Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Non-cash benefits
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Spółki przekazując zysk wspólnikom mogą zadecydować, aby nastąpiło to w formie niepieniężnej. Rodzi się wówczas wątpliwości, co do opodatkowania VAT. Ponieważ dywidenda rzeczowa jest świadczeniem nieodpłatnym, należy mieć na uwadze, iż są to czynności objęte VAT w drodze wyjątku. Skłania to do ścisłej wykładni zakresu przedmiotowego. Nie można traktować dostawy towarów i świadczenia usług w całkowitym oderwaniu od przyczyny prawnej i ekonomicznej ich dokonania. Ekonomiczny charakter VAT podkreśla prawo Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
W artykule zostało przeanalizowane zagadnienie podziału majątku polikwidacyjnego spółki z o.o. pomiędzy jej wspólników, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki wydania jego składników w formie rzeczowej. Przyczynkiem do analizy niniejszego zagadnienia była niejednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych w zakresie uznania, czy czynność wydania majątku polikwidacyjnego w formie rzeczowej prowadzi do powstania po stronie spółki przychodu. Autorka skupia się zarówno na regulacjach prawa podatkowego, jak też prawa handlowego oraz zasad rachunkowości w odniesieniu do tej kwestii.(abstrakt oryginalny)
W artykule została zaprezentowana pionierska emisja obligacji węglowych Katowickiego Holdingu Węglowego S.A., której celem jest pozyskiwanie środków na rozwój i na prowadzenie bieżącej działalności. Innowacyjność rozwiązania polega na wprowadzeniu świadczenia niepieniężnego z tytułu rozliczenia obligacji. W ramach zawartej umowy sprzedaży obligacji, emitent zobowiązuje się dostarczyć obligatariuszowi węgiel o określonych parametrach, po z góry określonej cenie. W ciągu całego siedmioletniego programu KHW SA chce pozyskać tą drogą 900 mln zł. (abstrakt oryginalny)
Treść ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej wskazuje, iż ustawodawca wybrał drogę kompromisu pomiędzy zwięzłością aktu prawnego a ustaleniem norm postępowania dla możliwe największej ilości stanów faktycznych. Jedną z metod ustalenia normy postępowania dla dużej ilości stanów faktycznych jest zastosowanie pojęć niedookreślonych. Chociaż pojęcia te w ustawie o pomocy społecznej występują bardzo licznie, autor skupia się na regulacjach prawnych zawartych w art. 11 i 12 ustawy. Wykładnia użytych w nich terminów ma istotne znaczenie praktyczne, bowiem zgodnie z dyspozycjami zawartymi w tych przepisach organ stosujący prawo, po stwierdzeniu, iż określone stany faktyczne odpowiadają zakresowi pojęć niedookreślonych, może ograniczyć świadczenia, odmówić ich przyznania, przyznać pomoc w formie świadczenia niepieniężnego, uchylić decyzję przyznającą świadczenie lub też wstrzymać świadczenia pieniężne. (abstrakt oryginalny)
Nieodpłatne świadczenia pracownicze są coraz powszechniejszym zjawiskiem w ramach stosunku pracy. Stanowią bowiem niejednokrotnie istotny niepieniężny system motywacyjny. Mimo licznych orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wyroku Trybunału Konstytucyjnego zagadnienie opodatkowania podatkiem dochodowym takich świadczeń nadal budzi istotne wątpliwości. Definicji tego pojęcia w ustawie podatkowej nie ma, a wykładnia gramatyczna nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które ze świadczeń oferowanych pracownikom przez pracodawcę uznać za podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Celem artykułu jest wykazanie, na przykładzie opodatkowania finansowanego przez pracodawcę zakwaterowania pracowników podczas oddelegowania ich do pracy poza miejscem zamieszkania, że w sytuacji, kiedy prawodawca nie tworzy (i nie definiuje) instytucji i pojęć swoistych dla prawa podatkowego - należy się posługiwać pojęciami i zasadami ukształtowanymi w innych gałęziach prawa. Prawo podatkowe jest bowiem elementem systemu prawa i jego rozwiązania należy harmonizować z unormowaniami innych gałęzi. System prawa powinien być spójny (wolny od niezgodności) i zupełny (wolny od luk). Przychodami ze stosunku pracy są wszystkie świadczenia, które pracownik otrzymuje od pracodawcy w związku z pozostawaniem w stosunku pracy. W tej sytuacji zasadne jest więc interpretowanie prawa podatkowego w powiązaniu ze stosownymi regulacjami z zakresu prawa pracy.(abstrakt oryginalny)
Celem badawczym artykułu jest analiza zagadnień związanych z systemem świadczeń publicznych na rzecz wojska w okresie pokoju na przykładzie obowiązującego w II Rzeczypospolitej obowiązku dostarczania dla wojska mechanicznych środków przewozowych (samochodów, motocykli i rowerów). Konstytucyjny obowiązek świadczeń rzeczowych na rzecz wojska w okresie pokoju służył głównie celom zaopatrzeniowym, szkoleniowym (ćwiczeń wojskowych) czy kwalifikacji wojskowej (rozumianej jako całokształt przedsięwzięć mających na celu ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej). Autor dokonuje analizy międzywojennego ustawodawstwa w tym zakresie na tle ówczesnej sytuacji ekonomicznej, gospodarczej i politycznej państwa polskiego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu działania organu II instancji w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w którym egzekwowane jest świadczenie niepieniężne polegające na wykonaniu decyzji wydanej przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Analiza dotyczy decyzji wydanych na innej podstawie niż ustawa o ochronie konkurencji konsumentów. Praktyka stworzyła dwa modele postępowania, zakładające w pierwszym przypadku, że organem II stopnia jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w drugim przypadku wskazała na Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obydwa te modele wzajemnie się wykluczają, dlatego przedmiotem artykułu jest analiza zasadności obydwu z nich. Przeprowadzone badanie wskazuje, że żaden z tych modeli nie jest zgodny z obowiązującym prawem, w szczególności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego w podsumowaniu wskazano, że właściwym organem II instancji powinien być Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zagadnień związanych z procesem zmian systemów wynagradzania takich jak: nagradzanie pracowników w organizacji i jego wpływ na postawy, zachowania i motywacje pracowników, rozwiązania systemu płac stosowane w praktyce, dodatkowe świadczenia niepieniężne oraz problemy zmian systemów wynagrodzeń. Autorka zwróciła uwagę na brak mechanizmów oceny indywidualnych osiągnięć pracownika i ich powiązania z płacami w większości przedsiębiorstw polskich. Jednocześnie coraz częściej przedsiębiorstwa te stają przed koniecznością zmian swoich systemów wynagrodzeń. Warunkiem pozyskania akceptacji i zaangażowania pracowników w proces zmian jest zmodyfikowanie trzech wymiarów: formalnego, psychologicznego i socjalnego. Świadomość konieczności zmian, ich istoty, może zmniejszyć poczucie niepewności, zagrożenia osobistych interesów i stosunków społecznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.