcji przewidziano dla drzewostanów leśnych. Ustawa o lasach wymienia funkcje produkcyjne, sprowadzające się do maksymalizacji procesu wytwarzania surowca drzewnego oraz funkcje pozaprodukcyjne, obejmujące ochronę powietrza, gleby, wody itp. Do funkcji pozaprodukcyjnych zaliczamy również funkcje estetyczne. Inne jest przeznaczenie drzew rosnących na plantacjach, a jeszcze inne drzew rosnących w sadach czy zadrzewieniach. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.