Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nieuczciwa reklama
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Rynek telefonii komórkowej przechodził liczne przeobrażenia, do których można zaliczyć wejście na rynek nowego operatora pod marką Play. Zmiana ta została zauważona przez społeczeństwo, gdyż oprócz konkurencyjnej oferty zaczęły się pojawiać wzbudzające szok reklamy, obok których nie można było przejść obojętnie. Odbiorcy niejednokrotnie reagowali oburzeniem i składaniem skarg do Rady Reklamy. Samoregulacja rynku pozwoliła na sprawdzenie, które reklamy wzbudzały sprzeciw i zostały uznane przez konsumentów za nieetyczne. W reklamie nie wszystko wolno, granice etyczne wytycza wiele dokumentów, w tym Kodeks etyki reklamy. Artykuł ukazuje kontrast pomiędzy tym, jaka reklama niejednokrotnie jest w rzeczywistości, a tym, jaka powinna być. W części teoretycznej przedstawiono etyczne aspekty reklamy oraz scharakteryzowano szokującą kampanię reklamową. Następnie opisano przeobrażenia rynku telefonii komórkowej ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju sieci Play i rozpoznawalności tej marki przez konsumentów. W ostatniej części przeanalizowano reklamy operatora Play pod względem etycznym. Do analizy wybrano te reklamy, które budziły największe zastrzeżenia i na które wpływały skargi, gdyż nie były one zgodne z Kodeksem etyki reklamy. (abstrakt oryginalny)
Reklama wprowadzająca w błąd jest jednym z najczęściej spotykanych w praktyce przypadków nieuczciwej reklamy. Reklama taka polega na wywoływaniu w obrocie konfuzji przede wszystkim co do pochodzenia towaru, jego jakości, właściwości, przeznaczenia, wartości czy ilości. Do pomyłek dochodzi wskutek używania mylących, dwuznacznych czy też celowo nieprecyzyjnych oznaczeń i informacji. W artykule omówiono prawne aspekty ochrony przed reklamą, która wprowadza w błąd.
Jedną z ważniejszych funkcji reklamy jest dostarczanie rzetelnej informacji o produktach czy usługach. Jednak należy zauważyć, że informacja nie może wprowadzać w błąd, szczególnie konsumentów. W Polsce reklama wprowadzająca w błąd jest zakazana Ustawą z 16 kwietnia 1993 roku i uważana jest za czyn nieuczciwej konkurencji (Dziennik ustaw 2002 nr 197 ustęp 1661). Niestety w naszej praktyce gospodarczej można znaleźć wiele przykładów nieuczciwej reklamy. Celem artykuły jest przedstawienie reklamy wprowadzającej w błąd z punktu widzenia unijnego i polskiego prawa oraz marketingu. (fr. tekstu)
Banki funkcjonujące w Polsce bardzo rywalizują o klienta stosując różne sposoby. Ale czy strony występujące w umowie są sobie równe? Jedną ze stron jest bank, który posiada grupę wykwalifikowanych specjalistów, prawników, pracowników reklamy i marketingu, a drugą stroną jest klient, nie zawsze wykształcony i znający się na umowach. (abstrakt oryginalny)
Globalizacja jako bardzo szeroki i złożony proces mający wpływ na wszystkie sfery naszego życia oznacza tworzenie nowego typu powiązań miedzy przedsiębiorstwami, państwami i społeczeństwami. Obszarami globalizacji są zarówno finanse, rynki, strategie konkurencyjne, technologia, badania i rozwój wiedzy, jak i regulacje prawne. Poddanie się procesom globalizacyjnym swobodnie działających na rynku jednostek jest przejawem szukania przez ludzi optymalnych sposobów gospodarowania. Konsekwencją tego jest konieczność wypracowania specyficznych koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem, mianowicie zarządzania w otoczeniu globalnym, traktującym cały świat jako potencjalny rynek sprzedaży oraz zorientowania na rynki światowe i na konkurencję w skali globalnej.Przedsiębiorstwa chcące zaznaczyć na trwałe swoją obecność na globalnym rynku muszą zintensyfikować działania o charakterze strategicznym, które zadecydują o wzroście międzynarodowej konkurencji. O konkurencyjności natomiast decyduje innowacyjność, czyli zdolność do szybkiego wprowadzania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, technicznych, menedżerskich i organizacyjnych oraz możliwość przekształcenia ich w sukces komercyjny. Ten z kolei w znacznym stopniu uzależniony jest od działań promocyjnych (m.in. reklamy) skierowanych na wyróżnienie, zindywidualizowanie szeroko pojętego produktu oraz wykreowanie jego wartości dla nabywcy. Efektywna promocja nabiera więc strategicznego wymiaru i, niestety, często bywa źródłem licznych nadużyć godzących zarówno w jej adresata, czyli potencjalnego klienta, jak i w samą konkurencję. (fragment tekstu)
Przedstawiono na czym polega nieuczciwa konkurencja w zakresie reklamy oraz omówiono rodzaje nieuczciwej reklamy. W konkluzji wskazuje, jak przedsiŠbiorca, który czuje siŠ poszkodowany, može siŠ bronią.
W opracowaniu podjęto kwestię związku pomiędzy public relations a marketingiem, często definiowanego na korzyść marketingu (PR jako jego element składowy). Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w zjawisku tzw. imperlializmu marketingowego, wyrażającego się jego rozwojem w kierunku związków ze społecznościami niekonsumenckimi oraz z próżnią którą stwarza samo public relations, ustępując pola marketingowi i innym dyscyplinom we wzięciu na siebie odpowiedzialności za tradycyjne funkcje PR. Rezultat nie jest korzystny dla żadnej z tych dyscyplin. (...) Przykładem nieostrego narzędzia marketingowo-PR-owskigo są advertoriale, w tym feature relase, zamazujące wyraźną, jak dotąd, granicę wytyczoną pomiędzy tekstami dziennikarskimi a reklamowymi. (fragment tekstu)
W artykule omówiono teoretyczne przesłanki zagadnienia reklamy i przeciwdziałania alkoholizmowi. Przedstawiono prawną problematykę reklamowania napojów alkoholowych w Polsce
W reklamie biznesu w warunkach gospodarki rynkowej etyka, będąca zbiorem zasad wyznaczających kodeks postępowania w społeczeństwie demokratycznym odgrywa ważną rolę. W bezwzględnych regułach gospodarki rynkowej etyka nie może być już traktowana jako statyczny kodeks postępowania, lecz musi nadążać za szybko zmieniającą się sytuacją. Ekspansja reklam, które przerywają program telewizyjny, krzyczą z ulicznych billboardów, są wszechobecne w internecie wpływa negatywnie na jakość życia publicznego, na zdrową kulturę i dobry smak w konsumpcji. Reklamujący nie zawsze przestrzegają obowiązującego prawa, naruszając podstawowe zasady etyki w biznesie i reklamie. W Polsce. przestrzeganiem etyki reklamy w biznesie zajmuje się Komisja Etyki Reklamy, jako instytucja samoregulacji, działająca w oparciu o Kodeks etyki reklamy i nadająca certyfikaty etycznej reklamy. Nadzorem związanym z nieuczciwą reklamą zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który stwierdza wiele nieprawidłowości. Przykłady naruszeń etyki w reklamie podane zostały w opracowaniu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja nieetycznych działań producentów artykułów spożywczych i ich marketingowych atrybutów oraz ustalenie, które z tych atrybutów wg nabywców najbardziej wpływają na negatywne postrzeganie tych artykułów, a które mają relatywnie mniejsze znaczenie w kontekście wizerunku konkretnego produktu lub całej oferty produktowej. Autorka skupia się na trzech aspektach nieetycznego działania producentów żywności: działaniach związanych z artykułami spożywczymi, działaniach związanych z opakowaniem produktu spożywczego oraz działaniach związanych z reklamą tych artykułów.
Według autorki od lat do obiegowej wiedzy każdego konsumenta należy przekonanie o tym, że reklamy, delikatnie rzecz ujmując, ubarwiają rzeczywistość i reklamowane produkty. I chociaż większość z nas podchodzi do treści przekazywanych w reklamach z mniejszym lub większym dystansem, to cały czas ulegamy ich wpływom. Autorka zauważa, że jesteśmy również świadomi tego, iż reklamy niektórych kategorii produktowych są łatwiejsze do „ubarwienia" niż innych i chodzi tu faktycznie o obiektywne treści merytoryczne, a więc sprawa jest poważna. Autorka powołuje się na badania, w których zadane zostało respondentom pytanie o to, jakie reklamy uznają za najmniej uczciwe. Wyniki badania przeprowadzonego na próbie 399 respondentów wykazały, że konsumenci za najmniej uczciwe uważają reklamy banków, zaś za najbardziej wiarygodne - reklamy samochodów.
W lipcu br. weszła w życie Uchwała Komisji Nadzoru Finansowego. Określa ona formy przekazu reklamowego oraz zasady prezentacji informacji finansowych, w tym wyników inwestycyjnych funduszy. Uchwała ma zapewnić prawidłowe funkcjonowanie rynki finansowego oraz ochronę interesów jego uczestników.
13
84%
Celem artykułu jest prezentacja wybranych technik wywierania wpływu na klienta wykorzystywanych w przekazach reklamowych oraz mechanizmu ich oddziaływania. Zostały również przedstawione możliwe konsekwencje stosowania przez firmy tego rodzaju komunikacji. Przedmiotowe podejście do komunikacji reklamowej i próba manipulowania nabywcą szybko rodzą negatywne emocje i na pewno nie wpływają na chęć utrzymywania z marką dłuższych relacji. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Suplementy diety a prawa konsumentów
84%
W artykule rozważania o suplementach diety odniesiono do praw konsumentów. Jednym z nich jest edukacja konsumentów, która jest podstawą podejmowania racjonalnych decyzji i nienarażania się na niepożądane skutki stosowania, często nadmiernego, suplementów diety. Z wypowiedzi lekarzy wynika, że po suplementy diety sięgają często osoby młode, które zażywają nawet do ponad dwudziestu różnych tabletek dziennie. Takim zachowaniom sprzyjają reklamy, zachęcające do podawania suplementów diety nawet dzieciom. Z przekazu reklamowego wynika, że niepodanie dziecku suplementów świadczy o złej dbałości rodziców o dziecko. (fragment tekstu)
W artykule na tle współczesnych trendów i wiedzy przedstawiono aktualny dziś problem prawnych granic uczciwości w reklamie. Omawiając zjawisko cieszącej się coraz większą popularnością reklamy natywnej (native advertising), podjęto próbę wyznaczenia granic dopuszczalnego prawnie oddziaływania na odbiorcę przekazu reklamowego. Reklama natywna jest jedną ze stosowanych obecnie technik marketingowych, która w nowym świetle ukazuje problematykę reklamy ukrytej (kryptoreklamy), lokowania produktu czy wprowadzania odbiorców w błąd. W artykule omówiono relewantne w tym obszarze regulacje z zakresu prawa uczciwości konkurencji, prawa mediów i inne, a to w kontekście badań naukowych dotyczących błędów poznawczych oraz możliwości ich wykorzystywania do wywierania wpływu na odbiorców przez specjalistów od reklamy i marketingu. (abstrakt oryginalny)
Autor informuje, że prawo wspólnotowe dopuszcza reklamę porównawczą, w której porównywane są ceny określonego koszyka towarów powszechnego użytku sprzedawanych przez dwie konkurujące ze sobą sieci supermarketów. Podstawowym warunkiem jest jednak możliwość wyodrębnienia z koszyka pojedynczych towarów, które spełniają z osobna przesłankę porównywalności. Za reklamę wprowadzającą w błąd uważa się natomiast taką, która w jakikolwiek sposób, w tym przez swoją formę, wprowadza lub może wprowadzić w błąd osoby, do których jest skierowana lub do których dociera (dodatkowo może wpłynąć na ich postępowanie gospodarcze), lub która szkodzi lub może szkodzić konkurentowi.
Autorka na początku artykułu omawia przepisy dotyczące wszystkich rodzajów reklam i wyjaśnia, że czynem nieuczciwej konkurencji jest reklama odwołująca się do łatwowierności dzieci. Autorka tłumaczy, że prawo nie zabrania kierowania reklamy do dzieci, a jedynie wykorzystywania w jej treści elementów mogących wpływać na naiwność dzieci, ich brak doświadczenia i brak krytycyzmu wobec treści przekazu. W dalszej części artykułu autorka skupia się na przepisach dotyczących reklamy w radiu i telewizji oraz reklamie alkoholu i leków.
18
84%
Obowiązujące w Europie zasady reklamy leków są naruszane przez producentów farmaceutyków. Wiedzą oni bowiem, że skuteczna reklama, nawet jeżeli będzie wiązać się dla nich z karą finansową lub nakazem jej wycofania może im przynieść duże zyski. W wielu krajach sposobem obrony przed tą nie w porządku "grą" jest publiczne napiętnowanie firmy, która złamała prawo lub naruszyła zasady etyczne. Zaostrzanie przepisów i tworzenie nowych samoregulacji kodeksowych może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, jeżeli nie będzie dla nich zrozumienia i akceptacji ze strony pracowników przemysłu farmaceutycznego. Tworzenie czy podpisywanie kodeksów etycznych nie będzie miało znaczenia, jeżeli będzie to jedynie kolejny zabieg marketingowy mający na celu poprawienie wizerunku firmy, a nie rzeczywista chęć podniesienia standardów. (fragment tekstu)
Kryterium wprowadzania w błąd stanowi jedną z najważniejszych podstaw prawnych oceny działań przedsiębiorcy na konkurencyjnym rynku. Duża skala zjawiska, siła oddziaływania oraz skutki działań wprowadzających w błąd uczestników rynku są na tyle ważkie, że zjawisko niniejsze należy do najbardziej konsekwentnie ściganych naruszeń reguł uczciwej konkurencji. Łamanie podstawowych założeń obrotu - w tym przede wszystkim zasady wiarygodności i prawdziwości - uwidacznia się w sposób szczególny w odniesieniu do reklamy. Wśród deliktów nieuczciwej konkurencji - statystycznie rzecz ujmując - najczęściej w praktyce gospodarczej mamy do czynienia z reklamą wprowadzającą w błąd.(abstrakt oryginalny)
W artykule zdefiniowano pojęcie kryptoreklamy i scharakteryzowano bieżącą sytuację prawną w Polsce w zakresie praktyki dozwolonej reklamy w mediach.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.