Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Niewypłacalność krajów dłużniczych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
The aim of the study is to analyse the protection scope of claims of insolvent travel agency's customers under EU law. The thesis assumes that the protection granted to the customers by the EU legislator covers all financial claims that may arise as a result of the failure of the tourist event in the consequence of the insolvency of the trader. At the same time, the tendency of the EU legislator is to deepen the scope of protection granted to the customers, through, among others, expanding the catalogue of entities benefiting from increased normative protection This extremely broadly defined by EU law standard of customer protection means that any incoherence to the rule, permitted by national legislation, will constitute an improper implementation of the Directive. This in turn can lead to a Member State's liability. The topicality of the above mentioned problem increases the requirement for maximum harmonization of the legislation of Member States introduced by Directive 2015/2302, the implementation deadline for which is January 1, 2018. The aim of the EU legislature is to bring the rules of the Member States closer together so that customers can enjoy a homogeneous range of protection, regardless of where they purchased a tourist event.(author's abstract)
2
Content available remote Metody zarządzania ryzykiem niewypłacalności kraju
75%
Termin ryzyko ma szczególne znaczenie w finansach, jest bowiem punktem wyjścia większości rozważań normatywnych. W finansach międzynarodowych ryzyko jest na ogół traktowanie jako kategoria obiektywna i mierzalna. W szeroko rozumianym zarządzaniu ryzykiem w działalności gospodarczej przyjmuje się, że interpretacja ryzyka wynika z czynników mierzalnych i jest zawsze efektem intersubiektywnego dyskursu. Celem artykułu jest przedstawienie sposobów definiowania ryzyka w zarządzaniu ryzykiem niewypłacalności kraju. Przedmiotem rozważań jest ustalenie, które interpretacje ryzyka odgrywają decydującą rolę w procesach jego operacjonalizacji, oraz dokonanie wstępnej oceny przydatności tych interpretacji. (abstrakt oryginalny)
Nigdy jeszcze nie mieliśmy do czynienia z taką bezwzględną i względną (w stosunku do światowego PKB) wielkością długu. Autor wyjaśnia, jakie są źródła powstawania długu, omawia historię długu publicznego. Przedstawia także obecny stan długów dla poszczególnych państw oraz prognozę zadłużenia na przyszłość.
Artykuł zawiera analizę czynników, które przyczyniają się do wzrostu nierównowagi zewnętrznej gospodarki krajowej, takich jak: kryzysy zadłużenia, wahania zmienności przepływów kapitałowych i malejąca przewidywalność wypłacalności międzynarodowej. Żaden z tych czynników analizowany odrębnie nie tłumaczy dobrze przyczyn eskalacji nierównowagi zewnętrznej. Dopiero badanie ich w integralnym związku pozwala na dokładniejsze zrozumienie procesów eskalacji nierównowagi zewnętrznej w poszczególnych krajach. Znajomość tych procesów jest warunkiem skuteczności podejmowanych działań dostosowawczych, zmierzających do ustabilizowania przepływów kapitału i zahamowania narastania nierównowagi zewnętrznej. Na podstawie analizy teoretycznej opisane zostały procesy i zależności leżące u podstaw ekspansji fiskalnej, prowadzące do pojawienia się deficytów budżetowych i wzrostu zadłużenia gospodarki krajowej. Jednocześnie scharakteryzowano powiązania (interakcje) sposobu oddziaływania głównych instrumentów ekspansywnej polityki fiskalnej na przebieg operacji międzynarodowych, których wynikiem jest powiększenie deficytów bieżących i osłabienie równowagi zewnętrznej. Oddzielną część analizy stanowi opis czynników behawioralnych, kształtujących zachowania i nastroje uczestników rynków finansowych, determinujące ich aktywność inwestycyjną. Mechanizm oddziaływania czynników behawioralnych jest ukryty, silnie stochastyczny i trudno zaobserwować i przewidzieć jego efekty. Doświadczenie krajów Europy Środkowo-Wschodniej wskazuje jednak, że generuje on liczne sygnały zapowiadające wystąpienie szokowej korekty bilansu płatniczego w odpowiedzi na rosnące nierównowagi budżetowe i krytyczne zadłużenie finansów publicznych. (abstrakt oryginalny)
Stosunki gospodarcze polsko-rosyjskie wykazują stałą tendencję wzrostową, pomimo wielu trudności stojących na drodze harmonijnej współpracy. Jedną z takich trudności jest dość powszechne w Rosji zjawisko nieregulowania płatności wobec kontrahenta, tak zagranicznego jak i krajowego. O ile w końcu 1992 r. wzajemne zadłużenie przedsiębiorstw i organizacji wraz z nie spłaconymi kredytami bankowymi wynosiło 3 tryliony rubli, tak obecnie suma ta wynosi ponad 600 trylionów rubli.
Zdaniem wielu analityków na krótkim konflikcie zbrojnym z Irakiem wszyscy mogą skorzystać. Nastanie wtedy era taniej benzyny, stabilniejszych kursów i powrotu koniunktury gospodarczej. Dużo też zyskają ci, którzy będą naprawiać szkody. Polska tak naprawdę odniesie sukces, gdy nie straci na wojnie z reżimem Saddama Husajna. Irak jest największym polskim dłużnikiem, który przestał spłacać swój kredyt po wojnie w 1991 roku.
Niewypłacalność jest pojęciem, które kojarzy nam się z działalnością handlową krajowych instytucji z życia gospodarczego. Oznacza brak możliwości regulacji zobowiązań finansowych, a w konsekwencji - upadek w sensie ekonomiczno-prawnym, czyli zniknięcie podmiotu, nazywanego z tej okazji bankrutem. Z kolei niewypłacalność państwa jest stanem, którego treścią jest brak zdolności finansowej państwa do regulacji jego zobowiązań finansowych. Jednak w przeciwieństwie do podmiotu prawa krajowego państwo nie upada wskutek niewypłacalności. Upadek państwa jest bowiem możliwy wyłącznie w przypadku spełnienia przesłanek wskazanych w prawie międzynarodowym, do których nie należą odmowa lub brak możliwości spłaty zobowiązań finansowych. Niewątpliwie jednak w takiej sytuacji powstaje stan polityczno-prawny wart opisania z prostego powodu - w dobie globalnej gospodarki niewypłacalność państwa wpływa znacząco na relacje międzynarodowe. Są stanowiska, że może wręcz mieć gorsze skutki niż upadek państwa. (fragment tekstu)
Według prognoz MFW rozrastający się do potężnych rozmiarów dług publiczny krajów G-20 osiągnie w 2014 roku blisko 86 proc. PKB. Sytuacja kryzysowa w Dubaju i Grecji, zadłużenie na granicy ryzyka takich potęg, jak USA, Japonia, Wielka Brytania pokazują, że nie można już uznawać państw za pewnego dłużnika. Dług publiczny Polski również rośnie. Omawiając doświadczenia i prognozy dotyczące wielu krajów i regionów, autorka analizuje sytuację finansową państwa polskiego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.